REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenie, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O krok od tragedii

W Prudniku złamanie przepisów drogowych mogło skończyć się tragicznie, kiedy kierowca Fiata skręcił na stację LPG, wymuszając pierwszeństwo. Nie udzielił go motocykliście jadącemu z przeciwnego kierunku, więc ten uderzył w auto.

Uzbierał 205 punktów karnych

Kierowca Mini Coopera nie zatrzymał się, kiedy drogówka w Dąbrowie Górniczej chciała go skontrolować. Kierowca doprowadził do kolizji, o mały włos nie potrącając policjanta. Dodatkowo, na przednim siedzeniu, jechała jego 3-letnia córka.

Ucieczka z promilami

Lubartowscy policjanci ruszyli w pościg za Nissanem, który pędził osiedlowymi uliczkami jak szalony. Przed radiowozem uciekał, gdyż - jak się okazało - był pijany.

Pijany zasnął na światłach

Pijany kierowca Volkswagena zasnął na światłach na ul. Grójeckiej. Zwrócił na niego uwagę pełniący dyżur operator kamery monitoringu miejskiego. Pojazd zatrzymał się na czerwonym świetle i nie ruszał, gdy nastąpiła zmiana świateł. Kierowca jednak nie zasłabł - był pijany.

REKLAMA

Wypadek na skrzyżowaniu

Na skrzyżowaniu w Zielonej Górze zderzyły się dwa auta, do szpitala trafił ranny 15-latek.

Pędził z prędkością 201 km/h

Motocyklista po drodze krajowej nr 6 pędził z prędkością 201 km/h, wyprzedzając nieoznakowany radiowóz szczecińskiej drogówki. 24-letni kierowca miał pecha, trafiając na policję, która włączyła videorejestrator i natychmiast zatrzymała motocyklistę.

Demon szybkości

Komenda Główna Milicji Obywatelskiej zleciła reżyserowi L. Jankowskiemu realizację filmu "Demon szybkości". Obraz powstał w 1967 roku, przedstawia jazdę młodych kierowców, którzy popisują się za kółkiem, jeżdżąc z dużą dozą brawury, a małą - wyobraźni.

Pirat drogowy w oku policyjnej kamery

Litewscy kierowcy tirów stają się plagą polskich dróg. W Białymstoku policja zatrzymała 37-letniego kierowcę, który wyprzedzał inną ciężarówkę, nie zważając na znaki i przepisy.

REKLAMA

214 km/h na krajowej trójce

Pędzące 214 km/h BMW zostało zatrzymane przez polkowicką policję. Przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50%, gdyż o 114 km/h. 23-letni kierowca otrzymał mandat w wysokości 500 złotych i dziesięć punktów.

Czujne oko policyjnej kamery

Kierowca litewskiego tira otrzymał mandat w wysokości tysiąca złotych! Był zaskoczony pościgiem i tłumaczył, że przecież wszyscy jeżdżą w ten sposób.

Sami swoi po warszawsku

Nowe mieszkanie wraz z miejscem parkingowym to marzenie wielu osób. Nie jest ono jednak gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, o czym może zapewnić mieszkaniec Białołęki, opowiadając swoją historię...

Bądź widoczny na drodze w ferie

W ferie ruch na drodze gwałtownie wzrasta, przybywa nie tylko pojazdów, ale i pieszych. Często łamią oni przepisy, a przez warunki pogodowe i zmrok, słabo widocznych. Zadbaj o własne bezpieczeństwo i bądź widoczny. Apeluje o to także policja, polecając zaopatrzyć się np. w odblaskowe kamizelki.

Kradzież

Kradzież jest to zabór rzeczy ruchomej w celu jej przywłaszczenia. W jej wyniku właściciel/posiadacz traci władztwo nad rzeczą.

Jakie są obowiązki właściciela psa?

Pies, jak powiadają, to najlepszy przyjaciel człowieka. Jego właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę, że obok ogromu radości, jaką nam sprawia nie można zapominać o kilku, bardzo istotnych obowiązkach. Jakich?

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów


Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa? Co może policjant, co kierowca?


Prędzej czy później każdego kierowcę czeka spotkanie z policjantem z drogówki. Niekoniecznie może to być spowodowane złamaniem przepisów. Policja może nas zatrzymać chociażby do rutynowej kontroli. Jak zachowywać się po zatrzymaniu, co może policjant, a co kierowca?

Grzywna

Grzywna jest jedną z najłagodniejszych kar kryminalnych. Ma charakter pieniężny i orzekana jest przede wszystkim za wykroczenia i przestępstwa, również skarbowe.

