REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wierzytelności, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Założenia ustawy reprywatyzacyjnej

11 października Ministerstwo Sprawiedliowości zaprezentowało przygotowany przez siebie projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Ma ona rozwiązać problem tzw. dzikiej reprywatyzacji.

Skutki podatkowe ustanowienia hipoteki przymusowej

W przepisach Ordynacji podatkowej organom skarbowym nadano możliwość ustanowienia na składnikach majątku podatnika hipoteki przymusowej. Kiedy organy skarbowe mogą skorzystać z tej możliwości? Jakie skutki rodzi ona dla podatników?

Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego po 11 września 2017 r.

Z dniem 11 września 2017 r. weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (dalej jako „ukzn”), która równocześnie wprowadziła zmiany do szeregu innych aktów prawnych w tym, m.in. do ustawy o własności lokali (dalej jako „uwl”). Pomimo, że od dnia wejścia w życie ukzn minęło niewiele czasu, wprowadzone zmiany budzą wiele wątpliwości, dezorganizują pracę w starostwach powiatowych, jak i powstrzymują notariuszy przed sporządzaniem umów ustanowienia odrębnej własności lokali. Czy powstała w związku ze zmianą uwl wrzawa jest uzasadniona i jakie może rodzić konsekwencje niezastosowanie się do znowelizowanych przepisów? Jakie były intencje ustawodawcy i jak należy interpretować art. 2 ust. 1a uwl?

Użyczenie nieruchomości gminie przez powiat bez VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że oddanie Organy podatkowe przypominają kiedy nieodpłatne świadczenie podlega opodatkowaniu VAT (interpretacja indywidualna z 17 maja 2017 roku, sygn. 2461-IBPP3.4512.105.2017.2.SR).

REKLAMA

Dzielenie się własną nieruchomością można opodatkować kartą podatkową

Właściciel prywatnego mieszkania, który che je udostępniać pod kilkudniowy najem poprzez portal społecznościowy, powinien w tym celu zarejestrować się jako przedsiębiorca. Innymi słowy, jako działalność gospodarczą można rozumieć dzielenie się własną nieruchomością w ramach współpracy np. z portalem airbnb.com. Jako formę opodatkowania takiej działalności można wybrać kartę podatkową.

Czy teren zabytkowego cmentarza komunalnego może zostać przeznaczony pod inwestycję?

Gmina planuje realizację podziemnych zbiorników na odpady komunalne na terenie cmentarza komunalnego ujętego w wojewódzkiej ewidencji zabytków (gmina nie posiada gminnej ewidencji zabytków). W zbiornikach gromadzone będą nie tylko odpady pochodzące z terenu cmentarnego, ale również inne odpady komunalne. Czy w powyższych okolicznościach realizacja zbiorników stanowi „inny cel” użytkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych?

Zwolnienie z PIT wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności przesyłu

Służebność przesyłu, a konkretniej kwestia zwolnienia z podatku dochodowego wynagrodzenia z tytułu jej stanowienia, od dawna budziła kontrowersje. Różnice pojawiały się między stanowiskiem organów podatkowych, a linią orzeczniczą sądów administracyjnych. Kwestię tę jednoznacznie wyjaśniła interpretacja Ministra Finansów.

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami 2017

Z dniem 1 września 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicze zmiany, jakie wprowadza powyższa ustawa, to cofnięcie w niektórych aspektach deregulacji, jaka dotknęła zawody pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości oraz nałożenie dodatkowych obowiązków na osoby wykonujące te zawody.

REKLAMA

Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT

Faktoring, czyli inaczej zbycie wierzytelności polegające na odroczeniu terminu płatności, to coraz bardziej popularna umowa, zawierana przez różnego rodzaju przedsiębiorców. Dzięki niej, możliwe jest m.in. uniknięcie konieczności zaciągania kredytu, pozyskanie środków na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czy odzyskanie długów od klientów. Według jednej z popularnych definicji „faktoring, określany również mianem accounts receivable financing, to sprzedawanie należności przedsiębiorstwa z dyskontem faktorowi, który przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika oraz któremu spłacana jest wierzytelność (...)". Trzeba jednak wiedzieć, że rozliczanie tego typu umowy na gruncie prawa podatkowego, niejednokrotnie okazuje się być skomplikowane.

