REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenie, Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sternik nie może być pod wpływem alkoholu

Zaostrzenie kar dla osób po użyciu alkoholu, a nie jak dotychczas w stanie nietrzeźwości - zakłada nowela ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Prawnicy o zmianach w kodeksie drogowym

W poniedziałek 18 maja 2015 r. weszły w życie zaostrzające sankcje wobec kierowców. Prawo jazdy stracą ci, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu. Będzie odbierane m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

Droższe mandaty za prędkość i odpowiedzialność właściciela samochodu

Jeszcze droższe mandaty za przekroczenie prędkości oraz administracyjna odpowiedzialność właściciela za wykroczenia - oto nowy projekt zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego w Polsce.

W Polsce powstanie więcej dróg 2 plus 1

Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych w Polsce powstanie więcej dróg w przekroju 2+1. To rozwiązanie popularne w Skandynawii przyczyni się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmienią się m.in. przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach oraz używania pasów bezpieczeństwa.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2015 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2015 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r.

Aktualny taryfikator mandatów 2015 r.

Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2015 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2015.

W jakim celu zabudowuje się ciężarówki?

Spojlery na kabinach ciągników siodłowych to najbardziej widoczne elementy zabudowy ciężarówek. Jednak właściciele pojazdów często stosują również zabudowę przyczep i mniej widocznych miejsc w konstrukcji tzw. TIR-ów. Czemu ma służyć tego typu zabudowa?

REKLAMA

Nowe przepisy odnośnie przewożenia dzieci samochodem

Projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym zakłada m.in. zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Co jeszcze się zmieni?

Obrońca także w sprawach o wykroczenia?

Obrońca ma – zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia oraz Kodeksu postępowania karnego, przygotowanym przez Senat – przysługiwać także w sprawach o wykroczenia. Istnienie prawa do obrony także w sprawach wykroczeniowych zostało potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny.

Utrata polskiego prawa jazdy w Niemczech - co dalej robić ?

Odebranie prawa jazdy na terenie Niemiec rodzi pewne problemy. Kara ma bowiem charakter bezterminowy i tylko w określonych warunkach można odzyskać uprawnienia do kierowania autem. Co trzeba zrobić?

Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia

Protokół elektroniczny, czyli rejestracja przebiegu rozprawy w formie utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku został wprowadzony także w sprawach o wykroczenia. Zmiany w procedurze wykroczeniowej weszły w życie w niedzielę – 9 listopada 2014 roku.

Wymiana opon letnich na zimowe będzie obowiązkowa?

Branża oponiarska naciska na rząd aby wprowadził obowiązek wymiany opon letnich na zimowe. Choć głównym uzasadnieniem jest chęć poprawy bezpieczeństwa na drogach w okresie zimy, nie trudno doszukać się w tej sprawie aspektu finansowego. Korzyści jakich mogą spodziewać się z tytułu wprowadzenia tego przepisu koncerny oponiarskie czy zakłady wulkanizacyjne są ogromne.

Odblaski nie tylko dla dzieci

Obowiązkowe odblaski dla pieszych, nie tak jak dotychczas - tylko dla dzieci, to efekt wprowadzenia nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek noszenia gadżetów odblaskowych: kamizelek, opasek lub breloków.

Kto ma obowiązek nosić odblaski?

Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas, ze względu na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia oraz ciekawe formy, kolory i kształty, cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Nowe kary dla pijanych kierowców oraz zaostrzenie tych, już istniejących to główne założenia przyjętej przez rząd w dniu 10 czerwca 2014 roku nowelizacji ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustawy. Celem nowych kar dla pijanych kierowców jest efektywniejsza walka z nimi.

Trójkąt ostrzegawczy - jak go prawidłowo ustawić?

W razie unieruchomienia auta na drodzie koniecznie trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jak to zrobić prawidłowo?

Prawa rowerzysty po zmianach

Zmiany w prawach rowerzysty są przedmiotem konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zmiany zakładają wprowadzenie rozwiązań w organizacji ruchu, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów oraz ułatwią ich udział w ruchu drogowym.