Czyn zabroniony

Zgodnie z Kodeksem karnym odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.

Administracja zespolona

Administracja zespolona jest składnikiem rządowej administracji terenowej. W jej skład wchodzą wszystkie organy administracji państwowej, które w sposób bezpośredni podlegają wojewodzie.

Jaka kara za brak OC?

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Jak zmienił się taryfikator mandatów?

Nowy taryfikator obowiązuje od 20 stycznia 2011 toku. Przewiduje on kary nie tylko dla kierowców samochodu osobowego, którzy przewożą więcej pasażerów niż limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym, ale również dla kierowców autokarów, którzy zabierają więcej pasażerów niż jest miejsc siedzących.

Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Łamanie zakazu parkowania i zostawianie auta gdzie popadnie może się zakończyć jego odholowaniem. Oczywiście - to nie koniec świata, ale uprzedzamy - odzyskanie samochodu będzie oznaczało spory wydatek i godziny spędzone w urzędach.

Wykroczenie skarbowe

Wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Tabletka gwałtu to szereg substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem powodują senność, nieprzytomność, wymazują tzw. pamięć wsteczną, wskutek czego ofiara nie pamięta co działo się z nią w momencie zdarzenia. Zgodnie z Kodeksem karnym sprawcy przestępstwa zgwałcenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Wykroczenie

Mianem wykroczenia określamy czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 000 zł lub nagany. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Mniej rent w służbach mundurowych

Rząd pracuje nad reformą systemu emerytalnego służb mundurowych. Zmianie ma ulec nie tylko wiek emerytalny, ale także zasady przyznawania renty.

Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Badanie alkomatem nie jest koniecznym elementem badania przyczyn wypadku.

Kiedy mogę zostać zatrzymany?

Zatrzymanie podejrzanego jest uprawnieniem, które organy ścigania uzyskały już w konstytucji. Zatrzymać można zawsze - jednak tylko na określony przepisami czas

Kiedy śledztwo a kiedy dochodzenie?

W przypadku popełnienia przestępstwa w zależności od jego rodzaju, a ściślej od zagrożenia sankcją karną wszczęte będzie z urzędu, bądź na wniosek pokrzywdzonego śledztwo (przez prokuratora) lub dochodzenie(przez Policję)

Tymczasowe aresztowanie

Ukradłem radio z samochodu. Policja mnie wykryła. Byłem już na komisariacie i składałem zeznania. Czy jak policja ustali, że popełniłem przestępstwo to pójdę do aresztu.  

Procedurę Niebieskiej Karty uruchomi lekarz

Specjalny druk „Niebieską Kartę” wypełnia dzielnicowy lub pracownik socjalny. Po zmianach takie uprawnienie będzie przysługiwało także lekarzowi.

Policja otrzymała 12 nowoczesnych radiowozów

Policjanci z Warmii i Mazur otrzymali do swojej dyspozycji 12 nieoznakowanych radiowozów marki Skoda Superb z napędem 4x4. Oprócz tego w ręce policji trafił supernowoczesny Ambulans Monitoringu Wizyjnego.

Sprawdź jak zmienił się taryfikator mandatów

Od końca roku obowiązuje nowy taryfikator za przekroczenie dozwolonej prędkości. Nowy taryfikator uniemożliwia policjantom nakładanie mandatów według własnego uznania. Nowy taryfikator precyzyjniej określa wysokość kar pieniężnych, jakimi mogą zostać ukarani sprawcy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Czy policja może mierzyć prędkość z helikoptera?

Policja uzyskała nowy sposób ścigania kierowców, którzy łamią przepisy kodeksu drogowego. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym daje możliwość skutecznego ścigania piratów drogowych za pomocą rejestratorów zamieszczonych na pokładzie helikoptera.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Każdy kierowca, łamiący przepisy na drodze, musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem oraz punktami karnymi, wpisywanymi do ewidencji. Kto prowadzi ewidencję punktów karnych? Gdzie się udać, by sprawdzić ich liczbę? Kiedy punkty karne są kasowane?

Kiedy prawo jazdy może być cofnięte?

Punkty karne to zmora każdego kierowcy. Przekroczenie limitu wiąże się bowiem z nieciekawymi konsekwencjami, z których tą ostateczną jest cofnięcie prawa jazdy. Kiedy tak się stanie? Czy cofnięte uprawnienia można przywrócić?

Kiedy policja zatrzyma prawo jazdy?

