REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem profesora można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka nie jest zobowiązana do wydruku ani wydawania paragonów fiskalnych klientom w przypadku sprzedaży internetowej, jeżeli klient wyraził zgodę na otrzymanie faktury w formie elektronicznej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że faktura nie musi być wystawiana dokładnie w momencie wykonania usługi medycznej, a opóźnienie w wystawieniu faktur jest akceptowane, zwłaszcza w branży opieki zdrowotnej ze względu na skomplikowane procedury diagnostyczne i leczenia.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego na kwiat cięty dla rolnika będącego zwolnionym z VAT, Wnioskodawca powinien wystawić fakturę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której stwierdził, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero przy sprzedaży towaru, a nie przy jego pobraniu z magazynu. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel następuje w momencie sprzedaży, co ma istotne znaczenie dla Wnioskodawcy.
Fakturowanie odgrywa istotną rolę w działalności przedsiębiorstw, które zajmują się sprzedażą towarów lub świadczeniem usług. Proces ten polega na wystawianiu faktur, a istnieją dwa różne podejścia, które można przyjąć.
W Sejmie toczą się prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zwany jest potocznie SLIM VAT 3, a zmiany jakie wprowadza mają w większości wejść w życie 1 kwietnia 2023 r. Co nowego w VAT wprowadzi ta nowelizacja?
REKLAMA
Spółka wynajęła lokal użytkowy. Umowa najmu przewiduje, że termin płatności za dany miesiąc upływa 14 dnia od daty wystawienia faktury. Kiedy w tej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi najmu powstaje w przedstawionej sytuacji z chwilą wystawienia faktury dotyczącej usługi najmu świadczonej w danym miesiącu. Wyjaśniamy dlaczego.
REKLAMA