REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wakacje, Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto najbardziej zawodzi oczekiwania konsumentów?

Wysoko oceniamy rynek książki i czasopism. W transporcie najwyższe notowania mają linie lotnicze. Z drugiej strony najgorzej oceniamy emerytury, nieruchomości, czy usługi internetowe. Sprawdź, które segmenty rynku nie spełniają oczekiwań konsumentów.

Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia, aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje wyprawa samochodem?

Kto i kiedy jest konsumentem?

Głównym celem przepisów regulujących obrót konsumencki jest ochrona i zabezpieczenie interesów konsumenta. Nie zawsze jednak będziemy konsumentem.

Wyjazd samochodem kempingowym w podróż

Posiadanie kempingu daje nam możliwość nieograniczonego przemieszczania się po całej Europie bez potrzeby bukowania miejsca w pokoju hotelowym.

REKLAMA

Zwrot towaru. Czy można oddać zbyt ciasny garnitur?

Niedawno w jednym ze sklepów kupiłem garnitur. Niestety podczas mierzenia w domu okazało się, że jest zbyt ciasny. Sprzedawca nie chce jednak przyjąć zwrotu. Czy mogę zażądać zwrotu pieniędzy?

Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu


Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz).

Jak przenieść numer telefonu?

Zmiana operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru to prosta i bezpłatna usługa, która może się ograniczyć do jednej wizyty w salonie telekomunikacyjnego dostawcy.

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

REKLAMA

Operator nie może rozwiązać umowy bez powiadomienia abonenta

Postanowienia umowne, w których operator rezerwuje sobie prawo do rozwiązania umownego bez wcześniejszego powiadomienia o tym klienta są niedozwolone.

Wnętrze nowej Astry kombi


W połowie listopada odbędzie się premiera najnowszej Astry w wersji Sports Tourer, tak Opel nazywa nadwozie typu kombi. Póki co producent przedstawia dane i kilka zdjęć wnętrza auta.

Jakie są przepisy celne w Rosji?

Nieznajomość przepisów celnych oraz innych regulacji prawnych może prowadzić do poważnych konsekwencji ze strony władz rosyjskich. Przeczytaj, a dowiesz się jak się przed nimi ustrzec.

Samochodem do Bawarii

Podróżując samochodem po Niemczech nie możemy zapomnieć o Bawarii. Jest to region o silnie zakorzenionym katolicyzmie, którego perłą jest Monachium. Na jego terenie spotkamy się ze świetną komunikacją, dużą ilością zabytków oraz ciekawym ukształtowaniem terenu.

Jak przygotować się do wyjazdu do Andory?

Przedstawiamy kilka cennych porad mających na celu, ułatwienie podróżnym zaplanowania wyjazdu na terytorium Andory.

Wyjazd do Kazachstanu. O czym pamiętać?

Przed podróżą do Kazachstanu musimy zdobyć sporą wiedzę na temat funkcjonowania jego ustroju, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt oraz przygotować się na bardzo trudne warunki atmosferyczne.

Czy przez CB radio mogę wezwać pomoc w razie wypadku?

Nieco wątpliwa etykieta rozmów tzw. mobilek sprawia, że najważniejsze funkcje CB radia zostały przyćmione przez te najpraktyczniejsze. Nie wszyscy pamiętają, że oprócz kanału „19” istnieją też inne. Oto wykaz kanałów CB radia.

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Co warto zwiedzić we Włoszech?

Włochy to kraj o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Ponadto należą one do państw o ogromnej ilości zabytków, które obejrzymy na terenie Rzymu czy też Watykanu.

Co wziąć ze sobą w podróż z dzieckiem?


Kilkugodzinna jazda samochodem potrafi zmęczyć nie tylko dorosłego, ale też dziecko. Poniżej zaproponujemy kilka gadżetów, które poprawią komfort podróży i samopoczucie naszej pociechy.

Szwajcaria – Gryzonia (Graubünden) i Jura

Gryzonia to Kraina 150 dolin, stanowi odbicie różnorodności Szwajcarii. Pomiędzy szeroką doliną Renu a pokrytymi lodem szczytami gór w regionie Bernina można obserwować wszystkie charakterystyczne dla tego kraju formy krajobrazowe: sielankowe jeziora, rozległe doliny, jak Engadin, i doliny o południowym klimacie, fascynujące krajobrazy alpejskie, dzikie przełęcze i przełomy rzek oraz bardzo silne tradycje.

