REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory, Powiat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców

Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, a nie tylko niepełnosprawnych i przebywających za granicą. Projektem zajmie się teraz Senat.

Parytet płci w wyborach samorządowych

Parytet płci w wyborach samorządowych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, nad którym pracuje Sejm. Wybory samorządowe w 2014 roku mają odbyć się według starych zasad.

Klasyfikacja budżetowa dochodów i wydatków z tytułu pieczy zastępczej

W przypadku zawierania porozumień między powiatami w sprawie zwrotu kosztów i wychowania dzieci przebywających w pieczy zastępczej, środki powinny mieć formę dotacji celowej sklasyfikowanej w § 232 „Dotacje celowe przekazane dla powiatu na zadania bieżące realizowane na podstawie porozumień (umów) między jednostkami samorządu terytorialnego”. Takie stanowisko zajęła Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

REKLAMA

Zobowiązania wyłączone z limitu zadłużania

Samorządy w swoich dokumentach planistycznych muszą uwzględniać wyłączenia z limitu zadłużenia wydatków związanych z projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że finansowanie takiego projektu nie zagraża przekroczeniem dopuszczalnego poziomu długu.

Wybory parlamentarne 2015

Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Z dniem 5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 25 maja 2014 roku (w niedzielę). Możliwość głosowania korespondencyjnego skierowana jest do osób niepełnosprawnych, starszych oraz chorych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - data

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się raz na pięć lat. O ich dacie decyduje Rada UE oraz prezydenci każdego z państw członkowskich. Zgodnie z nimi data wyborów do PE przypada na dni 22-25 maja 2014 roku (czwartek – niedziela).

REKLAMA

Wybory do PE 2014 – termin

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Bierne prawo wyborcze – prawo wybieralności

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Będą to pierwsze wybory samorządowe organizowane na podstawie kodeksu wyborczego. Komu i na jakich zasadach przysługuje bierne prawo wyborcze, tzw. prawo wybieralności? Kto może zostać wybrany radnym w wyborach samorządowych? Kto na mocy ustawy pozbawiony został prawa wybieralności?

Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania

Czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania w wyborach samorządowych to możliwość udziału w głosowaniu. Czynne prawo wyborcze wyborcy zrealizują 16 listopada 2014 roku. Komu i na jakich zasadach przysługuje czynne prawo wyborcze?

Referendum w Warszawie nieważne

Komisja wyborcza podała wyniki referendum w Warszawie.

Referendum w Warszawie

Referendum w Warszawie w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października 2013 r.

Referendum w Warszawie: zdaniem Palikota jest 130 tysięcy podpisów

Pod wnioskiem o referendum w Warszawie jest 130 tysięcy ważnych podpisów - twierdzi Janusz Palikot.

RPO: Zmiany w referendach lokalnych ryzykowne

Zmiany w referendach lokalnych mogą okazać się ryzykowne - przekonuje Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Nowe granice gmin i miast

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby gminy, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji.

Komisja rewizyjna rady powiatu bez przedstawiiela klubu radnych

Komisja rewizyjna rady powiatu musi być reprezentatywna. Czy zatem nie zgłoszenie kandydata przez jakikolwiek klub reprezentowany w radzie lub odmowa pracy w komisji skutkować musi nieważnością bezwzględną wyboru tego organu?

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Czy istnieje taka możliwość? Z jakim zasiłkiem będziemy mieli do czynienia - polskim czy zagranicznym? Na te i inne pytania odpowiada ekspert - Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2013 roku

Kwota zasiłku dla bezrobotnych w 2013 roku. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni, licząc od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy.

Obama ponownie Prezydentem USA

Niech Bóg błogosławi Amerykę! – mówił prezydent w swoim oficjalnym przemówieniu. Dziękował też rodzinie oraz swojemu wyborczemu rywalowi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Prawa wyborcze (czynne i bierne) w wyborach do Parlamentu Europejskiego określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Kto może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (22-25 maja) jako wyborca a kto jako kandydat? Komu przysługują prawa wyborcze?

Dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego

Dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika przyznawane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Udzielanie pomocy jest zadaniem powiatu.

Pomoc społeczna 2013/2014

Pod koniec 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o pomocy społecznej, dające pracownikom socjalnym możliwość korzystania z porad superwizorów.

Boni: nie ma tajnego planu likwidacji powiatów

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni pytany, czy dopuszcza możliwość likwidacji powiatów:

Powiaty do likwidacji?

Ruch Palikota przygotowuje projekt likwidacji powiatów. Platforma Obywatelska jest raczej za ich scalaniem.

Powiat kielecki sfinansuje rehabilitację niepełnosprawnych

Kwotę 380 tys. zł zarezerwowały w budżecie na 2012 r. władze powiatu kieleckiego, na opłacenie zabiegów rehabilitacyjnych i badań dla niepełnosprawnych mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego i gmin powiatu.

Najważniejsze zmiany w prawie 2011 r. - cz. 3

Poniżej przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część publikacji, w której zamieściliśmy końcowe miejsca w naszym rankingu.

Jak pomaga Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie?

Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie są jednostkami samodzielnymi, organizacyjno – budżetowymi. Są one podporządkowane pod zarząd powiatu. Zadania wykonywane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie wynikają m.in. z ustawy z dnia 12.03.2004 roku o pomocy społecznej.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy jest szansą dla bezrobotnych na zdobycie potrzebnego w dalszej pracy doświadczenia zawodowego. Staż niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla bezrobotnych, ale również dla pracodawców. Jakie to korzyści?

Wpis do ewidencji instruktorów nauki jazdy

Sprawdź jakie wymagania należy spełnić, aby zostać instruktorem i jak otrzymać wymagana legitymację.

Studia podyplomowe finansowane przez urząd pracy

Jedną z form pomocy udzielanej bezrobotnym jest sfinansowanie przez powiatowy urząd pracy studiów podyplomowych. Podjęcie zatrudnienia w trakcie studiów nie skutkuje zaprzestaniem finansowania ze strony urzędu.

Jak głosują osoby niepełnosprawne?

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, tj. wyborach do Sejmu i Senatu. Warto zwrócić uwagę, na jakich zasadach głosują osoby niepełnosprawne.

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Przed nami wybory parlamentarne 2015. Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?

Kalendarz wyborczy 2011

Przedstawiamy kalendarz wyborczy 2011. Dowiesz się z niego jaki jest termin wyborów parlamentarnych, do kiedy zgłosić zamiar głosowania w miejscu innym niż miejsce zameldowania oraz wielu innych przydatnych informacji.

Wybory parlamentarne 2015 - kto może kandydować?

W październiku 2015 będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na posłów i senatorów. Poniżej krótki tekst wskazujący, kto może być kandydatem w wyborach parlamentarnych 2015, tj. komu przysługuje bierne prawo wyborcze.

Diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Na członkach obwodowych komisji wyborczych spoczywa wiele obowiązków związanych zwłaszcza z  przeprowadzeniem głosowania w danym obwodzie. Ustawodawca przewidział rekompensatę dla członków komisji wyborczych w postaci diet i innych świadczeń związanych z ich pracą.

Odprawa dla starosty

Czy w związku z zakończeniem kadencji starosta ma prawo do jednomiesięcznej odprawy z art. 75 Kodeksu pracy? Starosta nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym.

Komisje obwodowe w wyborach do sejmu i senatu 2011


Najbliższe wybory do sejmu i senatu odbędą się już na podstawie nowych przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Ważną rolę w tych wyborach odegrają komisje obwodowe działające w obwodach głosowania utworzonych na obszarze gminy.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Zadania powiatu w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, której wejście w życie zaplanowano na 1 stycznia 2012 r., nakłada na powiaty nowe zadania związane z organizowaniem i prowadzeniem pieczy zastępczej.

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Wybory parlamentarne 2011 odbędą się 9 października

Znamy termin wyborów parlamentarnych 2011: odbędą się one 9 października i będą jednodniowe.

Jak zgłasza się kandydatów na posłów?

W zbliżających się wyborach parlamentarnych będziemy wybierać posłów i senatorów. Zanim jednak do tego dojdzie, kandydaci na posłów muszą zostać prawidłowo zgłoszeni. Kto i jak może tego dokonać?

Jak przebiegają wybory do Sejmu?

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów parlamentarnych. Odbędą się 9 października 2011 roku. W tym dniu wybierać będziemy posłów i senatorów. Jak przebiegają wybory do Sejmu? Kto może zostać posłem?

Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?

Osoby, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku będą chciały zagłosować poza miejscem swojego zameldowania, muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców. Taki wniosek należy złożyć w urzędzie gminy miejsca stałego zamieszkania.

Czym jest spis kontrolny?

30 czerwca 2011 roku rachmistrzowie spisowi skończyli swoją pracę. Narodowy Spis Powszechny 2011 można więc prawie uznać za zakończony. Dlaczego prawie? Gdyż zgodnie z przepisami ustawy o spisie powszechnym, w dniach od 1 lipca do 11 lipca 2011 r. przeprowadzany jest spis kontrolny. Co to takiego?

Będą zmiany w ustawie o zarządzaniu kryzysowym

Rząd zaakceptował założenia do projektu zmian w ustawie o zarządzaniu kryzysowym. Regulacje nowelizowanej ustawy mają zapewnić ciągłość odpowiedzialności za ochronę ludzi w każdej sytuacji, a nie jedynie w momencie wystąpienia realnego zagrożenia.

Zatwierdzanie wykonania samorządowego budżetu

Decyzję w sprawie absolutorium za 2010 rok dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego radni muszą podjąć do 30 czerwca 2011 r. Po raz pierwszy odbywać się to będzie w całości na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Wpływ na decyzję o absolutorium będą miały także ubiegłoroczne wybory samorządowe.

REKLAMA