REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Państwowa Komisja Wyborcza 17 października 2023 r. ok. 9.28 podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu. Po przeliczeniu głosów ze wszystkich 100 proc. komisji wyborczych. Z tych - już oficjalnych - danych wynika, że PiS zdobył 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Lewica 8,61 proc., Konfederacja 7,16 proc.
Wynik ostateczny wyborów będzie bliski wynikowi late poll - ocenił w poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski. Wskazał, że ewentualne negocjacje wśród ugrupowań opozycyjnych nie będą proste, a dla PiS kluczowy jest zwłaszcza wynik Trzeciej Drogi.
PiS zwycięzcą wśród amerykańskiej Polonii w wyborach do Sejmu. Z kolei w Senacie będzie kandydat opozycji.
Dane PKW z 20,38 proc. komisji wyborczych: PiS - 40,52 proc., KO - 26,04 proc., Trzecia Droga - 13,87 proc.
REKLAMA
Jak głosowano w Warszawie? KO - 40, 94 proc., PiS - 25, 48 proc., Nowa Lewica - 12, 33 proc.(dane z z 24,74 proc. komisji wyborczych w okręgu 19)
PKW podaje, że po przeliczeniu danych z 15,42 proc. obwodów głosowania, frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 71,81 proc. Czy będziemy mieli do czynienia z rekordową frekwencją?
Po przeliczeniu głosów z 15,22 proc. komisji wyborczych PKW podała w poniedziałek rano cząstkowe wyniki wyborów do Sejmu. Według wyników, PiS zdobył 41,12 proc., KO - 25,51 proc., Trzecia Droga - 13,76 proc.. Dalej znalazła się Lewica z wynikiem 8,03 proc. i Konfederacja z 7,46 proc.
REKLAMA
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 40,17 proc. głosów; KO – 26,55 proc.; Trzecia Droga – 13,66 proc.; Lewica – 8,34 proc.; Konfederacja – 7,35 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów w 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych.
Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwa PKW, kompetencje kontrolne Sądu Najwyższego aktualizują się z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.
Jaka frekwencja w referendum 2023? Jak wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos w referendum, które odbyło się wraz z wyborami parlamentarnymi, wzięło udział 40 proc. uprawnionych.
Jaka frekwencja w wyborach 2023? Rekordowe kolejki były w wielu lokalach wyborczych w Polsce i na świecie!
W Bukareszcie zakończyło się głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych i referendum. Polacy oddawali głosy w obwodowej komisji wyborczej otwartej na terenie ambasady RP w rumuńskiej stolicy.
Zakończyło się głosowanie w polskich wyborach parlamentarnych w dwóch komisjach na terytorium Finlandii - w Helsinkach i Turku. W tym roku w Finlandii do wyborów zapisało się około dwa razy więcej obywateli RP niż cztery lata temu. Lokale otwarte były w godzinach 7-21 (godz. 6-20 w Polsce).
Rekordowo długie kolejki do lokali wyborczych w Wielkiej Brytanii. W Londynie w niedzielne popołudnie trzeba było w nich czekać 2,5-3 godziny. Co z osobami które nie zagłosują do 21?
Została godzina do zakończenia wyborów 2023 r. Nadal pod wieloma lokalami ustawiają się kolejki. Czy wszyscy zdążą zagłosować? Co z osobami które nie oddadzą głosu do godziny 21.00?
W Warszawie nadal ogromne kolejki do lokali wyborczych. W niedzielę po godz. 18, na trzy godziny przed zamknięciem lokali wyborczych, do głosowania nadal ustawiają się wyborcy. Są miejsca, w których w kolejkach stoi nawet 300 osób. Wszyscy chcą zdążyć z oddaniem głosu.
Wzrasta liczba przestępstw z Kodeksu karnego podczas wyborów. W tej chwili jest to już liczba 207 - stwierdził w niedzielę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Jakie to przestępstwa?
