REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile zarabiają specjaliści od nieruchomości? TOP 10 stanowisk

Praca w nieruchomościach w 2021 roku. Czy opłaca się pracować w nieruchomościach? Na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści od nieruchomości w 2021 roku?

Wynagrodzenia urzędników 2021

Wynagrodzenia urzędników 2021 - ile wynosi średnia pensja w samorządach? Jak COVID-19 wpłynął na sytuację finansową urzędników?

Spadek zatrudnienia. GUS podsumował 2020 rok

Miniony rok na rynku pracy był trudny do jednoznacznej oceny. Z jednej strony dość znacząco spadły niektóre wskaźniki, takie jak przeciętne zatrudnienie. Z drugiej strony, stopa bezrobocia rejestrowanego była względnie stabilna, a przeciętne wynagrodzenie Polaków zwiększyło się.

Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika?

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika to jedno ze świadczeń dla przedsiębiorców w ramach pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowej tarczy branżowej.

REKLAMA

Wynagrodzenia kierowców - przewoźnicy chcą zmian

Wynagrodzenia kierowców znacząco wzrosną w lutym 2022 r. (Pakiet mobilności). Przewoźnicy chcą jednak zmian w polskim prawie mających na celu dostosowanie systemu wynagradzania kierowców do nowych przepisów obowiązujących w UE. W przeciwnym razie wzrost kosztów pracowniczych może spowodować spadek konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim.

Wypłata trzynastek w 2021 r.

Wypłata trzynastego wynagrodzenia nie jest zagrożona, świadczenia te zostały wypłacone w 2020 r. i będą również w 2021 r. - powiedziała rzeczniczka prasowa resortu finansów Iwona Prószyńska.

Zwolnienie ze składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej a wynagrodzenie pracownika

Samorządowa jednostka budżetowa skorzystała ze zwolnienia opłacania składek za pracowników za okres od marca do maja 2020 r. Czy skoro pomoc dotyczy części opłacanych składek z wynagrodzenia pracowników, to czy należy skorygować listy płac za miesiące marzec, kwiecień, maj 2020 r. i zwrócić pracownikom nadpłacone składki ZUS (emerytalną, rentową, chorobową, zdrowotną)?

Dodatki dla służby zdrowia - ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy covidowej w sprawie dodatków dla służby zdrowia. Projekt ustawy złożyli posłowie PiS. Celem zmian - jak wskazano w uzasadnieniu - jest "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.

REKLAMA

Praca chałupnicza - czym jest, umowa, ubezpieczenie

Praca chałupnicza, zwana potocznie chałupnictwem, w przepisach prawa określana jest jako praca nakładcza. Łączy w sobie elementy zatrudnienia w formie umowy o pracę oraz umowy o dzieło.. Czym dokładnie jest praca chałupnicza? Jakie elementy zawiera umowa o pracę nakładczą? Czy chałupnictwo wiąże się z ubezpieczeniem społecznym?

Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli w 2021?

Samorządy nie mają pieniędzy nawet na obiecane wrześniowe podwyżki i – choć mogą – nie zamierzają dodatkowo płacić nauczycielom. Tym bardziej że w przyszłym roku cały system wynagradzania ma ulec dużym zmianom.

Zmiany w delegowaniu pracowników obowiązujące od 30 lipca 2020 r.

Dnia 30 lipca 2020 r. weszły w życie zmiany w delegowaniu pracowników, które wynikają w obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE.

Przedsiębiorco, sprawdź jak prawidłowo dokonać potrącenia wierzytelności

Instytucja ustawowego potracenia wierzytelności jest często używana w branży budowlanej. W praktyce obserwujemy kilka powtarzających się błędów związanych z potrąceniem, których można uniknąć.

Lipiec 2020 - nowe firmy pojawiają się na rynku

Pomimo pandemii koronawirusa przedsiębiorcy decydują się na zakładanie firm - tylko w lipcu przybyło ich prawie 3% więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Czy płaca minimalna zostanie zamrożona? Jest propozycja w tej sprawie

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował pismo do Wicepremier Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz, w którym zaproponował zamrożenie płacy minimalnej w roku 2021 na dotychczasowym poziomie, tj. 2600 zł brutto.

