REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek, Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca za granicą: co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Zanim wyjedziesz do pracy za granicą powinnaś dopełnić kilku formalności, by na miejscu uniknąć niebezpieczeństw. Poniżej lista czynności, o których warto pamiętać przed wyjazdem.

Czego może domagać się ofiara wypadku?

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się przyznania mu renty, zadośćuczynienia oraz odszkodowania. Jeżeli ofiara wypadku zmarła, swoich roszczeń mogą dochodzić jej spadkobiercy.

Jak stosować zasadę ograniczonego zaufania w praktyce?

Na kursach dla kierowców czasem można usłyszeć o tzw. zasadzie ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg. Wynika z niej prawda, bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze: „Ufaj innym tylko w nielicznych przypadkach”.

Nowy Ford Focus: systemy bezpieczeństwa

Nowy Focus wyposażony został w pełen pakiet układów zwiększających czynne i bierne bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Wiele z tych rozwiązań znalazło się w ofercie Forda pierwszy raz.

REKLAMA

Znane są kody ubezpieczenia dla niań

Zatrudnienie niani będzie wiązało się z obowiązkiem zgłoszenia jej do ubezpieczenia społecznego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zawierającego kody przy zgłaszaniu opiekunek do ZUS.

Wcześniejsza spłata kredytu a zwrot składki na ubezpieczenie

Wykupienie ubezpieczenia jest jednym ze sposobów zabezpieczenia kredytu bankowego. Czy jednak w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania wobec banku, będzie można domagać się zwrotu części składki na ubezpieczenie?

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego

Bezrobotni podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że nie są objęci ubezpieczeniem z innego tytułu. Warto wyjaśnić, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osoby bezrobotnej trwa od dnia uzyskania przez nią statusu bezrobotnego, a ustaje po upływie 30 dni od dnia utraty tego statusu.

Kto musi wybrać OFE

Wybór OFE jest obowiązkowy dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1968 roku i rozpoczęły działalność zarobkową, z tytułu której odprowadzana jest do ZUS składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obwiązują w Algierii?

Przepisy drogowe w Algierii wymagają od nas posiadania międzynarodowego prawa jazdy.Warunki drogowe nie należą do najlepszych, jednak krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności na drodze. Zapoznajmy się z podstawowymi informacjami dotyczącymi podróżowania samochodem po Algierii.

Jakie organy ma zawiadomić pracodawca w sytuacji zaistnienia wypadku przy pracy

W razie wystąpienia wypadku przy pracy, pracodawca ma obowiązek podjąć działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie oraz udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Powinien również zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy.

Za powikłania po leczeniu w szpitalu można dochodzić odszkodowania

Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego doznał rozstroju zdrowia będzie mógł dochodzić swoich roszczeń przed wojewódzką komisją ds. orzekania. Pozwoli to na dużo szybsze załatwienie sprawy, gdyż komisja będzie miała 30 dni od dnia złożenia wniosku na wydanie orzeczenia.

Jak ocenić szerokość swojego pojazdu?

Każdy kierowca powinien poznać i umieć ocenić wymiary swojego pojazdu, a zwłaszcza jego długość i szerokość. Wiedza ta jest bardzo przydatna przede wszystkim podczas parkowania, ale także i w innych okolicznościach, jak choćby wjeżdżanie w wąskie bramy czy w luki pomiędzy pojazdami tarasującymi drogę.

Ubezpieczenie, które pokryje koszty pomocy prawnej

Pokrycie kosztów sądowych oraz pomocy prawnej, świadczonej przez adwokata i radcę. To może zagwarantować nam specjalne ubezpieczenie.

Jak się zachowywać wobec pieszych?

Należy pamiętać, że pieszy, mimo, że porusza się w bezpośredniej bliskości drogi lub czasem na niej (przejścia dla pieszych), nie musi znać przepisów ruchu drogowego. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spada zatem na kierowcę, dlatego w okolicach, gdzie często poruszają się piesi, należy zachować wyjątkową ostrożność. Na co zwrócić uwagę?

Poprawne zachowanie wobec pieszych

W kolizji pojazdu z pieszym ten ostatni jest na znacznie gorszej pozycji i wychodzi z niej najbardziej poszkodowany. Do niebywałych rzadkości należą przypadki wpadnięcia przechodnia do wnętrza samochodu przez przednią szybę nogami ku kierowcy tak, że to on jest poszkodowany, zaś pieszy poza drobnymi ranami i potłuczeniami wychodzi bez szwanku.