Wykaz nieruchomości zgodny z ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości

W dniu 11 września 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku – o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jak wskazuje uzasadnienie projektu ustawy, ma ona na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla grup społecznych o umiarkowanych dochodach, które w istniejących warunkach rynkowych nie posiadają wystarczających możliwości finansowych.

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w nieruchomości komercyjne?

Przy zakupie nieruchomości komercyjnych kluczowe znaczenie ma wnikliwa analiza jej stanu prawnego i faktycznego. To dzięki niej kupujący uniknie ewentualnych trudności i bezpiecznie sfinalizuje transakcję. Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię pierwokupu, praw i roszczeń obciążających nieruchomość, narodowości nabywcy, a także zgód i pozwoleń na użytkowanie budynków. Nie bez znaczenia pozostaje również weryfikacja aspektów ograniczających swobodę nabywcy wobec nieruchomości, związana z ochroną środowiska oraz zabytków.

Roszczenia o zwrot nakładów przy sprzedaży nieruchomości w trakcie trwania umowy najmu

Jeżeli właściciel chce zbyć swoją nieruchomość w trakcie trwania umowy najmu, najemca lub dzierżawca nie mogą się takiej sprzedaży sprzeciwić. W wyniku sprzedaży, umowa najmu nie wygasa i co do zasady, trwa przez okres ustalony z pierwotnym wynajmującym (wydzierżawiającym). Nabywca może jednak w określonych sytuacjach wypowiedzieć umowę najmu wcześniej, z zachowaniem ustawowych terminów. W wyniku sprzedaży nieruchomości, w miejsce dotychczasowego wynajmującego wchodzi nabywca. Dlatego sprzedaż nieruchomości w czasie trwania umowy może rodzić wątpliwości w zakresie nakładów na taką nieruchomość poniesionych przez dzierżawcę lub najemcę.

Kiedy rząd wreszcie nas uwłaszczy?

Już w minionym roku właściciele mieszkań byli informowani o rychłym przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu pod blokami w prawo własności. Ze względu na przedłużające się prace sejmowe, termin tej zmiany nadal jest niepewny. Swoją własną propozycję dla właścicieli mieszkań, przygotowały władze Warszawy. Stołeczny ratusz proponuje zamianę użytkowania wieczystego gruntu na własność według obecnych zasad i wysoką bonifikatę. W ofercie władz Warszawy, niestety znajduje się pewien „haczyk”.

Polska „w stanie budowy” - większy popyt na nowe mieszkania

Popyt na mieszkania od dłuższego czasu konsekwentnie się zwiększa, co powoduje, że rynek mieszkaniowy w Polsce bije kolejne rekordy. Od kilku lat obserwujemy także wzrost ceny gruntów pod budowę. Dodatkowo ustawa o obrocie gruntami rolnymi wprowadza istotne ograniczenia. Jak to wszystko wpływa na ceny mieszkań?

Sprzedaż nieruchomości nabytej przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia – skutki w PIT

Dla celów opodatkowania podatkiem PIT odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych przez współmałżonka w drodze dziedziczenia datą ich nabycia lub wybudowania jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Ustawa o krajowym zasobie nieruchomości – jakie są jej podstawowe założenia?

Z dniem 11 września br. weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). Jest ona aktem prawnym regulującym zasady realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego w części dotyczącej budowy mieszkań na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus przez przedsiębiorców. 

Wspólnota mieszkaniowa może dochodzić roszczeń po ich nabyciu od właścicieli lokali

Ogół właścicieli lokali nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana – wskazuje ustawa o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1892). Samo powstanie wspólnoty mieszkaniowej nie jest jednak wystarczające do tego, aby wspólnota mogła dochodzić wobec dewelopera roszczeń z tytułu rękojmi i roszczeń odszkodowawczych za wady części wspólnych budynku, czy wady poszczególnych lokali.

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości

Co do zasady, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jakie szczegółowe regulacje dotyczą obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości?

Od dziś obowiązuje ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

11 września wchodzi w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Dotyczy ona gospodarowania gruntami Skarbu Państwa przy realizacji programu Mieszkanie plus (M+).

