REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wywłaszczenie nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybrane wskazówki praktyczne związane z prowadzeniem postępowań wywłaszczeniowych – ciekawe tezy wyroków sądowych

W praktyce występuje spora ilość postępowań wywłaszczeniowych. Skala tych postępowań i często pojawiające się wątpliwości powodują, że strony, a czasem również i same organy, nie zajmują stosownych stanowisk (stanowisk opartych na przepisach i zasadach prawa administracyjnego), które jak wskazuje orzecznictwo – powinny być respektowane i wykorzystywane przez wszystkie podmioty uczestniczące w postępowaniach administracyjnych w zakresie wywłaszczenia nieruchomości. Poniższe wybrane tezy pochodzą z trafnego stanowiska zaprezentowanego w prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn., akt: II SA/Kr 1269, w którym przytoczone są ciekawe i racjonalne poglądy oraz bogate orzecznictwo, które może posłużyć jako argument dla stron, które borykają się z tożsamym zagadnieniem.

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości jest opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku wnioskodawcy, który otrzymał odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, nie istnieje konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Czy sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż udziału w odzyskanej po wywłaszczeniu nieruchomości nie stanowi źródła przychodu dla Wnioskodawcy, ponieważ pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę Wnioskodawcy niewątpliwie upłynął. W konsekwencji, z tytułu ww. sprzedaży nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi krajowej jest zwolnione z PIT?

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, odszkodowanie otrzymane za wywłaszczenie nieruchomości przejętej pod budowę drogi krajowej może być zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to jest możliwe, jeżeli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy otrzymane środki pieniężne jako spadek podlegają opodatkowaniu?

W artykule omawiana jest interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych jako spadku. Zapytanie dotyczyło sytuacji, w której spadkobiercy wywłaszczonych gruntów zawarli porozumienie z gminą, otrzymując świadczenie pieniężne zamiast nieruchomości. Według Krajowej Informacji Skarbowej, otrzymane środki należy traktować jako spadek i podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Artykuł dotyczy szczegółowego stanowiska KIS oraz jego implikacji dla pytającego i innych podobnych przypadków.

REKLAMA

REKLAMA