REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nagroda jubileuszowa dla urzędnika i innego pracownika sądu lub prokuratury

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego określa m.in. warunki otrzymania nagrody jubileuszowej.

Dodatki do wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Pracownikowi samorządowemu przysługuje: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny oraz nagroda za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Sąd opiekuńczy ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom dobra dziecka, kiedy takie zagrożenia występują. Informacje, które docierają do sądu podlegają wstępnej ocenie sądu. W razie wątpliwości sąd opiekuńczy może dokonać czynności sprawdzających i uzupełniających, zlecając kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

Kiedy sąd przed wydaniem wyroku wysłucha dziecko?

W procesie w sprawach dotyczących osoby małoletniego, a w postępowaniu opiekuńczym w sprawach dotyczących osoby i majątku dziecka, sąd wysłucha je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych. Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

REKLAMA

Zawieszenie władzy rodzicielskiej - jak i kiedy?

Jedną z form ingerencji sądu w sferę władzy rodzicielskiej jest jej zawieszenie. Istota zawieszenia władzy rodzicielskiej polega na tym, że wynikające z niej prawa i obowiązki nie przestają wprawdzie istnieć, jednakże przez pewien czas nie mogą być wykonywane.

Jak ustala się wysokość minimalnego wynagrodzenia?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji.

Czy podczas urlopu dostanę dwa wynagrodzenia?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Za czas tego urlopu pracownikowi należy się takie samo wynagrodzenie, jak w sytuacji gdyby świadczył pracę. Co jednak w sytuacji, gdy jeden pracownik ma z pracodawcą zawartą umowę o pracę i umowę o dzieło?

Wynagrodzenie dla członków zarządu w spółce akcyjnej - porada

Jak wygląda kwestia wynagrodzenia dla członków zarządu w spółce akcyjnej? Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki i kiedy można go odwołać? Czy konieczne jest wpisanie tych faktów do rejestru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części porady.

REKLAMA

Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym?

Zasiłek wyrównawczy jest niejako rekompensatą dla pracownika, który musi się poddać rehabilitacji zawodowej. Zasiłek wyrównawczy przysługuje, jeśli miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Płace w 2011 r. - najwyższe w Warszawie

Z analizy przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną wraz z firmą Sedlak&Sedlak oraz kilkoma polskimi agencjami rekrutacyjnymi wynika, że najwięcej zarabiają pracownicy w Warszawie, zaś najmniej - w województwie podlaskim.

PKB większe o 3,8 proc. według szacunków GUS

W ubiegłym roku PKB wzrósł o ponad 2 proc. więcej niż w roku 2009. W 2010 r. przyrost wyniósł 3,8 proc, jak wynika z danych, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Odpracowywanie spóźnień a wynagrodzenie - porada

Niemalże każdemu pracownikowi zdarzyło się spóźnić do pracy, szczególnie teraz, w okresie zimowym, kiedy nie można liczyć na komunikację miejską czy pociąg. Kodeks pracy nie zawiera uregulowań dotyczących spóźniania się do pracy, każdy pracodawca ma zatem swoją praktykę w tym zakresie.

Dlaczego większa opłata za zarządzanie oznacza mniejsze zyski z funduszy inwestycyjnych?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na zyski z funduszy inwestycyjnych ma opłata za zarządzanie funduszem, pobierana przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Przy obliczaniu procentowego zwrotu z inwestycji może ona okazać się dużo bardziej istotna niż prowizja, naliczana od poszczególnych operacji.

Kiedy do adopcji konieczna jest zgoda blankietowa?

Przysposobienie całkowite jest odmianą przysposobienia pełnego. Przysposobienie całkowite jest możliwe, gdy rodzice naturalni dziecka zgodzili się przed sądem na przysposobienie ich dziecka, nie wskazując osoby, która ma je przysposobić tzw. zgoda blankietowa. Wówczas zawsze sporządza się nowy akt urodzenia dziecka, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice. Dziecko otrzymuje tez nazwisko "nowych" rodziców.

Najważniejsze zmiany przepisów obowiązujące od 2011 roku

Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.

Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Przymusowe umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu opiekuńczego. Postępowanie dotyczące takich spraw jest częściowo uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych

Zasady wynagradzania pracowników młodocianych określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Nagroda jubileuszowa dla pracowników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie zasad wynagradzania oraz wymogów kwalifikacyjnych pracowników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji określa zasady wynagradzania oraz wymagania kwalifikacyjne w zakresie wykształcenia i praktyki zawodowej oraz szczegółowe zasady ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących pracownikom Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nagroda jubileuszowa dla funkcjonariusza Agencji Wywiadu

Funkcjonariuszom Agencji Wywiadu przysługuje nagroda jubileuszowa za określoną liczbę lat pełnienia tej ważnej, ale jak niebezpiecznej funkcji. Funkcjonariuszowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości: po 20 latach służby — 75 %, po 25 latach służby — 100 %, po 30 latach służby — 150 %, po 35 latach służby — 200 %, po 40 latach służby — 300 % miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika samorządowego

Dodatek za wysługę lat obligatoryjnie m.in. przysługuje pracownikom samorządowym. Ustawodawca w Ustawie o pracownikach samorządowych określił warunki jakie pracownik samorządowy musi spełnić, aby otrzymać dodatek za wieloletnią pracę.

Najważniejsze zmiany przepisów obowiązujące od 2011 roku

Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.

Czy warto zainwestować w mieszkanie z TBS-u?

Własne mieszkanie jest marzeniem niejednego Polaka. Niestety, nie każdego stać na tak dużą inwestycję. W związku z tym można szukać innego sposobu na „mieszkanie na swoim”. Dla niektórych atrakcyjną alternatywą są TBS-y. Czy warto pokładać w nich nadzieje?

Testament ustny wymaga potwierdzenia

Samo ustne przedstawienie trzem świadkom treści testamentu, nie sprawia, że jest on ważny. Jego treść musi zostać potwierdzona. Istnieją dwa tryby dokonania takiego potwierdzenia. Można wykonać je w sądzie, a także w tzw. trybie pozasądowym.

Z ważnych powodów można żądać rozwiązania przysposobienia

Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka.

Zwrot kosztów przy częściowym uwzględnieniu pozwu?

Wystąpiłem z powództwem o odszkodowanie za wypadek w wysokości 20 tys. zł. W trakcie procesu biegły moje szkody wycenił jednak na 15 tys. zł. Czy w związku z tym nadal będę mógł liczyć na zwrot całości kosztów?

Wysokość wynagrodzenia w czasie urlopu wypoczynkowego

Wynagrodzenie jakie otrzymuje pracownik w czasie urlopu wypoczynkowego jest równe wynagrodzeniu jakie otrzymywałby gdyby w tym czasie pracował.

Jak wypłacane są zarobki za czas choroby

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 10 dni od 27.12. do 5.01, wcześniej był już na zwolnieniu lekarskim łącznie 25 dni. Czy za 5 dni, które przypadają już w styczniu otrzyma wynagrodzenie od pracodawcy czy z Zus-u?

Kto wypłaca zarobki za czas choroby

Otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres 40 dni. Kto i w jakiej wysokości wypłaci mi wynagrodzenie za ten czas?

Kiedy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia z powodu choroby

Czy pracodawca lub ZUS może odmówić mi wypłaty wynagrodzenia za czas choroby?

Kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Otrzymałem ostrzeżenie od pracodawcy, że jeżeli ponownie opuszczę pracę bez usprawiedliwienia, to z wynagrodzenia potrąci mi karę pieniężną. Czy pracodawca może bez mojej zgody to zrobić?

Jakie są granice potrąceń z wynagrodzenia pracownika

Potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak sporządzić wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej?

Pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej jest najostrzejszym środkiem ingerencji sądu opiekuńczego w sferę stosunków między rodzicami a dziećmi, przez jego zastosowanie bowiem rodzice tracą całkowicie tę władzę. Ze względu na tak daleko idące skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może je orzec tylko wtedy, gdy stosowane dotychczas łagodniejsze środki nie dały rezultatu, bądź gdy z uwagi na drastyczne okoliczności danego przypadku jest oczywiste, że stosowanie środków łagodniejszych byłoby niecelowe.

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Własność gospodarstwa rolnego może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności w drodze umowy bądź orzeczenia sądowego.

Co warto wiedzieć o egzekucji alimentów z wynagrodzenia?