Błędy kierowców na przejściach dla pieszych

Wypadki na przejściach dla pieszych są zazwyczaj wynikiem brawury zarówno kierowców, jak i nierozsądnego zachowania pieszych. Okazuje się, że piesi na przejściu czują się bezpiecznie i w efekcie tracą czujność.

Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców bagatelizuje znak zakazu zawracania i zawraca w miejscach niedozwolonych. Tymczasem takie przewinienie może słono kosztować.

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

W jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe? Czy kierujący pojazdami są zobligowani do użycia świateł przeciwmgłowych tylko w przypadkach, gdy poruszają się we mgle?

Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Wyjazd na narty za granicę to tylko z pozoru łatwa sprawa. Okazuje się, że w wielu państwach Europy obowiązują precyzyjne przepisy regulujące nie tylko wyposażenie pojazdu, ale i sposób transportowania nart w pojeździe.

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – czy dotyczy on także autobusów?

Czy zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe dotyczy także autobusów ? Co z samochodami zarejestrowanymi jako pojazdy ciężarowe?

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Jazda rowerem po chodniku jest zgodna z przepisami tylko w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje karne.

Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Parkowanie na chodniku tyłem jest zabronione. Jak się okazuje przepis ten jest prawie nieznany kierowcom. Dlaczego?

Obszar zabudowany: dopuszczalna prędkość i miejsce postoju

Warto regularnie odświeżać sobie przepisy ruchu drogowego aby uniknąć niepotrzebnych mandatów i kłótni na drodze. Zwracamy uwagę na najczęściej łamane przepisy ruchu drogowego na obszarze zabudowanym.

Zielona strzałka – jak się zachować

Zielona strzałka pozwalająca na warunkowy skręt, gdy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, wywołuje co jakiś czas dyskusję o jej likwidacji. W jaki sposób się zachować, gdy natkniemy się na zieloną strzałkę?

Czas pracy kierowcy floty

Zbyt krótkie przerwy w pracy kierowcy lub ich zupełny brak prędzej czy później odbiją się negatywnie na jego zdrowiu, życiu czy wydajności w firmie. Oprócz tego grożą mu dotkliwe sankcje karne za nieprzestrzeganie czasu pracy.

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Zmiany w postępowaniu karnym - niektóre przestępstwa będą wykroczeniami

9 listopada 2013 r. weszło w życie część nowych przepisów zreformowanej procedury karnej. Część czynów kwalifikowanych jako przestępstwa została przeniesiona na poziom wykroczeń, wobec czego nastąpi zmiana w orzekaniu kar za niektóre czyny. Jakie nastąpią zmiany?

Łyse opony – mandat

Jazda na oponie ze zużytym bieżnikiem zwiększa ryzyko wypadku. Poza tym łysa opona może być powodem dotkliwej kary.

Zmiany w postępowaniu karnym i w wykroczeniach

Od 9 listopada 2013 r. obowiązuje część przepisów nowelizacji kodeksu postępowania karnego.

Co zrobić, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne?

W przypadku otrzymania pisma od stosownego organu w sprawie popełnienia wykroczenia, każdy ma prawo odmówić złożenia oświadczenia o zgodności wizerunku osoby prowadzącej pojazd. W szczególności sprawa jest utrudniona, gdy użytkowników pojazdu jest wielu. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok w tej sprawie.

Przyciemnianie szyb samochodowych - przepuszczalność światła

Dopuszczalna przepuszczalność szyb w samochodzie jest określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Mało osób zdaje sobie sprawę, że dwa lata temu przepisy te zostały zmienione. Jakie są aktualne normy dotyczące przepuszczania światła przez szyby pojazdu?

Osoba najbliższa pełnomocnikiem w procesie karnym

Rząd poparł projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego i ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, który do sejmu wpłynął w styczniu tego roku. Projekt ten dopuszcza występowanie w charakterze pełnomocników w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, osób najbliższych osobom pokrzywdzonym.

