REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wakacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Planowanie większego wyjazdu

Podróż samochodem dostarcza niesamowitych wrażeń, daje wolność. Aby nic nam tej przyjemności nie popsuło warto odpowiednio zaplanować wyjazd, zmniejszymy w ten sposób ryzyko popsucia urlopu.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w innych krajach?

Wybierając się samochodem poza granicę Polski warto przyjrzeć się wcześniej przepisom obowiązującym w odwiedzanym kraju.

Wybierasz się zimą za granicę? Sprawdź przepisy

Wybierając się zimą do innego kraju, sprawdź czy w danym kraju nie ma obowiązku jazdy na zimowych oponach. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na wysoki mandat.

Carpooling – sposób na drogie paliwo

Każdego dnia przejeżdżając w pobliżu stacji benzynowej, widzimy coraz droższe ceny paliwa. Gdy jednak nie chcemy się rozstać z autem, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami podróżowania samochodem. Właśnie takim rozwiązaniem może być Carpooling.

REKLAMA

Podróż samochodem w ciąży. Czy to bezpieczne?

Czy można prowadzić auto w czasie ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Według specjalistów, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, podróżowanie nie powinno sprawiać problemu. Na polskich drogach ryzyko jest dość spore, jednak jeżeli już się na to decydujemy, to warto wcześniej odpowiednio zaplanować podróż.

Samochodem do Irlandii

Kiedy myślimy o Irlandii, widzimy przed oczami brodatego mężczyznę w kraciastej spódnicy, grającego na kilcie. Irlandia to również kraj miłośników przesiadywania w pubach oraz kraj...polskich emigrantów. Zanim wybierzemy się do Irlandii czy to w celach zarobkowych, czy rekreacyjnych, warto zapoznać się z poniższym przewodnikiem.

Kurorty narciarskie w Polsce: Podkarpacie

Po Małopolsce czas na Podkarpacie. Ośrodki narciarskie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardziej kameralną, lecz interesującą alternatywą dla przepełnionego Zakopanego czy Szklarskiej Poręby.

Kurorty narciarskie w Polsce: Małopolska

Sezon narciarski za pasem, więc warto rozejrzeć się, co mają do zaproponowania nasze rodzime ośrodki narciarskie. Wbrew pozorom nie jest ich mało i próbują dorównać kurortom europejskim, dlatego możemy spodziewać się, że z roku na rok będą się rozwijać.

REKLAMA

Kurorty narciarskie: Słowacja

Ośrodki narciarskie na Słowacji stają się coraz bardziej popularne i prześcigają się w zdobywaniu narciarzy. Ich atrakcyjność wśród Polaków polega przede wszystkim na bliskim położeniu i nie wygórowanych cenach. Dlatego Ci, których nie stać na wyjazd w Alpy mogą skorzystać z nowoczesnej infrastruktury narciarskiej u naszych południowych sąsiadów.

Kurorty narciarskie: Norwegia

Zimowy, aktywny wypoczynek w Norwegii- czemu nie? Tym bardziej, że na narciarzy czeka ok. 200 ośrodków w całym kraju, więc jest w czym wybierać. Śnieg i warunki narciarskie nawet do czerwca oraz bardzo dobrze przygotowane trasy czekają na spragnionych wrażeń turystów.

Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Przed wyjazdem na narty, oprócz dokładnego przygotowania pojazdu, należy odpowiednio wyposażyć swoje auto. W poradniku podpowiadamy co może przydać się podczas górskich wojaży.

Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Wielkimi krokami zbliża się zima, a co za tym idzie – sezon narciarski. Tak jak przed każdym wyjazdem na wakacje, tak i przed wyjazdem na narty należy sprawdzić to i owo w naszym aucie. W poradniku podpowiadamy, jak zrobić to solidnie i fachowo.

Kurorty narciarskie: Francja

Planując zimowy wypad na narty, warto wziąć pod uwagę kurorty we francuskich w Alpach, Pirenejach, Wogezach czy na Jure. Pod względem infrastruktury narciarskiej przodują w Europie właśnie Francuzi.

Kurorty narciarskie: Niemcy

Ośrodki narciarskie w Niemczech leżą głównie w południowej części kraju w Alpach i tam właśnie można spotkać najwięcej obcokrajowców, wśród których Polaków nie brakuje.

Kurorty narciarskie: Czechy

W naszym podróżowaniu po europejskich kurortach narciarskich tym razem wybierzmy się do naszych południowych sąsiadów, Czechów. Czeskie ośrodki narciarskie przyciągają turystów dobrymi warunkami narciarskimi, obecnością źródeł termalnych, a przede wszystkim tym, że Czechy należą już do Unii Europejskiej.

Kurorty narciarskie: Austria

Austriackie tereny górskie to raj dla miłośników jazdy na nartach. Kraj jest nastawiony na zimową turystykę górską i dobrze przygotowany do obsługi turystów. Austria przyciąga ze względu na bliskie położenie, ogromną bazę noclegową i atrakcyjne tereny narciarskie.

