REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenie, Policja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Namierzanie Videoradarem - nie daj się zaskoczyć

Okazuje się, że jest szansa, by nie dać się namierzyć nieoznakowanemu pojazdowi policji z videoradarem i to w momencie kiedy stróże prawa ustawią się tuż za "naszym" zderzakiem.

Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Czy warto odmówić przyjęcia mandatu? Kiedy sprawa zostaje skierowana do sądu? Kto ponosi koszty postępowania?

Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Policjant nie zawsze jest zmuszony do ukarania kierowcy mandatem karnym. Może poprzestać jedynie na pouczeniu.

Nowy taryfikator punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 r. obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zmianami zostało objętych wiele czynów, za które dotychczas kierowca nie otrzymywał punktów karnych. Sprawdź aktualny taryfikator punktów karnych.

REKLAMA

Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 r obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Sprawdź jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych zaczęły obowiązywać kierowców.

Podsumowanie weekendu na drogach

Skończył się wydłużony majowy weekend. Przez kolejnych 10 dni - od piątku 27 kwietnia do niedzieli 5 maja włącznie - na polskich drogach doszło do 938 wypadków drogowych. Niestety, na miejscu zginęły w nich 62 osoby, natomiast 1218 doznało obrażeń ciała.

Za co możemy zostać ukarani podczas meczów Euro 2012?

Wnoszenie alkoholu, rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, wtargnięcie na boisko... To tylko niektóre z czynów, za które kibicom grozi odpowiedzialność karna.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

REKLAMA

Kryteria wsparcia finansowego policji przez samorząd

Gminy i powiaty mogą uczestniczyć w finansowaniu zadań policji na swoim terenie, zawierając odpowiednie porozumienia w tym zakresie.

Policyjne podsumowanie Świąt Wielkanocnych

236 wypadków, 21 osób zabitych i 298 rannych – to podsumowanie czterech świątecznych dni na polskich drogach.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Bilingi jako środek dowodowy w postępowaniu wykroczeniowym

Dopuszczalność wykorzystywania bilingów rozmów jako środka dowodowego w sprawach o wykroczenia budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony brak jest przepisu, który by na to wprost zezwalał. Z drugiej zaś prawo tego jednoznacznie nie zabrania.

Pomoc w urzędach dla osób niesłyszących

Osoby niesłyszące oraz słabosłyszące będą miały ułatwiony dostęp w załatwianiu spraw urzędowych samodzielnie. W instytucjach publicznych zostaną wprowadzone udogodnienia w środkach komunikowania się.

Podjęcie i wykonywanie działalności detektywistycznej

Podjęcie i prowadzenie działalności detektywistycznej wiąże się z szeregiem wymogów formalnych, które muszą spełnić osoby zainteresowane świadczeniem takich usług. Ponadto kandydat na detektywa powinien posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz dysponować wiedzą m.in. z zakresu prawa cywilnego, karnego i konstytucyjnego.

Czy po zmarłym policjancie przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Po śmierci policjanta, osobie która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek przysługuje również po śmierci członka rodziny policjanta. Co do zasady zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł.

Obrońca w postępowaniu karnym skarbowym

Ponieważ w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, także przepisy dotyczące ustanawiania i roli obrońcy w procesie karnym odnoszą się do procesu karnego skarbowego. W toku postępowania karnego osoba oskarżona zawsze może korzystać z pomocy obrońcy.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - dla kogo?

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją prawa karnoskarbowego, nieznaną powszechnej procedurze karnej i wykroczeniowej. Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności spełnia funkcję analogiczną jak akt oskarżenia.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Kodeks karny skarbowy opisuje dwie formy czynów zabronionych: przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Zgodnie z tą ustawą czyn należący do przestępstw i wykroczeń skarbowych jest społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a jego sprawcy może być przypisana wina umyślna, ewentualnie także nieumyślna – o ile ustawa wyraźnie to przewiduje.

Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu. Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Jakie kary za wypalanie traw?

