REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek, Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak walczyć z upałem w samochodzie bez klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa zdecydowanie uprzyjemnia jazdę w gorące dni. Co robić, gdy jesteśmy właścicielami auta bez takiego udogodnienia?

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Akcja znicz 2010

Już 1 listopada dzień Wszystkich Świętych. Należy spodziewać się dużych utrudnień w ruchu. Na terenie całej Polski będą przeprowadzone wzmożone działania policyjne. O nasze bezpieczeństwo w tych dniach zadba 15 tys. policjantów.

Podróż na Wszystkich Świętych – uważaj na niespodzianki

Na początku listopada Polacy przemierzają setki kilometrów, aby zapalić symboliczny znicz. Co się jednak stanie, jeżeli przygotowane do podróży auto odmówi posłuszeństwa lub popsuje się w trasie? Sprawdź, co można zrobić, aby taka sytuacja nie stała się przyczyną powrotu do domu.

REKLAMA

Jak wyciągnąć samochód z rowu?

Są sytuacje, w których po niegroźnym wydarzeniu nie warto wzywać profesjonalistów z pomocy drogowej. Z wieloma problemami można poradzić obie samemu. Jednym z nich jest wyciąganie auta, które wpadło do rowu lub ugrzęzło w miękkim polu.

Jak uniknąć zderzenia czołowego?

Czołowe zderzenie dwóch pojazdów jest najgroźniejszym ze wszystkich wypadków na drodze. Rzadko kończy się bez ofiar śmiertelnych. Nawet przy bardzo małej prędkości uczestniczących w nim samochodów, zawsze są ranni.

Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC? Poradnik

Na wypłatę pieniędzy z tytułu ubezpieczenia OC i AC nie warto liczyć przede wszystkim, gdy zainteresowany odkryje, że właściciel samochodu wyrządził szkodę sam sobie, ale powodów odmowy może być, co najmniej kilka.

Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania

Przed każdą drogą samochodem sprawdźmy stan naszych opon oraz reflektorów – mają one kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i ich prawidłowe funkcjonowanie może uchronić nas przed wypadkiem bądź kolizją.

REKLAMA

Jak uniknąć wypadku?

Podróżując samochodem pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które dadzą nam większą szansę uniknięcia wypadku. Jeśli już do niego dojdzie musimy przestrzegać kilku ważnych reguł, które mogą ocalić nas i innych pasażerów od pogorszenia stanu zdrowia czy nawet śmierci.

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Jak odwołać się od decyzji likwidatora szkody?

Decyzja likwidatora szkody, wycena naprawy naszego samochodu wykonana przez rzeczoznawcę nie musi nam się podobać. Podpowiadamy, jak ratować się w sytuacji nieprawidłowej wyceny.

Wymiana zbitego lusterka

Zbite lusterko jest częściej skutkiem wandalizmu, lub wynikiem nieostrożnej jazdy. Bez względu na przyczynę, jazda bez sprawnego lusterka jest niebezpieczna i dodatkowo może być okupiona mandatem. Podpowiadamy, jak wymienić lusterko.

Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa?

Kolizje drogowe się zdarzają. Jeśli są one poważne lub pojazd ma już swoje lata, bardzo prawdopodobne jest, że przez ubezpieczyciela sprawcy zostanie orzeczona szkoda całkowita.

Co to jest ubezpieczenie Assistance i na czym polega?

Ubezpieczenie Assistance ma na celu zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa, głównie w podróży. Podpowiadamy, jak ono działa.

Jak holować pojazd z automatyczną skrzynią biegów?

Samochód z automatyczną skrzynią może stanowić problem przy holowaniu, ze względu na specyficzny charakter przekładni. Podpowiadamy, jak poprawnie holować auto z automatyczną skrzynią biegów.

Jaki jest czas reakcji człowieka na sytuację na drodze?

Wysoka prędkość to nie tylko mniej czasu na reakcję. Wyjaśniamy, jak działa ludzki organizm podczas szybkiej jazdy i jakie niebezpieczeństwa z tego wynikają.

Czy można jeść w czasie jazdy?

Badania brytyjskich naukowców wykazały, że jedzenie w czasie jazdy dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. To więcej niż rozmowa przez telefon komórkowy, choć różnica jest niewielka.

Ubezpieczenie Assistance a wyjazd zagraniczny

Wakacyjny wyjazd, zwłaszcza zagranicę, kojarzy nam się z czymś przyjemnym, jednak widmo stłuczki może zepsuć nam dobre samopoczucie. Komfort psychiczny zapewni nam ubezpieczenie Assistance.

Korki w czasie podróży: jak je omijać?

Jedną z przyczyn tworzenia się korków na drogach, poza różnymi zawalidrogami w rodzaju źle zaprogramowanych cykli sygnalizacji świetlnej, czy dziwnej topografii dróg w rejonie skrzyżowań i rozjazdów oraz robót drogowych, są także nawyki kierowców i różnego rodzaju urządzenia nawigacji GPS.

Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej

Za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności.

Odszkodowanie za wypadek w szkole

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w szkołach podstawowych co dziesiąty uczeń ulega wypadkowi podczas zajęć. Wszelkie roszczenia odszkodowawcze z tego tytułu powinny być kierowane przeciwko organowi prowadzącemu szkołę

Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?

W większości krajów o rozwiniętej motoryzacji policjanci, strażacy, medycy i ratownicy, biorący udział w akcji ratowniczej, dysponują łatwą możliwością skontaktowania się z rodziną ofiary wypadku. Możliwość ta to system ICE. Czym jest ICE i jak go stosować?

