REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady zaliczania dodatków do podstawy

Czy jednostka budżetowa prawidłowo wylicza podstawę do zasiłku chorobowego w ten sposób, że wlicza do podstawy dodatek stażowy, a wynagrodzenie pracownika i wspomniany dodatek są wówczas pomniejszane proporcjonalnie o dni chorobowego.

Zasady zaliczania dodatków do podstawy

Czy jednostka budżetowa prawidłowo wylicza podstawę do zasiłku chorobowego w ten sposób, że wlicza do podstawy dodatek stażowy, a wynagrodzenie pracownika i wspomniany dodatek są wówczas pomniejszane proporcjonalnie o dni chorobowego.

Kaucja zabezpieczająca

W ostatnim czasie wypowiedziałem umowę najmu lokalu i wyprowadziłem się z mieszkania, jednakże właściciel nie chce zwrócić mi wpłaconej kaucji. W jakich sytuacjach wynajmujący ma prawo do zatrzymania kaucji ?

Bony narzędziem wpływającym na poprawę satysfakcji pracowników

Posiłek w luksusowej restauracji, zagraniczna wycieczka czy wyjazd weekendowy to obecnie najpopularniejsze metody motywowania pracownika. Dzisiaj już żaden pracodawca nie podważa konieczności przeznaczania na ten cel środków.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Zasadniczym sposobem rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas nieokreślony jest wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia zależy od czasu jaki się przepracowało u danego pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony

Umów o pracę zawartych na czas określony co do zasady nie można wypowiadać. Zasadniczym sposobem rozwiązania takiej umowy jest upływ czasu, na który umowa była zawarta. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Mój pracownik wystąpił z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Swoją ofertę złożył na piśmie, proponując termin, w którym miałby ustać stosunek pracy. Nie wyraziłem zgody na rozwiązanie umowy w terminie zaproponowanym przez pracownika. Czy powinienem zrobić jakąś adnotację na piśmie pracownika lub sporządzić osobne pismo, że nie wyraziłem zgody? Czy w takim razie zaczyna biec pracownikowi okres wypowiedzenia?

Czy można wstrzymać dostawę energii elektrycznej

Dostawa energii powinna być świadczona przez przedsiębiorstwo energetyczne w sposób ciągły. Może się jednak zdarzyć, że dostawy zostaną wstrzymane, a odbiorcy nie będą mieli w swoich domach prądu przez jakiś czas.

REKLAMA

Czy po ogłoszeniu nowej kwoty odpisu na zfśs pracodawca powinien wyrównać świadczenia urlopowe wypłacone na początku roku

Pracownik w styczniu br. był na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Nie była jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, dlatego wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującego w ubiegłym roku. Czy teraz, kiedy jest już znana wysokość odpisu podstawowego na 2009 r., powinniśmy temu pracownikowi uzupełnić świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej?

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

Czy można powierzać pełnienie obowiązków

Powierzanie pełnienia obowiązków na stanowiskach samorządowych, w sytuacji gdy przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości, jest czynnością podejmowaną bez podstawy prawnej, która może być zakwestionowana przez organ nadzoru - wskazał w wyroku z 1 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

Jakie ułatwienia dla pracodawców wprowadzono w zakresie zatrudniania cudzoziemców spoza UE

Obowiązująca od 1 lutego br. zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe rozporządzenia wykonawcze wprowadziły liczne zmiany w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę cudzoziemców spoza UE. W wyniku tych zmian procedura dotycząca zatrudniania cudzoziemców została znacznie skrócona i ułatwiona. Jednak pracodawcom przybyły w związku z tym nowe obowiązki.

Dyscyplinarne zwolnienie kobiety w ciąży

Przepisy prawa pracy przyznają pracownikom szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Powiązane z tymi uprawnieniami obowiązki pracodawcy rozpoczynają się już w okresie ciąży pracownicy.

Skracanie okresów wypowiedzenia

Kodeks pracy precyzyjnie reguluje okresy wypowiedzenia umów o pracę. Czy istnieją sytuacje, w których okres ten może zostać skrócony?

OC za szkody będące następstwem wypadków przy pracy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody te mogą dotknąć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym w tym pracowników.

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych?

Trudny temat negocjacji z pracodawcą - jakie wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest jednym z głównych motywów podejmowania pracy. Zadziwiający zatem jest fakt, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kandydaci do pracy bardzo rzadko decydują się na poruszenie tego tematu z pracodawcą.

