REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2010, Sąd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komorowski odzyskuje poparcie

Bronisław Komorowski odzyskuje poparcie w kolejnych sondażach wyborczych. Przewaga nad Jarosławem Kaczyńskim zwiększyła się do 11 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej oraz Polsat News.

Pierwsza debata: Jurek – Olechowski

Kandydaci na urząd Prezydenta RP Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej) oraz Andrzej Olechowski (popierany przez Stronnictwo Demokratyczne) odbyli pierwszą debatę wyborczą.

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania, nie jest jednak całkiem dowolny. Kto może z niego skorzystać?

Kiedy sąd orzeka przepadek przedmiotów (art. 100)

Jeżeli społeczna szkodliwość czynu jest znikoma, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania albo stwierdzenia, że zachodzi okoliczność wyłączająca ukaranie sprawcy czynu zabronionego, sąd może orzec przepadek wymieniony w art. 39 pkt. 4.

REKLAMA

Czy będą debaty przedwyborcze

Bronisław Komorowski, kandydat PO w nadchodzących wyborach prezydenckich, zapowiedział, że nie będzie brał udziału w debatach politycznych przed pierwszą turą wyborów. Tymczasem oczekiwania Polaków są zupełnie inne.

Pawlak jako pierwszy zebrał wymaganą liczbę podpisów

W sobotę 1 mają, do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosili się przedstawiciele komitetu wyborczego Waldemara Pawlaka. Jest to pierwszy komitet, który oficjalnie zgłosił do PKW swojego kandydata.

Olechowski ma podpisy

O północy 6 mają 2010 r. mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Warunkiem uczestnictwa w walce o Pałac prezydencki jest zebranie 100 tyś podpisów pod kandydaturą. Taką ilość podpisów udało się zebrać Andrzejowi Olechowskiemu.

Zdzisław Podkański rezygnuje

Związany ze Stronnictwem „Piast” Zdzisław Podkański rezygnuje ze startu w przedterminowych wyborach prezydenckich.

REKLAMA

Komorowski dominuje w przedwyborczych sondażach

Bronisław Komorowski jest faworytem wyścigu prezydenckiego. W drugiej turze wyborów nie da szans Jarosławowi Kaczyńskiemu – wynika z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”.

Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły oddać głos w wyborach prezydenckich za pośrednictwem pełnomocnika. Umożliwia to nowelizacja ordynacji wyborczej z 2009 roku.

Jarosław Kaczyński kandydatem PIS-u

Jarosław Kaczyński zdecydował się ostatecznie na kandydowanie w zbliżających się 20 czerwca wyborach prezydenckich.

Harmonogram wyborów prezydenckich

Znamy już dokładny harmonogram wyborów prezydenckich. Nad przebiegiem procesu wyłonienia głowy państwa będzie czuwała Państwowa Komisja Wyborcza, a ostateczną ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdzi Sąd Najwyższy.

Napieralski kandydatem SLD

Szef SLD Grzegorz Napieralski będzie kandydował na urząd prezydenta RP. Zdecydował o tym Krajowy Zarząd SLD.

Bronisław Komorowski prowadzi w sondażach

Bronisław Komorowski jest faworytem zbliżających się wyborów prezydenckich – wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej."

Zdolność procesowa osób fizycznych

Zdolność procesowa oznacza możność podejmowania czynności procesowych przed sądem. Co do zasady zdolności procesowej nie mają osoby niepełnoletnie.

Wybory prezydenckie już zarządzone

W środę 21 kwietnia Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów na 20 czerwca. W załączniku do postanowienia wydany został kalendarz wyborczy.

Zasady wymiaru kary przez sąd (art. 53)

Sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

PiS rozważa kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński może być kandydatem na Prezydenta RP – nie milkną medialne spekulacje dotyczące zbliżających się wyborów po tragedii w Smoleńsku.

