REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynajem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niższa stawka podatku od najmu mieszkania

Niższa stawka podatku od najmu mieszkania? Tylko pod warunkiem, że właściciel wynajmowanego mieszkania zgłosi do 20 października taki zamiar w urzędzie skarbowym. Ogólne stawki podatku od najmu mieszkania to 18 i 32%.

Wrześniowe ożywienie na rynku nieruchomości

Wrześniowe ożywienie na rynku nieruchomości to rezultat wzmożonego ruchu na rynku najmu. Ponadto, zwiększyła się liczba zainteresowanych kupnem własnego mieszkania. Na rynku nieruchomości nie brakuje ofert najmu i sprzedaży mieszkań.

Trzypokojowe mieszkanie idealne dla studenta

Trzypokojowe mieszkania są najchętniej wynajmowane przez studentów. Przy wynajmowaniu mieszkania studenci biorą pod uwagę przede wszystkim metraż, lokalizację i wyposażenie.

Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Przygotowanie mieszkania pod wynajem jest niezbędne, aby znaleźć najemcę. Odpowiednio urządzony lokal musi być funkcjonalny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny. Na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu mieszkania pod wynajem?

REKLAMA

Wynajem mieszkań: 2010 r. przyniósł straty wynajmującym

Wynajem mieszkań w 2010 r. przyniósł właścicielom mieszkań niewielkie straty. Kupno lokalu mieszkalnego pod wynajem okazało się mało opłacalne ze względu na niższe ceny mieszkań i spadek stawek za wynajem.

Więcej tańszych mieszkań do wynajęcia

Tańsze mieszkania do wynajęcia to szansa dla wielu studentów na znalezienie idealnego lokum. Zbliża się nowy rok akademicki i większość mieszkań w niskiej cenie i dobrej lokalizacji jest już wynajęta.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - realizowanych poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań

Wzmożony ruch na rynku najmu mieszkań jest spowodowany zbliżającym się rokiem akademickim. Studenci poszukują tanich lokali do wynajęcia, jednak we wrześniu muszą się oni liczyć z dużą konkurencją na rynku wynajmu i wysokimi czynszami.

REKLAMA

Kupno czy wynajem mieszkania?

Kupno mieszkania może stać się niebawem bardziej opłacalne niż wynajem lokalu. Nieruchomości tanieją, a koszty związane z wynajem niedługo będą równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu.

Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Zbliża się nowy rok akademicki, dlatego ruch na rynku wynajmu mieszkań wzrasta. Zanim wynajmiesz mieszkanie, przeczytaj porady eksperta serwisu otoDom.pl.

Intensywny ruch na rynku najmu mieszkań

Wraz z końcem wakacji rozpoczyna się ruch na rynku najmu mieszkań. Studenci poszukują zazwyczaj najtańszych lokali do wynajęcia. Jak wygląda podaż ofert najmu mieszkań w stosunku do popytu? Przeczytaj raport Open Finance i Oferty.net.

Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Zakup nieruchomości jest bardziej opłacalny niż wynajem, co wynika ze wzrostu opłat związanych z najmem nieruchomości.

Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

Wraz ze zbliżającym się rokiem akademickim studenci szukają mieszkań do wynajęcia. Wzmożony ruch wynajmu mieszkań można zaobserwować w miastach akademickich. Jakie są średnie ceny ofertowe lokali do wynajęcia?

Wynajem mieszkania z wielkiej płyty

Mieszkania z wielkiej płyty dają największe zyski z wynajmu. Lokale zbudowane w ciągu ostatniej dekady są mniej opłacalne, ale z czasem staną się one wartościowe. Wynajem nowego mieszkania, prosto od dewelopera, jest opłacalny, ale ryzykowny.

Większa opłacalność najmu mieszkań

Wynajem mieszkań stał się bardziej opłacalny. Zwiększonego zysku mogą spodziewać się właściciele mieszkań w Gdańsku i w Gdyni. Wzrosła też łączna liczba ofert mieszkań na wynajem.

Studencki wynajem – stereotypy zwyciężają

Stereotypy i złe doświadczenia związane z wynajmowaniem mieszkań studentom wciąż biorą górę w zachowaniach rynkowych właścicieli mieszkań. W ankiecie przeprowadzonej wśród agentów Metrohouse & Partnerzy S.A. wyraźnie widać, że właściciele mieszkań nie są pozytywnie nastawieni do wynajmu mieszkań studentom.

Wynajmuj mieszkanie z głową

Sierpień i wrzesień to gorący okres transakcji najmu lokali. Pracę podejmują absolwenci szkół średnich, policealnych i wyższych. Wielu z nich szuka mieszkania. Do ośrodków akademickich zjeżdżają też studenci. Ci również szukają mieszkań, bo koszty najmu w wielopokojowym lokalu w kilka osób są porównywalne z opłatami za miejsce w akademiku.

Duże zainteresowanie hotelami w miejscowościach turystycznych

Mimo zmiennej pogody, hotele w miejscowościach turystycznych ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem. Właściciele hoteli w Jastarni czy Zakopanem za wynajem dwuosobowego pokoju zarabiają w ciągu dwóch miesięcy 25–31 tys. złotych. Inwestycja w nieruchomości na wynajem lub w hotel to duża szansa na zysk.

