REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Samozatrudnienie a umowa o pracę – możliwości, korzyści, koszty

Samozatrudnienie, inaczej własna działalność gospodarcza czy działalność B2B (business to business) jest jedną z najpowszechniejszych form świadczenia usług na rzecz innej firmy obok tradycyjnej umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło. Niestety sama definicja samozatrudnienia nie została nigdzie w przepisach opisana i w dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to zastąpienie zatrudnienia na podstawie np. umowy o pracę inną umową cywilnoprawną z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą.

Jak napisać umowę o pracę?

Każdy kadrowiec stanie w pewnym momencie przed koniecznością przygotowania umowy o pracę. Jak ją napisać? O jakich zapisach należy pamiętać? Kiedy umowa powinna być dostarczona pracownikowi?

Płaca minimalna w 2020 r.

Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia, określający stawkę za pracę godzinową oraz stawkę za pracę w określonym wymiarze czasu - najczęściej pensja miesięczna. W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Płace rosną wolniej niż ceny mieszkań

Wprawdzie płace rosną, jednak wolniej niż ceny mieszkań. Według danych GUS wzrost ten w skali roku wynosi średnio 7 procent. W praktyce możemy sobie pozwolić na mniejsze lokum niż rok temu.

REKLAMA

Wynagrodzenia testerów oprogramowania

Coraz więcej ofert pracy w serwisach rekrutacyjnych, zarobki zbliżone do wynagrodzeń programistów, szybkie awanse z podwyżkami, a do tego wszystkiego - znacznie niższy próg wejścia do branży. Popyt na testerów oprogramowania (automatyzujących) jest tak duży, że firmy zatrudniają nawet osoby bez doświadczenia. Ile zarabia tester?

Jak stosować "zerowy PIT dla młodych" - pytania i odpowiedzi

Od 1 sierpnia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalniająca od podatku dochodowego przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatników do ukończenia 26. roku życia. Zwolnienie to należy stosować do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Skutki zniesienia limitu składek ZUS

Po zniesieniu limitu składek na ZUS wielu dobrze opłacanych specjalistów w innowacyjnych branżach zrezygnuje z umowy o pracę - ocenia Konfederacja Lewiatan.

Wynagrodzenie żołnierzy zawodowych wraz z dodatkami od 1 stycznia 2020 r.

Wynagrodzenie żołnierzy zawodowych wraz z dodatkami wzrosło o 576 zł miesięcznie. Dotyczy to przeciętnego wynagrodzenia żołnierzy. Podwyżka weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. Ile obecnie zarabiają żołnierze?

REKLAMA

Odprawa dla nauczyciela - paragraf 302 czy 401?

Czy odprawę dla nauczyciela wypłacaną na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela (brak godzin) ujmuje się w paragrafie 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń” czy 401 „Wynagrodzenia osobowe pracowników”?

Minimalne wynagrodzenie za pracę - zmiana zasad obliczania od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. jednostki muszą zmienić angaże pracowników, których wynagrodzenie po odliczeniu dodatku stażowego będzie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Niższy PIT i nowe koszty uzyskania przychodów

Od 1 października 2019 r. obniżona została stawka podatku PIT (z 18% na 17%,) a koszty uzyskania przychodów są dwukrotnie wyższe. Jak to zmniejszenie obciążeń podatkowych wpływa na wynagrodzenia?

Zatrudnienie członków rodziny

Częstą praktyką jest angażowanie się podmiotów w działalność gospodarczą członka rodziny na podstawie umowy o pracę. Przepisy prawa pracy nie zawierają żadnych ograniczeń dotyczących zawierania umowy o pracę między osobami fizycznymi występującymi jako pracownik i pracodawca, pozostającymi w związku małżeńskim czy będącymi członkami rodziny.

17-proc. stawka PIT od 1 października 2019 r.

Od 1 października 2019 r. zaczną obowiązywać istotne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Stawka PIT z 18 proc. zostanie obniżona do 17 proc. oraz podwyższone zostaną ponad dwukrotnie koszty uzyskania przychodów.