Kara grzywny w prawie wykroczeń

Kara grzywny jest najczęściej orzekaną sankcją za popełnienie wykroczenia. Wymierzana jest w wysokości od 20 do 5 000 złotych z możliwością kumulacji jej z inną orzeczoną karą. Co w sytuacji, jeżeli egzekucja grzywny jest bezskuteczna?

Praca na cele społeczne w czasie kary ograniczenia wolności

Określona w kodeksie wykroczeń praca na cele społeczne ma charakter nieodpłatny i podlega kontroli sądu, który orzekł karę ograniczenia wolności. W jaki sposób powinna być wykonywana praca w czasie odbywania kary?

Prawo jazdy 2016 - okres próbny - dopuszczalna prędkość

Każdego, kto otrzyma prawo jazdy kat. B po 4 stycznia 2016 r. będzie obowiązywał okres próbny. Zakłada, że młodzi kierowcy będą musieli m.in. poruszać się z mniejszymi prędkościami po drogach. Zobacz jakich limitów będą musieli przestrzegać.

Wyprzedzanie samochodem

Kiedy wolno, a kiedy nie wolno wyprzedzać innych pojazdów, gdy prowadzimy samochód? Jakie są obowiązki kierowcy pojazdu wyprzedzanego?

Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

W lipcu br. w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie projektu zmiany przepisów odnośnie dopuszczania motocykli do ruchu. Przepisy mają być ostrzejsze i jest wola, by je ujednolicić.

Zielony listek obowiązkowy dla nowych kierowców

Zielony listek powraca na polskie drogi. Od 4 stycznia 2016 roku wszyscy nowi kierowcy będą musieli oznaczyć nim swoje auta.

Kiedy następuje przedawnienie mandatu drogowego z Włoch?

Cudzoziemcy podróżujący po Włoszech samochodem, jak w każdym innym kraju europejskim powinni liczyć się z możliwością otrzymania mandatu drogowego. Jednak często zdarza się, że mandaty zostają przesłane kilka miesięcy po powrocie do kraju.

Nowy limit przestępstwa kradzieży

Nowy limit przestępstwa kradzieży może być wynikiem głosowania sejmu. Posłowie z nadzwyczajnej komisji sejmowej, zgodzili się bowiem na podwyższenie kwoty, od której drobną kradzież traktuje się jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie.

Samochodem za granicę

Zanim wybierzesz się w podróż samochodem za granicę sprawdź, gdzie jest honorowane polskie prawo jazdy oraz jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w poszczególnych krajach Europy

Jazda skuterem - podstawowe zasady

Każdy kierowca skutera powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu i parkowania swojego jednośladu.

Przepisy ruchu drogowego do zmiany - projekty ustaw

Kluby parlamentarne PO, PiS, SLD i SP złożyły projekty ustaw odnoszących się do przepisów o ruchu drogowym. Posłowie zdecydują m.in. o tym czy większość fotoradarów zniknie z polskich dróg.

Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Zapoznane się nowymi przepisami w sprawie rowerzystów jest obligatoryjne dla każdego kierowcy. Ich nieznajomość może się okazać zarówno kosztowna jak i niebezpieczna.

10 punktów karnych - nowy taryfikator punktów karnych 2013

Przedstawiamy listę wykroczeń drogowych, za które można dostać 10 punktów karnych. Oprócz podwyższenia liczby punktów za dane wykroczenie, zmiany objęły także sposób przyznawania ich kierowcom.

Kształt europejskich ciężarówek - będą miały "nosy"

Spłaszczony przód europejskich ciężarówek to efekt przepisów. Jednak Komisja Europejska szykuje zmiany, zgodnie z którymi przody europejskich ciężarówek wydłużą się.

Znaki drogowe o zmiennej treści

Znaki drogowe o zmiennej treści mogą informować kierowców o objazdach, utrudnieniach i np. korkach. Mogą także wyświetlać informacje o pogodzie, np. temperaturę nawierzchni i powietrza. Znaki o zmiennej treści są elementem inteligentnego systemu transportowego (ITS).

REKLAMA