Wynagrodzenie nauczyciela jest informacją publiczną

Do szkoły wpłynął wniosek o udostępnienie - w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - informacji o wynagrodzeniu każdego nauczyciela zatrudnionego w szkole - z podaniem imienia i nazwiska. Wniosek zawiera też żądanie podania tych informacji w podziale na przedmiot nauczania, staż pracy i wymiar godzin pracy. Czy dyrektor szkoły może udzielić takiej informacji, czy też powinien odmówić ze względu na fakt, że nie są to informacje publiczne?

Podwyżki dla nauczycieli 2020 - ile wyniesie wynagrodzenie zasadnicze od września

4 sierpnia 2020 r. został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli, likwidacja czternastki - stanowisko samorządów i związków zawodowych

W najbliższych tygodniach minister edukacji Dariusz Piontkowski planuje spotkać się z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych oraz samorządowcami, aby dyskutować o zmianach w systemie wynagradzania nauczycieli i o reformie finansowania oświaty.

Ile zarabia freelancer w czasie pandemii?

Jak wygląda obecna sytuacja osób wykonujących wolne zawody? Czy koronawirus wpłynął na rynek freelancingu?

Oszczędności w urzędach w 2020 r. - niższe pensje, brak nagród?

Z informacji Dziennika Gazety Prawnej wynika, że nie będzie zwolnień w administracji rządowej. Rząd będzie jednak szukał oszczędności płacowych.

Tarcza Antykryzysowa - wątpliwości interpretacyjne

Celem wprowadzenia tzw. Tarczy Antykryzysowej oraz Tarczy Finansowej jest m.in. ochrona dotychczasowych miejsc pracy. Po stronie przedsiębiorców pojawiają się jednak wątpliwości co do interpretacji niektórych zapisów.

Dofinansowanie wynagrodzeń z Tarczy Antykryzysowej wyjaśnienia MRPiPS

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymał wydane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej objaśnienia prawne dotyczące możliwości skorzystania przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców z dofinansowania na podstawie tzw. Tarczy Antykryzysowej - poinformowało 1 czerwca biuro Rzecznika.

Obniżenie etatów bez spadku obrotów firmy w Tarczy 4.0?

Tarcza 4.0 przewiduje możliwość obniżenia etatów także wówczas, gdy przedsiębiorca nie stara się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Jeśli firma wykaże, że w związku z koronawirusem coraz bardziej obciążają ją koszty pensji, będzie mogła zastosować przestój lub obciąć etaty, nawet gdy nie spełnia wymogu odpowiedniego spadku obrotów.

Obniżki pensji w budżetówce - zmiana w Tarczy Antykryzysowej 4.0

W Sejmie trwają prace nad tzw. Tarczą Antykryzysową 4.0. Rząd zgłosił autopoprawkę według której samorządy, uczelnie publiczne, służba zdrowia zostaną wyłączone spod możliwości obniżek pensji w budżetówce.

Potrącenia z wynagrodzenia - podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń (kogo dotyczy, przykłady)

Podwyższenie kwoty wolnej od potrąceń wprowadzają przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0. Kogo dotyczą przedmiotowe zmiany w zakresie dokonywania potrącenia z wynagrodzenia? Prezentujemy najważniejsze informacje oraz przykłady obliczeń.

Wynagradzanie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi w czasie zdalnego nauczania - opinia MEN

W związku z pojawiającymi się licznymi wątpliwościami odnośnie zasad wynagradzania nauczycieli w czasie kształcenia zdalnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło swoją opinię prawną. Czy nauczyciele powinni dostawać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?

Obniżka wynagrodzenia z powodu koronawirusa jako utrata dochodu

Od 18 kwietnia 2020 r. katalog okoliczności traktowanych jako utrata dochodów został tymczasowo powiększony o obniżenie wynagrodzenia lub dochodu z prowadzania własnej firmy z powodu przeciwdziałania COVID-19. Nowe przepisy zostały sformułowane w dość lakoniczny sposób, dlatego gminy zastanawiają się m.in. nad tym jak powinno wyglądać dokumentowanie tej konkretnej utraty dochodu.