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Istotą zakazu konkurencji jest powstrzymywanie się przez pracownika od działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, to znaczy od działalności, która narusza interes pracodawcy. Zakaz taki można ustanowić zarówno w czasie trwania stosunku pracy jak i po jego zakończeniu.

Wynagrodzenie to nie wszystko. Jak często i dlaczego Polacy zmieniają pracę?

Charakterystyczną cechą XXI wieku jest zmienność, o której często mówi się, że jest jedyną pewną współczesnego świata. Zmieniają się wartości, wyzwania i problemy. Przemianom podlega nasze podejście do zarabiania, jak również do samej pracy i zatrudnienia. Charakterystyczne dla obecnych czasów jest też ciągłe dokształcanie i przekwalifikowanie się pracowników. Dlatego tradycyjna kariera polegająca na osiąganiu kolejnych szczebli rozwoju, rozumiana również jako związanie się z jedną firmą na całe życie, odeszły do przeszłości. O tym, jak kształtuje się współczesny rynek pracy oraz jak często Polacy zmieniają pracę, opowiada Beata Pisula, specjalistka międzynarodowego portalu pracy Talinkme.pl.

Minimalne wynagrodzenie w 2020 r. - 2600 zł

2600 złotych brutto – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku. To o 15,6 proc. i jednocześnie o 350 złotych więcej niż obecnie. Od stycznia 2020 r. wzrośnie też minimalna stawka godzinowa.

Odszkodowanie z tytułu utraty pracy a zwolnienie z PIT

W przypadku gdy wypłacone świadczenie wynika z zawartego porozumienia zbiorowego, to nie można przyjąć, że miało ono charakter odszkodowania, korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego z PIT. Otrzymanie takiego świadczenia, zdanie sądu, stanowiącego rekompensatę z tytułu utraty źródła zarobkowania i w konsekwencji utraty spodziewanych zysków, celu odszkodowawczego nie realizuje, a zatem jego nieopodatkowanie stanowiłoby dodatkową korzyść dla podatnika.

Obowiązek założenia nowych akt osobowych dla pracownika, z którym zawarto kolejną umowę bezpośrednio po poprzedniej, trwającej w dniu 1 stycznia 2019 r.

Od 1 sierpnia 2019 r. pracodawca zamierza po raz drugi podpisać z pracownikiem umowę o pracę na okres jednego roku. Dla tej samej osoby w dniu 31 lipca 2019 r. upłynęła terminowa umowa o pracę, zawarta 31 sierpnia 2018 r. Czy dla tego pracownika można kontynuować prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jeżeli zawarto z nim nową umowę o pracę bezpośrednio (bez dnia przerwy) po poprzedniej umowie, trwającej 1 stycznia 2019 r.?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Od 1 września 2019 roku obowiązywać będą niższe limity dorabiania do emerytury niż w poprzednim kwartale. Ile zatem może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r.?

Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia to czas, w którym obie strony stosunku pracy przygotowują się na rozwiązanie stosunku pracy. Długość okresu wypowiedzenia została uregulowana w odpowiednich przepisach kodeksu pracy i jest zależna od stażu pracy u konkretnego pracodawcy i typu umowy. Strony stosunku pracy, a więc pracodawca i pracownik mogą w sposób swobodny kształtować treść umowy o pracę i innych postanowień związanych ze świadczeniem pracy. Jednak czy mogą skrócić lub wydłużyć okres wypowiedzenia, pomimo jasnych przepisów w tym zakresie?

Zwolnienie z PIT-u dla młodych niekonstytucjonalne?

1 sierpnia tego roku w Polsce weszła w życie nowa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o świadczeniach rodzinnych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Dokument wprowadził zerowy PIT dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Likwidacja tego 18-proc. podatku to teoretycznie korzystne rozwiązanie dla młodych pracowników. Jednak w praktyce dyskryminuje niektóre grupy płacowe, powiększa szarą strefę, a w konsekwencji może być nawet niezgodne z Konstytucją. Sytuację komentuje specjalistka ds. rynku pracy z międzynarodowego portalu Talinkme.pl, Monika Duda-Kawa.

