REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory do pe 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wiceprzewodniczący PE wybrani

Czternastu wiceprzewodniczących PE zostało wybranych w dniu 1 lipca 2014 roku. Jednym z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego jest Ryszard Czarnecki – poseł PIS.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Martin Schulz

Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – zgodnie z wyborem dokonanym przez europosłów w dniu 1 lipca 2014 roku – będzie ponownie Martin Schulz. Nowy przewodniczący PE będzie sprawował stanowisko przez kolejne 2,5 roku, tj. do stycznia 2017 roku.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zostanie wybrany w trakcie pierwszej sesji plenarnej nowo wybranego PE. Wraz z przewodniczącym wybranych zostanie 14 wiceprzewodniczących oraz pięciu kwestorów. Na jakich zasadach dokonywane są te wybory?

Oficjalne wyniki wyborów do PE 2014

26 maja 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza w Obwieszczeniu o wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 25 maja 2014 r. podała oficjalne wyniki głosowania.

REKLAMA

Kto dostał się do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego (22-25 maja 2014) wybraliśmy 51 europosłów. Znane są już oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu. Do Parlamentu Europejskiego kadencji 2014-2019 dostali się kandydaci pięciu partii.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 rozpoczęte

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się 22 maja 2014 (czwartek) w Wielkiej Brytanii i Holandii. W ciągu czterech dni (czwartek – niedziela) ponad 400 mln Europejczyków weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce zagłosujemy w ostatnim dniu, tj. 25 maja 2014 roku (w niedzielę).

Wybory do PE 2014 – cisza wyborcza

Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się w dniu 24 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w eurowyborach w Polsce – do godz. 21.00 w dniu 25 maja 2014 (niedziela).

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w eurowyborach

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w nadchodzących wyborach do europarlamentu to m.in.: dowóz do lokalu wyborczego, informacje w alfabecie Braille’a, pomoc asystenta, czy głosowanie listowne.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu – głosowanie poza miejscem zamieszkania

Już w niedzielę – 25 maja 2014 roku – odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu (Parlamentu Europejskiego). Możliwe jest także głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania. W tym celu należy do 20 maja 2014 roku (wtorek) złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 roku poznamy jeszcze z datą wyborów. Zgodnie z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej wyniki będzie można udostępniać od godziny 23.00 czasu polskiego w dniu wyborów do europarlamentu.

Wybory do europarlamentu 2014 – głosowanie niepełnosprawnych

Wybory do europarlamentu odbędą się już 25 maja 2014 roku. Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku przez ustawę Kodeks wyborczy osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego i wziąć udział w eurowyborach.

Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 25 maja 2014 roku. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Polacy w wyborach do PE w 2014 wybiorą 51 eurodeputowanych z 13 okręgów.

Wybory do PE 2014 – głosowanie korespondencyjne

Z dniem 5 maja 2014 roku (poniedziałek) upływa termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 25 maja 2014 roku (w niedzielę). Możliwość głosowania korespondencyjnego skierowana jest do osób niepełnosprawnych, starszych oraz chorych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - data

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się raz na pięć lat. O ich dacie decyduje Rada UE oraz prezydenci każdego z państw członkowskich. Zgodnie z nimi data wyborów do PE przypada na dni 22-25 maja 2014 roku (czwartek – niedziela).

Wybory do PE 2014 – termin

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 22-25 maja 2014 roku. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom państw członkowskich, którzy najpóźniej w dniu wyborów, ukończyli 18 rok życia. Wybory do Parlamentu Europejskiego mają charakter powszechny i bezpośredni.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - kandydaci

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22-25 maja 2014 roku. Warto więc wiedzieć, kto może w nich kandydować. Spośród polskich kandydatów wyłonimy 51 posłów. W jaki sposób wybierani i wynagradzani są kandydaci do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - prawa wyborcze

Prawa wyborcze (czynne i bierne) w wyborach do Parlamentu Europejskiego określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Kto może wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku (22-25 maja) jako wyborca a kto jako kandydat? Komu przysługują prawa wyborcze?

Głosowanie za granicą

Osoby przebywające za granicą również mogą wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dla głosowania do PE za granicą konieczne jest zawiadomienie odpowiedniego konsula.

Pozbawienie praw wyborczych

Kogo można pozbawić praw wyborczych?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) oznacza możliwość startowania w wyborach, m.in.: w eurowyborach (wyborach do Parlamentu Europejskiego). Kto może więc wziąć w nich udział? Jakie wymogi trzeba spełnić? Kto jest pozbawiony biernego prawa wyborczego?

Wybory do PE w Polsce - 51 mandatów

Wybory do PE w maju 2014 roku będą pierwszymi, które odbędą się po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Zgodnie z nim 22 maja 2014 roku wybierzemy 51 eurodeputowanych z Polski (w 2009 roku wybraliśmy 50 posłów).

Frakcje w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski stanowi reprezentację polityczną wyborców. Z uwagi na jego ponadnarodowy charakter, deputowani zasiadają w nim w grupach politycznych, zwanych inaczej frakcjami zorganizowanymi na podstawie ideologiczno-programowej. Narodowość posłów odgrywa drugorzędną rolę.

Parlament Europejski a parlament krajowy

Parlament Europejski (PE) i parlamenty krajowe to instytucje funkcjonujące na różnych szczeblach władzy. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między Parlamentem Europejskim a parlamentami krajowymi? Poniżej krótkie zestawienie.

Zapełnienie wakatu

Parlament Europejski wyłaniany jest w bezpośrednich wyborach, które następują raz na pięć lat. Wakat w PE następuje wskutek utraty lub zrzeczenia się mandatu europosła. Co następuje w takiej sytuacji? Czy dla zapełnienia wakatu rozpisywane są nowe wybory?

Parlament Europejski

Warto wiedzieć, iż pierwsze wybory bezpośrednie do Parlamentu Europejskiego odbyły się 30 lat temu, w 1979 roku. Organ parlamentarny istniał jednak w systemie instytucjonalnym Wspólnot od chwili jej powstania, czyli od połowy ubiegłego stulecia. Początkowo w skład Parlamentu Europejskiego wchodzili delegaci parlamentów państw członkowskich.

Eurowybory 2014

Parlament Europejski jest jedną z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i jednocześnie jedyną wybieraną w bezpośrednim głosowaniu. Wyboru dokonują obywatele UE głosując na kandydatów zgłaszanych przez poszczególne partie polityczne. Najbliższe eurowybory odbędą się 25 maja 2014 roku.

REKLAMA