W miastach turystycznych i uzdrowiskowych na południu Małopolski zainteresowanie wyborami jest tak duże, że uruchomiono rezerwy kart wyborczych. Dodatkowe karty trafiły m.in. do Szczawnicy, Muszyny i Zakopanego.
Znamy wyniki wyborów parlamentarnych i referendalnych 2023! Sprawdź sondaż Ipsos.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowało, że na na godz. 17 najwyższa frekwencja była w tzw. obwarzanku warszawskim. Wyniosła 63,21 proc.
PKW poinformowała o frekwencji na godzinę 17. Jaka frekwencja?
W jednej komisji zabrakło urny. Gdzie potrzebne dodatkowe karty do głosowania? Kilkadziesiąt obwodowych komisji wyborczych zgłosiło zapotrzebowanie na dodatkowe karty do głosowania.
Olbrzymie kolejki do lokali wyborczych w całej Polsce i za granicą. Jak poinformowała PKW frekwencja wyborcza na godz. 12 wyniosła 22,59 proc.
Policja w Częstochowie, komisja wyborcza w Zielonej Górze i delegatura KBW w Opolu otrzymały zgłoszenia dotyczące wydawania kart referendalnych. Wskazywano, że członkowie obwodowych komisji wyborczych pytali wyborców, czy chcą kartę do referendum.
Nad bezpieczeństwem podczas wyborów czuwa prawie 40 tys. policjantów. Rzecznik Komedy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka poinformował, że: na chwilę obecną jest spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów związanych z zakłóceniem wyborów.
Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej poinformował, że: obwodowe komisje otrzymują najczęściej karty dla 90 proc. wyborców, ale jeżeli w danym lokalu zabraknie kart, to są rezerwy, które można w razie potrzeby dostarczyć.
Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że wybory przebiegają spokojnie, bez znaczących problemów i incydentów.
Z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl opublikowanego wieczorem 13 października 2023 r. wynika, że 36,7 proc. ankietowanych deklaruje głosowanie na Zjednoczoną Prawicę (PiS); 29,9 proc. - na Koalicję Obywatelską; a 10,1 proc. na Trzecią Drogę, poparcie dla Nowej Lewicy i Konfederacji deklaruje po 9,7 proc. ankietowanych. Szacowana frekwencja to 63 proc.
Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział: Nie ma powodów, aby ceny paliw na stacjach miały rosnąć w kolejnych tygodniach. Jak ocenił, polityka koncernu zakłada stabilizację cen oraz zabezpieczenie dostaw paliwa dla odbiorców – zarówno w hurcie, jak i detalu.
W najbliższą niedzielę 15 października 2023 r. w lokalu wyborczym, każdy wyborca ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców może otrzymać trzy jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią - referendalną. Nie ma obowiązku wzięcia wszystkich kart do głosowania. Aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.
Wybory 2023. Która z partii politycznych chce obniżyć podatki, a która zamierza zlikwidować ZUS? Przegląd pomysłów wyborczych ugrupowań startujących w wyborach parlamentarnych.
Wiemy dobrze, że sondaże przeprowadzane przez różne pracownie badań opinii publicznej różnią się, czasem nawet znacznie. Widać to także w przypadku badań preferencji politycznych oraz poparcia poszczególnych partii politycznych i komitetów wyborczych przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2023 roku. Wydaje się, że najbliższa prawdy (czyli np. rzeczywistych aktualnych nastrojów społecznych i politycznych) może być średnia arytmetyczna z tych sondaży (tzw. średnia sondażowa). Czasem taką średnią uprawdopodabnia jeszcze dodatkowo odrzucenie skrajnych notowań (podobnie jak w ocenie stylu skoczka narciarskiego).
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października 2023 r. O godzinie 21:00 tego dnia głosowanie zakończy się, a lokale wyborcze zostaną zamknięte. Wyniki wyborów do Sejmu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi jednak prawdopodobnie dopiero po dwóch dniach – we wtorek 17 października. Dlaczego ustalenie wyników wyborów ma trwać tak długo?
Firma badawcza Ipsos Polska zrealizowała 15 października 2023 r. badanie exit poll pokazujące szacunki dotyczące wyników głosowania Polek i Polaków w wyborach do Sejmu i Senatu. Badanie zostało przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.
Ważność wyborów i protesty wyborcze. Nie później niż 90 dni po wyborach Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzyga o ważności wyborów do Sejmu i Senatu. Jednak wcześniej musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. Wyjaśniamy m.in. wymogi i zasady wnoszenia tych protestów.
Głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum odbędzie się już w sobotę w państwach Ameryki Łacińskiej, USA i Kanadzie. Ponad 600 tys. Polaków zarejestrowało się w zagranicznych komisjach wyborczych, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych i referendum. Najwięcej chętnych go oddania głosu jest w Londynie, Berlinie i Monachium.
W niedzielę, w dniu wyborów parlamentarnych i referendum, Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zaplanowała cztery konferencje prasowe, na których poinformuje m.in. o frekwencji wyborczej i ewentualnych incydentach. Po zakończeniu głosowania TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.
Czym jest senat? Z ilu senatorów się składa? Ile trwa kadencja Senatu? Warto znać najważniejsze zasady.
Kim jest Senator? Jakie przysługują mu prawie i jakie ma obowiązki? Co z immunitetem? Sprawdź najważniejsze informacje
Na PiS chce obecnie głosować 34,9 proc. badanych, na KO - 28,1 proc., na Trzecią Drogę - 10,3 proc., na Lewicę - 10 proc., a na Konfederację - 8,3 proc. — wynika z sondażu IBRiS dla Onetu opublikowanego 12 października 2023 r. a przeprowadzonego w dniach 10-11 października br. Z tego badania wynika, że poniżej progu wyborczego znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 1,4 proc. oraz Polska Jest Jedna - 0,4 proc. Natomiast 6,6 proc. respondentów nie wie, na kogo zagłosuje. A udział w wyborach chce wziąć 66,7 proc. badanych.
Wynik referendum, które odbędzie się 15 października 2023 r. będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencję referendalną określa się na podstawie liczby kart ważnych wyjętych z urn.
Wybory 2023. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) ostrzega o działaniach dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni w ostatnich kilkunastu godzinach. I przypomina, że ostatnie dni kampanii wyborczej są okresem szczególnego zagrożenia.
W wyborach do Senatu, senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.
15 października 2023 r. firma badawcza Ipsos Polska zrealizowała po raz kolejny badanie exit poll pokazujące szacunki dotyczące wyników głosowania Polek i Polaków w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Badanie zostało przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.
Przedsiębiorcy nie są słyszani przez polityków. Szybko zmieniające się regulacje, często wprowadzane bez konsultacji z przedsiębiorcami są tego najlepszym przykładem. Na problem zwraca uwagę Zbigniew Jakubas. Szef Grupy Multico i jeden z najbogatszych Polaków. Czy jest szansa, że po wyborach coś się zmieni?
Najnowszy sondaż wyborczy, opublikowany 12 października 2023 r., przeprowadzony przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF w dniach 9-10 października br. pokazuje, że na PiS chce głosować 33,5 proc. wyborców, na KO - 28 proc, na Trzecią Drogę - 10,9 proc., na Lewicę - 10,1 proc., a na Konfederację - 9,2 proc. wyborców. Aż 33,5 proc. respondentów odpowiedziało, że nie zamierza brać udziału w wyborach.
W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych. Mandaty poselskie rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) sędzia Sylwester Marciniak powiedział: Chciałbym, żebyśmy poznali wyniki wyborów i referendum najpóźniej we wtorek w godzinach przedpołudniowych; ucieszyłbym się, gdyby to się udało rano, a nawet w nocy z poniedziałku na wtorek.
Radio Zet zdobyło wewnętrzny sondaż zamówiony przez "Trzecią Drogę". Tylko 4,57 proc. badanych nie jest pewnych, na kogo oddadzą głos. A więc Polacy już zadecydowali. W praktyce kampania wyborcza jest zakończona.
REKLAMA