Jak rozpoznawać zamiary innych kierowców?

Z uwagi na to, iż wielu kierowców zapomina o obowiązku informowania innych użytkowników drogi o swoich zamiarach lub celowo o nich nie informuje, często z atawistycznych pobudek, dla własnego bezpieczeństwa należy nauczyć się rozpoznawać ich plany po towarzyszących im symptomach.

Kiedy przysługuje zasiłek celowy?

W celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy. Zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie autocasco (AC) chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. W ramach ubezpieczenia AC ubezpieczyciel zwróci także koszty zapobieżenia szkodzie.

Co zrobić w razie wypadku?

W razie wypadku drogowego obowiązkiem uczestników zdarzenia jest podjęcie działań mających zapewnić bezpieczeństwo ruchu. Oprócz tego uczestnik wypadku powinien udzielić pomocy poszkodowanym.

Kiedy należy pozostać na miejscu wypadku?

Obowiązki uczestników wypadku będą zależały od tego, czy są w nim zabici lub ranni. W takiej sytuacji należy wezwać Policję i oczekiwać na miejscu. Stłuczka bez ofiar może się obyć bez interwencji Policji.

Kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC gwarantuje, że w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Jest jednak kilka przypadków, kiedy zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania bądź żądać jego zwrotu, gdy zostało już wypłacone.

Od czego może ubezpieczyć się kierowca?

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inne ubezpieczenia mają charakter dobrowolny, ale stają się coraz bardziej popularne, gdyż chronią przed wieloma negatywnymi, a niezależnymi od nas skutkami. Jakie rodzaje ubezpieczeń wyróżniamy?

Czym jest ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne i obejmuje uszkodzenie, kradzież i zdarzenia zaistniałe na skutek zdarzeń losowych. Nie zawsze jednak właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie. Kiedy tak się stanie?

Jakie czynności wykonać w razie wypadku?

My kierowcy każdego dnia spotykamy się z kolizjami, stłuczkami i wypadkami, których jesteśmy świadkami. Kiedyś może się zdarzyć, że będziemy sprawcami bądź poszkodowanymi wypadku, w którym znajdą się ranni. Będąc postawionym w takiej sytuacji, najczęściej zdrowy rozsądek nie działa a nerwy sięgają zenitu… Szczególnie kiedy nie przeszliśmy stosownego kursu udzielania pierwszej pomocy.

Stłuczka a uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia

Sam fakt uczestnictwa w stłuczce, spowodowanej przez innego kierowcę, nie będzie oznaczał, że uzyskamy odszkodowanie. Konieczne jest jeszcze podjęcie działań, których dla uzyskania odszkodowania wymaga od nas prawo.

Dziura w drodze przyczyną uszkodzenia auta

Wraz z topniejącym śniegiem naszym oczom ukazują się nie tylko zielone trawniki, ale także dziesiątki dziur w drodze, które jak grzyby po deszczu powstają każdej zimy. Co zrobić w przypadku gdy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu z powodu dziury w drodze? Należy wiedzieć, że za uszkodzony pojazd z powodu dziury w drodze możemy dochodzić odszkodowania.

Śnieg spadający z dachu uszkodził samochód - co robić?


Właściciele budynków i posesji mają obowiązek zadbać o to, aby z dachu budynku nie zsuwał się śnieg oraz by nie spadałby sople lodu. Czasami dochodzi do zaniedbań i na nasze auto spada pokaźna ilość zmrożonej wody. Zazwyczaj kończy się to uszkodzeniem karoserii oraz szyb.

Jakie roszczenia po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

W sytuacji śmierci ofiary wypadku jej najbliższym będą wobec sprawcy, przysługiwać różnego rodzaju roszczenia. Sprawca będzie odpowiadał m.in. za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny zmarłego, która wynikła w związku z jego zgonem.

Jakie są skutki zbiegnięcia z miejsca wypadku?

Zbiegnięcie z miejsca wypadku powoduje nie tylko skutki w sferze prawa karnego, ale może mieć również wpływ na odpowiedzialność cywilnoprawną. Zakład ubezpieczeń może domagać się od sprawcy zwrotu odszkodowania, jakie wypłacił poszkodowanym.