Wiosną wielu rolników decyduje się na wypalanie suchych, pozimowych traw. Działanie to nie jest korzystne dla gleby, jak również stanowi poważne zagrożenie pożarowe. Co grozi osobie wypalającej trawę na łące?

Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców

Od pewnego czasu straż miejska zyskuje coraz więcej uprawnień policji. Kierowców najbardziej irytuje fakt, że najlepiej czują się jako drogówka i najchętniej wykorzystują właśnie te przywileje. Nie ma jednak co się dziwić, gdyż pieniądze które zyskają z takiej działalności, trafiają głównie do kasy miejskiej/gminnej.

Ilość pijanych kierowców znowu wzrasta

Pijani kierowcy są zmorą polskich dróg. Niestety policyjne statystyki są alarmujące.

Mandat zimową porą za rozgrzewanie samochodu

Wielu kierowców pozostawia włączony silnik, zajmując się w tym czasie odśnieżeniem samochodu. Niewielu jednak wie, że takie zachowanie może grozić mandatem.

Kiedy można dostać karę za palenie w piecu?

Wiele domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewanych przez samych właścicieli. Osoby tak ogrzewające swój dom powinny pamiętać, że nie wszystko może być spalone w piecu, a za spalenie niektórych tworzyw można zostać ukaranym grzywną. Czego nie można palić w piecu?

Jakie kary za palenie papierosów w miejscach publicznych?

Duża część społeczeństwa uzależniona jest od palenia papierosów. Nałóg ten poza konsekwencjami zdrowotnymi może przysporzyć palaczowi dodatkowe koszty związane z grzywną za palenie w miejscu publicznym. Za co można dostać wskazaną grzywnę?

Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?

Zgodnie z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Czy posiadanie narkotyku zawsze będzie karane?

Kradzieże samochodów 2011

Mimo znacznego spadku kradzieży samochodów w ciągu ostatniej dekady policja alarmuje. W roku 2011 wskaźniki przestępczości związanej z kradzieżą samochodów poszły w górę. Prym wiodą uczniowie.

Dowód z radaru można zakwestionować

W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Gdzie zgłosić zgon?

Zgłoszenie zgonu jest obowiązkiem prawnym nie tylko członków rodziny. Kto, do jakiego urzędu i w jakim terminie jest zobowiązany do zgłoszenia zgonu?

Kiedy można dostać mandat na parkingu?

Na wielu parkingach i drogach osiedlowych można dostać mandat za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Warunkiem jest jednak właściwe oznakowanie takiego terenu. Kiedy istnieje możliwość otrzymania mandatu na parkingu?

Kto może otrzymać prawo jazdy na tramwaj?

Tramwaje to obok autobusów najpopularniejszy środek komunikacji publicznej w wielu miastach w Polsce. Do ich obsługi potrzebna jest rzesza tramwajarzy. Jak zdobyć prawo jazdy na tramwaj?

Cofnięcie pozwolenia na broń

W Polsce utrudnione jest uzyskanie pozwolenie na broń. O wiele łatwiej jest jednak utracić już otrzymane pozwolenie. Jakie okoliczności będą upoważniały do odebrania pozwolenia na broń?

W jaki sposób zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2012 roku?

Rok 2012 jest ostatnim rokiem, w którym istnieje możliwość zmniejszenia ilości punktów karnych zdobytych w wykroczeniach drogowych. Od 2013 roku możliwość ta zostanie zniesiona.

O czym powinieneś pamiętać będąc na stoku

Będąc na stoku narciarskim musimy przestrzegać określonych zasad. Nietrzeźwi na stoku mogą narazić się nie tylko na grzywny ale także na olbrzymie pozwy odszkodowawcze.

Rusza policyjna akcja „Bezpieczne Ferie 2012”

Od poniedziałku w województwach Dolnośląskim, Mazowieckim, Opolskim oraz Zachodniopomorskim rozpoczynają się ferie. Jak co roku policjanci drogówki wraz z inspektorami ITD, będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców.

