REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Operacja "Feniks" oznacza, że wojsko przez najbliższych kilka miesięcy będzie pomagało na terenach popowodziowych m.in. w odbudowie dróg i mostów - powiedział wiceszef MON Cezary Tomczyk. Podał też, że burmistrzowie, którzy nie zdali egzaminu w czasie kryzysu, być może będą odpowiadali za zaniedbania.
Transportery pływające (amfibie) PTS-M od wielu lat są używane w Wojsku Polskim a także w potrzebie niosą pomoc poszkodowanym w powodziach w Polsce. Skonstruowany w latach 60. XX wieku pojazd wciąż nie doczekał się następcy. To dobry sprzęt, ale ma swoje lata - powiedział PAP gen. Bogusław Bębenek, emerytowany szef polskich saperów.
Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.
29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.
REKLAMA
Od poniedziałku 12 lutego do końca maja 2024 r. na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami wojsk NATO Steadfast Defender-24 i ich polską częścią Dragon-24 - zapowiedział Sztab Generalny WP, prosząc o niepublikowanie zdjęć obrazujących ruchy wojska.
Psy służące w Wojsku Polskim będą miały nadawane stopnie wojskowe. Chodzi o psy służbowe K9 - będą mogły mieć nadane stopnie od szeregowego do sierżanta (szeregowy, starszy szeregowy, kapral, starszy kapral, plutonowy i sierżant). Pies służbowy może otrzymać pierwszy stopień (szeregowy) jeżeli ukończy tzw. kurs podstawowy, zda egzamin po tym kursie i dostanie specjalny atest. Rozkaz w tym zakresie już obowiązuje.
Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej aktualnie obowiązek odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej jest zawieszony i nie ma planów jego przywrócenia. Dlaczego więc resort ten przygotował 16 października 2023 r. projekt nowego rozporządzenia określającego sposób odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej?
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej stanowią zbrojne ramię Rzeczypospolitej Polskiej, służące obronie niepodległości i nienaruszalności jej terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i niepodległości państwa polskiego. Mają za zadanie bronić suwerenności, integralności terytorialnej oraz interesów Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
13 sierpnia na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Wojska Polskiego. Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego to nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne. Obejrzyj zdjęcia z otwarcia!
Już 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Sprawdź program defilady w 2023 r.!
W Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia, Wisłostradą przemaszerują dwa tysiące żołnierzy. Towarzyszyć im będzie najnowszy sprzęt wojskowy. Defiladę poprzedzi próba generalna w nocy z soboty na niedzielę. Organizacja obu wydarzeń będzie wiązała się z dużymi zmianami w organizacji ruchu. Trasy zmieni kilkanaście linii autobusowych.
Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zapraszają 17 - 18 marca 2023 r. (piątek - sobota) na pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy w Olsztynie oraz w 15 miastach. To szansa dla wszystkich, którzy szukają ciekawej pracy, stałego wynagrodzenia (ponad 4,9 tys. zł miesięcznie od pierwszego dnia służby) lub chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu.
Wybuchy rakiet w Przewodowie obiły się echem na całym świecie. Pojawiły się pytania na ile Polska może liczyć na wsparcie NATO. Czy traktat północnoatlantycki daje nam gwarancję bezpieczeństwa na wypadek podobnych zdarzeń?
REKLAMA