REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy, Termin

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Umowa najmu należy do grupy umów o charakterze nazwanym, które zostały uregulowane w kodeksie cywilny. Może zostać wypowiedziana w przewidzianych przez ustawę przypadkach, chyba że umowa stanowi inaczej.

Czy pracownik może nie przyjąć wypowiedzenia?

Przez wypowiedzenie pracodawca może rozwiązać przede wszystkim każdą umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i na okres próbny. Umowy zwarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy podlegają wypowiedzeniu tylko w przypadkach wskazanych w ustawie.

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia?

Ustanie stosunku pracy może nastąpić w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Rozwiązanie umowy o pracę może być następstwem złożenia przez pracownika oświadczenia woli, że nie zamierza pozostawać w stosunku pracy.

Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Przepisy regulujące umowę zlecenia znajdują także odpowiednie zastosowanie do innych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem praktyczne zastosowanie umowy zlecenia jest bardzo szerokie i różnorodne. Co do zasady, umowa zlecenia ustaje przez wykonanie przez stronę zlecenia. Jednak strony mogą przewidzieć w umowie możliwość wypowiedzenia zlecenia, określając przy tym terminy wypowiedzenia.

REKLAMA

Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Przepisy regulujące umowę zlecenia znajdują także odpowiednie zastosowanie do innych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem praktyczne zastosowanie umowy zlecenia jest bardzo szerokie i różnorodne. Co do zasady, umowa zlecenia ustaje przez wykonanie przez stronę zlecenia. Jednak strony mogą przewidzieć w umowie możliwość wypowiedzenia zlecenia, określając przy tym terminy wypowiedzenia.

Czy zwlekając z reklamacją konsument może stracić uprawnienia

W przypadku stwierdzenie niezgodności towaru z umową konsument jest zobowiązany do zawiadomienia o tym fakcie sprzedawcy. Jeżeli zwlekał z reklamacją ponad 2 miesiące i przyznał się do tego sprzedawcy, to straci swoje uprawnienia.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy zwane potocznie wypowiedzeniem zmieniającym, jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez pracodawcę. Od pracownika zależy czy przyjmie nowe warunki, czy je odrzuci.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Przepis art. 39 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

REKLAMA

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika. Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy określają kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony?

Każdy pracownik wie, że umowa na czas nieokreślony jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia nie tylko ze względu na gwarancje kodeksowe, ale również na przysługujące pracownikowi dłuższe okresy wypowiedzenia.

Jakie są okresy wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz od czasu na jaki została zawarta umowa.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Umowa na czas określony jest umową terminową co oznacza, że wygasa z upływem terminu, na jaki została zawarta. Kodeksu pracy wprowadza jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas określony.

Czy najemca musi odmalować ściany

Właściciel mieszkania, które wynajmuję stwierdził ostatnio, że przed wyprowadzką muszę najpierw odmalować mu ściany. Czy na najemcy ciąży obowiązek odmalowania ścian?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

Czy można odwołać się od wypowiedzenia umowy na czas określony

Umowa o pracę na czas określony z reguły rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na jaki została zawarta. Możliwe jest jednak wcześniejsze wypowiedzenie.

Zwolnienie z pracy na urlopie wychowawczym

Przepisy prawa pracy przyznają pracownikom szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Powiązane z tymi uprawnieniami obowiązki pracodawcy rozpoczynają się już w okresie ciąży pracownicy.

Czy sąd pracy może uwzględnić roszczenie alternatywne

Zgodnie z ogólnymi regułami, sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem powoda, jak również zasądzać ponad żądanie. Do wyjątków należą jednak określone sprawy rozpatrywane przez sąd pracy.

Operator telewizji kablowej odmawia podłączenia

Zawarłem umowę dotyczącą telewizji kablowej z jednym z operatorów. Po tygodniu dostałem wypowiedzenie umowy z powodu tego, iż byłbym jedynym odbiorcą w moim bloku, a podłączenie jest dla spółki nieekonomiczne.

Jak się liczy terminy wypowiedzenia?

Kodeks pracy przewidział specyficzną metodę liczenia okresów wypowiedzenia, i czasem dwutygodniowe wypowiedzenie może trwać nawet trzy tygodnie.

Czy nietrzeźwość pracownika trzeba stwierdzić badaniem


Nietrzeźwość pracownika w sposób formalny można stwierdzić tylko po przeprowadzeniu odpowiedniego badania na obecność alkoholu w organizmie. Jednak, jeżeli pracownik nie chce się poddać badaniu, wówczas do stwierdzenia nietrzeźwości wystarczy uzasadnione podejrzenie pracodawcy.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę na zastępstwo?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy istnieje możliwość zawierania umowy o pracę na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności. Istnieje również możliwość rozwiązanie takiej umowy za 3-dniowym wypowiedzeniem.

W jakim czasie należy powiadomić sprzedawcę o wadzie

W sytuacji, gdy zauważymy niezgodność zakupionego przez towaru z umową powinniśmy zawiadomić o tym sprzedawcę w ciągu 2 miesięcy. Do zachowania tego terminu nie ma jednak znaczenia, kiedy otrzyma on nasze zawiadomienie.

Ile czasu powinna trwać naprawa telefonu


Kupiłem telefon komórkowy, którego przez wadliwe działanie baterii bardzo szybko się wyłączał. Sprzedawca miesiąc temu przyjął reklamację, jednak do tego czasu komórka nie została naprawiona. Nie dostałem też żadnej informacji, co się dzieje z tej sprawie. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Kiedy nie zapłacisz operatorowi za zerwanie promocji


Zmiana regulaminu świadczenia usług przez operatora telekomunikacyjnego daje nam możliwość wypowiedzenia umowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie może żądać zapłaty kary umownej z tytułu zerwania umowy promocyjnej.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas nie określony.

Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny (art. 34)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na okres próbny.

Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na zastępstwo.

Jakie umowy można rozwiązać za wypowiedzeniem? (art. 32)

Kodeks pracy rozróżnia kilka rodzajów umów o pracę, takich jak na czas określony czy okres próbny. Ważne jest, że nie wszystkie można rozwiązać przez wypowiedzenie.

Podstawowe przepisy dotyczące rozwiązania umowy o pracę (art. 30)

Rozwiązywanie umów o pracę należy niewątpliwie do najbardziej problematycznych kwestii dotyczących stosunku pracy, które bardzo często kończą się w sądzie. Omawiamy przepis wskazuje podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę.

Terminy w postępowaniu wykroczeniowym

Upływ terminu zawsze liczony jest od następnego dnia po odbiorze danego pisma. Termin jest zachowany nie tylko, kiedy ostatniego dnia doręczymy pismo na biuro podawcze sądu, czy policji, ale również, gdy tego dnia przed północą pismo to zostanie nadane na poczcie. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na ustawowo dzień wolny od pracy, to termin upływa dopiero następnego dnia.

Przywrócenie utraconego terminu

Z uwagi na fakt występowania wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych w życiu, stronie może przydarzyć się to, iż upłynie jej termin na dokonanie danej czynności. Polskie prawo przewidując taką sytuację, ustala, iż można w ciągu 7 dni od ustania przyczyny niedotrzymania terminu złożyć tzw. wniosek o przywrócenie terminu.

Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę- poradnik

Każdy boi się zwolnienia z pracy. W poradniku podpowiemy jak bronić się przed wypowiedzeniem. Dowiecie się również, jak odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy. Doradzimy także jak samemu wypowiedzieć umowę o pracę.

Roszczenie o wstrzymanie budowy

Roszczenie o wstrzymanie budowy które wynika z posiadania i zapewnia posiadaczowi nieruchomości ochronę przed naruszeniem posiadania oraz przed szkodą, która może zagrażać jego własności.

Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?

Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.

Poszanowanie dóbr osobistych pracownika

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło praw i wolności człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych, również pracodawcy.

Jakie są terminy załatwiania spraw w urzędzie gminy?

Wybierając się do urzędu gminy, bądź do jakiegokolwiek innego urzędu chcemy, aby nasza sprawa została załatwiona niezwłocznie. Tak się niestety najczęściej nie dzieje, a kodeks postępowania administracyjnego określa terminy, w jakich nasza sprawa musi zostać załatwiona.

Przerwanie biegu zasiedzenia

Aby skutecznie zasiedzieć nieruchomość należy ją posiadać przez określony okres czasu (obecnie 20 lub 30 lat), bieg tego terminu ulega jednak przerwaniu w wyniku działań podjętych przez wnioskodawcę.

Prawa zwalnianego pracownika

Obecnie, w czasach kryzysu, groźba utraty pracy jest bardzo realna. Pomimo, iż jest to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą nas spotkać, warto wiedzieć, jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do zwalnianego pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia przez pracownika

W określonych sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja. Jednak trzeba mieć świadomość, że pracownikowi takie uprawnienie przysługuje.

Kiedy termin może być przywrócony?

Niekiedy zdarzają nam się sytuacje, że spóźnimy się z wysłaniem jakiejś odpowiedzi na pismo, czy ze złożeniem odwołania od decyzji. Nie należy się jednak poddawać, gdyż istnieje wyjście z sytuacji.

Zwolnienie lekarskie a ochrona przed wypowiedzeniem

Umowa o pracę może być rozwiązana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. W okresie kiedy pracownik jest nieobecny w pracy, pracodawca nie może złożyć pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Ochrona przed zwolnieniem działaczy związków zawodowych

Związek zawodowy jest organizacją zrzeszającą ludzi pracy, powołaną w celu ochrony i reprezentowania ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Działacze związków mogą się pochwalić szczególną ochroną w pracy.

Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Skuteczność umowy darowizny (jakiejkolwiek formy by nie miała) można uzależnić od spełnienia się określonego warunku lub upływu terminu. Nie dotyczy to jedynie darowizny nieruchomości.

Ochrona przed zwolnieniem z pracy w czasie urlopu macierzyńskiego

W okresie urlopu macierzyńskiego stosunek pracy kobiety podlega szczególnej ochronie.Ograniczona jest możliwość zwolnienia z pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę za pomocą faksu

Czy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę można uznać za skutecznie doręczone, jeżeli zostało nadane faksem? Zagadnienie to budzi do dnia dzisiejszego wiele kontrowersji wśród prawników głównie ze względu na brak zasadniczych umocowań w przepisach.

Jak obliczyć okres wypowiedzenia w prawie pracy?

Prawo pracy w niektórych kwestiach posiada szczególne, inne niż określone w prawie cywilnym zasady liczenia upływu terminów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wypowiadania umów o pracę.

Co musi się znaleźć w świadectwie pracy?

W sytuacji wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek niezwłocznego wydania świadectwo pracy. Jest to dokument potwierdzający zatrudnienie, stanowiący niezbędne źródło wiedzy o dotychczasowej sytuacji zawodowej dla przyszłego pracodawcy.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

W pracy krążą plotki, że mój zakład pracy będzie przeniesiony na innego pracodawcę. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników? Czy utrzymamy swoje stanowiska, czy nowy pracodawca może nas dowolnie zwalniać?

Kogo obejmuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Określone grupy pracowników, nie muszą obawiać się zwolnień z pracy. Są chronienie przez prawo, które zakazuje rozwiązywanie ich umów pracę. Kto może liczyć na taką ochronę?

REKLAMA