Jaki wybrać bagażnik dodatkowy?

Bagażniki dachowe mają różne zastosowania. Można dzięki nim bezpiecznie przewieźć rowery, oraz lżejsze wakacyjne pakunki. W poradniku tym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem bagażnika dodatkowego.

Jak przewozić ładunki przyczepą bagażową lub campingową?

Układając ładunki należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu, aby koła przyczepy były jednakowo obciążone (z tolerancją do kilku kilogramów) oraz aby nacisk na hak nie był ani zbyt mały ani zbyt duży.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

Co można robić w Karyntii zimą?

Karyntia jest starsza niż Austria. Wprawdzie nie jest to największy, ani też najbogatszy spośród Krajów Związkowych Austrii, ale z całą pewnością jest wśród nich najpiękniejszy.

Jakie sporty zimowe w Styrii?

Styria rozciąga się od Salzkammergut poprzez główny grzbiet Alp (Alpenhauptkamm) aż do pagórkowatego Przedgórza Alpejskiego. Krajobraz wysokogórski, masywy lodowców, malownicze przełęcze i głębokie doliny kształtują obraz tego kraju na równi z rozległymi łąkami i pasmami łagodnych wzgórz.

Poznaj urodę Szwajcarii

Na początku mówimy grzecznie »Hallo!« i zaraz czujemy się niezręcznie. Bo wprawdzie popularne jest przekonanie, że wszyscy Szwajcarzy pozdrawiają się serdecznym powiedzonkiem »Grüezi mitenand«, ale tak naprawdę jest ono legendą. Należy powiedzieć sobie raz na zawsze: oni tego nie robią! Mówią natomiast »tschou« i »tschüss«, »ciao« i »hoi«, »sali«, »salü zämä« – i tu tkwi problem! Bo nawet w niemieckojęzycznej części Szwajcarii nie mówi się po prostu szwajcarskim niemieckim, lecz bardzo wielu różnymi dialektami. Zapamiętanie stosownych form pozdrowień nie jest dla podróżujących proste, jednak każdy, kto uważnie słucha, zapewne prędko się przystosuje.

Narty we Włoszech: Lombardia i Dolina Aosty

Warto wybrać się na narty do Włoch w rejony Lombardii i Doliny Aosty. Lombardia jest jednym z największych i najważniejszych pod względem gospodarczym regionów Włoch. Ważną rolę w Lombardii odgrywa również turystyka: do najważniejszych ośrodków turystycznych należą Mediolan, jeziora Górnych Włoch oraz liczne zabytkowe miasta. Jeśli chodzi o zimowe narciarskie kurorty to królują tu niepodzielnie Bormio i Livigno.

Francja – Alpy zimą

Odkrywajcie Francję! Poznacie kraj, który ma tak wiele do zaoferowania.

Francja – Sabaudia i Alpy Sabaudzkie

W południowej części Alp Sabaudzkich ulokowanych jest kilkadziesiąt znanych ośrodków narciarskich a w nich liczne tereny narciarskie. Jedynym mankamentem jest fakt, że nie są one jeszcze w większości sobą połączone, aby tworzyć „królestwo białego szaleństwa”. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville skłoniły Francuzów do poczynienia ogromnych inwestycji w infrastrukturę narciarską.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przepisów ruchu drogowego w San Marino. Warto je zapamiętać, bo nieznacznie różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Wypożyczenie samochodu na Malcie jest bardzo opłacalne i stanowi doskonałą formę spędzenia wakacji na terytorium tego państwa. Podróż po wyspach pozwoli nam na obcowanie z śródziemnomorską atmosferą i historią, która wiąże się z Zakonem Rycerzy Maltańskich.

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

Śladami sommelierów – Samochodem do Mołdawii

Mołdawia to biedny kraj, który nie ma za dużo zaoferowania pod względem turystycznym. Jego największym bogactwem jest kilkusetletnia tradycja produkcji win, w największych winnicach świata tj. Milesti Mici czy Cricova.

Jak prawidłowo oznaczyć produkt ceną?

Wywieszki na których znajduje się cena za określony produkt powinny zawierać również niebudzącą wątpliwości informację umożliwiającą identyfikację produktu i ceny. Jest to jednak często zaniedbywane przez sprzedawców.