Czy będą podwyżki dla nauczycieli od września 2020 r.?

W ustawie budżetowej zaplanowano podwyżki dla nauczycieli od września 2020 r. Problem pojawia się jednak jeśli chodzi o finanse samorządów.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP - najczęstsze pytania

Reguły korzystania z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ze środków FGŚP cały czas ulegają zmianom. Warto zatem poznać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące warunków i sposobu ubiegania się o dofinansowanie.

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Oszczędności w administracji publicznej. Niższe wynagrodzenia zamiast zwolnień?

Rząd zabezpiecza się przed brakiem pieniędzy w budżecie na skutek kryzysu wywołanego koronawirusem. Chce redukować zatrudnienie w administracji rządowej, w tym w służbie cywilnej lub w najlepszym wypadku na pewien czas obniżać pensje urzędników.

Obywatelski projekt ZNP - zmiana finansowania wynagrodzeń nauczycieli

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przygotowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zakłada on, że środki na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach mają pochodzić nie z subwencji oświatowej, ale z dotacji celowej budżetu państwa.

Podwyżki dla funkcjonariuszy Służby Więziennej z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące podwyżek dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. O ile wzrosną ich wynagrodzenia?

PIT nauczyciela – jakie wynagrodzenia za prowadzenie zajęć w szkole?

PIT-y poszczególnych nauczycieli mogą się znacznie różnić. Wynagrodzenia za prowadzone w szkole zajęcia zależą bowiem od wielu czynników takich jak m.in. stopień awansu zawodowego.

Koronawirus. Nauczanie zdalne a pensje nauczycieli

Jakie wynagrodzenie otrzymają nauczyciele za pracę zdalną? To wciąż niepewne. Zdaniem prawników zarówno wcześniejsza, jak i obecna wykładnia resortu edukacji narodowej w sprawie wynagradzania nauczycieli pracujących z uczniami, a także tych, którzy pozostają w gotowości, jest niezgodna z przepisami.

Dofinansowanie wynagrodzeń z pieniędzy UE w ramach Tarczy Antykryzysowej

Pracodawcy, którym przez pandemię koronawirusa spadły obroty, będą mogli starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - wskazało 25 marca 2020 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To jedno z rozwiązań, które znalazło się w projekcie tarczy antykryzysowej.

Koronawirus. Nauczanie zdalne – wynagrodzenie nauczycieli

W związku z pandemią koronawirusa od 16 marca 2020 r. szkoły i inne placówki oświatowe są zamknięte. Nauczyciele mają pracować z uczniami w formie kształcenia na odległość. Jakie pensje otrzymają za ten okres?

Spór o wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nauczycieli w czasie pandemii koronawirusa

W związku z pandemią koronawirusa zamknięte są szkoły, przedszkola i inne placówki. Na razie do 25 marca, ale niewykluczone, że czas ten może się wydłużyć. Co z wynagrodzeniami nauczycieli?

NFZ zwiększył stawki dla ratowników medycznych za wyjazd do pacjenta z koronawirusem

Na mocy nowego zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zwiększeniu ulegają stawki za transport sanitarny związany z działaniami dotyczącymi koronawirusa – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wliczanie premii regulaminowej do puli minimalnego wynagrodzenia

Pracownik zakładu budżetowego otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 2200 zł i 20% premii regulaminowej, która pomniejszana jest za czas absencji chorobowej, natomiast za czas urlopu jest wypłacana tak, jakby pracownik w tym czasie świadczył pracę. Ponadto otrzymuje on 16% dodatku stażowego obliczanego od wynagrodzenia zasadniczego. Premia regulaminowa nie przysługuje pracownikowi tylko w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Czy premia regulaminowa może uzupełniać pulę minimalnego wynagrodzenia? Czy tak ustalone w umowie o pracę składniki pensji gwarantują pracownikowi osiąganie minimalnego wynagrodzenia?

Podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej 2020

Rząd przyjął rozporządzenia w sprawie podwyżek m.in. dla policjantów i strażaków. Ile pieniędzy i od kiedy otrzymają funkcjonariusze?

Zeznania podatkowe (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38) przez internet

Podatnicy mogą skorzystać z elektronicznej usługi rozliczania się z fiskusem. Usługa dostępna jest dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Jak krok po kroku zalogować się do systemu?

Średnia krajowa w 2019 r. Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2019 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość średniej krajowej w 2019 r., przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2019 r. Ile wynosiło?

Zasady wypłacania diety radnym

Czy rada powiatu może postanowić w uchwale ustalającej zasady wypłacania diet radnym przewidujące, że za miesiące, w których nie odbywają się posiedzenia rady powiatu albo komisji rady powiatu, następuje obniżenie wysokości wypłacanych radnym kwot?

Obliczanie podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego w praktyce

W 2019 r. pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2800 zł brutto, dodatek za wysługę lat w wysokości 560 zł i premie miesięczne w kwotach od stycznia do sierpnia 200 zł, a od listopada do grudnia 250 zł. W październiku została mu wypłacona nagroda z funduszu nagród w wysokości 1000 zł brutto. W listopadzie przebywał zaś na 5-dniowym zwolnieniu lekarskim, za co otrzymał wynagrodzenie chorobowe, natomiast w grudniu skorzystał z jednego dnia urlopu okolicznościowego. Jak prawidłowo należy pracownikowi obliczyć trzynastkę za 2019 r.?

Zamieszczenie prawa do premii uznaniowej w umowie o pracę

Jednym z częściej wypłacanych przez pracodawców składników wynagrodzenia jest - obok pensji zasadniczej - premia. Czy prawo do premii uznaniowej należy zamieszczać w umowie o pracę?

Wynagrodzenie menedżerów objętych tzw. ustawą kominową ponownie zamrożone!

W dniu 24 stycznia 2020 r. posłowie przyjęli ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 (tzw. ustawa okołobudżetowa). Oznacza to, że wynagrodzenia niektórych menedżerów objętych tzw. ustawą kominową prawdopodobnie po raz trzeci z rzędu zostaną zamrożone.

Potrącenia z wynagrodzenia w 2020 r. - jak ustalić kwotę wolną

Od 1 stycznia 2020 r. ustawowa płaca minimalna wzrosła do poziomu 2600 zł brutto. Spowodowało to wzrost kwot wolnych od potrąceń. Przy ich ustalaniu należy brać pod uwagę dodatkowo rodzaj dokonywanego potrącenia, finansowane z pensji składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, parametry podatkowe i ulgi stosowane przy rozliczaniu listy płac, a także wpłaty na pracownicze plany kapitałowe, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania.

Rozliczenie podatkowo-składkowe należności wypłaconych po ustaniu zatrudnienia i terminy ich dokonania

Do obowiązków pracodawcy związanych z ustaniem zatrudnienia pracownika należy wypłacenie mu ostatniego wynagrodzenia za pracę oraz innych przysługujących tej osobie świadczeń pieniężnych. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują jednak wprost, jaki jest termin na rozliczenie się z pracownikiem w tych okolicznościach. Należy przyjąć, i jest to pogląd dominujący w doktrynie, że trzeba to zrobić w dniu, w którym ustaje zatrudnienie.

Jawne wynagrodzenia członków zarządu i rad nadzorczych w spółkach publicznych

Wynagrodzenia wszystkich członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznych muszą zostać poddane głosowaniu przez ich akcjonariuszy do 30 czerwca 2020 r. - wynika z nowelizacji ustawy o ofercie publicznej. Kolejnym obowiązkiem spółek publicznych jest konieczność stworzenia procedur dla tzw. sygnalistów.

Normy wyżywienia dla funkcjonariuszy 2020 r.

Wyższe normy wyżywienia dla funkcjonariuszy służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji obowiązują od 1 stycznia 2020 r. Zmiany objęły funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa.

REKLAMA