Prezydencka para spocznie na Wawelu

To już pewne. Prezydent Lech Kaczyński oraz Pierwsza Dama Maria Kaczyńska spoczną w krypcie na Wawelu. Sarkofag prezydenckiej pary będzie umieszczony w przedsionku krypty Marszałka Piłsudskiego.

Wybory prezydenckie po katastrofie w Smoleńsku

Katastrofa w Smoleńsku i śmierć Prezydenta Kaczyńskiego spowodowała, że wybory prezydenckie odbędą się znacznie szybciej. Tak będzie wyglądała procedura wyborcza.

Zawieszenie postępowania przed sądem pracy

Instytucja zawieszenia postępowania polega na wstrzymaniu biegu postępowania z możliwością jego podjęcia, bez potrzeby powtarzania dokonanych czynności procesowych.

Mediacje w sprawach rodzinnych

W sytuacji kiedy nie udaje nam się osobiście dojść do porozumienia w sprawach rodzinnych warto zastanowić się nad rozwiązaniem konfliktu za pomocą mediatora.

Mediacje w sprawach gospodarczych

Mediacja gospodarcza jest najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania sporów, gdyż osoby zainteresowane same decydują o jej ostatecznym wyniku, bez osobistego wkraczania na drogę sądową.

Mediacje sąsiedzkie

Celem mediacji sąsiedzkich jest uregulowanie stosunków między sąsiadami tj. między osobami, które się znają i na co dzień widują.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty wydaje się m.in. w postępowaniu upominawczym, głównie w przypadku roszczeń pieniężnych. Jeżeli dłużnik nie zgadza się z orzeczeniem sądu, musi wnieść sprzeciw. Termin na to jest krótki i wynosi dwa tygodnie.

Koniec z wyłączaniem telefonu za niezapłacony rachunek

Telefon jest dobrem cywilizacyjnym, a pozbawienie możliwości korzystania z tego dobra może mieć jedynie wyjątkowy charakter - uznał Sąd Antymonopolowy. Dla operatorów oznacza to, że nie będą mogli odciąć abonenta za niezapłacony rachunek – pisze w środę Dziennik Gazeta Prawna.

Organy właściwe do rozstrzygania sporów z zakresu prawa pracy

Ustawą z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, ustawodawca powierzył sądom powszechnym rozpoznawanie spraw z zakresu prawa pracy.

Skarga kasacyjna

Niekiedy spór na linii pracodawca-pracownik trafia na wokandę Sądu Najwyższego. Należy jednak podkreślić, że nie każde orzeczenie sądu można zaskarżyć do Sądu Najwyższego.

Ugoda sądowa

W przypadku kiedy konflikt pomiędzy stronami znalazł finał przed sądem, możliwe jest zawarcie ugody sądowej. Ma ona na celu skrócenie i zakończenie postępowania przed sądem pracy już w fazie postępowania wyjaśniającego.

Zdrada małżeńska jako przyczyna rozwodu

Kiedy sąd orzeka wyrok łączny (art. 92)

Wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary wymierzone za należące do ciągu przestępstw lub zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane; przepis artykułu 71 § 2 stosuje się odpowiednio.

Będzie łatwiej o odszkodowanie od Skarbu Państwa

Sejm szykuje nowelizację przepisów, dzięki którym łatwiej będzie dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem działania sądów.

Uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną

Zarzut stosowania przez przedsiębiorcę klauzul niedozwolonych w konkretnej umowie może być zgłoszony przez konsumenta w każdym postępowaniu sądowym.

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Czwarte podejście Janusza Korwina- Mikke

Szef nowej partii Wolność i Praworządność Janusz Korwin-Mikke ma zamiar ubiegać się o urząd prezydenta. Korwin-Mikke będą popierać partie Wolność i Praworządność oraz Unii Polityki Realnej.

Polacy wolą Sikorskiego

Polacy w roli kandydata na urząd prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej widzą Radosława Sikorskiego. Takie wnioski płyną z sondażu TNS OBOP dla programu "Forum" w TVP Info.