Nieruchomość nabyta w celu lokaty kapitału a podatek VAT

Nieruchomości uważane są za jeden z najpewniejszych sposobów lokaty kapitału. Przedsiębiorcy często dokonują ich zakupu w celu realizacji zamiarów finansowych i inwestycyjnych, nie zaś w celu zaspokojenia własnych potrzeb finansowych. W jaki sposób uregulowana jest w tym przypadku kwestia podatku VAT?

Od 11 września obowiązuje ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewiduje m.in. utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował gruntami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu. Regulacje te będą od 11 września 2017 r. pory obowiązywały przy realizacji programu Mieszkanie plus (M+).

Pas drogowy a podatek od nieruchomości

W praktyce wiele problemów wzbudza kwestia opodatkowania gruntów i budowli posadowionych w pasie drogi. Zapisy ustawy są na tyle nieprecyzyjne, że część działów podatkowych gmin ma problemy z prawidłowym ustaleniem zobowiązania podatkowego. Cennych wskazówek w tej kwestii dostarcza natomiast wypracowane orzecznictwo sądów administracyjnych.

Koszty uzyskania przychodów w PIT przy sprzedaży nieruchomości

Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 letniego okresu określonego w ustawie o PIT, zobowiązany jest do zapłaty podatku od uzyskanego dochodu (wyjątek stanowi skorzystanie z ulgi mieszkaniowej). W związku z tym, że podstawą opodatkowania jest dochód, istotne jest określenie kosztów jego uzyskania, które mogą obniżyć kwotę należnego podatku.

Ewidencja podatkowa nieruchomości

Ewidencja podatkowa nieruchomości powstała w celu usprawnienia procesów wymiaru i poboru podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. Jakie dane zawarte są w ewidencji?

Sprawa budynku przy ul. Marszałkowskiej 43 w Warszawie wznowiona

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji bada postępowanie ws. nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 43. Co z lokatorami budynku?

Drewniane budownictwo mieszkaniowe

Lasy Państwowe już niedługo utworzą krajowe Centrum Promocji Drewna. Centrum będzie miało za zadanie doradzać jak wybudować dom z drewna.

Zmiany w CIT od 2018 roku - nieruchomości i usługi niematerialne

Minister Rozwoju i Finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W projekcie tym znalazło się m.in. wprowadzenie od 2018 roku podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych czy ograniczenie (limit) zaliczania do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych. Zmiany te oznaczają tak naprawdę zwiększenie obciążeń podatkowych – nie poprzez zmianę stawki podatku, ale poprzez zwiększenie podstawy opodatkowania – oceniają eksperci MDDP. To uderzy w przedsiębiorców i branżę nieruchomości. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają, że trwają prace nad zmianami w projekcie.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej - skutki podatkowe

Sprzedaż nieruchomości zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jednak w niektórych sytuacjach przedsiębiorca sprzedając nieruchomość wykorzystywaną na potrzeby działalności gospodarczej nie będzie obowiązany do zapłacenia podatku. Dotyczy to sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu.

Wydatki związane z kredytem hipotecznym a koszty przy sprzedaży nieruchomości

W przypadku sprzedaży nieruchomości do kosztów nabycia zalicza się cena nieruchomości niezależnie od tego, z jakiego źródła była ona finansowana. Podobnie do kosztów nabycia zalicza się wydatki związane dopełnianiem formalności notarialnych. Czy do kosztów można zaliczyć także wydatki poniesione w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Umorzone zobowiązania z tytułu kredytów hipotecznych zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) z tytułu kredytu hipotecznego udzielonego na cele mieszkaniowe. Z projektu wynika, że kredytobiorcy nie zapłacą podatku, w przypadku gdy w 2017 i 2018 r. bank umorzy im kredyt, odsetki, prowizje i inne opłaty, takie jak ubezpieczenie.

Sprzedaż nieruchomości a działalność gospodarcza – podatek VAT

Jak wygląda sprzedaż nieruchomości znajdujących się w majątku prywatnym, jako prowadzenie działalności gospodarczej i obowiązek zapłaty podatku VAT z tego tytułu w kontekście wyroku NSA z dnia 26.05.2017 r., sygn. akt I FSK 1728/15?

Nowe zasady dotyczące opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

Użytkownik wieczysty opłaca opłatę roczną przez czas trwania użytkowania wieczystego. Ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami ma za zadanie doprecyzować niejasne przepisy w tym zakresie. Zmienią się zasady dotyczące opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.

Skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości

W przypadku decyzji o zniesieniu dotychczasowej współwłasności nieruchomości, należy mieć na uwadze, że nie zawsze będzie ono neutralne podatkowo. W związku z tym koniczne jest odpowiednie zaplanowanie sposobu przeprowadzenia transakcji, które nie spowoduje ujemnych konsekwencji finansowych. Istotne wpływ na wysokość opodatkowania ma bowiem właściwe ukształtowanie takiej transakcji pod względem prawnym, a przede wszystkim wybór sposobu zniesienia współwłasności.

Faktor zapłaci fakturę za opieszałego nabywcę

Polski Związek Faktorów ocenia, że w pierwszym półroczu 2017 roku prawie 4 mln faktur wystawionych przez przedsiębiorców zostało zapłaconych przez inne podmioty niż wyszczególnieni na fakturze nabywcy. Powody są dwa: długie terminy na zapłatę faktur powszechnie stosowane w polskiej gospodarce i opóźnienia w płatnościach nabywców. Zapłata dokonywana przez firmy trzecie (nabywców wierzytelności - faktorów) poprawia płynność finansową i sprzyja rozwojowi firm.

Mieszkanie dla Młodych u schyłku - czy w ciągu kilku lat funkcjonowania spełniło swój cel?

Już tylko miesiące pozostały do końca misji Mieszkania dla Młodych, najpewniej ostatniego rządowego programu subwencjonującego mieszkaniową własność Polaków. Ocena MdM-u jako pomocowego środka w zapewnieniu młodym rodakom dachu nad głową jest zadaniem złożonym, a na wiele pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Czeka nas spółdzielcza rewolucja?

Z roku na rok, maleje liczba Polaków mieszkających w spółdzielczych blokach. Tym niemniej, spółdzielnie pozostają ważnym graczem na polskim rynku mieszkaniowym. Wspomniane podmioty wciąż posiadają ponad dwa miliony lokali. Zatem trudno się dziwić, że doniesienia o zmianach przepisów regulujących działanie spółdzielni, wzbudziły spore zainteresowanie mediów oraz samych spółdzielców. Warto przeanalizować te zmiany prawne dotyczące spółdzielni, gdyż będą one miały znaczenie dla setek tysięcy Polaków.

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego a podatek od nieruchomości

W związku z prowadzeniem działalności agroturystycznej wśród przedsiębiorców pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące opodatkowania nieruchomości przeznaczonych na ten cel. Jak wyglądają kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości gospodarstwa agroturystycznego?

Dobra passa na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy biją kolejne rekordy

Już od pewnego czasu deweloperzy informują o znakomitych wynikach w branży. Nigdy wcześniej nie rozpoczęto tak wielu budów i nie wydano tak wielu pozwoleń na realizację następnych. Czy wobec tego rynek pierwotny poradzi sobie z rekordowo wysoką podażą mieszkań?

Wykaz nieruchomości skarbu państwa już w listopadzie 2017 r.

Krajowy Zasób Nieruchomości ma za zadanie gospodarować nieruchomościami skarbu państwa. Pierwszy wykaz gruntów ma pojawić się już w listopadzie 2017 r.

Czy można odstąpić od umowy, gdy zmienia się powierzchnia mieszkania?

Klauzula, która pozwala konsumentowi na odstąpienie od umowy, gdy cena ulegnie zwiększeniu wskutek zmiany powierzchni lokalu, balkonu logii, tarasu czy ogródka, jest korzystna dla konsumenta. Dlatego gdyby została uznana za abuzywną i wyeliminowana z umowy, to konsument zostałby pozbawiony możliwości skorzystania z umownego prawa odstąpienia, a pozostałyby mu jedynie regulacje wynikające z ogólnych norm, które mogą być dla niego mniej korzystne.

