REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenie, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki świadka

Obowiązkiem świadka jest stawiennictwo na rozprawę (pod groźbą zastosowania wobec niego kar porządkowych w postaci grzywny oraz przymusowego doprowadzenia do sądu) oraz złożenie zeznań, chyba że danej osobie przysługuje prawo do odmowy złożenia zeznań lub odmowy odpowiedzi na dane pytanie.

Zmiana przepisów a odpowiedzialność za wykroczenie

Przepisy kodeksu wykroczeń, jak każdego innego aktu prawnego mogą ulegać pewnym zmianom i modyfikacjom. Nieodłącznym problemem związanym z zagadnieniem nowelizacji i zmiany przepisów jest kwestia relacji przepisów „starych” do „nowych”, szczególnie w odniesieniu do tego jaką wymierzać karę, jeżeli to właśnie w tej części przepisu nastąpiła zmiana. Chodzi o uzyskanie odpowiedzi między innymi na pytanie, jak orzekać jeżeli przepis był surowszy, a jest łagodniejszy w obecnym brzmieniu, a także co zrobić jeżeli kiedyś dane zachowanie było karalne a po zmianach przestało nim być.

Warunki odpowiedzialności za wykroczenie

Określenie, kto i w jakiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za wykroczenie jest niezmiernie ważne. Kwestii odpowiedzialności za wykroczenie nie można sprowadzić do jednej okoliczności – składa się na nich kilka powiązanych ze sobą okoliczności.Odpowiedzialność za wykroczenie jest zdolnością popełnienia czynu, który jest wykroczeniem połączoną z koniecznością przyjęcia ujemnych konsekwencji (czyli kary lub innej dolegliwości).

Obowiązek naprawienia szkody

Obowiązek naprawienia szkody jest jednym ze środków karnych, który ma służyć wyrównaniu powstałej w wyniku popełnionego wykroczenia szkody. Podkreślenia wymaga to, że obowiązek naprawienia szkody orzekany jest tylko wówczas, gdy przepis szczególny tak stanowi, tj. gdy konkretny przepis prawa przewiduje wprost jego potencjalne zastosowanie.

REKLAMA

Kary w kodeksie wykroczeń

Prawo wykroczeń określa warunki odpowiedzialności wykroczeniowej, wymienia czyny zagrożone jako wykroczenia. Dopełnieniem funkcji prawa wykroczeniowego, umożliwiającej pełne poniesienie odpowiedzialności przez sprawcę jest określenie systemu kar i innych dolegliwości, jakie można wymierzyć za poszczególne wykroczenie.Generalnie, w przepisie art. 18 i kolejnych kodeksu wykroczeń określono rodzaje kar za wykroczenie. Są nimi: areszt, ograniczenie wolności, grzywna i nagana.

Kara aresztu za recydywę

Recydywa to konstrukcja prawna polegająca na surowszym ukaraniu sprawcy, który dopuścił się popełnienia wykroczenia podobnego (lub takiego samego) za jakie był już skazany. Względy polityki karnej każą szczególnie wyróżnić sytuację powrotu sprawcy do popełniania wykroczeń, aby poprzez surową karę nie tylko napiętnować jego czyny, ale również i wychować sprawcę, tak by sytuacja ta się nie powtórzyła.

Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny

Odpowiedzialność za wypadek komunikacyjny przewiduje artykuł 177 Kodeksu karnego. Przepis ten chroni bezpieczeństwo w komunikacji, a także najbardziej fundamentalne wartości jakimi są zdrowie i życie człowieka.

Wykynywanie kary ograniczenia wolności (art. 36)

Wymierzając karę ograniczenia wolności, sąd może orzec wobec skazanego obowiązki wymienione w art. 72 Kodeksu karnego.

REKLAMA

Wykonywanie obowiązku pracy (art. 35)

Nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne jest wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym.

Zasady wymiaru grzywny (art. 33)

Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540. Sąd może wymierzyć grzywnę także obok kary pozbawienia wolności wymienionej w art. 32 pkt 3, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść majątkową osiągnął.

Przedawnienie wykroczeń

Gdy mówimy o przedawnieniu mamy najczęściej na myśli jedną z trzech instytucji- przedawnienie karalności, przedawnienie wykonania kary lub zatarcie skazania. Każda z nich wiąże się z upływem czasu.

