REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory prezydenckie, Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa suwakowa - opóźnienia

Ustawa suwakowa to projekt, który przewiduje naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn na listach w wyborach do samorządowych, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. Ustawa obecnie znajduje się w Sejmie.

Kandydowanie w wyborach samorządowych 2014

Jesteś kandydatem w wyborach samorządowych w 2014 roku? Dowiedz się jakie uprawnienia przysługują ci w związku z pełnieniem mandatu radnego. Jakie obowiązki ma twój pracodawca?

Wybory samorządowe 2014 - o czym powinni wiedzieć kandydaci na radnych?

Wybory samorządowe zostaną zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r. Listy kandydatów pełnomocnicy wyborczy złożą do 7 października 2014 r. do godz. 24:00.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców

Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, a nie tylko niepełnosprawnych i przebywających za granicą. Projektem zajmie się teraz Senat.

REKLAMA

Parytet płci w wyborach samorządowych

Parytet płci w wyborach samorządowych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, nad którym pracuje Sejm. Wybory samorządowe w 2014 roku mają odbyć się według starych zasad.

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Wybory parlamentarne 2015

Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Z dniem 5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 25 maja 2014 roku (w niedzielę). Możliwość głosowania korespondencyjnego skierowana jest do osób niepełnosprawnych, starszych oraz chorych.

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - data

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się raz na pięć lat. O ich dacie decyduje Rada UE oraz prezydenci każdego z państw członkowskich. Zgodnie z nimi data wyborów do PE przypada na dni 22-25 maja 2014 roku (czwartek – niedziela).

Wybory do PE 2014 – termin

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Bierne prawo wyborcze – prawo wybieralności

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Będą to pierwsze wybory samorządowe organizowane na podstawie kodeksu wyborczego. Komu i na jakich zasadach przysługuje bierne prawo wyborcze, tzw. prawo wybieralności? Kto może zostać wybrany radnym w wyborach samorządowych? Kto na mocy ustawy pozbawiony został prawa wybieralności?

Czynne prawo wyborcze - prawo wybierania

Czynne prawo wyborcze, czyli prawo wybierania w wyborach samorządowych to możliwość udziału w głosowaniu. Czynne prawo wyborcze wyborcy zrealizują 16 listopada 2014 roku. Komu i na jakich zasadach przysługuje czynne prawo wyborcze?

Referendum w Warszawie nieważne

Komisja wyborcza podała wyniki referendum w Warszawie.

Referendum w Warszawie

Referendum w Warszawie w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października 2013 r.

Referendum w Warszawie: zdaniem Palikota jest 130 tysięcy podpisów

Pod wnioskiem o referendum w Warszawie jest 130 tysięcy ważnych podpisów - twierdzi Janusz Palikot.

RPO: Zmiany w referendach lokalnych ryzykowne

Zmiany w referendach lokalnych mogą okazać się ryzykowne - przekonuje Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Obama ponownie Prezydentem USA

Niech Bóg błogosławi Amerykę! – mówił prezydent w swoim oficjalnym przemówieniu. Dziękował też rodzinie oraz swojemu wyborczemu rywalowi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Prawa wyborcze (czynne i bierne) w wyborach do Parlamentu Europejskiego określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Kto może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (22-25 maja) jako wyborca a kto jako kandydat? Komu przysługują prawa wyborcze?

Najważniejsze zmiany w prawie 2011 r. - cz. 3

Poniżej przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część publikacji, w której zamieściliśmy końcowe miejsca w naszym rankingu.

Jak głosują osoby niepełnosprawne?

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych, tj. wyborach do Sejmu i Senatu. Warto zwrócić uwagę, na jakich zasadach głosują osoby niepełnosprawne.

Wybory parlamentarne 2015 – poradnik wyborcy

W październiku 2015 roku będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Poniżej porady i informacje dla wyborców. Sprawdź jak oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu.

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2015?

Przed nami wybory parlamentarne 2015. Zbliżające się wybory nierozłącznie wiążą się z aktem głosowania. Sam akt głosowania nie jest czynnością skomplikowaną, jednak należy postępować zgodnie z pewnymi wytycznymi. Niezachowanie ich może wiązać się z nieważnością naszego głosu. Jak głosować, aby oddać ważny głos w tych wyborach?

Kalendarz wyborczy 2011

Przedstawiamy kalendarz wyborczy 2011. Dowiesz się z niego jaki jest termin wyborów parlamentarnych, do kiedy zgłosić zamiar głosowania w miejscu innym niż miejsce zameldowania oraz wielu innych przydatnych informacji.

Wybory parlamentarne 2015 - kto może kandydować?

W październiku 2015 będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na posłów i senatorów. Poniżej krótki tekst wskazujący, kto może być kandydatem w wyborach parlamentarnych 2015, tj. komu przysługuje bierne prawo wyborcze.

Diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Na członkach obwodowych komisji wyborczych spoczywa wiele obowiązków związanych zwłaszcza z  przeprowadzeniem głosowania w danym obwodzie. Ustawodawca przewidział rekompensatę dla członków komisji wyborczych w postaci diet i innych świadczeń związanych z ich pracą.

Komisje obwodowe w wyborach do sejmu i senatu 2011


Najbliższe wybory do sejmu i senatu odbędą się już na podstawie nowych przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Ważną rolę w tych wyborach odegrają komisje obwodowe działające w obwodach głosowania utworzonych na obszarze gminy.

Czy dwudniowe wybory parlamentarne są zgodne z Konstytucją RP?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku. Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 lipca 2011 roku wyłączył możliwość organizowania dwudniowych wyborów parlamentarnych. Dlaczego dwudniowe wybory parlamentarne nie są zgodne z Konstytucją RP?

