REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zabezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie wynagrodzenie przysługuje osobie chronionej w okresie zabezpieczenia sądowego

Pracownicy, którzy weszli z pracodawcą w spór sądowy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, podlegają szczególnej ochronie przed utratą pracy. Sąd nakazuje pracodawcy zatrudnianie takiego pracownika aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Czy pracownikowi przysługuje wówczas wynagrodzenie?

Jak rozliczyć zabezpieczenie stóp procentowych w działalności pozarolniczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka może obniżyć swoje dochody z działalności pozarolniczej o stratę z transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (IRS), ale z uwzględnieniem określonego limitu dla każdego roku podatkowego.

Czy kaucja za żetony w grach pokerowych jest opodatkowana?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że kaucja nie podlega opodatkowaniu ani nie stanowi przychodu, zaś jej zwrot nie jest rozchodem. 

Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Range Rover ma pomysł

Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Odpowiedź może stanowić nowy Range Rover Velar i zastosowany w tym aucie system multimedialny.

REKLAMA

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jakie zmiany w 2023 r.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie czeka w 2023 r. poważna zmiana. Osoby dotknięte przemocą otrzymają nowe narzędzia obrony. Policja i – w niektórych przypadkach – Żandarmeria Wojskowa uzyskają nowe uprawnienia. Na czym polegają zmiany przepisów antyprzemocowych? Kiedy nowe regulacje wejdą w życie?

Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?

Sytuacja ekonomiczna, rozwijająca się na przestrzeni kilku lat wywarła znaczny wpływ na nasze życie. Przez ostatnie miesiące pandemia, negatywnie wpływała na sytuację finansową wielu konsumentów. W tej chwili, kolejnym czynnikiem stresogennym jest rosnąca inflacja.

Zmiana zabezpieczenia alimentów na rzecz małoletniego w postępowaniu rozwodowym w czasie pandemii

W czasie pandemii COVID-19 wiele osób (w tym zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych) straciło zdolność finansową. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, jeśli jeden z małżonków był już zobowiązany w ramach zabezpieczenia do przekazywania alimentów na rzecz małoletniego, postępowanie rozwodowe trwa, a doszło do zmiany możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego wywołanej utratą zatrudnienia lub ograniczeniem dochodów z powodu pandemii.

Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego na czas procesu

Liczba frankowiczów wnoszących pozwy do Sądów przeciwko bankom stale rośnie. Głównym założeniem wytaczanych powództw jest unieważnienie umów kredytowych z uwagi na zawarte w umowach klauzule abuzywne, dzięki czemu - po uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia - kredytobiorcy nie będą musieli już spłacać kredytu. Coraz więcej osób zainteresowanych jest także zaprzestaniem spłaty uciążliwego kredytu już w trakcie trwania procesu. Takim rozwiązaniem jest instytucja zabezpieczenia powództwa.

REKLAMA

Depozyt notarialny jako zabezpieczenie zapłaty ceny

Prawo cywilne rozróżnia kilka sposobów na skuteczne zabezpieczenie zapłaty ceny. Poddanie strony kupującej egzekucji z aktu notarialnego, złożenie pieniędzy do depozytu notarialnego oraz internetowy przelew bankowy to najbardziej popularne metody. Jak działa depozyt notarialny?

Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny to bardzo istotny punkt każdej umowy notarialnej. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia zapłaty ceny jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 kpc, czyli odebranie oświadczenia, iż zobowiązuje się on zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie i w odniesieniu do tego zobowiązania poddaje się wprost z tego aktu egzekucji.

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Jak zabezpieczyć konto na wypadek śmierci?

Odpowiednie zabezpieczenie konta a tym samym oszczędności na nim zgromadzonych, na wypadek śmierci najbliższych stanowi problem o coraz większym znaczeniu praktycznym. Prawo bankowe przewiduje dwie skuteczne możliwości zabezpieczenia konta na wypadek śmierci, tj. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci oraz zwrot kosztów pogrzebu.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Obowiązek wniesienia wadium

Wadium stanowi zabezpieczenie przedmiotu aukcji oraz warunek udziału w aukcji lub przetargu i jest traktowane jako środek ochrony interesów oferenta wyłączając odpowiedzialność majątkową. Po zakończeniu aukcji wadium podlega zwrotowi na rzecz wszystkich uczestników.