Wynagrodzenia członków zarządów

Jak kształtują się wynagrodzenia osób zasiadających w zarządach spółek giełdowych, a także osób pełniących poszczególne funkcje w zarządach spółek Skarbu Państwa?

Różnice między umową cywilnoprawną a umową o pracę

Same zapisy w umowie cywilnoprawnej nie uchronią stron umowy przed uznaniem danej umowy za umowę o pracę, jeśli okaże się, że faktycznie między stronami był zawarty stosunek pracy, a nie umowa zlecenia czy umowa o dzieło .

Wyższe wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. nauczyciele otrzymają wyższe wynagrodzenia. Ile wyniesie podwyżka zarobków nauczyciela stażysty, kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego?

Umowa o pracę z członkiem zarządu

Przed zawarciem umowy o pracę z członkiem zarządu spółki należy dokonać dokładnej analizy zakresu obowiązków członka zarządu. Może okazać się bowiem, że w przypadku nawiązania stosunku prawnego na podstawie takiej umowy, nie będzie on mógł być uznany za stosunek pracy.

Ochrona stosunku pracy społecznego inspektora pracy

Społeczna inspekcja pracy to specyficzna instytucja, której celem jest zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powinna ona stać na staży ochrony praw przysługujących pracownikom. Zadania te wykonują społeczni inspektorzy pracy, którzy podlegają szczególnej ochronie, wynikającej z pełnionej funkcji.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 r. Ile wynosi?

Gdzie zarabia się najwięcej, a gdzie najmniej - wynagrodzenia w powiatach

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za 2018 r. miast z kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W czołówce z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem plasuje się Jastrzębie-Zdrój i Warszawa.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta do 26 roku życia a umowa zlecenia i umowa o pracę

Ubezpieczenie zdrowotne osoby, która uczy się do 26 roku życia wynika z ubezpieczenia "przy rodzicu" bądź w uczelni. Podjęcie w tym czasie pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje wypisaniem studenta z ubezpieczenia "przy rodzicu".

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - jak obliczyć?

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Wyższe płace dla młodocianych od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. wzrośnie wynagrodzenie dla młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie zawodu. Z kolei pracodawcy będą mogli wnioskować o refundację kosztów tej podwyżki.

Najwięcej umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę w budownictwie, handlu i naprawach

Najwięcej przypadków podpisywania umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę odnotowano w budownictwie oraz w usługach z zakresu handlu i napraw.

Zwolnienie z PIT dla młodych – kto i ile skorzysta?

Podstawowym założeniem zmiany ustaw o podatku dochodowym, świadczeniach rodzinnych i świadczeniach zdrowotnych jest wprowadzenie nowego zwolnienia podatkowego. Jest ono dedykowane dla osób młodych, a dotyczy zwolnienia z pobierania i opłacania zaliczek PIT od wynagrodzenia, dzięki czemu zatrudnieni dostaną większe wypłaty.

Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy - kiedy?

Obowiązek jawności wynagrodzenia w ofertach pracy - takie zmiany zaproponowano w projekcie dotyczącym prawa pracy. Wszystko wskazuje na to, że ustawa o jawności wynagrodzeń dopiero w przyszłej kadencji Sejmu.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów - zmiany od 1 października 2019 r.

Koszty uzyskania przychodów dotyczące pracowników od 1 października 2019 r. ulegną zmianie. Ile wyniosą?

Bezpieczna praca w wakacje - sprawdź firmę

Ogłoszeń o pracę w wakacje zawsze przybywa. Wzrasta również liczba potencjalnych pracowników. Zwykle dotyczy to młodych ludzi, studentów szukających możliwości zarobku. Jak nie dać się oszukać? Zawsze sprawdzaj firmę!

Umowa o świadczenie usług a umowa o pracę

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby na podstawie umowy o świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej chcą, by praca była świadczona na podobnych warunkach do umowy o pracę. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z art. 281 pkt 1. Kodeksu pracy, każdy kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, zawiera umowę cywilnoprawną na warunkach, na których powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny od 1 000 do 30 000 złotych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawarta umowa nie posiadała cech umowy o pracę.

Zarobki europosła 2019 - diety, świadczenie emerytalne, podróże służbowe

Oprócz wynagrodzenia, europosłowie mogą liczyć na zwrot kosztów podróży i zakwaterowania, diety, świadczenie emerytalne, pomoc asystenta. Ile wynoszą miesięczne zarobki europosła w 2019 roku?

Prawa autorskie nie zawsze należą do twórcy

Do kogo należą prawa autorskie majątkowe, a do kogo osobiste? Czego może się spodziewać twórca – pracownik?

Umowa o dzieło - interpretacja umowy przez ZUS

Od wielu lat kontrowersje wywołuje kwalifikacja danych umów jako tytułu do świadczeń społecznych. Kontrowersja wzbudza umowa o dzieło, która kojarzy się z takim typem zobowiązania, które nie powoduje powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Jak należy ustalać wynagrodzenie za pracę w nocy

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Dodatek ten jest ustalany w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wynagrodzenie w zamian za ustanowienie służebności przesyłu

Ustalając wynagrodzenie w zamian za ustanowienie służebności przesyłu należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności danej sprawy. Koniczne jest m.in. uwzględnienie interesu właściciela nieruchomości obciążonej służebnością, społeczno-gospodarczy charakter służebności, przeznaczenie nieruchomości, jej położenie, rozmiary czy kształt.

Praca dla studenta w wakacje

Studenci często przeznaczają wakacje na pracę. Podpisują umowy zlecenia, o pracę, pracują bez umowy lub wyjeżdżają za granicę. Co powinni wiedzieć? Kiedy pracodawca będzie opłacał za nich składki ubezpieczeniowe? Czym jest formularz A1?

Umowa o pracę w formie telepracy – wzór

Telepraca może zostać wprowadzona już na etapie nawiązywania stosunku pracy. Wówczas umowa o pracę powinna zawierać szczególne postanowienia. Jak wygląda wzór umowy o pracę w formie telepracy?

Zmiany w Karcie Nauczyciela od 1 września 2019 r.

Podwyżki dla nauczycieli, skrócenie ścieżki awansu, ocena pracy nauczyciela czy kary dla nauczycieli - to planowane zmiany w Karcie Nauczyciela. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września 2019 r.

Umowa o pracę po 4 maja 2019 r. - aktualny wzór

Przepisy Kodeksu pracy wskazują na kategorie danych osobowych, które są niezbędne do pozyskania przez pracodawcę, w związku z podejmowaniem przez niego działań przed zawarciem umowy o pracę oraz po jej zawarciu. Przedstawiamy aktualny wzór umowy o pracę zgodny z przepisami, które weszły w życie 4 maja 2019 r.

Jawność wynagrodzeń w polskich firmach

Całkowita jawność wynagrodzeń w znacznej większości polskich firm jest odległą perspektywą. Można już jednak znaleźć firmy, które zdecydowały się na taki krok. Przyjrzyjmy się także, jak robią to firmy w innych krajach.

Wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym

Jak kształtują się wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym, których łączny staż pracy w ubiegłym roku nie przekraczał jednego roku?

Dyrektor finansowy (CFO) - zarobki, rola w firmie

Jakie kompetencje powinien mieć dyrektor finansowy (CFO)? Jakie są perspektywy rozwoju i zarobki dyrektora finansowego?

Kiedy członek zarządu spółki nie może być pracownikiem

Członek zarządu związany jest ze spółką tzw. stosunkiem korporacyjnym. Na jego podstawie, w konsekwencji powołania do organu zarządzającego, członek zarządu może wykonywać swoją funkcję. Jednak to nie stosunek korporacyjny jest tym, na podstawie którego najczęściej swoją funkcję pełnią członkowie zarządu. Zdarza się też, że obok stosunku korporacyjnego występuje stosunek pracy lub stosunek cywilnoprawny oparty o umowę zlecenia lub tzw. umowę menadżerską.

REKLAMA