REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura, Renta z tytułu niezdolności do pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uzyskanie i wypłata rekompensaty

Jak zmienić stopień niezdolności do pracy?

Niezdolność do pracy to całkowita lub częściowa utrata zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, która nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Jak zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Renta z tytułu niezdolności do pracy może przysługiwać jako stała lub okresowa renta. Okresowa renta przysługuje przez czas określony w decyzji ZUS. W celu ustalenia prawa do renty na dalszy okres należy zgłosić wniosek o dalsze prawo do renty.

Pracujący emeryci - zmiany w przepisach

Pracownik zatrudniony w ramach stosunku pracy nie uzyska świadczenia emerytalnego, jeżeli wcześniej nie zostanie rozwiązany jego dotychczasowy stosunek pracy. Taką zmianę w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadziła nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Rok 2010 w ubezpieczeniach społecznych

Od początku mijającego roku trwała dyskusja nad reformą systemu emerytalnego. Własne pomysły zgłaszali ministrowie pracy i finansów, minister Michał Boni, Rada Gospodarcza przy premierze, eksperci Komisji Trójstronnej. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Jak rencista może odzyskać zniszczoną legitymację?

W przypadku, kiedy legitymacja rencisty ulegnie zniszczeniu, rencista może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie nowej legitymacji.

Reforma emerytur mundurowych obejmie nowych funkcjonariuszy

W styczniu rozpocznie pracę wspólny zespół ekspertów, który przygotuje propozycje rozwiązań ws. reformy systemu emerytur mundurowych - ustalono podczas spotkania szefa doradców premiera Michała Boniego i wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego ze związkowcami.

Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Renciście, który jest kombatantem wojennym przysługuje prawo do dodatku kombatanckiego. Aby otrzymać dodatek rencista musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek.

REKLAMA

Na jakie dodatki do renty może liczyć rencista

Prawo do dodatków do swojego świadczenia rentowego mogą otrzymać osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz rentę rodzinną.

Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli rencista została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Osoba niezdolna do pracy

Orzeczenie o niezdolności do pracy jest warunkiem niezbędnym do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest ono wydawane przez uprawnionego lekarza orzecznika.

Czy trzeba opłacać składkę na FEP za pracownika, który pobiera emeryturę za pracę w szczególnych warunkach

Czy inspektorom pracy przysługują wcześniejsze emerytury

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy mają prawo skorzystać z wcześniejszej emerytury. Muszą spełnić jednak ściśle określone warunki, niezbędne do uzyskania świadczenia emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura dla urzędników państwowych

Urzędnicy państwowi należą do uprzywilejowanej grupy pracowników, który mogą liczyć na wcześniejsze przejście na emeryturę. Prawo przysługuje tylko pracownikom urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku.

Czy pracownicy samorządowi mają prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownikom samorządowym przysługiwało prawo do wcześniejszej emerytury. Obecnie nie przysługuje im już taki przywilej. W związku z tym muszą czekać, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Czy jednak zawsze?

Wcześniejsza emerytura dla osób zajmujących się dziećmi

Prawo do emerytury bez względu na wiek posiadają osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki. Muszą oni jednak spełnić ściśle określone warunki.

Czy kuratorzy sądowi mają prawo do wcześniejszych emerytur

Nie wiele osób zdaję sobie sprawę, że kuratorzy sądowi należą do uprzywilejowanej grupy zawodów, które uprawniają do wcześniejszej emerytury.

W jakiej wysokości przysługuje wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Na jej wysokość wpływają trzy czynniki: kwota bazowa, podstawa wymiaru oraz przebyte okresy składkowe i nieskładkowe.

Kiedy wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Osoby uprawnione do renty, w świetle przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, mają prawo do wcześniejszej emerytury. Muszą jednak spełnić określone warunki m.in. kryterium wieku oraz mieć udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy.

Wcześniejsza emerytura dla artystów i twórców

Osoby wykonujące działalność artystyczną lub twórczą, czyli aktorzy, tancerze, kaskaderzy,
są pracownikami wykonującymi pracę w szczególnym charakterze. W związku z tym przysługuje im emerytura w niższym wieku emerytalnym, czyli tzw. wcześniejsza emerytura.

Czy dziennikarze nadal mają prawo do wcześniejszej emerytury

Uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryturę przysługuje tylko niektórym grupom zawodowym. Wśród nich znaleźli się dziennikarze. Ustawodawca zaliczył ich do pracowników wykonujących pracę w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla celników

Obowiązujące przepisy umożliwiają celnikom przejście na wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Uprawnienie to wynika z faktu, że praca celnika została zaliczona do pracy o szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla strażaków

Funkcjonariusze straży pożarnej, czyli strażacy wykonują pracę w szczególnym charakterze, czyli wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej. W związku z tym mogą przejść na wcześniejszą emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy o szczególnym charakterze

Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść osoby wykonujące prace o szczególnym charakterze np. kontroler ruchu lotniczego, członek zespołu ratownictwa medycznego albo kierowca autobusu. Nabycie prawa do tego świadczenia jest uzależnione od złożenia wniosku przez zainteresowanego.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach

Nie każdy wie, że osoby wykonujące zawód nurka, tancerza zawodowego czy taż garbarza mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Pracami w szczególnych warunkach są prace związane w czynnikami ryzyka tzn. prace pod wodą, na wodzie, w powietrzu i pod ziemią.

Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych waloryzacja odbywa się corocznie od dnia 1 marca. Głównym celem waloryzacji jest dostosowanie wysokości emerytury do rosnących zarobków i kosztów utrzymania. Szacuje się, że w 2011 r. emerytury wzrosną średnio o 36 zł.

Różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn – zgodny z Konstytucją RP

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją, co nie znaczy, że nie można tej zasady zmienić. Trybunał Konstytucyjny dopuścił możliwość zrównania wieku emerytalnego (sygn. akt K 63/07).

Emerytura dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki

Prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek dla osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki mają te osoby, które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego i które do 31 grudnia 1998 r. spełniły wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do tego świadczenia.

Wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Uzyskanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest uwarunkowane osiągnięciem odpowiedniego wieku oraz wymaganego okresu zatrudnienia.

Wcześniejsza emerytura dla osób uprawnionych do renty

Przepisy prawa gwarantują osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r. oraz uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy albo wskutek choroby zawodowej, przejście na wcześniejszą emeryturę.

Emerytura górnicza - od 2007 roku

Warunki nabywania emerytury górniczej są określone w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - ustawa emerytalna

Nauczyciele mają kilka możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury, gdyż ich praca jest tzw. pracą wykonywaną w szczególnym charakterze. Jedną z nich jest możliwość przejścia na zasadach określonych w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - praca w szczególnych warunkach

Nauczyciel ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie przepisów art. 32 i 46 ustawy emerytalnej, w związku z przepisami § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura górnicza w wieku obniżonym

Prawo przejścia na emeryturę górniczą w obniżonym wieku przysługuje zarówno osobom urodzonym przed, jak i po dniu 1 stycznia 1949r. Przepisy art. 39 i 46 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidują możliwość przejścia na emeryturę górniczą osobom' które nie spełniają warunków do przyznania emerytury górniczej, ale mają pięcioletni okres pracy górniczej.

Warunki otrzymania wcześniejszej emerytury dla nauczyciela akademickiego

Nauczyciel akademicki w celu otrzymania wcześniejszej emerytury musi spełnić warunki uregulowane w art. 267 Ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych

Organem orzekającym o niezdolności do pracy w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu, natomiast nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Nadzór nad wykonywaniem orzekania o niezdolności do pracy

Nadzór nad wykonywaniem orzekania o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, Prezes Zakładu wykonuje za pośrednictwem naczelnego lekarza Zakładu.

Emerytura z urzędu dla osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy

Emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy mogą otrzymać wyłącznie osoby pobierający rentę z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy.

Kiedy przysługuje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - Karta Nauczyciela

Nauczyciel objęty przepisami Ustawy Karta Nauczyciela może przejść na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 tej ustawy.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. zachowują uprawnienia do wcześniejszej emerytury. Należy zaznaczyć, że przepisy prawa pod pewnymi warunkami i w określonym terminie przewidują także, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r.

Wcześniejsza emerytura

Z różnych względów pewne grupy ludzi są uprzywilejowane względem innych – mają oni prawo rozpocząć pobieranie świadczenia emerytalnego wcześniej, niż pozostałe grupy społeczne.

Wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury?

Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy, renta okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.

Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych

Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu, natomiast nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Jaki jest okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy.

Czym jest niezdolność do pracy

Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.

Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

W kwietniu 2009 r. złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Miałam bowiem wymagane do przyznania emerytury: ukończone do 31 grudnia 2008 r. 55 lat i 30 lat stażu pracy, a ostatnim tytułem ubezpieczenia (od ponad 10 lat) było ubezpieczenie pracownicze. Ubiegając się wówczas o emeryturę złożyłam w ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa. Przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1999–2008 wynosił 156,20%. Nie pobrałam emerytury ani za jeden dzień. ZUS zawiesił ją od razu po przyznaniu, gdyż zarabiałam powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnio otrzymałam decyzję o wysokości emerytury po jej waloryzacji w marcu 2010 r. W czerwcu 2010 r. kończę 60 lat. Czy powinnam odwiesić wcześniejszą emeryturę, czy złożyć wniosek o emeryturę powszechną? Jaki powinnam złożyć wniosek, aby pobierać emeryturę w korzystniejszej wysokości?

Dla kogo renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa została uregulowana w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona orzekana przez lekarza orzecznika ZUS w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że osoba niezdolna do pracy, po przekwalifikowaniu zawodowym, będzie mogła nadal wykonywać pracę zarobkową.

Emerytura pomostowa a dodatkowe zatrudnienie

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

REKLAMA