REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Warunki pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia

W pewnych okolicznościach możliwe jest zawarcie pomiędzy pracodawcą a pracownikami porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia. Kiedy i na jak długo może być wprowadzone porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia?

W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę?

Przez zawarcie umowy o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca zaś zobowiązuje się zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem.

Jakie warunki pracy muszą być zapewnione pracownikom pracującym na mrozie?

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy nie niższą niż 14 °C, chyba, że względy technologiczne na to nie pozwalają. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownicy pracują na otwartej przestrzeni?

Czy warto negocjować warunki pracy

Praca zawodowa wiąże się z bardzo wieloma czynnikami, które można uznać za niezbędne do optymalnego funkcjonowania w środowisku pracowniczym. Czy zatem można i czy w ogóle wypada próbować negocjować warunki pracy? Jeśli tak, to kiedy jest na to odpowiedni moment – podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy już jesteśmy pewni, że zostaniemy zatrudnieni?

REKLAMA

Kiedy pracodawca jest zobowiązany do powołania komisji BHP

Zatrudniam 210 pracowników. Kiedy muszę utworzyć w swoim zakładzie pracy komisję bhp?

Ramowy program instruktażu stanowiskowego

Ramowy program instruktażu stanowiskowego szczegółowo określa załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przyznawane są na wniosek osoby uprawnionej lub członków rodziny uprawnionych do tych świadczeń.

Pomieszczenia w pracy- jakie warunki powinny spełniać


Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest utrzymywanie pomieszczenia pracy w czystości i porządku oraz przeprowadzanie w tych pomieszczeniach okresowych remontów oraz w celu zachowania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA

Pomieszczenia jakie musi zapewnić pracodawca w zakładzie pracy

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Pomieszczenia do ogrzewania się pracowników

Pomieszczenia jakie powinien zapewnić pracodawca w zakładzie pracy w dużej mierze zależą od charakteru wykonywanej pracy oraz od potrzeb zatrudnionych tam pracowników. Jeżeli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanym pomieszczeniu ustawodawca wprowadził obowiązek zapewnienia przez pracodawcę pomieszczenia do ogrzania się pracowników.

Polski Komitet Normalizacyjny

PKN jest krajową jednostką normalizacyjną zapewniającą realizację celów wymienionych w Ustawie o normalizacji.

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy z zakresu BHP jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Oświetlenie w miejscu pracy

Przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przewidują, że pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca uzyskał zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy.

Ogrzewanie i wentylacja w pomieszczeniach pracy

Często pracodawcy zapominają, o tym, iż pomieszczenia w których pracują pracownicy powinny spełniać odpowiednie warunki. Jednym z takich warunków jest zapewnienie odpowiedniej temperatury do rodzaju wykonywanej pracy.

Obiekty budowlane i teren zakładu pracy

Kiedy pracownikowi przysługuje darmowy posiłek w pracy

Przepis art. 232 Kodeksu pracy oraz przepisy Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia darmowego posiłku dla pracownika.

Organizacja stanowisk pracy

Ochrona przed hałasem

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, w związku z czym nie powinien zapominać, że zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy jest m.in. obowiązany do zapewnienia pracownikom ochrony przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas.

Komitety techniczne Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Komitety techniczne realizują cele wymienione w art. 3 Ustawy o normalizacji, a szczegółowe zasady działania komitetów technicznych określają przepisy wewnętrzne PKN.

Kiedy pracownikom przysługują napoje

Pracuję w biurze. Latem, kiedy w pokoju jest gorąco i duszno pracodawca zapewnia nam wentylację w postaci wiatraków. A co z napojami? Kiedy i na jakiej postawie prawnej (jeśli taka jest) pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom napoje?

Klimatyzacja w pracy a obowiązki pracodawcy

Najczęściej kiedy przychodzi sezon letni przypominamy sobie o klimatyzacji w pracy. Należy jednak pamiętać, że to właśnie pracodawca jest zobowiązany przepisami prawa do zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu do rodzaju wykonywanej pracy.

Co powinien pracodawca zapewnić pracownikowi w upalne dni

W upalne dni pracodawca m.in. jest zobowiązany dostarczyć pracownikom zimne napoje, jeśli temperatura na otwartej przestrzeni przekracza 25o C albo 28o C na stanowisku pracy w pomieszczeniu.

Awaria klimatyzacji w pracy


Od tygodnia nie działa klimatyzacja, w pomieszczeniu w którym pracuje temperatura sięga 30 stopni, po godzinie nie da się normalnie pracować, pracodawca każdego dnia zapewnia mnie, że zostanie ona naprawiona, jednak bez skutku. Gdzie mogę zgłosić się z tym problemem?

Staż uprawniający do renty


Świadczenie rentowe obejmuje ryzyko niezdolności do pracy lub utraty żywiciela. Ubezpieczony nabywa prawo do tego świadczenia po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przywrócenie pracownika do pracy

Pracownik w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może żądać według swego wyboru odszkodowania bądź przywrócenia do pracy. Podobne roszczenia przysługują mu w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę bez wypowiedzenia.

Ile lat może mieć pracownik

Granica wieku jest warunkiem, od którego prawo uzależnia możność uzyskania przymiotu pracownika. W świetle przepisów kodeksu pracy, pracownikiem może być zasadniczo osoba, która ukończyła 18 lat. Jednak na szczególnych warunkach określonych w przepisach kodeksu dotyczących młodocianych można przyjąć do pracy osoby młodsze.

Czy pracownik zgłaszający skargę do PIP może pozostać anonimowy dla pracodawcy

Pracodawca notorycznie łamie przepisy prawa pracy odnośnie warunków pracy, chce złożyć w tej sprawie skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, ale obawiam się że pracodawca dowie się że to ja ją złożyłem i zwolni mnie z pracy. Czy mogę zachować anonimowość, czy muszę podać swoje dane osobowe?

