REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wolontariat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest wolontariat i na czym polega?

W dniu 5 września przypada Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Według danych GUS, 1/4 Polaków angażuje się w wolontariat. My przyglądamy się temu, czym jest wolontariat pracowniczy. Kim jest wolontariusz? Komu może pomóc wolontariusz? Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracodawcy i pracowników?

Wolontariat a status bezrobotnego

Warunkiem posiadania statusu osoby bezrobotnej jest pozostawanie zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy bycie wolontariuszem pozbawia bezrobotnego tej gotowości? Sprawdź, czy bezrobotny może być woluntariuszem.

"Wolontariat w szkole zgodnie z prawem" - poradnik [Do pobrania]

Poradnik jest skierowany do kadr oświatowych, opiekunów szkolnych kół wolontariatu, koordynatorów wolontariatu, wolontariuszy oraz ich rodziców. Zawiera najważniejsze informacje dotyczące organizacji wolontariatu w szkole. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

54 proc. Polaków pozytywnie nastawionych do wolontariatu pracowniczego

54 proc. Polaków uważa, że wolontariat pracowniczy może wzmacniać dobre relacje międzyludzkie, ale co trzeci uważa go za działanie na pokaz - poinformował w czwartek portal Pracuj.pl., powołując się na badanie "Polacy w nowym środowisku pracy. Ewolucja świata zawodowego".

REKLAMA

Wolontariat pracowniczy – pytania i odpowiedzi

4 na 10 pracowników chciałoby mieć możliwość angażowania się w wolontariat. Jak umożliwić pracownikom wykonywanie wolontariatu? Jak angażować zasoby finansowe i przedmiotowe w działalność społeczną pracowników? Jak koordynować prowadzone przez pracowników akcje?

Zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie 2018 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 6 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Co się zmienia?

Wolontariat pozwala przygotować się do wejścia na rynek pracy

Wolontariat należy traktować jako formę budowania własnego kapitału kompetencyjnego. Daje on bowiem, szczególnie dla studentów i uczniów, możliwość nauki od specjalistów, osób z doświadczeniem i bogatszym stażem pracy. Wolontariat jest też odpowiedzią na rosnący problem niedoboru specjalistów z różnych dziedzin na rynku pracy.

Wykaz OPP uprawnionych do 1 proc. podatku - zmiany

Łagodniejsze zasady uwzględniania organizacji pożytku publicznego w wykazie podmiotów, które mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, doprecyzowanie zasad składania sprawozdań - to niektóre ze zmian wprowadzonych w projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

REKLAMA

Związki zawodowe dla zleceniobiorców i stażystów

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych ma umożliwić tworzenie i wstępowanie do związków zawodowych zleceniobiorców, usługodawców, samozatrudnionych a także stażystów oraz wolontariuszy. Projekt obecnie jest konsultowany.

Wolontariat pracowniczy skutecznym narzędziem motywacyjnym

Wolontariat pracowniczy polega na skupianiu się na pracowniku i procesie dzielenia się przez niego posiadanymi kompetencjami zawodowymi. Jego celem jest m.in. możliwość przekazania kompetencji umożliwiających zdobycie unikalnego i profesjonalnego doświadczenia. Jak inicjatywy polegające na dzieleniu się wiedzą wpływają na motywację?

Społeczna odpowiedzialność biznesu - wolontariat kompetencji

Coraz więcej przedsiębiorców angażuje się zarówno w rozwiązywanie problemów społecznych, jak i wolontariat kompetencji. Obecnie blisko dwie trzecie dużych i średnich przedsiębiorstw zna koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu, a więcej niż połowa wpisuje działania CSR w formalną strategię przedsiębiorstwa.

Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego?

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na podejmowanie i wspieranie działalności charytatywnej. Najlepszym tego przykładem jest funkcjonowanie w firmie wolontariatu pracowniczego. Jak zachęcić kadrę do tego typu działań?

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy to ciekawe rozwiązanie dla dużych korporacji i małych firm. Skupia pracowników wokół wspólnego celu. Jakie korzyści przynosi pracodawcy, a jakie może nieść ze sobą zagrożenia?

Wolontariat pracowniczy korzyścią dla pracodawcy

Wolontariat pracowniczy przynosi korzyści nie tylko ludziom potrzebującym, ale również pracownikom i pracodawcom. Pracownik, który brał udział w projekcie potrafi lepiej pracować w grupie oraz rozwija umiejętności komunikacyjne.

Prezesi – wolontariusze nagrodzeni przez Prezydenta RP

Za wieloletnią działalność filantropijną oraz współudział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżami Zasługi dziewięciu Prezesów polskich firm zrzeszonych w Koalicji „Prezesi-wolontariusze 2011”.