Zakres egzekucji z wynagrodzenia za pracę określają przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca może dokonywać potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych również bez postępowania egzekucyjnego, a jedynie na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Za młodzi na zawarcie małżeństwa - konieczne zezwolenie

Generalną zasadą jest, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18 rok życia i mają pełną zdolność do czynności prawnych. Od zasady są jednak wyjątki.

Jak wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa?

Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Uprawnionymi do wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa są: mąż matki, matka lub dziecko oraz prokurator. Małoletnie dziecko powinno być reprezentowane w procesie o zaprzeczenie ojcostwa przez specjalnie w tym celu ustanowionego kuratora.

Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Separacja w przeciwieństwie do rozwodu zakłada, że małżonkowie pozostający w separacji zastanowią się głębiej nad wartością małżeństwa i będą mogli zdecydować czy okoliczności, które zadecydowały o rozstaniu były krótkotrwałe i czy kryzys małżeński miał charakter przejściowy.

Jakie zarobki za świąteczne prace?

Dorywczą pracę na święta można znaleźć między innymi w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. Na jakie zarobki można liczyć podejmując pracę dorywczą tuż przed Bożym Narodzeniem?

Zarobki w czasie urlopu wypoczynkowego

W okresie urlopu wypoczynkowego pracownik wypoczywa i regeneruje siły. Warto jednak wiedzieć, że za czas urlopu pracownik otrzymuje również wynagrodzenie jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie pracował. Składają się na nie stałe i zmienne składniki.

Zarobki przy umowie zlecenia

Umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Wypłata wynagrodzenia następuje, co do zasady, dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mogą jednak zmienić tę zasadę i dowolnie ustalić termin zapłaty. Jeżeli w umowie nie została ustalona wysokość wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Zarobki przy umowie o dzieło

Umowa o dzieło jest umową odpłatną. Strony mają pełną swobodę co do określenia sposobu wynagrodzenia, jego postaci oraz wysokości. Istnieją dwa szczególne sposoby określania wysokości wynagrodzenia: kosztorysowe oraz ryczałtowe.

Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Możliwa jest również wypłata na rachunek bankowy jeśli pracownik wyrazi na to zgodę albo gdy taką formę przewidują postanowienia układu zbiorowego pracy. Na podstawie pisemnej dyspozycji pracownika zakład pracy ma również prawo dokonać wypłaty zarobków osobie wskazanej przez pracownika.

Świadczenia przedemerytalne – będzie można dorobić do ok. 850 zł

Zmiany w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych przewidują, że osoby uprawnione będą mogły dorabiać do 25 procent średniej pensji, czyli ok. 850 zł miesięcznie. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.

Najniższe zarobki w urzędach marszałkowskich

Spośród urzędników, którzy zajmują się funduszami unijnymi w instytucjach wdrażających programy unijne, najmniej zarabiają pracownicy urzędów marszałkowskich. To jedynie tam w porównaniu z 2009 rokiem, nastąpił spadek wynagrodzeń.

Jak przyjąć lub odrzucić spadek?

Spadkobierca może zachować się na 3 sposoby. Może on albo przyjąć spadek z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie proste), albo przyjąć go z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), jak również możliwe jest odrzucenie spadku.

Zabezpieczenie alimentów - jak i kiedy?

Zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych pozwala na uzyskanie niezbędnych kosztów utrzymania osobie uprawnionej w trakcie trwania postępowania o alimenty. Do złożenia wniosku o zabezpieczenie wystarczy, że uprawdopodobnimy istnienie roszczenia.

Jakie są perspektywy rozwoju gospodarczego w Polsce?

Prognozy wzrostu gospodarczego w krótkim okresie czasu są optymistyczne. Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku powinniśmy odnotować wzrost rzędu 4 proc. Warto jednak już teraz zastanowić się nad tym, jak wzrost PKB będzie kształtował się za kilka lat.

Ile zarabia polski menedżer?

Polski menedżer coraz częściej zmienia pracę i oczekiwania finansowe. Takie wnioski płyną z trzeciej edycji raportu Polski Menedżer 2010. Zdecydowana większość ankietowanych, pomimo krótkiego stażu pracy zmieniała zatrudnienie 2 lub 3 razy. Jakie są więc finansowe wymagania kadr zarządzających?

Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej

Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a zatem również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 roku problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.

REKLAMA