Mandat i punkty karne, to nie jedyne konsekwencje naruszenia przepisów ruchu drogowego. Policjant, po ich stwierdzeniu, może również zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem? Kiedy tak się stanie?

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny?

Dokonując kontroli, policjant jest uprawniony do zatrzymania naszego dowodu rejestracyjnego. W jakich przypadkach jest to możliwe? Jakie dokumenty należy złożyć, aby odzyskać zatrzymany dowód?

Zachowanie kierowcy podczas kontroli drogowej

Widząc policjanta machającego lizakiem lub dającego nam sygnały do zatrzymania, powinniśmy się do nich zastosować. Podczas kontroli drogowej powinniśmy także zachowywać się w określony sposób. Nie wszyscy wiedzą np., że nie wolno wysiadać z auta bez żądania tego przez policjanta.

Na czym polega kontrola kierowcy

Kontrola kierowcy może zostać przeprowadzone przez uprawnione do tego organa takie jak: policja, straż miejska lub gminna, straż graniczna, straż leśna a nawet przez strażników parków. Jak powinna przebiegać kontrola kierowcy? Jakie uprawnienia ma policja?

Inspekcja Transportu Drogowego uzbrojona w fotoradary

W myśl nowych przepisów kierującego pojazdem osobowym, który zagrażać będzie innym uczestnikom na drodze może skontrolować nie tylko policja, ale i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Co grozi za posiadanie narkotyków?

Posiadanie narkotyków, nawet w niedużych ilościach, jest w Polsce czynem karalnym. Jaką karą zagrożone jest to przestępstwo? Czy można zrobić coś, by uchronić się przed karą?

Jaki mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym?

Choć powszechnie mówi się, że zakazane jest picie alkoholu w miejscach publicznych, należy pamiętać, że chodzi tu jedynie o miejsca ściśle określone w przepisach prawnych. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę, iż złamanie ich stanowi wykroczenie, za które zostaniemy ukarani mandatem.

Strażak wlepi ci mandat


Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA zakłada, że strażacy będą mieli więcej uprawnień do karania mandatami. Projekt został przygotowany przez Komendę Główną PSP.

Jaka kara za brak biletu?

Jazda autobusem bez biletu lub dokumentu uprawniającego do ulgowego przejazdu, grozi mandatem. W jakiej wysokości? Kiedy możemy nie uiścić opłaty?

Niszczenie rzeczy o wartości niemajątkowej

Ustawodawca w ramach ochrony własności prywatnej i ochrony dóbr osobistych penalizuje nie tylko wykroczenie niszczenia cudzych rzeczy materialnych, ale również wykroczenie polegające na przywłaszczeniu, umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu cudzej rzeczy przedstawiającej wartość niemajątkową.

Nagroda jubileuszowa dla policjantów

Policjantom przysługuje za określone lata służby nagroda jubileuszowa. Może ona wynieść nawet trzykrotność zarobków policjanta. Policjantowi przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości: po 20 latach służby — 75 %, po 25 latach służby — 100 %, po 30 latach służby — 150 %, po 35 latach służby — 200 %, po 40 latach służby — 300 % miesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym.

Przewóz osób zarezerwowany tylko dla taksówek

Tylko taksówkarze będą mogli zarabiać na przewozie osób. Kierowca, który nie posiada licencji, a pobierze opłatę za tego typu usługę, narazi się na karę nawet 15 tysięcy złotych. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o transporcie drogowym.

Straż miejska nie ma prawa używać fotoradarów

Przez lukę w nowym kodeksie wykroczeń, od nowego roku straż miejska nie może korzystać z przenośnych fotoradarów, ponieważ nie napisano rozporządzenia, które określałoby jak mają być oznakowane miejsca kontroli.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Na imprezie urodzinowej mojego kolegi spożywałem alkohol. Następnego dnia rano wsiadłem do samochodu, i gdy wracałem do domu zostałem zatrzymany przez Policję do kontroli drogowej. Pomiar alkomatem wykazał 0,30 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Dwa tygodnie później zostałem wezwany do prokuratury, gdzie przedstawiono mi zarzuty z art. 178a kodeksu karnego. Prokurator zaproponował mi karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat próby, grzywnę w wysokości 500 zł i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na 2 lata. Nadmieniam, że nigdy wcześniej nie byłem karany. Co mam robić? Zgodzić się? Czy jeśli się nie zgodzę to fakt ten będzie miał znaczenie przy rozstrzyganiu sprawy przez sąd?

REKLAMA