Śladami Sommelierów – Węgry

Podróżując samochodem po Węgrzech będziemy mieli okazję zapoznać się z bogactwem regionów winiarskich tego kraju. Wbrew pozorom to bardzo nowatorski i różnorodny pod względem szczepów winnych kraj, który przez większość kojarzony był tylko z legendarnym Egri Bikaverem.

Śladami sommelierów – Samochodem do Włoch

Jeśli wybierzemy się do Włoch i będziemy mieli możliwość odwiedzenia takich regionów jak: Toskania, Piemont czy Sycylia, warto dowiedzieć się coś o lokalnych szczepach winorośli, z których produkuje się bardzo znane gatunki wina na świecie.

Śladami sommelierów – Samochodem do Portugalii

Podróżując samochodem po terytorium Portugalii nie możemy nie zagłębić się choć trochę w winiarski świat tego kraju. Regiony takie jak Porto czy Douro obfitują w wiele gatunków win. Najbardziej rozpowszechnionym z nich na świecie jest klasyczne, portugalskie Porto.

Podróż samochodem pod Kanałem La Manche

Wydawać by się mogło, iż pociągi wahadłowe podróżujące pod powierzchnią Kanału La Manche to najnowsza zdobycz techniki, która zostawia daleko w tyle tradycyjną przeprawę promem. Lecz czy aby na pewno?

Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Europa z racji swojej różnorodności i kontrastów stwarza możliwość swobodnego podróżowania samochodem po jej terytorium. Dodatkowym ułatwieniem są przepisy UE w niektórych krajach, które umożliwiają podróżowanie bez konieczności posiadania paszportu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej niesie ze sobą dużo udogodnień w postaci mniejszej ilości formalności podczas przejeżdżania przez granicę czy też bardziej przyjaznego kierowcom kodeksu drogowego. Jednym z tych krajów jest właśnie Słowenia.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Będąc na terytorium Mołdawii możemy dostać się na terytorium Republiki Naddniestrzańskiej – separatystycznej republiki nieuznawanej przez Rosję czy Mołdawię. Ten kraj, w którym przeważają puste przestrzenie i poletka rolnicze może być doskonałym miejscem na podróż samochodem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Portugalia to piękny kraj, graniczący z jednej strony z oceanem spokojnym, a z drugiej z Hiszpanią. Jest to dobrze rozwinięte państwo z dużą bazą noclegową i ogromnym zapleczem zabytków, dlatego podróż do tego kraju zapewni nam wiele wrażeń i pozytywnych emocji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Rumunia to kraj, który od pewnego czasu coraz bardziej rozwija się turystycznie. Ponadto posiada zapychające dech w piersiach krajobrazy: wspaniałe góry i piękne równiny czy też miejski wizaż rodem z Bukaresztu.

Śladami Sommelierów – Niemcy


Jeżeli jesteśmy koneserami niemieckich win albo chcemy poznać podstawowe gatunki wytwarzane w tym kraju to powinniśmy wybrać się na wycieczkę objazdową po różnych regionach tego kraju.

Śladami Sommelierów – Grecja

Podróżując samochodem po Grecji możemy zagłębić się w świat winiarskiej symfonii smaku. Kraj ten może poszczycić się doskonałymi Muskatami czy też sztandarowym winem o nazwie Retsina.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Samochodem po wyspie Guernsey

Wyspa Guernsey jest jedną z wysp normandzkich i znajduje się w odległości 35 km od wybrzeży Francji. Na jej terenie ścierają się angielsko-francuskie wpływy.

Samochodem na Jersey

Jersey jest to jedna z wysp normandzkich, na którą możemy dostać się samolotem lub promem. Wybierając tę drugą możliwość zyskamy szansę przemierzenia tej uroczej wyspy i poznania jej specyfiki.

Wyjazd samochodem do Rzymu

Rzym naszpikowany jest muzeami, klimatyczną architekturą oraz świetnie rozwiniętą bazą turystyczną tj. restauracje, kluby, hotele. Włochy to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy i każdy obywatel UE powinien choć raz odwiedzić to miasto.

Wyjazd samochodem do Czarnogóry

Czarnogóra – to republika proklamowana w 2006 roku, która charakteryzuje się pięknymi widokami i bałkańską specyfiką. Jako kraj byłej Jugosławii pozostały w nim postkomunistyczne naleciałości objawiające się m.in. w restrykcyjnych przepisach dotyczących wwożenia określonych towarów do kraju.

REKLAMA