Sposoby sprawdzania wiarygodności kandydatów podczas rekrutacji

Niezależnie od sytuacji gospodarczej na rynku pracy można spotkać kandydatów mało zaangażowanych w pracę, z niewielkimi kompetencjami, ale za to z doskonale rozwiniętą umiejętnością przechodzenia przez proces rekrutacji, która pomaga im bez trudu znaleźć nowego pracodawcę.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Rok 2009 stoi pod znakiem zmian w przepisach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Rozszerzeniu uległ katalog obowiązków pracodawcy. Podkreślono tym dobitniej, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników ponosi przede wszystkim pracodawca.

Czy pracodawca może podsłuchiwać rozmowy pracownika

Pracuję w dziale marketingu dużej firmy. Ostatnio pracodawca poinformował nas, że nasze rozmowy będą podsłuchiwane w związku ze zbyt dużymi rachunkami telefonicznymi. Czy jest dopuszczalne prawnie aby pracodawca używał podsłuchu?

Czy można dyscyplinarnie zwolnić w trakcie wypowiedzenia?

Wypowiedziałem pracownikowi umowę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Pracownik nagle przestał przykładać się do pracy, czasem w ogóle nie przychodził. Więc zwolniłem go dyscyplinarnie. Teraz on grozi mi sądem. Czy postąpiłem niezgodnie z prawem?

Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy. O samym zaś dofinansowaniu decyduje wójt (burmistrz, prezydent) w drodze decyzji.

Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Czy jest jakaś kara dla pracodawcy, który notorycznie łamie prawa pracowników np. spóźnia się z wypłatami, źle je oblicza, wykorzystuje pracowników do pracy ponad normy?

Czy muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej?

Jestem małym pracodawca i przestraszyły mnie ostatnie zmiany z zakresu bhp. Czy to prawda, że muszę zatrudnić inspektora ochrony przeciwpożarowej.

Praktyczne aspekty budowania lojalności pracowników

Beata Bukowska. Autorka jest partnerem w firmie Inwenta, certyfikowanym coachem ICC.Katarzyna Gajda. Autorka jest konsultantem ds. PR w firmie Inwenta.Każdy menedżer zarządzający zespołem przyzna, że o wartości firmy decydują pracujący w niej ludzie. Z tej perspektywy ważna wydaje się więc identyfikacja pracowników z firmą, poczucie bycia jej częścią. W końcu jeśli pracują dla nas lojalni pracownicy, nie musimy obawiać się zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, który czasem staje się rynkiem pracodawcy, a czasem wręcz odwrotnie - pracownika.

W jaki sposób przekazywać informacje, aby zaciekawić pracodawcę

Nikt by nie chciał, aby pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej wykazywał oznaki znudzenia, zniechęcenia, a już na pewno irytacji lub zdenerwowania.

Jaka powinna być właściwa forma i treść listu motywacyjnego?

Do stworzenia dobrego listu motywacyjnego bardzo przydatne jest podejście: myśląc jak pracodawca. Pozwoli to na sformułowanie celnych zdań w dokumencie.

Jakie informacje umieszczać w CV, aby były atrakcyjne dla pracodawcy?

Należy pamiętać, ż CV jest pierwszym krokiem w kontakcie z pracodawcą. Jest to forma przedstawienia swojej sylwetki zawodowej, swojego doświadczenia, osiągnięć i predyspozycji do wykonywania określonego typu zawodów.

Jak rozmawiać z pracodawcą w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest doskonałą metodą rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy na dane stanowisko, ponieważ pozwala rekruterowi odpowiedzieć na szereg interesujących go pytań.

Czego unikać w rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą

Osobisty kontakt z pracodawcą, to dobry moment, aby pokazać się z najlepszej strony. Rekruter może wtedy zobaczyć w jaki sposób się komunikujemy, czy mamy predyspozycje do pracy zespołowej czy jesteśmy mili itp. Jednak jest to również chwila, kiedy nasz obraz stworzony w dokumentach aplikacyjnych może, z pewnych powodów, obiegać od wyobrażenia pracodawcy o idealnych kandydacie na dane stanowisko.

Jak wykorzystać kryzys i nie zwalniać ludzi

Redukcja zatrudnienia to często jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez firmy w sytuacji kryzysu. I mimo że w naszym kraju na razie oznacza on zmniejszenie tempa wzrostu rozwijającej się nadal gospodarki, cięcie kosztów oraz zwalnianie ludzi z pracy już ma miejsce. Jednak na kryzysie można zyskać, działając szybko i planując na krótki czas - twierdzą eksperci.