Kiedy i w jakich sprawach pracownik może zgłaszać się do Państwowej Inspekcji Pracy

Często pracownik w obawie przed utratą pracy boi się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, niepotrzebnie bowiem może on uzyskać od Państwowej Inspekcji Pracy bezpłatną i fachową pomoc prawną.

Uprawnienia kontrolne Inspektów Pracy

Kontrola ma na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przez podmiot kontrolowany prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń.

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy

Często pracownik w obawie przed utratą pracy boi się zgłosić skargę na pracodawcę, który nie przestrzega przepisów prawa do Państwowej Inspekcji Pracy.

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy jest rekompensatą w przypadku, gdy przeniesienie pracownika do innej pracy lub zmiana warunków pracy powoduje obniżenie jego wynagrodzenia. Należy jednak podkreślić, że tylko określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego.

Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych


Dodatki wyrównawcze przy zwolnieniach grupowych przysługują , gdy wypowiedzenie pracownikom dotychczasowych warunków pracy i płacy spowoduje obniżenie ich wynagrodzenia.

Bezpłatne posiłki i napoje (art. 232)

Pracodawca ma obowiązek w pewnych sytuacjach zapewnić pracownikom nieodpłatne posiłki i napoje.

Komisja do spraw najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (art. 228)

Kodeks pracy ustanowił upoważnienie dla Prezesa Rady Ministrów, na podstawie którego powołana została specjalna komisja do spraw najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Praca w warunkach narażenia na wystąpienie nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia (art. 224 i art. 225)

Często zdarza się tak, że charakter wykonywanej przez nas pracy sprawia, że nieustannie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. W takiej sytuacji pracodawca ma określone obowiązki.

Praca przy narażeniu na promieniowanie jonizujące (art. 223)

Pracodawca ma obowiązek stosować specjalne zabezpieczenia dla pracowników, których praca jest narażona na promieniowanie jonizujące.

Praca w warunkach narażenia na działanie substancji szkodliwych (art. 222)

Jeżeli już pracownik musi pracować w bezpośrednim kontakcie z substancjami uznanymi za szkodliwe, pracodawca jest obowiązany stosować pewne zasady takiej pracy, określone w Kodeksie pracy.

Zakaz używania substancji nieoznakowanych (art. 221)

Pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczeństwo w pracy, które dotyczy między innymi zakazu stosowania w procesie pracy substancji nieznanego pochodzenia.

Obowiązek ustalenia stopnia szkodliwości materiałów wykorzystywanych w pracy (art. 220)

W związku z tym, że pracodawca ma obowiązek zapewnić nam bezpieczne warunki pracy, nie może nakazać wykorzystywania w pracy materiałów i substancji niesprawdzonych.

Pracownik może powstrzymać się od pracy niebezpiecznej (art.210)

Pracownik może pracować tylko w warunkach, które nie zagrażają jego życiu i zdrowiu. Jeśli wykonywanie pracy może spowodować dla niego zagrożenie może się powstrzymać od pracy.

Warunki pracy w Szwecji


Każda osoba rozpoczynająca pracę w Szwecji powinna znać podstawowe warunki pracy w tym kraju, takie jak czas pracy czy wynagrodzenie.

Warunki pracy w Finlandii


Przed wyjazdem do pracy do Finlandii warto zapoznać się z podstawowymi, często określanymi przez ustawy, warunkami pracy.

Warunki pracy w Danii


Przed wyjazdem do Danii warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy w Danii tak, aby skutecznie móc walczyć o swoje prawa z nowym pracodawcą.

Warunki pracy we Francji


Przed wyjazdem do Francji warto zapoznać się z podstawowymi warunkami pracy jakie panują w tym kraju. Znajomość podstawowych praw jest bowiem niezbędna, aby móc ich wymagać od swojego pracodawcy.

Refundacja szkieł kontaktowych

Mam dużą wadę wzroku. W czasie badań profilaktycznych lekarz okulista zalecił noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów. Czy używając szkieł kontaktowych podczas pracy przy komputerze, mogę ubiegać się o zwrot poniesionych na nie kosztów?

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych przysługuje pracownikowi, który narażony jest na działanie szkodliwych czynników. Szkodliwe czynniki mogą w dłuższym czasie spowodować obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej lub zmianę w stanie zdrowia skutkującą chorobą zawodową.  

Czy nie mam prawa do przerwy?

Z tego co słyszałem pracownika ma prawo do przerw, jeśli cały czas pracuje przed komputerem. U nas tego nie ma. Mamy łączenie pracy przy komputerze z różnymi innymi pracami w zamian za te przerwy, czy jest to zgodne z prawem?

Czy dostanę dodatek?

Pracuje w szkodliwych warunkach. Nie wpływa to pozytywnie na moje zdrowie. Czy mogę od pracodawcy żądać jakiegoś dodatku?

Ile dokładnie należy się przerwy?

Pracuje przy komputerze przez 8 godzin. Wiem, że za każdą przepracowaną godzinę przysługuje mi 5 minut przerwy. Czy mogę te przerwy zsumować i wyjść wcześniej z pracy?

Czy muszę nosić ciężkie paczki ręcznie?

Pracuję w supermarkecie i często muszę przenosić ręcznie ciężkie paczki. Czy faktycznie pracodawca może ode mnie wymagać takich prac, czy też powinien zapewnić jakiś sprzęt? Pytałem się pracodawcy ale mnie zbył. Proszę o poradę jakie ciężary muszę nosić ręcznie a jakich nie.

REKLAMA