REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wyrok TSUE ws. frankowiczów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyty frankowe 2023. Jak TSUE odpowie 14 grudnia polskiemu Sądowi Najwyższemu w sprawie terminu przedawnienia roszczeń banków?

Koniec 2023 roku jest niezwykle gorący dla wszystkich zainteresowanych tzw. sporami frankowymi. 7 grudnia 2023 roku TSUE wydał wyrok w polskiej sprawie C-140/22. Wyrok niezwykle korzystny dla Frankowiczów, ponieważ przywrócił on stan sprzed uchwały Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 roku wydanej w sprawie III CZP 6/21, która narzuciła na kredytobiorców obowiązek składania oświadczeń o świadomości skutków nieważności umów kredytowych i związaną z tym obowiązkiem praktykę „obcinania” odsetek za opóźnienie należnych kredytobiorcom od banków. 

Coraz więcej spraw frankowych, coraz bardziej niewydolne sądy. Widać światełko w tunelu?

Sprawy frankowe. Najnowsze dane mówią o 120 tys. spraw frankowych w sądach, a sądy są niewydolne. Jednocześnie szacuje się, że wciąż ponad połowa kredytobiorców nie podjęła jeszcze działań procesowych. 

Brakuje sędziów do spraw frankowych. Czy sądy wkrótce czeka paraliż?

Sprawy frankowe. Na początku czerwca w Polsce było około 590 sędziów zajmujących się sprawami frankowymi. Eksperci szacują, że na jednego sędziego przypada około 220 spraw frankowych, a w niektórych przypadkach dużo więcej. Czy jest szansa na więcej etatów?

Roszczenia banków wobec kredytobiorców „o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału”. Koniec niepewności frankowiczów po wyroku TSUE?

Czy wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 r. w sprawie kredytów frankowych to koniec niepewności frankowiczów w sprawie roszczeń banków „o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.”?

REKLAMA

Orzeczenia TSUE 15 czerwca 2023 r. – frankowicze triumfują

Dzień 15 czerwca 2023 roku jest bardzo ważną datą dla frankowiczów. Tego dnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenia w dwóch sprawach ważnych dla konsumentów, którzy zawarli z bankami nieważne umowy kredytu.

Wyroki TSUE powinny "natychmiast" wpłynąć na korzystne rozstrzygnięcia dla frankowiczów

Oba wyroki TSUE powinny "natychmiast" wpłynąć na korzystne rozstrzygnięcia dla frankowiczów; oddalenie pozwów banków przeciwko konsumentom w kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i zgodę sądów na zabezpieczenia roszczenia do czasu prawomocnego wyroku - ocenił w rozmowie z PAP Kamil Chwiedosik, założyciel społeczności Życie Bez Kredytu.

TSUE wskazał, że sądy nie mogą odmawiać zawieszenia płatności rat po złożeniu pozwu

Wyroki TSUE są korzystne dla kredytobiorców; wskazano, że sądy nie mogą odmawiać zawieszenia płatności rat po złożeniu pozwu - zauważyła mecenas Magdalena Pledziewicz, komentując czwartkowe orzeczenia unijnego trybunału.

Mec. Pląska: po wyroku TSUE pozwy banków zakończą się ich porażką

Z ogromnym prawdopodobieństwem po wyroku TSUE sprawy, w których kredytobiorcy zostali pozwani przez banki o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, zakończą się porażką banków – ocenił w komentarzu do orzeczenia TSUE radca prawny Piotr Pląska z Kancelarii Prawnej Radosław Górski i Wspólnicy.

REKLAMA

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Kredytobiorcy mogą domagać się od banków wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z kapitału

Nie ma już żadnych wątpliwości, że kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z kapitału - ocenił rzecznik finansowy Bohdan Pretkiel czwartkowe orzeczenia TSUE ws. frankowiczów.

TSUE wyda niekorzystny dla banków wyrok w ważnej sprawie frankowej

Eksperci spodziewają się, iż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda niekorzystny dla sektora bankowego wyrok w ważnej sprawie frankowej – wynika z ankiety "Rzeczpospolitej", opublikowanej w środowym wydaniu dziennika.

Opinia rzecznika TSUE ws. kredytów frankowych negatywna dla polskich banków

Agencja ratingowa Moody's ocenia, że opinia rzecznika TSUE w sprawie kredytów CHF jest negatywna dla polskich banków - podano na stronie internetowej agencji.

Banki nie mają prawa do wynagrodzenia w przypadku unieważnienia umowy frankowej - opinia rzecznika generalnego TSUE z 16 lutego

W opinii rzecznika generalnego TSUE Anthonego Michaela Collinsa banki w Polsce nie mają prawa do wynagrodzenia od frankowicza za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia przez sąd umowy o kredyt hipoteczny we franku. Co to oznacza dla frankowiczów i banków? Czy opinia jest wiążąca dla polskich sądów? 

Już 16 lutego opinia TSUE ws. frankowiczów i prawa banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

Zarówno Frankowicze jak i banki z niecierpliwością oczekują na opinię rzecznika generalnego TSUE, który 16 lutego przedstawi stanowisko w kwestii prawa banków do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Chodzi o procesy frankowiczów i przypadki, w których zapada wyrok o unieważnienie umowy kredytu hipotecznego we franku. Jakie skutki poniosą strony?

Frankowicze oczekują na wyrok TSUE. 16 lutego ważna opinia

Frankowicze z niecierpliwością oczekują wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii prawa banków do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. 16 lutego 2023 r. o godz. 9.30 swoją opinię w tej sprawie przedstawi Rzecznik Generalny TSUE. To orzeczenie kluczowe dla dalszego przebiegu sporów sądowych dotyczących kredytów frankowych.

Frankowicze oczekują na wyrok TSUE – 16 lutego ważna opinia w tej sprawie

Frankowicze z niecierpliwością oczekują wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii prawa banków do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. 16 lutego 2023 r. o godz. 9.30 swoją opinię w tej sprawie przedstawi Rzecznik Generalny TSUE. To orzeczenie kluczowe dla dalszego przebiegu sporów sądowych pomiędzy kredytobiorcami frankowymi a bankami na gruncie kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF

REKLAMA