Kurorty narciarskie: Włochy

Na mapie zimowych wyjazdów narciarskich nie może zabraknąć ośrodków usytuowanych w rejonie włoskich Alp. Kiedy w styczniu i lutym w innych krajach alpejskich pogoda nie rozpieszcza, w Dolomitach świeci słońce, zachęcając do szaleństw na stoku.

Bezpieczne przewożenie nart samochodem

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym, postanowiliśmy przyjrzeć się różnym metodom przewożenia sprzętu narciarskiego.

Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Szwajcaria jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów europejskich w sezonie zimowym. Dzięki temu, że ponad 60% kraju zajmują Alpy, narciarze mogą znaleźć tu miejsce dla siebie. Lista kurortów zimowych jest dość długa i różnorodna.

Samochodem na narty: Norwegia

Samochodem na narty no Norwegii? Norwegia kojarzy nam się bardziej z fiordami, reniferami i drożyzną niż z narciarstwem. Niewiele osób wie, że kraj ten ma całkiem bogatą ofertę w zakresie sportów zimowych. Zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi podróży po Norwegii.

Samochodem na narty do Polski

Oferta dla narciarzy na terenie Polski nie jest tak atrakcyjna jak u naszych sąsiadów, wyjazd samochodem na narty w polskie góry jest jednak o wiele mniej skomplikowany.

Czy warto dokupić relingi dachowe?

Relingi dachowe są montowane obecnie właściwie we wszystkich rodzajach samochodów, jednak często są wyposażeniem opcjonalnym. Kupując używany samochód zazwyczaj brak relingu dachowego nie stanowi dla nas istotnego problemu. Jednak czasem zaczynamy się zastanawiać, czy warto byłoby zamontować je samodzielnie?

Gdzie na narty? W Polsce i Europie

Sezon narciarski 2015/2016 tuż tuż. Podpowiadamy, jak sprawnie dojechać samochodem do najpopularniejszych kurortów narciarskich w Europie.

Jak się zachowywać podczas kontroli drogowej w Słowenii?

Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Słowenia wielu Polakom kojarzy się nam z bałkańską fantazją, a na drogach obowiązuje tu raczej austriacki porządek!

Samochodem do Monako

Księstwo Monako jest drugim najmniejszym (po Watykanie) niezależnym państwem na świecie. Słynne drogi Monte Carlo to miejsce wielu rajdów w tym królowej motor-sportów: Formuły 1. Podróż samochodem do Monako będzie od nas wymagała... pozostawienia go na parkingu. Po drogach tego niezwykle bogatego państwa-miasta, ze względu na duże zaludnienie i ciasnotę, ciężko poruszać się autem.

Samochodem do Luksemburga

Luksemburg to niewielki kraj leżący w centrum zachodniej Europy. Co roku odwiedza go ponad 5 milionów turystów, znaczna część z nich - autem. Dla wszystkich osób planujących podróż samochodem do Luksemburga, przedstawiamy podstawowe przepisy i zasady panujące na drogach tego kraju.

Samochodem do Finlandii

Podróż samochodem do Finlandii to duża przyjemność. Niewielkie natężenie ruchu i doskonale utrzymane drogi stanowią ułatwienie dla kierowców chcących odpocząć od zgiełku reszty Europy, zobaczyć zorzę polarną czy odwiedzić krainę świętego Mikołaja - Laponię. Przed wyjazdem należy jednak zapoznać się z przepisami obowiązującymi w Finlandii i być przygotowanym na spotkanie... z reniferem.

Samochodem do Szwecji

Do Szwecji najłatwiej dostać się promem z Gdyni lub Świnoujścia. Zmotoryzowani podróżnicy mogą również wybrać trasę lądową przez Niemcy i Danię. Jednak niezależnie od wyboru trasy, podróż samochodem do Szwecji powinniśmy zacząć od zapoznania się z przepisami i zasadami obowiązującymi na drogach tego skandynawskiego państwa. A te nie należą do łagodnych i są surowo respektowane.

Samochodem do Szwajcarii

Szwajcaria to nie tylko wysokie Alpy ale również kraina rozległych i malowniczych jezior, co sprawia że jest atrakcyjna turystycznie o każdej porze roku. Podróż samochodem do Szwajcarii, mimo doskonałego stanu dróg, wymaga od kierowcy szczególnej uwagi i zapoznania się z obowiązującymi tam przepisami. W poradniku przedstawiamy niezbędne informacje, w które należy się zaopatrzyć przed podróżą autem do Szwajcarii.

Samochodem do Portugalii

Portugalia - ten śródziemnomorski, wyżynny kraj jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Podróż samochodem do Portugalii jest długa i męcząca ale możliwość zatrzymania się po drodze w kilku innych atrakcyjnych miejscach (np. Paryż) i mobilność na miejscu, są w stanie zrekompensować jej trudy. W poradniku przedstawiamy podstawowe przepisy i zasady obowiązujące na portugalskich drogach a także ceny paliw czy polecane trasy.

Samochodem na Ukrainę

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna. Kierowcy planujący podróż na Ukrainę nie obejdą się bez znajomości przepisów i zasad panujących na drogach naszego wschodniego sąsiada.