Baza nieruchomości skarbu państwa

Starosta, prezydent miasta, wojewoda szef KOWR, prezes AMW oraz szef Lasów Państwowych będą zobowiązani do prowadzenia wykazów nieruchomości skarbu państwa.

Odzyskanie i sprzedaż nieruchomości odebranych na podstawie dekretów – skutki w PIT

W czasach minionego już ustroju, powszechną praktyką organów państwa było stosowanie instytucji wywłaszczenia nieruchomości. Podstawą do takiego działania był np. dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, czy też dekret z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy. Choć wskazane akty legitymizowały wywłaszczenie w minionym ustroju, to osoby pozbawione mienia – w praktyce także ich spadkobiercy lub osoby, które nabyły uprawnienia do zwrotu nieruchomości – odzyskują takie nieruchomości albo otrzymują odszkodowanie z tego tytułu, jeżeli ich zwrot z różnych przyczyn nie jest możliwy.

Sąd Najwyższy zabiera głos w sprawie lokatorów reprywatyzowanych kamienic

Posiadacz zależny, który faktycznie włada nieruchomością (np. lokator) może być pozwanym w sprawie o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie. Taki wniosek wynika z kontrowersyjnej uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2017 roku (sygn. akt: III CZP 84/16). Niedawno opublikowane uzasadnienie ukazuje tę kwestię w nowym świetle.

Wyodrębniony prawnie garaż przedsiębiorcy a podatek od nieruchomości

Przedsiębiorca, który posiada garaż z odrębną księgą wieczystą, musi uiścić za niego podatek od nieruchomości według stawki właściwej dla działalności gospodarczej, nawet jeśli prowadzi firmę pod innym adresem – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak opodatkować krótkoterminowy najem online? Czy trzeba zakładać firmę?

Wynajem krótkoterminowy własnych mieszkań za pośrednictwem portali społecznościowych (online) może zostać uznany przez organy podatkowe za działalność gospodarczą. Fiskus bowiem raz dopuszcza stawkę 8,5-proc. typową dla najmu prywatnego, innym razem okazuje się, że trzeba w tym celu zakładać działalność gospodarczą.

Umowa kumulatywnego przystąpienia do długu - skuteczne zabezpieczenie interesów wierzyciela

Gdy stopień ryzyka związany z niewykonaniem zobowiązania przez kontrahentów jest wysoki, a panująca obecnie dynamika stosunków gospodarczych związana jest ze wzmożonym wzrostem wymiany towarów i usług, wierzyciel powinien wykorzystywać wszelkie możliwe sposoby prawnego zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania przez swoich dłużników. Z kolei dłużnik, w przypadku braku możliwości terminowego wykonania świadczenia, w celu uniknięcia powstania długu, którego nie będzie w stanie spłacić przy wykorzystaniu swoich aktywów, powinien podjąć wszelkie działania, które pozwolą mu na poprawę jego sytuacji.

Kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości w spółce cywilnej?

Podatnikiem podatku od nieruchomości w spółce cywilnej są jej wspólnicy, a nie sama spółka. To stanowisko zostało po raz kolejny potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe (Mieszkanie Plus)

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów rozpatrzy w przyszłym tygodniu projekt ustawy o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych (IKM). Taką informację przekazał 13 lipca 2017 roku w Senacie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Pierwsze instytucje finansowe powinny oferować IKM już w 2018 r., a premie oszczędnościowe będą wypłacane od 2019 r. Oszczędności zgromadzone na IKM, do wysokości określonej w ustawie nie będą obciążone tzw. „podatkiem Belki”, czyli podatkiem od zysków kapitałowych.

Dochodzenie należności od członka wspólnoty mieszkaniowej

W świetle przepisów ustawy o własności lokali właściciel lokalu ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu oraz obowiązany jest uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. W przypadku niewywiązania się przez właściciela lokalu z wyżej wskazanych obowiązków wspólnocie mieszkaniowej przysługuje roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu kosztów obciążających właściciela lokalu.

Pierwsze zasiedlenie a zwolnienie z VAT

W przypadku gdy wykonawca zasiedli budynek dla jego własnych potrzeb, to przy jego późniejszym zbyciu, powinien skorzystać ze zwolnienia z VAT - tak uznał rzecznik generalny TSUE.

REKLAMA