Postępowanie przyśpieszone

Sprawy o wykroczenie mogą być prowadzone bądź w drodze postępowania zwyczajnego bądź jednego z trzech postępowań szczególnych. Postępowania szczególne uregulowane w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia to postępowanie przyśpieszone, nakazowe albo mandatowe.

Kary za wykroczenia

Kodeks wykroczeń przewiduje inny katalog kar niż ten wymieniony w kodeksie karnym. Warto o tym pamiętać. Warto też wiedzieć co nam może grozić za popełnienie wykroczenia.

Parlament Europejski

Warto wiedzieć, iż pierwsze wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego odbyły się 30 lat temu, w 1979 roku. Organ parlamentarny istniał jednak w systemie instytucjonalnym Wspólnot od chwili jej powstania, czyli od połowy ubiegłego stulecia. Początkowo w skład Parlamentu Europejskiego wchodzili delegaci parlamentów państw członkowskich.

Prawidłowe zachowanie na skrzyżowaniu

Przejazd przez skrzyżowanie wiąże się z kilkoma ważnymi zasadami. Część z nich ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu – część zapewnić drożność skrzyżowania.

Kary za wykroczenia na skrzyżowaniu

Skrzyżowania są newralgicznymi miejscami na większość tras. Stąd nieprzestrzeganie przepisów podczas przejazdu przez nie karane są wysokimi mandatami i sporą liczbą punktów karnych

Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

Charakterystyczna koperta z symbolem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, oznacza miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych- jednak nie tylko.

Dopuszczalna prędkość na drogach

O ile dopuszczalna maksymalna prędkość nie jest ograniczona znakami drogowymi- kierowców obowiązują limity prędkości uzależnione od rodzaju drogi i miejsca, a nawet pory dnia.

Gdzie nie można się zatrzymać?

Zatrzymanie pojazdu może być zakazane odpowiednim znakiem drogowym. Niedopuszczalność zatrzymania samochodu może jednak wynikać również z innych uwarunkowań – i nie być sygnalizowane za pomocą znaków.

Gdzie zakazany jest postój samochodu?

Unieruchomienie samochodu na czas dłuższy niż 1 min. to postój. Zakaz postoju może wynikać z przepisów ruchu drogowego – ale także uwarunkowań wynikających z rodzaju drogi czy konkretnego miejsca.

Osoby niepełnosprawne- ułatwienia w ruchu

Osoby niepełnosprawne, oraz osoby przewożące niepełnosprawnych mogą (z zachowaniem zasad ostrożności) nie stosować się do wybranych znaków drogowych.

Wykroczenie chuligańskie

Wykroczenia o charakterze chuligańskim polegają na umyślnym godzeniu w porządek lub spokój publiczny albo umyślnym niszczeniu lub uszkadzaniu mienia. Takie wykroczenie ma miejsce, jeżeli sprawca działa publicznie oraz w rozumieniu powszechnym bez powodu lub z oczywiście błahego powodu, okazując przez to rażące lekceważenie podstawowych zasad porządku prawnego.

Przestępstwo czy wykroczenie?

Mam sprawę na Policji o kradzież. Ukradłem bilet miesięczny. Taki bilet kosztuje ok. 50 zł. Kolega powiedział mi, że to nie jest przestępstwo bo wartość biletu jest mała. Czy to prawda?  

Mandat za brak gwarancji po polsku

Kupiłeś sprzęt, ale nie wiesz jak go używać, bo instrukcja obsługi nie jest w języku polskim? Zgodnie z nowymi przepisami sklep może dostać za to mandat. Kary nakładać mogą inspektorzy Inspekcji Handlowej.

Zabiorą prawo jazdy za niezapłacone mandaty

Nowelizacja ustawy  Prawo o ruchu drogowym przewiduje liczne zmiany w zakresie karania mandatami za przekroczenie prędkości. Pozwala również na zawieszenie prawa jazdy dla kierowców ociągających się z zapłatą mandatu.

Jaka jest odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym

Czy jest jakaś kara dla pracodawcy, który notorycznie łamie prawa pracowników np. spóźnia się z wypłatami, źle je oblicza, wykorzystuje pracowników do pracy ponad normy?