Sposoby wypłacania odszkodowania

Co do zasady towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dwie formy wypłacania odszkodowania – kosztorysową i warsztatową (bezgotówkową).

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Odszkodowanie może objąć też utratę wartości pojazdu

W razie wypadku odszkodowanie nie musi obejmować jedynie kosztów naprawy pojazdu. W ramach odszkodowania poszkodowany może również uzyskać wyrównanie szkody w postaci utraty wartości samochodu powypadkowego.

Czy ubezpieczyciel może domagać się odszkodowania od sprawcy?

W razie wypadku odszkodowanie za szkody spowodowane przez sprawcę, mającego polisę OC, wypłaci jego ubezpieczyciel. W pewnych jednak wypadkach ubezpieczyciel będzie mógł dochodzić od sprawcy zwrotu wypłaconej kwoty. Kiedy?

Pomyśl o tym, jeśli prowadzisz własną działalność

Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co się stanie z firmą po naszej śmierci. Jakie mamy zabezpieczenie dla rodziny, po wykreśleniu firmy z ewidencji lub wygaśnięciu koncesji – pisze Maciej Lichoński, specjalista ds. ubezpieczeń.

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

Czy odszkodowanie za wypadek drogowy jest przychodem firmy?

Samochód wykorzystywany przeze mnie w działalności gospodarczej (środek trwały) uległ wypadkowi z winy innego użytkownika drogi. Samochód ten nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Za naprawę tego auta zapłaciła firma ubezpieczeniowa z polisy sprawcy wypadku – pieniądze zostały przelane bezpośrednio na konto warsztatu naprawczego. Czy kwota wypłaconego odszkodowania za naprawę powypadkową stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje każdej ubezpieczonej o ile w okresie ubezpieczenia spełniła wymagane warunki.

Wypadek przy pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć.

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; natomiast przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Vademecum inwestycji: co powinieneś wiedzieć o oszczędzaniu?

Inwestując w banku zapłacisz podatek po każdym okresie kapitalizacji, z kolei inwestycja w fundusze będzie opodatkowana tylko raz. Osoby uposażone w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych nie płacą podatku spadkowego. Przeczytaj co warto wiedzieć, by oszczędzać efektywniej.

Co grozi za nieudzielenie pomocy?

Każdy ma obowiązek udzielenia pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego. Nieudzielenie pomocy jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenia obowiązkowe polegają na tym, że na wskazane podmioty (ubezpieczających), nałożono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z wybranym przez nie zakładem ubezpieczeń (zakład musi wykonywać działalność ubezpieczeniową w zakresie danego ubezpieczenia), a zakład nie może odmówić zawarcia umowy.

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych

Zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności, jest towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. Jest to jedna z form prowadzenia działalności ubezpieczeniowej.

Umowa ubezpieczenia

Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń (w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa) zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w przypadku zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Tajemnica ubezpieczenia

Tajemnica ubezpieczenia dotyczy wszelkich informacji związanych z poszczególnymi umowami ubezpieczenia.

Składka ubezpieczeniowa

Składka ubezpieczeniowa to kwota jaką ubezpieczony płaci ubezpieczającemu w zamian za udzieloną ochronę.

Sąd polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych

Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych rozstrzyga spory z zakładami ubezpieczeń, powszechnymi towarzystwami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warunkiem przeprowadzenia rozprawy jest wyrażenie zgody przez stronę pozwaną (np. zakład ubezpieczeń, towarzystwo emerytalne) na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny.

Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego, reprezentującą krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń wykonujące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i które z mocy ustawy są członkami Izby, działającej na rzecz rozwiązywania problemów rynku ubezpieczeń w Rzeczypospolitej Polskiej. Izba reprezentuje również zakłady reasekuracji. Izba posiada osobowość prawną.

Czynności ubezpieczeniowe

Przez czynności ubezpieczeniowe należy rozumieć działalność ubezpieczyciela związaną z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Jakiego koloru samochody są najlepiej widoczne na drodze?

Białe, srebrne, a może czerwone? Jakie auto jest najlepiej widoczne na drodze? Odpowiedź na to pytanie może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że na pozór kontrastowe kolory wcale nie najlepiej odcinają się od krajobrazu.

REKLAMA