REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Już w pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.
Oprócz dyskusji nad skróceniem czasu pracy zgłoszony jest przez związki zawodowe postulat wydłużenia urlopów wypoczynkowych. Takie zmiany w kodeksie pracy są wskazana e z kilku powodów. Raz, że sam wymiar urlopu w kodeksie pracy nie zmienił się od pół wieku. Dwa, że Polacy są zapracowani, na czym cierpią i rodziny, i gospodarka.
Letni sezon urlopowy dobiega końca, następna fala urlopowych wypoczynkowych nadejdzie zimą. A gdyby tak mieć dwa długie urlopy w roku, a wymiar czyli to, ile w sumie należy się na wypoczynek, był niezależny od stażu pracy? Tak postulują związkowcy, ale czy 35 dni urlopu wypoczynkowego w roku dla każdego to realna opcja w kodeksie pracy.
REKLAMA
Do obowiązków pracodawcy należy udzielenie urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Czy to wystarczy do skorzystania z urlopu na żądanie przez pracownika?
Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.
Ze względu na dojrzały wiek, słabszy stan zdrowia osób tzw 55 + bardzo pomocne byłoby wprowadzenie skróconego czasu pracy np. 2 godziny tygodniowo lub dołożenie kilku dni urlopu. Wykorzystany czas mógłby być wykorzystywany na wizyty lekarskie, które w tym wieku zdarzają się częściej niż młodym ludziom, taki postulat trafił do resortu pracy, ten jednak nie jest przychylny.
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.
REKLAMA
W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?
Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Tyle dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?
Wczasy pod gruszą – czy musisz mieć określony staż pracy, by otrzymać gruszę?
Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.
Zwykle pracownikom przysługuje 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego - wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy. Jest jednak wielu pracowników, którym przysługuje urlop w wymiarze 30 dni lub 36 dni.
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo zatrudnienia pracownik nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe?
Rok 2023 minął pod znakiem zmian w Kodeksie pracy. Do najgłośniejszych należały te dotyczące pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Ale w praktyce najwięcej problemów generują te mniejsze, które wiążą się z koniecznością terminowego dopełnienia nowych obowiązków i zmianą nawyków wykształconych we wcześniejszych latach pracy.
Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.
Urlop ojcowski i urlop tacierzyński są ze sobą często utożsamiane. Tymczasem to dwa różne uprawnienia ojca dziecka. Czym się różnią?
REKLAMA