Jaka powinna być forma wypowiedzenia umowy o pracę?

Kilka dni temu pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę ustnie. Czy takie wypowiedzenie jest skuteczne? Czy nie muszę mieć tego na piśmie? Od kiedy takie wypowiedzenie jest ważne?

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie urlopu?

Zasadą jest, że nie można w czasie urlopu wypoczynkowego wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ochrona przysługuje pracownikowi niezależnie od czasu trwania urlopu. Niestety istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Czy można podać tylko ogólną przyczynę wypowiedzenia?

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie podał jednak przyczyny swojej decyzji. Czy miał prawo tak postąpić?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Wypowiedzenie umowy na okres próbny, jako czasowej umowy o pracę, jest możliwe, zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie i zgodnie z prawem wypowiedzieć umowę na okres próbny.

Co zrobić gdy pracodawca wręcza wypowiedzenie?

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik, który nie zgadza się z wypowiedzeniem, może odwołać się od niego do sądu pracy.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy za porozumieniem o pracę jest jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Polega na zgodnej woli pracownika i pracodawcy, którzy zamierzają zakończyć pracę.

Czy można wypowiedzieć umowę podczas choroby pracownika?

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie w trakcie choroby.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę w trybie natychmiastowym?

Umowa o pracę może zostać rozwiązana w drodze jednostronnego oświadczenia pracodawcy, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy w tym trybie może nastąpić z winy pracownika albo z przyczyn niezawinionych przez pracownika. 

Rozwiązanie umowy przez pracownika w trybie natychmiastowym

Nie tylko pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Pracownik w określonych sytuacjach natychmiastowo rozwiązać wiążący go z pracodawcą stosunek pracy.

Co daje zatrudnienie tymczasowe?

Praca tymczasowa polega na zatrudnieniu pracownika przez agencję pracy tymczasowej. Natomiast pracownik swoje obowiązki wykonuje u pracodawcy użytkownika. Praca tymczasowa daje wiele możliwości zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Szczególnie osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, aby zdobyć doświadczenie zawodowe powinny wybrać tę formę zatrudnienia.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

Mam pytanie, kiedy pracodawca dopuszcza się bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo żądać odszkodowania? 

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy, zwane również wypowiedzeniem zmieniającym jest przewidzianym w kodeksie pracy trybem zmiany podstawowych praw i obowiązków pracownika bez pozbawiania go miejsca pracy, czy podstawowych środków na utrzymanie, które niestety często oznacza pogorszenie warunków zatrudnienia. 

Koszty sądowe w sprawach ze stosunku pracy

Spór przed sądem pracy w przypadku wygranej może przynieść pracodawcy korzyści. W razie przegranej pracodawca może zostać zobowiązany do poniesienia kosztów procesu.

Kryteria oceny okresowej pracownika

Ocena pracownika musi zostać przeprowadzona w sposób rzetelny i obiektywny. W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na dotkliwe konsekwencje.

Rozwiązanie umowy z powodu mobbingu

Padłam w  pracy ofiarą mobbingu i chciałabym rozwiązać umowę o pracę gdyż nie widzę innej możliwości wyjścia z tej krępującej sytuacji. Jestem szykanowana i ośmieszana w pracy przez pracodawcę i dłużej nie jestem w stanie tam przebywać. Jedynym wyjściem będzie odejście. W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę aby było wiadomo, że to nie z mojej winy, a powodem jest mobbing i abym otrzymała jakieś odszkodowanie?

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to podstawowe pracownicze prawo do odpoczynku. Nierzadko jednak bywa tak, że pracownik nie zdąży wykorzystać przysługującego mu urlopu przed rozwiązaniem stosunku pracy. Jakie ma wtedy uprawnienia?

Czy mogę wydłużyć okres wypowiedzenia?

Mam pytanie, czy możliwe jest wydłużenie w umowie o pracę na czas nieokreślony okresu wypowiedzenia. Mnie, jako pracownika interesuje dłuższy termin. Pracodawca też wyraża taką chęć. Czy prawo tego zabrania? 

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Kto finansuje składki na ubezpieczenia społeczne?

Zarówno rodzaj ubezpieczenia, jak i tytuł do objęcia nim różnicują sposób opłacania składek. Finansowanie kosztów ubezpieczenia należy do różnych grup podmiotów, w  tym płatników składek oraz ubezpieczonych. Ciężar opłacania składek w przypadku różnych tytułów do ubezpieczeń ilustruje poniższa tabela.

REKLAMA