Na czym polega Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to ogólnopolska akcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której celem jest zwiększenie świadomości użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Kampania polegać będzie na edukowaniu uczestników ruchu – kierowców, pieszych i rowerzystów.

Jak zbadać, czy dana prędkość jest bezpieczna?

„Prędkość bezpieczna” to określenie bardzo nieprecyzyjne. Bez względu na to, z jaką prędkością pojazd się porusza, ruch ten może stwarzać zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży auta?

Przy zakupie używanego auta powinniśmy się zatroszczyć o to, aby znalazło się w niej jak najwięcej zapisów charakteryzujących dany pojazd.

Dokumenty niezbędne do zarejestrowania auta sprowadzonego z zagranicy

Przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystycznie przestrzegane i nieposiadanie chociażby jednego z wymaganych dokumentów będzie skutkowało niemożnością rejestracji pojazdu w kraju.

Czy możliwe jest wykupienie OC na mniej niż 12 miesięcy?

Co do zasady obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego zawiera się na okres 12 miesięcy. Jednak w pewnych przypadkach przewidzianych ustawowo możliwe jest zawarcie jej na okres krótszy.

Jak postąpić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Aby zapobiec sytuacji, braku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, umowy zawarte na okres 12 miesięcy, po upływie tego okresu, są automatycznie odnawiane na okres kolejnych 12 miesięcy.

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego.

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego jest jedynym występującym w polskim systemie prawnym ubezpieczeniem obowiązkowym.

Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Procedury likwidacyjne po kolizji potrafią przysporzyć wielu problemów. Nie jest to łatwe dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z taką sytuacją.

Jak hamować na śliskiej drodze?


Umiejętność jazdy i hamowania na śliskiej nawierzchni to najwyższy stopień wtajemniczenia w zawodzie kierowcy. Wiele wypadków na drogach jest wynikiem jej nie opanowania.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy i lekarzy dentystów

Z początkiem 2010 roku, ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozszerzono obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Obecnie obejmuje ono wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium Polski.

Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

W przypadku, gdy wykonana przez wykonawcę budowa ma wady, inwestorowi przysługują określone w przepisach prawa uprawnienia. Przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę o roboty budowlane przewidują w przypadku wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy oraz rękojmi za wady wykonanego obiektu odpowiednie stosowanie przepisów o umowie o dzieło. Jakie zatem uprawnienia przysługują inwestorowi?

Jak bezpiecznie wykonać manewr mijania?

Mijanie się pojazdów jest manewrem prawie tak niebezpiecznym, jak wyprzedzanie, a w niektórych warunkach nawet bardziej. Błąd może doprowadzić do czołowego zderzenia przy ogromnej prędkości.

Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Wszystko, co pomaga nam uniknąć wypadku to elementy bezpieczeństwa aktywnego. Kiedy nam się ta sztuka nie uda, do akcji wkraczają elementy bezpieczeństwa biernego.

Jak walczyć z sennością i zmęczeniem podczas jazdy?

Zmęczenie zwiastuje sen, ale ten paradoksalnie dopada kierowców znienacka. Walka ze snem podczas prowadzenia auta jest skazana na porażkę. Można jednak ograniczyć skutki zmęczenia.

Wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Przepisy prawa gwarantują osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy albo wskutek choroby zawodowej, przejście na wcześniejszą emeryturę.

Wypadek w szkole

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko nie doświadczyło w szkole nieszczęśliwego wypadku. Co jednak zrobić, gdy taka sytuacja nastąpi? Jakie obowiązki ma szkoła? Czy można domagać się odszkodowania?

Pośrednik nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który zakłada zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. Ma to umożliwić większy dostęp do zawodu pośrednika, zwiększenie konkurencyjności a tym samym obniżenie cen świadczonych usług.

Szykują się zmiany w ubezpieczeniach z tytułu wypadku przy pracy

Rząd przyjął założenia nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Dzięki nim o wiele łatwiejszy ma być dostęp do opieki stomatologicznej.

Kolizja z dzikim zwierzęciem

Kodeks cywilny przewiduje, że osoba, która posługuje się lub chowa zwierzę zobowiązana jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. Odpowiedzialność powstaje nawet, gdy zwierzę zabłąkało się lub uciekło. Czy w takim razie ktoś ponosi odpowiedzialność za dzikie zwierzęta?

Odpowiedzialność kursanta nauki jazdy

Kandydat na kierowcę ponosi odpowiedzialność za spowodowanie wypadku lub kolizji. O jego winie orzeka sąd biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia, zaniedbania instruktora oraz przygotowanie kursanta do jazdy.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był stuknięty?

Kupujesz samochód, sprzedawca twierdzi że to "prawie nówka, garażowany i niestukany", ale sprawdzić zawsze warto.

Kto wydaje decyzję w sprawie jednorazowego odszkodowania?

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązki pracodawcy w przypadku wystąpienia wypadku przy pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę szereg obowiązków związanych z tym, jak ma on postępować w sytuacji wystąpienia w jego zakładzie wypadku przy pracy.

Jak zgłosić wypadek w drodze do pracy?

Ubezpieczony, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy zawiadamia o tym niezwłocznie pracodawcę. Zgłoszenie następuje na specjalnym formularzu zwanym kartą.

Świadczenia przy wypadku w drodze do lub z pracy

Całość wynagrodzenia, zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne może uzyskać pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy.

Czym jest zespół powypadkowy?

Zespół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadków, powoływany jest przez pracodawcę, w którego skład wchodzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz społeczny inspektor pracy.

Jakie są zasady stosowania środków ochrony indywidualnej?

Zasady stosowania środków ochrony indywidualnej zostały szczegółowo określone w załączniku nr 2 Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA