REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej fotoradarów, wiecej wypadków?

Czy wzrost liczby fotoradarów przekłada się na spadek liczby wypadków na polskich drogach?

Wypadek lub stłuczka - badanie alkomatem

Czy w przypadku każdego zdarzenia drogowego policjant musi sprawdzić trzeźwość kierowców? Czy można odmówić badania alkomatem?

Policyjne podsumowanie akcji "Znicz"

W czasie trwającej w tym roku 4 dni akcji „Znicz”, na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych. Funkcjonariusze, podczas kontroli drogowych, ujawnili 1298 nietrzeźwych kierujących. Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

Zły stan techniczny aut przyczyną wypadków drogowych

Kierowcy często bagatelizują drobne usterki w aucie nie zdając sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji jazdy takim pojazdem. Raport Policji jasno pokazuje, że nawet pozornie drobna awaria negatywnie odbija się bezpieczeństwie podróżnych.

REKLAMA

Wypadek na przejściu dla pieszych – kto ponosi winę?

Zdaniem wielu osób potrącenie człowieka na pasach zawsze następuje z winy kierującego pojazdem. Nie jest to jednak prawda. Przechodząc przez jezdnię, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie źle interpretowanymi przepisami prawa.

Co zrobić jak dojdzie do wypadku?

Polska jest w czołówce rankingu ilości wypadków drogowych w Europie. Pomimo tego liczba kraks w naszym kraju z roku na rok spada. Jeżeli jednak jesteśmy uczestnikami lub świadkami takiego zdarzenia, to co w takiej sytuacji zrobić?

Sporządzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę

Sporządzenie protokołu powypadkowego przez pracodawcę należy do jego obowiązków. Gdyby pracodawca nie sporządził protokołu, pracownikowi przysługuje roszczenie o jego sporządzenie, które nie ulega przedawnieniu z upływem 3 lat jak inne roszczenia wynikające ze stosunku pracy.

Fotoradary i ich wpływ na bezpieczeństwo: raport

Fotoradary miały poprawić bezpieczeństwo na drogach. Statystyki wypadków są jednak zaskakujące. Oto najnowszy raport drogowy na temat fotoradarów.

REKLAMA

Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Mało osób zdaje sobie sprawę, że kierowcy mają obowiązek usunięcia pojazdów z miejsca kolizji. Tylko w szczególnym przypadku nie mogą tego zrobić.

Zderzenie z dzikim zwięrzęciem - co robić?

Kolizja z łosiem czy sarną ma najczęściej poważne skutki. Uszkodzone auto to najmniejszy problem. Wiele osób przypłaca życiem spotkanie ze zwierzęciem na drodze. Zobacz co zrobić gdy dojdzie do takiej sytuacji!

Pasy bezpieczeństwa - czy warto je zapinać?

Jazda bez pasów grozi mandatem i zwiększa ryzko poważnych obrażeń w trakcie niewielkiej kolizji auta czy nawet gwałtownego hamowania. Dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa?

Podsumowanie wakacji w policyjnych statystykach

Policja podsumowała dane statystyczne wakacyjnych wypadków drogowych.

Katastrofa w ruchu lądowym - więzienie zamiast mandatu

Katastrofa w ruchu lądowym to najsurowsza klasyfikacja czynu jaki może popełnić kierowca pojazdu. Mimo że nie jest zagrożony punktami karnymi to karą za jego popełnienie jest pozbawienie wolności.

Liczba wypadków samochodowych według miesięcy

Koniec wakacji to początek najniebezpieczniejszego okresu w roku. Zobacz, w jakich miesiącach jest najniebezpieczniej na polskich drogach.

Wypadek autem służbowym

Podróż autem służbowym uważana jest za przywilej. Niestety, czasem los bywa okrutny, a wakacyjny wyjazd kończy się wypadkiem lub kolizją. Co robić w takich przypadkach? Jak im zaradzić na przyszłość?

Wiek kierowcy a jego sprawność za kierownicą

Nie od dziś wiadomo, że wraz z wiekiem człowiek traci pewne umiejętności, bądź wyraźnie się one u niego obniżają. Czy zatem podeszły wiek kierowcy zwiększa ryzyko spowodowania przez niego wypadku na drodze?

Wypadki drogowe z udziałem dzieci - bezmyślność rodziców

Najmłodsi pasażerowie pojazdów padają ofiarami wypadków tak, jak dorośli. Z uwagi na ich młody wiek są jednak bardziej narażone na poważne obrażenia, a w konsekwencji także śmierć. Co jest największym zagrożeniem dla maluchów w pojazdach? Bezmyślność dorosłych.

Wypadki motocyklistów - wina nie leży po ich stronie!

93 % wypadków, w których ginie lub zostaje ranny motocyklista spowodowanych jest przez kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Czy naprawdę tak trudno jest dostrzec motocyklistę na drodze?

Prędkość – jak szacują ją media?

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z sytuacją, w której prezenter telewizyjny próbuje oszacować prędkość z jaką poruszał się pojazd w chwili wypadku. Skąd on to wie? W jaki sposób niektórzy dziennikarze tak szybko ustalają właściwe wartości?

Kierowca, pieszy, motocyklista - kto jest najczęstszym sprawcą wypadków drogowych?

Liczba wypadków drogowych w Polsce co roku sukcesywnie spada. Nadal jest ona za wysoka. Kto najczęściej jest sprawcą wypadków drogowych w naszym kraju?

Zderzenie czołowe - dlaczego jest bezpieczniejsze od bocznego?

Wśród użytkowników aut przeważa opinia, że najbardziej niebezpieczne jest zderzenie czołowe. Czy faktycznie tak jest?

Najgroźniejsze wypadki smaochodowe - kiedy i gdzie?

Mimo że liczba wypadków na polskich drogach sukcesywnie spada od kilku lat to nadal Polska jest w niechlubnej czołówce krajów, w których ginie najwięcej ludzi na drogach.

Stłuczka - porady krok po kroku

Wystarczy chwila nieuwagi i nawet najlepszy kierowca nie będzie w stanie zapobiec stłuczce. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie skierować swoje pierwsze kroki? O czym należy pamiętać?

Trzy zasady bezpiecznej jazdy autem i na motocyklu

Wiosna to czas wzmożonego ruchu na drodze i początek najtragiczniejszego w roku okresu wypadków komunikacyjnych. Oto trzy zasady, które pomogą przeżyć na drodze zarówno nam, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Fotoradary a bezpieczeństwo na drogach

Fotoradary mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, przy których są ustawione. Czy rzeczywiście tak jest? Jak przekłada się liczba fotoradarów na statystyki wypadków?

Wypadki z udziałem rowerzystów – przyczyny i sposoby zapobiegania

Firma OSRAM wspólnie z Komendą Powiatową Policji już po raz szósty wsparła edukacyjny piknik „ Bezpiecznie na rowerze”, który odbył się pod koniec kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim

Dachowanie samochodu - jak się zachować?

Podczas dachowania samochodu kierowca nie ma wiele do powiedzenia. Skutki dachowania można ograniczyć, ale trzeba zadbać o to przed i po wypadku.

Podsumowanie weekendu majowego na drogach

Przez kolejnych 10 dni - od piątku 26 kwietnia do niedzieli 5 maja br. włącznie - na polskich drogach doszło do 742 wypadków drogowych.

Wypadki drogowe w Polsce - prawdziwe przyczyny

To nie alkohol ani ani prędkość powodują, że na polskich drogach ginie tak wielu ludzi. Zobacz na co uwagę powinien zwrócić przede wszystkim kierowca, aby nie zamienić czyjegoś życia w dramat.

Najniebezpieczniejsze drogi krajowe w Polsce - raport

Wybór trasy, którą mamy dotrzeć do celu podróży jest bardzo ważny. Aby go ułatwić przedstawiamy listę dróg, których dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych. Nie należy ich bynajmniej unikać, ale trzeba zdawać sobie sprawę z grożącego na nich niebezpieczeństwa.

Wypadki samochodowe w Polsce w 2012 roku - o tym warto wiedzieć

Wizerunek statystycznego sprawcy wypadku w Polsce jest często nieprawdziwy. Według danych Policji z 2012 roku największą grupę ryzyka stanowią mężczyźni w wieku 25 – 39 lat. Co wpływa na taką sytuację? Kiedy i gdzie dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych?

Samochody z niebezpiecznym czynnikiem chłodniczym R1234yf

Pomimo ostrzeżeń ze strony różnych organizacji kilku producentów aut zdecydowało się użyć niebezpiecznego dla życia czynnika chłodniczego w swoich samochodach. Postanowiliśmy przestawić listę pojazdów, które już posiadają.

Śmiertelny wypadek w pracy - świadczenia z ZUS-u

Jeśli bliska ci osoba poniosła śmierć w wyniku wypadku w miejscu pracy możesz ubiegać się o świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Żadne pieniądze nie wrócą życia bliskiej osoby, ale zniwelują problemy życia codziennego. Jeśli zmarły był legalnie zatrudniony w zakładzie pracy, gdzie doszło do wypadku oraz odprowadzał składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługują ci świadczenia po jego śmierci

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż

Decydując się na wyjazd urlopowy warto wybrać odpowiedni dzień na podróż. Pozwoli to zwiększyć nasze szanse na bezpieczne dotarcie do upragnionego celu podróży.

Kolizja z ciężarówką – jak jej uniknąć?

Zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką bardzo często kończy się tragicznie. O czym należy pamiętać, aby obniżyć do minimum ryzyko kolizji z pojazdem ciężarowym?

Przyczyny wypadków na autostradach

Autostrady uchodzą za jeden z bezpieczniejszych i szybszych kanałów transportu. Nie mamy ich w Polsce za wiele, a tempo budowy kolejnych odcinków często pozostawia wiele do życzenia. Autostrady nie są jednak strefami wolnymi od wypadków czy kolizji. Sprawdź, gdzie i w jakich sytuacjach warto zachować szczególną ostrożność.

Kto powoduje więcej wypadków, rowerzyści czy kierowcy aut?

Rowerzystom i kierowcom trudno wypracować sposób na harmonijne i bezpieczne funkcjonowanie na drogach. Zbyt wolne tempo powstawania ścieżek rowerowych powoduje, że nadal spora grupa rowerzystów porusza się po jezdniach. Ta sytuacja sprzyja dużej ilości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Uszkodzenie felgi czy opony to jedne z mniej poważnych konsekwencji wjechania w wyrwę w drodze. Często dochodzi do uszkodzenia układu kierowniczego, zawieszenia i karoserii auta. Podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie po wjechaniu w wyrwę w jezdni.

Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Jednym z rozwiązań inżynieryjnych, które mają za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach jest tzw. przekrój 2+1 pasowy. Taki rodzaj drogi ma zredukować liczbę wypadków będących konsekwencją nieprawidłowego wyprzedzania.

Nieudzielenie pomocy ofiarom zdarzenia. Co za to grozi?

Nie wszyscy z nas wiedzą, że za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku grozi kara. Konsekwencje ucieczki z miejsca zdarzenia są poważniejsze aniżeli mogło by się to wydawać.

Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Autostrady to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj dróg służący przemieszczaniu się ludzi. Niestety również i na nich dochodzi do wypadków samochodowych, także tych śmiertelnych. Oto statystyka wypadków samochodowych mających miejsce na polskich autostradach w 2012 roku.

Jak zmniejszyć liczbę osób rannych w wypadkach? Unia Europejska ma na to pomysł

Bezpieczeństwo na drogach: UE odnotowuje najniższą w historii liczbę ofiar śmiertelnych i rozpoczyna prace nad strategią na rzecz zmniejszenia liczby rannych

Czy za naruszenie przepisów drogowych można iść do więzienia?

W 2011 roku Policja zarejestrowała prawie 20 tysięcy naruszeń tylko dwóch z kilku przepisów, które grożą karą więzienia. Doszło do 4 tysięcy wypadków spowodowanych przez kierujących, którzy złamali te przepisy. Łącznie zginęło w nich 450 osób. Za złamanie jakich przepisów można iść do więzienia?

Jak uniknąć mandatu za rozmowę przez telefon w czasie jazdy?

Nowoczesne zestawy głośnomówiące mogą być sterowane głosem i łączyć telefon z zestawem audio nie tylko w aucie, ale też w domu. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia, ponieważ w drugiej połowie 2012 roku nałożono ponad 40 tysięcy mandatów za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Grzechy kierowców wobec motocyklistów

Duża część wypadków, w których poszkodowaniu zostali motocykliści była spowodowane przez kierujących samochodami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zachowania kierowców samochodów, które doprowadziły w przeszłości do wypadków z motocyklistami.

Start sezonu motocyklowego, a kierowcy aut

Wraz ze zbliżającą się wiosną znacznie poprawiają się warunki na drogach i pojawia się na nich coraz więcej motocyklistów. Jak kierowcy samochodów powinni przygotować się do sezonu motocyklowego?

6 sposobów jak uniknąć wypadku

Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przeanalizowali policyjne statystyki dotyczące zdarzeń drogowych i sformułowali sześć zasad, które należy stosować aby uniknąć wypadku.

Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Każdy kierowca powinien mieć przy sobie druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ułatwia on po stłuczce zebranie wszelkich niezbędnych informacji o jej uczestnikach. Niekiedy zdarza się, że sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, a poszkodowanemu kierowcy nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia auta. Czy jest wtedy szansa uzyskać odszkodowanie? Więcej informacji o tych dwóch zagadnieniach poniżej.

Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest objęte klauzulą wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela powszechnie spotykaną w ogólnych warunkach umów ubezpieczenia auto casco. W takich okolicznościach pierwszorzędne znaczenie ma ustalenie przyczyny wypadku. Może się bowiem okazać, że kierowca uczestniczący w zdarzeniu drogowym, który był w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu nie przyczynił się do przebiegu wydarzeń. Od kogo wtedy dochodzić odszkodowania?

REKLAMA