Zabezpieczenie wdowców przed płaceniem zachowku

Brak wspólnych dzieci nie wystarcza do objęcia całego majątku przez małżonka. Bez sporządzenia testamentu i wydziedziczenia w nim osób uprawnionych do zachowku należy wypłacić im odpowiednie części spadku.

Zabezpieczenie wdowców przed płaceniem zachowku

Brak wspólnych dzieci nie wystarcza do objęcia całego majątku przez małżonka. Bez sporządzenia testamentu i wydziedziczenia w nim osób uprawnionych do zachowku należy wypłacić im odpowiednie części spadku. Czy wzajemne testamenty wykluczają zachowek?

Zmiany w postępowaniu zabezpieczającym

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.233.1381), z dniem 03 maja 2012 r. wprowadziła min. zmiany w ramach postępowania zabezpieczającego, uregulowanego w kodeksie postępowania cywilnego.

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

W kontekście zabezpieczenia powództwa roszczenia dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Przy roszczeniach niepieniężnych wnioskodawca ma większą swobodę w określeniu sposobu zabezpieczenia.

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Sposoby zabezpieczenia roszczeń dochodzonych powództwem zależą od ich rodzaju. Inne zasady odnoszą się do roszczeń pieniężnych, zaś inne do roszczeń niepieniężnych.

Zakaz publikacji jako środek zabezpieczający

Przy ochronie dóbr osobistych można wystąpić o udzielenie zabezpieczenia poprzez zakaz określonej publikacji. Od 3 maja 2012 r. zakaz publikacji będzie mógł trwać maksymalnie rok.

Praktyczne aspekty podstawienia wierzytelności hipotecznej

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece sprzed ponad roku wprowadziła możliwość zastąpienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką inną wierzytelnością przy jednoczesnym zachowaniu tej samej hipoteki. Jak to funkcjonuje w praktyce?

Zabezpieczenie powództwa

Jeszcze przed wytoczeniem powództwa przyszły powód może wnieść do sądu wniosek o zabezpieczenie swoich roszczeń.

Najem mieszkania: jakie zabezpieczenia w treści umowy

Spisanie dobrej umowy najmu mieszkania ma istotne znaczenie dla ochrony lokalu wynajmującego. Poszczególne zapisy umowy mogą odpowiednio dyscyplinować najemcę.

Jak zabezpieczyć wykonanie zawieranej umowy?

Zastrzeżenie kary umownej, odsetek, czy zadatku może być wygodnym sposobem na zabezpieczenie wykonania umowy. Co warto wiedzieć o dodatkowych zastrzeżeniach umownych?

Weksel jako zabezpieczenie umowy

Weksel jest jednym ze sposobów zabezpieczenia umów, szczególnie w obrocie profesjonalnym. Gwarantuje nam pełne i terminowe wykonanie zobowiązania przez naszego kontrahenta.

Umowa pożyczki z przewłaszczeniem na zabezpieczenie - WZÓR

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest sposobem zabezpieczenia roszczeń wierzyciela wynikających z umowy pożyczki. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa zastawu rzeczy - WZÓR UMOWY

Umowa zastawu stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Dzięki niej wierzyciel może zaspokoić z rzeczy ruchomej dłużnika z pierwszeństwem względem innych osób.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie - WZÓR UMOWY

Umowa ta stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu bankowego. Przewłaszczający przenosi na własność Banku określone rzeczy ruchome, w ramach zabezpieczenia kredytu bankowego.

Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego jest organem administracji właściwym w sprawach nadzoru nad rynkiem finansowym. Nadzór nad jej działalnością sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Jakie są zabezpieczenia roszczeń podwykonawcy robót budowlanych w Niemczech?

Zabezpieczenie roszczeń za roboty budowlane ma duże znaczenie dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą w budownictwie. Problem ten jest ważny także dla polskich tzw. „firm jednoosobowych”, których egzystencja zależna jest od wypłacalności głównego wykonawcy.

Co powód zyskuje na postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne albo świadczenia innych roszczeń zamiennych. Przepisy dotyczące postępowania nakazowego dają powodowi określone korzyści. Jakie?

Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy?

Zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych pozwala na uzyskanie niezbędnych kosztów utrzymania osobie uprawnionej w trakcie trwania postępowania o alimenty. Do złożenia wniosku o zabezpieczenie wystarczy, że uprawdopodobnimy istnienie roszczenia.