Podsumowanie świąt na polskich drogach

W ciągu tegorocznego świątecznego weekendu na polskich drogach doszło do 301 wypadków, w których śmierć poniosły 44 osoby, a 408 zostało rannych. Wśród osób które zginęły - 19 to piesi. W ciągu tych kilku dni policjanci zatrzymali 990 nietrzeźwych kierujących.

Jaka jest wysokość mandatów za granicą?

W większości państw europejskich, mandaty są przynajmniej dwa razy droższe niż w Polsce, poza tym policja jest bardzo skrupulatna i nie przepuści nam nawet drobnego przewinienia. W tabeli wysokość mandatów za granicą.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?

Wybierając się samochodem poza granicę Polski warto przyjrzeć się wcześniej przepisom obowiązującym w odwiedzanym kraju.

Można jeździć szybciej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadza zmiany w przepisach. Od wejścia w życiu przepisu, będzie można przekraczać prędkość o maksymalnie 10 km/h bez ryzyka otrzymania mandatu.

Niezabezpieczenie niebezpiecznego miejsca

Zgodnie z dyspozycją kodeksu wykroczeń, karze aresztu lub grzywny podlega ten, kto wbrew swemu obowiązkowi nie dokonuje odpowiedniego zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego dla życia lub zdrowia człowieka.

W jakich sytuacjach prawo jazdy zostanie zatrzymane?

Policja może zatrzymać prawo jazdy m.in. w przypadku przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych, nieczytelności dokumenty, czy nietrzeźwości kierowcy. W zależności od sytuacji dokument zostanie przekazany staroście, prokuratorowi lub sądowi.

Odpowiedzialność za wywołanie pożaru

Kodeks wykroczeń zawiera zbiorcze zestawienie zabronionych zachowań, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji oraz zachowań polegających na niedochowaniu przepisów o ochronie pożarowej.

Straż Graniczna będzie karać za szybką jazdę

Kompetencje straży granicznej poszerzą się, przez co funkcjonariusze będą mogli ukarać kierowców mandatem.

Nowy sposób na uchylenie się od mandatu

Do tej pory były różne metody na uniknięcie kary. Podważano zdjęcia na których nie było wyraźnie widać twarzy kierowcy lub takie, które były zrobione przez urządzenia nieprawidłowo oznakowane. Powodem do podważenia decyzji było również nieaktualne świadectwo legalizacji. Okazuje się jednak, że do listy może dojść następny punkt – legalizacja większości fotoradarów następuje niezgodnie z procedurą.

Warunki przyjęcia do służby w Policji

Obowiązuje nowelizacja przepisów ustawy o Policji w zakresie warunków jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w Policji oraz postępowania kwalifikacyjnego do tej formacji mundurowej. Zmiana została podyktowana m.in. dostosowaniem wymagań jakie ma spełniać kandydat do służby w Policji do wymagań stawianym kandydatom w innych służbach mundurowych.

Kolizja samochodowa ze zwierzęciem

Jak uzyskać odszkodowanie za kolizję ze zwierzęciem? Czy zależy to od oznakowania drogi? Czy kierowca musi wezwać Policję?

Najciekawsze radiowozy świata

Już dawno minęły czasy kiedy Polska policja jeździła tylko Polonezami i starymi Passatami. Mimo, iż nasi policjanci jeżdżą już dobrze wyposażonymi Skodami Superb czy Oplami Insignia, to nadal daleko im do policji w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech.

300 nowych fotoradarów

Główny Inspektorat Transportu drogowego w pierwszej połowie listopada ogłosi przetarg na zakup 300 nowych fotoradarów.

Samochodem na narty do Polski

Oferta dla narciarzy na terenie Polski nie jest tak atrakcyjna jak u naszych sąsiadów, wyjazd samochodem na narty w polskie góry jest jednak o wiele mniej skomplikowany.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem i w stanie po użyciu alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu skutkuje – obligatoryjnie – zakazem prowadzenia pojazdów na czas od sześciu miesięcy do trzech lat.

REKLAMA