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności nie jest długa, przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Samochodem do Czarnogóry

Podróż samochodem do Czarnogóry to doskonały wybór jeśli szukamy punktu wypadowego – bliskość Chorwacji (Dalmacja) i Albanii sprawia, że Czarnogóra jest coraz częściej wybieranym wakacyjnym kierunkiem. Ten wielonarodowy i wielokulturowy kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze i historii, jest krainą błękitnego morza, słońca i skalistych gór. Podróż autem do Czarnogóry wymaga zapoznania się z przepisami i podstawowymi zasadami obowiązującymi na drogach tego młodego państwa.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

Wybierając się do Chorwacji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Chorwacja to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków podróży, a państwo choć należy już do Unii Europejskiej ma jak każde państwo w Europie przepisy nieujednolicone z naszymi.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Rumunii?

Wybierając się do Rumunii samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policją. Chodzi głównie o specyficzne przepisy, wymagania oraz procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Norwegii?

Norwegia to państwo w którym na drogach praktycznie nie widać policji - nie oznacza to jednak że w pewnym momencie nie możemy natknąć się na patrol. Co robić podczas kontroli drogowej, czego będzie wymagał od nas policjant i czy Norwegowie faktycznie tak bezwzględnie egzekwują przepisy?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej na Słowacji?

Słowacka policja na wśród polskich kierowców nie najlepsza renomę. Czy słusznie? Jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów i jak zachować się w czasie kontroli drogowej na Słowacji? Oto kilka porad:

Samochodem na Łotwę

Łotwa jest nadbałtyckim krajem, który powoli staje się obiektem zainteresowania zagranicznych turystów. Polacy wybierając się samochodem na Łotwę, poza Rygą i Jurmałą odwiedzają nieodległą od stolicy Siguldę, gdzie można podziwiać liczne zamki, jaskinie i jeziora. Turyści chętnie odwiedzają także drugie miasto kraju, położony nad Dźwiną Dyneburg i Park Narodowy Gauja. Podróż upłynie jednak bezpieczniej jeśli zapoznamy się z podstawowymi przepisami, cenami paliw i zasadami obowiązującymi na Łotwie.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Holandii?

W Holandii mogą czekać na nas różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Niespodziewane spotkanie z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą, czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?

Wybierając się do Grecji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. Chodzi głównie o specyficzne przepisy i wymagania oraz o procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach?

Policjanci w Czechach doskonale wiedza o jakich przepisach Polacy zazwyczaj nie wiedzą i zazwyczaj nie mają skrupułów przy wypisywaniu mandatów. Dlatego dobrze wiedzieć jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Na temat szwajcarskiej policji usłyszeć można wiele historii. Część z nich to wymysły, trzeba jednak przyznać, że tamtejsza drogówka należy do najbardziej restrykcyjnej i sformalizowanej na świecie. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Jak utrzymać na chodzie auto terenowe?

Auto terenowe jest bardziej narażone na awarie i problemy, zwłaszcza, jeśli dużo jeździmy w terenie. Przyczyna jest prosta: konstrukcja terenówki z napędem na cztery koła jest o wiele bardziej skomplikowana niż zwykłego auta osobowego.

Samochodem do Rumunii

Do Rumunii wbrew pozorom nie jest daleko. Od przejścia granicznego w Koniecznej w Beskidzie Niskim do miejscowości Satu Mare jest zaledwie 290 km. Odkąd Rumunia stała się członkiem Unii Europejskiej, jest znacznie śmielej wybierana jako kierunek turystyczny. Nadal jest jednak krajem nieodkrytym i nieznanym przeciętnemu Europejczykowi, dlatego przed wyjazdem do Rumunii należy zapoznać się z przepisami drogowymi i zasadami obowiązującymi w kraju Drakuli.

Samochodem do Austrii

Austriacka sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta ale wybierając się samochodem do Austrii warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami i podstawowymi zasadami aby uniknąć kontaktu z tamtejszą, bardzo surową policją i spokojnie pokonać trasę do krainy zimowego szaleństwa. Ten alpejski kraj, pełen jezior i rozległych stoków narciarskich to stały kierunek zimowych i tranzytowych (w drodze na południe Europy) podróży Polaków.

Samochodem na Słowację

Słowacja to nie tylko Mekka polskich narciarzy i snowboardzistów. Nasi południowi sąsiedzi cieszą się również sympatią polskich turystów jeśli chodzi o weekendowe wypady czy majówkę. Niewątpliwie każdy kierowca powinien znać przepisy obowiązujące na Słowacji bo oprócz kierunku turystycznego, drogi tego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są bardzo często wybierane w drodze na południe Europy.

Samochodem do Niemiec

Niemcy - nasi zachodni sąsiedzi to kraj słynący z jednej z najlepszych sieci drogowych na świecie. Słynne niemieckie, bezpłatne autostrady kuszą kierowców z całego świata swoim stanem i brakiem limitów prędkości. Należy jednak pamiętać, że na niemieckich drogach nie można czuć się bezkarnym. Podróż samochodem do Niemiec wiąże się z koniecznością zapoznania się z podstawowymi przepisami i zasadami panującymi na drogach tego 82-milionowego kraju.

REKLAMA