Wysoki koszt najmu mieszkania w Polsce

Na najem mieszkania Polak przeznacza ponad połowę zarobków. Najgorzej sytuacja wygląda we Wrocławiu i Krakowie, gdzie za wynajęcie kawalerki singiel musi zapłacić 50% swojej wypłaty. W Warszawie dochody są większe, ale wynajem dwupokojowego mieszkania kosztuje rodzinę 35% dochodu.

Ruszyła budowa Nowej Dany w Szczecinie

Planowana wysokość obiektu to 125 metrów, co uczyni Nową Danę najwyższym budynkiem na linii Berlin – Szczecin – Gdynia. Planowany termin zakończenia budowy to 2014 rok. Inwestycję realizuje J.W. Construction Holding S.A.

Wynajem mieszkania – poradnik dla właściciela i dla wynajmującego

Masz mieszkanie do wynajęcia? Szukasz tymczasowego lokum? Skorzystaj z naszej wiedzy, dowiedz się: jak szukać mieszkania? Czy kaucja to konieczność? Co powinna zawierać umowa o wynajem mieszkania? Za co płaci najemca, a za co właściciel? Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania? Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Czy wynajem przynosi realne zyski?

Inwestycja Hubska Center: biura, lokale handlowo-usługowe i aparthotel w jednym

Inwestycja Hubska Center to kompleks biurowo-usługowy, położony przy skrzyżowaniu ul. Glinianej z ul. Hubską. Budowa biurowca Hubska Center, rozpoczęta w lipcu 2010 r., ma być zakończona w II kwartale 2012 roku. Inwestorem centrum biznesowego jest firma DEKA Inwestycje.

Wynajem powierzchni biurowych: czynsze w górę czy w dół?

Od początku roku apetyt na biura w stolicy rośnie, a wolnych powierzchni biurowych miasto ma coraz mniej. W Warszawie już gotowa pod wynajem pojawiła się tylko jedna inwestycja – Pałac Młodziejowskiego (5 tys. mkw.). Jeśli chodzi o tegoroczne umowy na rynku powierzchni biurowych większość stanowią renegocjacje i przedłużenia obecnych umów - najemcy asekurują się przed możliwymi zmianami stawek wynajmu biur.

Kilka zasad bezpiecznego najmu


Co prawda, najgorętszy okres transakcji najmu dopiero nadejdzie, ale może już warto zastanowić się nad tym, jak się do tego przygotować. We wrześniu i w październiku lokali będą szukać ludzie młodzi, studenci lub uczniowie szkół pomaturalnych - weźmy więc pod uwagę to, na ile będzie stać potencjalnego klienta.

Umowa na wyłączność ze sprzedającym - opinie ekspertów

Umowa na wyłączność to umowa na sprzedaż nieruchomości zawierana tylko z jednym pośrednikiem. Umowa na wyłączność jest na ogół proponowana wszystkim klientom. Akceptuje je średnio 66% odwiedzających biura nieruchomości.

Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Co powinno znajdować się w umowie o najem mieszkania? Czy kaucja to konieczność? Za co płaci najemca, a za co właściciel? Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania? Dobrze spisana umowa zabezpiecza i najemcę, i właściciela mieszkania. Skorzystaj z naszych wzorów.

Wynajem w systemie condo - ile zyskujesz, ile tracisz?

Zakup pokoju/apartamentu pod wynajem w systemie condo to forma inwestycji w nieruchomości hotelowe. Właściciel danego lokalu może liczyć na zyski z tytułu jego wynajmu w ramach condo hotelu, ma także możliwość pobytu w swoim apartamencie w ramach tzw. pobytu właścicielskiego. Czy na wakacjach pod własnym dachem można zaoszczędzić? Jaki zysk przynosi wynajem?

Czy wynajem przynosi realne zyski?

Po raz pierwszy od października 2010 wskaźnik rentowności netto dla wynajmu mieszkań spadł poniżej 4% i po stracie 0,07 pkt proc. osiągnął wartość 3,97%. A to oznacza, że wynajem nie przynosi realnego zysku.

Mieszkanie do wynajęcia - czy warto się targować?

Ceny najmu mieszkań w Warszawie wzrosły - zarówno te ofertowe, jak i transakcyjne (marzec 2011), a w Krakowie i we Wrocławiu najem okazał się tańszy niż przed miesiącem.

Najemców przybywa, więcej biur nie będzie

W 2011 roku powstanie o jedną trzecią mniej biur niż w roku ubiegłym. Najemców za to wciąż przybywa.

Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu

Najem a podatek od towarów i usług w roku 2011


W 2011 r. podatników obowiązują nowe stawki VAT w wysokości 23 proc. (
najem rzeczy, najem lokali użytkowych), 8 proc. (najem samochodów osobowych z kierowcą, najem statków żeglugi śródlądowych z załogą, najem pasażerskich środków transportu lotniczego z załogą) i 5 proc. Stawka VAT została obniżona do wysokości 8 proc. w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego lub ich części – jeżeli są zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Obowiązek wystawiania faktur przy działalności gospodarczej w ramach najmu


Podatnik prowadzący
działalność gospodarczą w ramach najmu zobowiązany jest do wystawiania rachunku lub faktur zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Niewystawienie faktury lub rachunku kontrahentom lub na życzenie osoby fizycznej grozi podatnikowi sankcjami.

Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?


Od dnia 28 stycznia 2010 r. ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostaną wskazane wymagane załączniki.

Wyłączenie podatnika z prowadzenia deklaracji podatkowej w ciągu roku przy najmie


Pan Maciej Nowak złożył dnia 01.01.2010 roku do
Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania najmu. Obecnie podatek w formie ryczałtowej wynosi 8,5 proc. od przychodów. Czy Pan Maciej Nowak powinien składać deklarację podatkową w ciągu roku?

Zwolnienie z obowiązku ewidencji obrotu przy najmie w roku 2011

Forma ewidencjonowania przychodów w najmie


Kasy fiskalne są jedną z najczęściej stosowanych przez podatników form ewidencjonowania przychodów. Podatnicy, którzy w 2011 roku prowadzili
działalność gospodarczą powinni dokonywać szczegółowej dokumentacji zawieranych przez nich transakcji. Przychody powinny zostać udokumentowane przy pomocy stosownych ewidencji. Podatnicy uzyskujący przychody z tytułu najmu powinni udokumentować je za pomocą faktury lub rachunku.

Jaką formę opodatkowania powinien wybrać podatnik wynajmujący pokoje gościnne?


Pan Adam Michalski wynajmuje pokoje gościnne w Zakopanem. Jest on właścicielem domku turystycznego. Wynajmuje on miesięcznie 10 pokoi gościom. Jaką formę opodatkowania powinien wybrać Pan Michalski?

Jakie konsekwencje poniesie podatnik za nie prowadzenie ewidencji przychodów?


Pan Marcin Kowalski nie prowadził ewidencji przychodów w sposób zapewniający rzetelne określenie przychodów działalności gospodarczej w ramach najmu. Czy z tego powodu Panu Marcinowi Kowalskiemu grozi kara pieniężna?

Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?


Wówczas, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości – podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, przy czym nie dotyczy to najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią odrębne źródło przychodu.

Jak kształtują się ceny najmu mieszkań w Polsce?

W lutym w Warszawie średnia cena najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. To spadek o 2,2% względem ceny wyjściowej. Natomiast w Krakowie najemcy mogli negocjować stawki na poziomie 1,3%. Dzięki temu stawka rynkowa wyniosła 30,2 zł/mkw.

Czy w ramach najmu w ryczałcie należy prowadzić ewidencję wyposażenia?


Wówczas, gdy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej to podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia. Jeżeli podatnik prowadzi najem jako odrębne źródło uzyskania dochodu nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia, natomiast powinien on prowadzić stosowny wykaz zarówno środków trwałych, jak i wartości prawnych i niematerialnych.

Jakie ulgi podatkowe są stosowane w ramach najmu w ryczałcie?


Podatnicy, którzy uzyskują dochody tylko i wyłącznie z najmu posiadają uprawnienie do dokonywania odliczeń od przychodu przed opodatkowaniem składki na ubezpieczenie społeczne. Mogą oni także możliwość skorzystania z przysługującym im odliczeń i ulg na ogólnych zasadach.

Jak należy określić przychody z tytułu najmu w ryczałcie?


Przychody z
najmu w ryczałcie są określane według opodatkowania na zasadach ogólnych. Przychodem z działalności są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Kwartalne opodatkowanie ryczałtem przy najmie


Wówczas, gdy przychody osiągane przez podatnika w danym roku nie przekraczają 25.000 euro – podatnik może skorzystać z kwartalnego opodatkowania ryczałtem. Jeżeli małżonkowie osiągają przychody z tego samego źródła – wskazany powyżej limit w wysokości 25.000 euro odnosi się do współmałżonków z osobna.

W jaki sposób można dokonać zgłoszenia opodatkowania ryczałtem najmu?


Podatnik prowadzący
najem jako odrębne źródło uzyskania przychodu może dokonać opodatkowania w formie ryczałtu. Podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownego pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy należy złożyć nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Podatek liniowy z tytułu najmu tylko przy prowadzeniu działalności gospodarczej

W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe?


Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub o poniesionej stracie w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Czy można dochód do opodatkowania pomniejszyć o stratę z tytułu najmu?


Podatnik dokonując obliczenia dochodu od opodatkowania ma możliwość zmniejszyć go o stratę ze źródła, z którego powstała w pięciu kolejnych latach, przy czym wysokość tego obniżenia nie może przekroczyć 50% kwoty, która została uzyskana ze straty w ciągu tych lat. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica ta stanowi stratę ze źródła przychodów.

Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?


Obowiązek odprowadzania zaliczek w danym roku podatkowym dotyczy osób fizycznych, uzyskujących przychody z tytułu najmu.

REKLAMA