Koszty korzystającego w związku z wykonywaniem świadczeń przez wolontariusza

Wykonywanie świadczeń przez wolontariuszy wymaga niekiedy poczynienia nakładów przez korzystającego. Zdarza się bowiem, że aby wykonać zadanie, wolontariusz potrzebuje określonych środków, np. komputera, zabawek, samochodu (lub paliwa). Jakie koszty ponosi korzystający? Jak należy je rozliczać?

Obowiązki korzystającego wobec wolontariuszy

Świadczenie wolontariusza, podobnie jak świadczenie pracy, powinno być wykonywane w bezpiecznych i higienicznych warunkach. Stąd też na korzystającym spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniego środowiska pracy, umożliwiającego prawidłowe wywiązywania się wolontariuszy z powierzonych im zadań. Jakie zatem obowiązki ciążą na korzystającym?

Odpowiedzialność wolontariusza za zobowiązania

Wolontariusz wykonuje świadczenie odpowiadające świadczeniu pracy. Ważne, aby podchodził on rzetelnie do powierzonych mu zadań i wykonywał je z należytą starannością. Wolontariusze nie są wolni od odpowiedzialności za niewykonanie bądź niewłaściwe wykonanie zobowiązania.

Wolontariat a posiadanie statusu osoby bezrobotnej

Osoba, która traci pracę często traci również poczucie własnej wartości. Bezrobotny podejmujący się działalności wolontarystycznej ma poczucie, że jest „społecznie użyteczny”, a co za tym idzie może zdobyć nowe, cenne doświadczenie. Czy zawarcie porozumienia z korzystającym pozbawia taką osobę statusu osoby bezrobotnej, czy traci ona prawo do zasiłku?

Wolontariat międzynarodowy

Wolontariusz to osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenie na rzecz korzystającego. W Polsce taką działalność, poza obywatelami naszego kraju, mogą także podejmować cudzoziemcy. Ponieważ wolontariat to świadczenie odpowiadające świadczeniu pracy (a nie świadczenie pracy), od cudzoziemca nie wymaga się uzyskania zezwolenia do wykonywania świadczeń wolontarystycznych.

Wolontariat w administracji państwowej (publicznej)

Wolontariat w administracji publicznej to jeden ze sposobów zdobycia doświadczenia zawodowego. Z pewnością ma on specyficzny charakter i różni się od pozostałych form działalności wolontarystycznej.

Wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej

Ośrodki pomocy społecznej to placówki, w których wolontariusze najczęściej udzielają swojego wsparcia. Pomoc dzieciom i młodzieży w nauce, pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, prowadzenie kursu komputerowego celem wsparcia aktywizacji zawodowej klientów ośrodka to tylko niektóre z form działalności wolontarystycznej. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób należy organizować wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej?

Wolontariat za granicą

Wolontariat nie ogranicza się do wykonywania świadczeń w jednym państwie. Istnieje wiele możliwości, aby wykazać się swoją społeczną wrażliwością za granicą. Warto jednak pamiętać o prawidłowym zorganizowaniu takiego wyjazdu, a przede wszystkim o ubezpieczeniu.

Wolontariusze w związkach zawodowych i w fundacjach

Związki zawodowe oraz fundacje należą do organizacji, które mogą korzystać z pomocy wolontariuszy. Warto zwrócić uwagę na specyfikę wolontariatu odbywającego się u wyżej wymienionych podmiotów i pewne odrębności wynikające z przepisów szczególnych.

Bezrobotny a wolontariat za granicą

Osoby bezrobotne mogą zostać wolontariuszami, o ile nie koliduje to z obowiązkami wynikającymi z ich statusu. Wykonywanie świadczeń wolontarystycznych nie pozbawia bezrobotnego jego praw, w tym prawa do zasiłku. Co dzieje się jednak w sytuacji, gdy osoba pozostająca bez pracy postanowi wyjechać za granicę, aby tam wykonywać zadania wolontarystyczne? Czy nie pozbawia to bezrobotnego jego statusu?

Korzystający z wolontariatu

Korzystający to osoba, która powierza wykonywanie określonych świadczeń na zasadzie dobrowolności i nieodpłatności wolontariuszowi. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje jakie podmioty można uznać za „korzystającego”.

Umowa z wolontariuszem

Wolontariat nie jest świadczeniem pracy, w swoim założeniu ma charakter dobrowolny i nieodpłatny. W jakiej formie zawrzeć umowę z wolontariuszem?

Ubezpieczenie NNW wolontariusza

Wykonując świadczenia na rzecz korzystającego wolontariusz może ulec wypadkowi. Ustawodawca przewidział taką możliwość i określił sytuacje, w których korzystający ma obowiązek zapewnić wolontariuszowi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie OC wolontariusza

Przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie obligują korzystającego do ubezpieczenia wolontariusza w kwestii odpowiedzialności cywilnej. Istnieją jednak regulacje szczególne, które taki obowiązek nakładają.

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie

Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Nowela ureguluje zasady zlecania organizacjom pożytku publicznego zadań publicznych. Zostanie także zwiększony nadzór nad tego typu organizacjami.

REKLAMA