Pozew o zawarcie umowy przyrzeczonej

W sytuacji, gdy pomimo umowy przedwstępnej druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, można skierować sprawę na drogę sądową. Przy spełnieniu określonych warunków orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie opornego kontrahenta.

Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Ku zaskoczeniu większości Polaków premier Donald Tusk zadeklarował że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. Władze Platformy Obywatelskiej nie podały kto będzie reprezentował partię w wyścigu o najważniejszy urząd w państwie

Zmiany w ordynacji wyborczej

Platforma Obywatelska proponuje zmiany w ordynacji wyborczej w wyborach na Prezydenta RP. Zgodnie z wnioskiem rządzącej partii lokale wyborcze miałyby być otwarte od 8.00 do 22.00. Zgodnie z obecnymi przepisami lokale są czynne od 6.00 do 20.00.

Kobieta z PSL na Prezydenta

Nie znamy jeszcze kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Zgodnie z deklaracjami szefa partii kandydatem tym ma być kobieta.

Nowy kandydat w wyścigu o prezydenturę

Chęć kandydowania w wyborach prezydenckich zgłosił w niedzielę szef Stronnictwa „Piast” Zdzisław Podkański. Jest to kolejny z polityków, który zapowiedział ubieganie się o najwyższą godność w państwie.

Kiedy można przekazać sprawę do sądu wyższej instancji

W polskim prawie zasadą jest że sprawy cywilne w pierwszej instancji rozpatruje sąd rejonowy. Oczywiście kodeks postępowania cywilnego zna szereg odstępstw od tej reguły. Są jednak sytuacje w których sąd rejonowy może przekazać sprawę okręgowemu a my, jako strona nie mamy na to wpływu.

Jak poprawnie oznaczyć wartość przedmiotu sporu

Powód dochodzący przed sądem roszczeń majątkowym musi oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Jest to istotny obowiązek bez którego sprawa nie zostanie rozpatrzona. Idąc do sądu warto więc znać zasady , jakimi należy kierować się przy oznaczaniu wartość.

Jak sformułować pozew

Pokrzywdzony konsument często nie ma wyboru i musi ze swoim roszczeniem udać się po ochronę do sądu. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak poprawnie napisać pozew.

Jak są rozpatrywane sprawy konsumenckie

Większość spraw konsumenckich będzie rozstrzygana w trybie postępowania uproszczonego. Sprawy, które kwalifikują się do tego trybą mogą być również czasami rozpatrywane w postępowaniu nakazowym.

Kiedy kupujący musi udowodnić odpowiedzialność sprzedawcy


Sprzedawcy często starają się uniknąć odpowiedzialności poprzez stwierdzenie, że wada powstała z winy konsumenta. W postępowaniu sądowym będą musieli jednak swoje twierdzenia udowodnić.

Czym jest przypozwanie?

Przypozwanie to instytucja procesowa, która pozwala pozwanemu na wezwanie do udziału w procesie osoby trzeciej, wobec której w razie przegranej, przysługiwałyby mu określone roszczenia. Będzie ono konieczne, jeżeli do odpowiedzialności odszkodowawczej zostanie pociągnięty sprawca wypadku.

Warunkowe umorzenie postępowania (art. 66)

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest jednym ze środków, którymi dysponuje prawo karne, obok kar i środków karnych, w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości.

Świadek - obowiązek stawiennictwa na wezwanie i wynikające z niego skutki

Każdy kto zostanie przez organ procesowy ( prokuratora, sąd) wezwany w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na termin przesłuchania w miejscu i czasie oznaczonym w wezwaniu. Oprócz stawiennictwa świadka, jego obowiązkiem jest pozostawanie do dyspozycji organu procesowego, do czasu gdy nie zostanie przez niego zwolniony.

Pozwy grupowe konsumentów już od lipca

Od 19 lipca 2010 r. pokrzywdzeni przez jedną firmę konsumenci będzie mogła pójść wspólnie do sądu. W sprawach dotyczących ochrony konsumentów, czy też odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny będzie możliwe składanie tzw. pozwów grupowych

REKLAMA