Zawieszenie rejestracji uchwały spółki jako zabezpieczenie roszczeń

Dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczenia o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie tej uchwały. Taką uchwałę dnia 21 lipca 2010 r. podjął Sąd Najwyższy (dalej „SN”, sygn. akt III CZP).

Kiedy weksel ulega przedawnieniu?

Weksel to wciąż popularny sposób zabezpieczenia roszczeń, zwłaszcza w obrocie gospodarczym. Należy pamiętać jednak o tym, że roszczenia z weksla także ulegają przedawnieniu.

Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?

Umowa dożywocia została stworzona przez ustawodawcę w celu finansowego zabezpieczenia osób starszych. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie na przyszłość?

Dla kogo gwarancje kontraktowe?

Gwarancje kontraktowe najdogodniejszą formą zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza przy kontraktach w trybie zamówienia publicznego. Zobowiązują do wypłaty określonej kwoty na rzecz beneficjenta w przypadku nie wywiązania się z zobowiązania.

Zabezpieczenia w procesie rozwodowym

Przed wszczęciem postępowania, jak i w jego toku można wnosić o udzielenie zabezpieczenia, tzn. by na czas postępowania sąd wydał stosowne postanowienie.

Jakie korzyści daje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym stanowi jednocześnie tytuł zabezpieczenia. Po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia staje się natychmiast wykonalny.

Jak zabezpieczyć alimenty przed wyjazdem rodzica za granicę?

Gdy zobowiązany do alimentacji rodzic wyjeżdża za granicę, możemy mieć obawy, że uzyskanie od niego świadczeń będzie znacznie utrudnione. Warto zatem zadbać o zabezpieczenie alimentów, gdy dłużnik przebywa jeszcze w kraju. Prawo przewiduje tu kilka sposobów.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające to postępowanie samodzielne, odgrywające znaczną rolę w procesie ochrony praw stron i uczestników postępowania cywilnego. Ma ono jednak charakter tymczasowy, gdyż postanowienia wydawane w jego trakcie normują sytuację prawną jedynie do czasu wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie lub do czasu zmiany okoliczności, na których podstawie zostało wydane postanowienie.

Zabezpieczenie roszczeń

Wierzyciel, który obawia się, czy jego roszczenie pieniężne zostanie wyegzekwowane od dłużnika może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczenie jego roszczenia.

Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

Wierzyciel może również zabezpieczyć swoje prawo jeszcze przed wszczęciem postępowania - a więc przed faktycznym wniesieniem pozwu do sądu.

Zabezpieczenie umowy

Zabezpieczenia wierzytelności są powszechnie stosowane zarówno przez instytucje finansowe, banki udzielające pożyczek czy kredytów, jak również przez osoby fizyczne chcące odpowiednio chronić swoje interesy w obrocie gospodarczym. Pozwalają one na zminimalizowanie ryzyka nieotrzymania zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

Pracownicy młodociani ze względu na wiek oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju (tak fizycznego jak i psychicznego) są szczególnie chronieni regulacjami prawnymi.

Zabezpieczenie

Udzielając zabezpieczenia Sąd pozwala powodowi zająć majątek dłużnika przed wydaniem wyroku. 

Zabezpieczenie

Udzielając zabezpieczenia Sąd pozwala powodowi zająć majątek dłużnika przed wydaniem wyroku. 

Czy wynajmujący ma prawo zająć rzeczy najemcy

Kiedy najemca nie płaci czynszu wtedy wynajmujący może ustanowić zastaw na rzeczach, należących do najemcy. Jest to działanie które ma zabezpieczać interesy wynajmującego. A co najważniejsze jest zgodne z prawem.

Co warto wiedzieć o karze umownej

Kara umowna stanowi zryczałtowane odszkodowanie na wypadek gdy kontrahent nie wykona lub źle wykona umowę.

Co to jest poręczenie

Zawarcie umowy rodzi po stronie dłużnika obowiązek spełnienia świadczenia. Gwarancją wykonania tego obowiązku jest majątek dłużnika. Dłużnik może okazać się jednak niewypłacalny. Wierzycielowi powinno zależeć na tym aby zabezpieczyć spłatę długu. Posłużyć w tym celu może się poręczeniem.

REKLAMA