Nie płacisz alimentów – stracisz prawo jazdy

Osoba, która uporczywie unika spełniania obowiązku alimentacyjnego może stracić prawo jazdy. Odzyska je- jeśli spełni określone warunki np. podejmie pracę.

Wygaśnięcie prawa jazdy

W określonych przypadkach prawo jazdy jest wydawane na czas określony. Terminowe prawo jazdy wygasa i musi być wyrabiane powtórnie po przedstawieniu badań lekarskich.

Czy przekroczenie 24 punktów karnych dotyczy wszystkich posiadanych kategorii?

Posiadam (posiadałem) prawo jazdy kategorii B i A i przekroczyłem dopuszczalną ilość 24 punktów karnych kierując motocyklem. Odebrano mi prawo jazdy. Czy będę musiał zdawać egzamin również na kat. B?

Utrata prawa jazdy przez punkty karne

Naruszając przepisy ruchu drogowego kierowca otrzymuje poza mandatem również punkty karne. Ich ilość zależy od rodzaju i skali naruszenia przepisów.

Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Z różnych powodów dokument prawo jazdy może ulec zniszczeniu, zaginąć lub zostać skradzionym. W takiej sytuacji zamiast wyrabiać nowy dokument należy wystąpić o wydanie tzw. wtórnika. Podpowiadamy, jak uzyskać wtórnik prawa jazdy.

Nie zapłaciłeś mandatu- nie zdziw się mniejszym zwrotem podatku

Pierwszy kwartał roku to okres rozliczeń z urzędem skarbowym. Nie zdziwmy się jednak jeśli kwota uzyskanego zwrotu będzie mniejsza niż wynika to z wyliczeń… mniejsza o wartość nie zapłaconego mandatu.

Nie opłaca się kraść choinki

Choinkę na święta lepiej kupić. Nie opłaca się nielegalnie wycinać jej w lesie. Jest to bowiem przestępstwo i można za to trafić do więzienia. 

Jak przedawniają się punkty karne?

Zbliżam się do granicy 24 punktów karnych - słyszałem jednak że przedawniają się po roku - czy to znaczy, że w przyszłym roku będę miał czyste konto?

Odpowiedzialność za wykroczenia

O odpowiedzialności za wykroczenia decydują te same elementy, które stanowią o istocie przestępstwa, czyli przede wszystkim wina i bezprawność czynu. Wykroczenie jest jednak w stosunku do przestępstw traktowane zdecydowanie łagodniej, o czym świadczą nawet same kary, są mniej surowe.

Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu

Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu - o czym powinien go pouczyć zatrzymujący go policjant. Odmowa przyjęcia wiąże się jednak ze wszczęciem postępowania przed sądem grodzkim.

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Kierowcy ze stażem dłuższym niż 1 rok mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych biorąc udział w kursie, który pozwoli im usunąć 6 punktów.

Jakie konsekwencje dla samorządowców może mieć postępowanie sądowe

Czy sąd może zawiesić w pełnieniu obowiązków wójta, burmistrza, prezydenta miasta? Czy w związku z tymczasowym aresztowaniem szef gminy może stracić swój mandat?

Mandat musi wyegzekwować prezydent miasta

W dużym mieście organem kompetentnym do wyegzekwowania grzywny nałożonej mandatem straży miejskiej jest prezydent miasta, a nie naczelnik urzędu skarbowego - uznał NSA.

Jeżeli mandat, to nie urząd

Marszałek Sejmu zapowiada przedstawienie projektu nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. Niejednoznaczne regulacje o zakazie łączenia funkcji wymagają doprecyzowania przepisów ustawy. Eksperci twierdzą, że Trybunał Konstytucyjny nie powinien wyjaśniać wątpliwości interpretacyjnych.

Albo mandat posła, albo mandat radnego

Ponad stu nowych parlamentarzystów musi się zdecydować na to czy pozostają w samorządzie, czy rozpoczynają pracę w Sejmie lub Senacie. Zgodnie z przepisami mają na to 14 dni od momentu oficjalnego ogłoszenia wyników wyborów. Termin ten upływa 9 listopada.

REKLAMA