REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W poniedziałek po południu w Dzienniku Ustaw ukazało się obwieszczenie PKW o wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 9 czerwca 2024 r.
Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czerwca 2024 r. Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia Droga - 6,91 proc., a Lewica - 6,3 proc. Frekwencja wyniosła 40,65 proc. Kto został wybrany europosłem?
W wyborach do PE wyborcy z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym najczęściej głosowali na PiS. KO odnotowała najwyższy wynik wśród osób z wykształceniem wyższym i licencjackim oraz średnim i pomaturalnym - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN, TVP i Polsat.
Osoby niepełnosprawne i seniorzy mają na podstawie Kodeksu wyborczego prawo do skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Niestety 27 maja br. minął już termin zgłaszania takiej potrzeby. Ale wiele samorządów i organizacji społecznych organizuje taki transport i zgłaszać się można w niektórych wypadkach nawet w dniu głosowania (9 czerwca 2024 r.).
REKLAMA
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r. odbędą się w Polsce w niedzielę 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00. Ale europosłów wybierają w dniach 6-9 czerwca wszystkie państwa członkowskie UE. Ilu posłów będzie wybranych z poszczególnych państw?
CBOS zapytał (na przełomie maja i czerwca) o preferencje wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca 2024 r. Okazuje się, że największym poparciem cieszy się PiS - 29 proc., dalej jest KO - 27 proc., Trzecia Droga - 12 proc.; Konfederacja - 10 proc. i Lewica - 7 proc. Przypomnijmy, że w wyborach do europarlamentu obowiązuje próg wyborczy 5% głosów w skali całego kraju.
Od 6 do 9 czerwca 2024 r. we wszystkich państwach Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W sumie wybranych będzie 720 europosłów. W Polsce głosowanie odbędzie się w niedzielę 9 czerwca (od godz. 7.00 do 21.00) i wybranych będzie 53 posłów w 13 okręgach wyborczych. Jak będą liczone głosy a jak dzielone mandaty?
Ile dni wolnych przysługuje członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu? Co z wynagrodzeniem?
REKLAMA
Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?
9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.
Eurowybory w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku - przekazała Kancelaria Prezydenta, informując, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA