REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji

Tymczasowa forma spółki z o.o. należy do katalogu tzw. ułomnych osób prawnych, co już na gruncie kodeksu cywilnego wskazuje na konieczność istnienia podmiotów odpowiadających za jej zobowiązania majątkiem osobistym.

Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Niejednokrotnie zdarza się, że rozwój dobrze prosperującej spółki cywilnej zostaje zatrzymany przez nieoczekiwaną śmierć jednego ze wspólników. Na etapie konstruowana umowy spółki cywilnej warto gruntownie przemyśleć, co powinno stać się ze spółką w razie śmierci jednego ze wspólników.

Konflikt w spółce cywilnej

Umowa spółki cywilnej łączy co najmniej dwie osoby w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ustawodawca zakłada, że wspólnicy będą zgodnie działać na rzecz spółki. Ale w praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wspólnicy przestają się dogadywać i dochodzi między nimi do konfliktów.

Przystąpienie do spółki cywilnej

Spółka cywilna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Podstawowe przepisy regulujące jej funkcjonowanie zawarte są w Kodeksie cywilnym (art. 860 – 875 kc), ale niestety ustawodawca przemilczał wiele kwestii związanych z praktycznymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej w tej postaci. Jedną z pominiętych w Kodeksie cywilnym kwestii jest przystąpienie nowego członka do już istniejącej spółki.

REKLAMA

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Kto reprezentuje spółkę cywilną?

Choć spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej- możemy mówić o jej reprezentacji- ktoś musi działać w imieniu wspólników- inaczej konstrukcja ta byłaby nieużyteczna.

Prowadzenie egzekucji z majątku spółki cywilnej

Z uwagi na to, że spółka cywilna jest tylko umową, nie można (formalnie) mówić o jej majątku- w praktyce, część majątku wspólników wniesiona do spółki- podlega odrębnym zasadom egzekucji.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółek osobowych

W odróżnieniu od spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej) wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania przez nie zaciągnięte - wynika to z samej konstrukcji tzw. ułomnych osób prawnych.

REKLAMA

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobową, a co za tym idzie „ułomną osobą prawną”. Pociąga to daleko idące skutki w zakresie odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania.

Własność rzeczy wniesionych do spółki cywilnej

Ważną kwestią dla osób rozważających zawarcie umowy spółki cywilnej, jest wniesienie wkładu do spółki. Wkładem wspólnika może być wniesiona do spółki własności lub inne prawa, a także osobiste świadczenie usług.

Przedawnienie roszczeń wobec spółki a odpowiedzialność wspólników spółek osobowych

Wspólnicy spółek osobowych (m.in. sp. jawnej) odpowiadają za zobowiązania tych spółek (z pewnymi wyjątkami, uzależnionymi od typu spółki). Mogą jednak powoływać się na zarzuty przysługujące spółce wobec wierzyciela (w tym zarzut przedawnienia).

Forma czynności i prawnych zawieranych pomiędzy jednoosobową spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych, zniosła obowiązek składania oświadczeń woli spółce jedynemu wspólnikowi spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nie zawsze jednak wystarczy zwykła forma pisemna.

Zgłoszenie w ZUS wspólników spółek z KRS

Wpisowi do KRS podlegają spółki, których zasady funkcjonowania reguluje kodeks spółek handlowych – spółka jawna, spółka partnerska. spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, spółka z o.o.

Jedno okienko - wspólnik spółki cywilnej w ZUS

Podstawą systemu rejestracji firmy przez osoby fizyczne w jednym okienku jest formularz EDG-1. Składa się go w gminie i informacje w nim zawarte pozwalają uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, nadanie NIP i REGON-u, zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. EDG-1 służy też do aktualizacji tych danych.

Prawo do zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników spółki z o.o. przez byłych członków zarządu

Czy były członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zaskarżyć uchwałę tej spółki? W świetle aktualnego orzecznictwa wydaje się, że nie.

Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Duża część małych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność po pierwszych trzech latach. Przyczyniają się do tego często prozaiczne błędy, których bardzo łatwo jest uniknąć.

Czy można zapłacić podatek za wspólnika?

Razem z bratem prowadzimy firmę handlową. Przelewy na wszystkie podatki wysyłamy z rachunku bankowego naszej spółki jawnej, bo wszystko w spółce dzielimy po połowie. Podatek dochodowy każdy z nas płaci w innym urzędzie skarbowym. Brat nie ma problemów, a ja dostałem wezwanie że zalegam z podatkiem ponieważ mój urząd uważa że spółka nie może za mnie płacić. Poprzednio miałem spółkę jawną z żoną, przelewy były wysyłane z rachunku spółki i ten sam urząd nie miał zastrzeżeń. Czy to możliwe żeby w każdym urzędzie obowiązywały inne przepisy?

Prokura

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Dla kogo spółka cywilna?

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Czy wynagrodzenie wypłacone wspólnikowi spółki cywilnej jest kosztem pozostałych wspólników?

W naszej trzyosobowej spółce cywilnej jeden ze wspólników jest zatrudniony na umowę o pracę. Czy wynagrodzenie wypłacane z tego tytułu jest kosztem uzyskania przychodów?

Likwidacja spółki z o.o. na podstawie decyzji wspólników

Czy proces likwidacji spółki z o.o. musi być zgłoszony w KRS? Czy może wystarczy sporządzić protokół likwidacji już po sprzedaży materiału i wykazać dwa konta "Rachunek bankowy" i "Kapitał własny". Spółka nie ma środków trwałych, spłaciła wszystkie swoje zobowiązania, nie ma też należności. Bez zgłoszenia do KRS procedura byłaby krótsza.

Wspólnicy jednej spółki cywilnej mogą mieć tylko jedną formę opodatkowania

Jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej rozliczanej na zasadach ogólnych. Zbliża się 20 stycznia i chcielibyśmy zmienić formę opodatkowania. Nie możemy tylko dojść do porozumienia na jaką formę się zdecydować. Czy jest możliwe, żeby jeden wspólnik wybrał ryczałt, a drugi kartę podatkową?

Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?

Dysponując tytułem wykonawczym (wyrok, lub nakaz zapłaty opatrzone klauzulą wykonalności), możemy sprawę skierować do komornika sądowego. Komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne z użyciem szczególnych środków prawnych, niedostępnych wierzycielowi.

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Jak zaksięgować pożyczkę od udziałowca

W sytuacji kiedy spółka z o.o. potrzebuje dodatkowych środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej, udziałowcy zamiast wnoszenia dopłat czy podwyższania wkładów mogą podjąć decyzję o udzieleniu spółce pożyczki.

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa pożyczki pomiędzy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. a spółką? Czy członek zarządu spółki z o.o., który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna?

Udzielenie spółce z o.o. pożyczki przez wspólnika lub członka zarządu

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa pożyczki pomiędzy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. a spółką? Czy członek zarządu spółki z o.o., który udzielił spółce pożyczki, może żądać od pozostałych członków zarządu zwrotu jej części, jeśli egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna?

REKLAMA