Kara za znieważenie Prezydenta

Za znieważenie polskiego Prezydenta można trafić do więzienia nawet na 3 lata. Sąd Okręgowy w Gdańsku powziął jednak wątpliwość, czy tak wysoka kara nie narusza prawa obywateli do wolności słowa i debaty politycznej. W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny.

TK: dwudniowe wybory są niekonstytucyjne

Naruszenie zasad legalizmu, wolności słowa i wolności rozpowszechniania informacji zarzucił przepisom Kodeksu wyborczego Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne uznał m.in. dwudniowe wybory.

Wybory parlamentarne 2011 odbędą się 9 października

Znamy termin wyborów parlamentarnych 2011: odbędą się one 9 października i będą jednodniowe.

Jak zgłasza się kandydatów na posłów?

W zbliżających się wyborach parlamentarnych będziemy wybierać posłów i senatorów. Zanim jednak do tego dojdzie, kandydaci na posłów muszą zostać prawidłowo zgłoszeni. Kto i jak może tego dokonać?

Jak przebiegają wybory do Sejmu?

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił termin wyborów parlamentarnych. Odbędą się 9 października 2011 roku. W tym dniu wybierać będziemy posłów i senatorów. Jak przebiegają wybory do Sejmu? Kto może zostać posłem?

Czy można zagłosować poza miejscem zameldowania?

Osoby, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych w październiku 2015 roku będą chciały zagłosować poza miejscem swojego zameldowania, muszą złożyć wniosek o wpis do rejestru wyborców. Taki wniosek należy złożyć w urzędzie gminy miejsca stałego zamieszkania.

Czy czekają nas dwudniowe wybory?

6 czerwca Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję o tym, czy wybory potrwają dwa dni. Zdaniem głowy państwa takie rozwiązanie sprzyja wyższej frekwencji.

Kto może zostać wójtem w gminie?

Wójtem może zostać wyłącznie osoba spełniająca określone warunki, przewidziane w przepisach prawnych. Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by zostać wybranym wójtem?

Kto może być członkiem zarządu powiatu?

W skład zarządu powiatu wchodzi od 3 do 5 osób, w tym przewodniczący zarządu – starosta oraz wicestarosta. Zarząd powoływany jest przez radę powiatu. Jakie warunki należy spełnić, aby móc zostać członkiem zarządu powiatu?

W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd powiatu?

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym powiatu. Kompetencje do powoływania zarządu posiada rada powiatu, która jeżeli nie dopełni swojego obowiązku w określonym terminie, zostanie rozwiązana. W jakim terminie powinien zostać powołany zarząd?

Kiedy rada powiatu zwołuje sesję nadzwyczajną?

Rada powiatu powinna zwoływać sesje nie rzadziej niż raz na kwartał, do czego uprawniony jest jej przewodniczący. Jednak zarząd powiatu lub grupa radnych może zwołać sesję nadzwyczajną. Kiedy?

Głosowanie korespondencyjne w wyborach parlamentarnych

W ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) wyraźnie wskazano możliwość głosowania korespondencyjnego. Kto i po spełnieniu jakich formalności będzie mógł głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych w 2015 roku?

Głosowanie przez pełnomocnika w wyborach parlamentarnych w 2015 roku

Osoba o orzeczonym umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności może zagłosować w wyborach parlamentarnych w 2015 roku przez pełnomocnika. W celu głosowania przez pełnomocnika należy złożyć wniosek w urzędzie gminy, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.

Jakie są zasady przeprowadzania dwudniowych wyborów parlamentarnych?

Podpisany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Kodeks wyborczy, przewiduje możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów.

Czym zajmuje się Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy zajmuje szczytowe miejsce w strukturze polskiego sądownictwa. Zasiadają w nim sędziowie o największym prestiżu i doświadczeniu. Zajmuje się m.in. rozpatrywaniem kasacji i środków odwoławczych.

DGP: Kolejna nowela Kodeksu wyborczego

Dopiero co w styczniu 2011 r. posłowie uchwalili nowy Kodeks wyborczy. Zanim wejdzie on jednak w życie, już czekają na niego poprawki. To efekt pośpiechu i niedokładności posłów – konstatuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Frekwencja

Pojęcie frekwencji nierozłącznie wiąże się z pojęciem wyborów. Frekwencja jest odsetkiem osób uprawnionych do głosowania, które uczestniczyły w głosowaniu w czasie wyborów.

Sejmik województwa

Sejmik województwa jest organem stanowiącym i kontrolnym województwa.

Kodeks wyborczy: będą jednolite zasady głosowania

Polskie prawo wyborcze będzie opierało się na jednolitych zasadach głosowania. Wszystko z racji uchwalenia Kodeksu wyborczego, który zbierze w jednym akcie wszystkie ustawy wyborcze.

Kto ogłasza termin wyborów do Sejmu i Senatu?

Zgodnie z Konstytucją termin wyborów do Sejmu i Senatu zarządza prezydent Polski. Najbliższe wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2015 roku. Oficjalny termin wyborów ogłosi prezydent w sierpniu 2015 roku.

Kto może wybierać posłów i senatorów w wyborach parlamentarnych

Prawo wybierania posłów i senatorów ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania skończy 18 lat.

Kto może zostać posłem lub senatorem w wyborach parlamentarnych?

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2015 roku. Wybierzemy w nich 460 posłów i 100 senatorów. Kto może więc zostać wybranym na reprezentanta narodu w Sejmie lub Senacie?

REKLAMA