REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wakacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. III

Podczas wycieczki objazdowej samochodem będziemy zwiedzać rejon Kielc. Pojawimy się w stolicy polskiego dowcipu, odwiedzimy muzeum mieszczące się w opactwie cystersów i ujrzymy żydowski kirkut w Szydłowcu.

Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. II

Podróż samochodem po Kielecczyznie nie może obyć się bez zawitania do Bodzentyna – z przepiękną kolegiatą i ruinami zamku. W rejonie czeka na nas także jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce oraz opactwo Benedyktynów. Nocleg przewidzieliśmy w jednym z gospodarstw agroturystycznych, zlokalizowanych u stóp Łysicy.

Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. I

 W Jaskini Raj – jednej z najciekawszych form krasowych w Polsce – oddamy się eksploracji stalaktytów i stalagmitów. W we wsi św. Katarzyna znajdziemy jednonawowy kościółek, spod którego można dostać się na Łysicę – najwyższy Szczyt Gór Świętokrzyskich, z charakterystycznymi gołoborzami.

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. V

Podczas tej wycieczki na przykładach drewnianych kościołów poznamy tzw. styl wieluński oraz będziemy eksplorować największy zabytek Wielunia – Bramę Krakowską. W dalszym etapie podróży pojedziemy samochodem do Grębienia i Ożarowa.

REKLAMA

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. IV

Podczas tej trasy odwiedzimy Górę Zborów, Kroczyce, Morsko oraz skałę Okiennik Duży, znajdującą się niedaleko wsi Piaseczno. Będziemy podziwiać piękne krajobrazy i zabytki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat Góra Zborów będzie przez nas eksplorowany od ścieżki znajdującej się przy hotelu Ostaniec w Podlesicach.

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. III

Jeżeli chcemy podziwiać widoki północnej części Jury z perspektywy dwóch bliźniaczych zamków: mirowskiego i bobolickiego, pochodzić po kocich łbach na rynku w Koziegłowach to warto wybrać się w tę trasę. Z tego rejonu już tylko kilkadziesiąt minut jazdy dzieli nas od stolicy Śląska – Katowic. To jedna z propozycji objazdowych wycieczek po krainie skał wapiennych.

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. II

Podczas tej wycieczki znajdziemy się pod wpływem uroku Jaskini Studnisko i flory rezerwatu, spojrzymy na Pałac Raczyńskich okiem poety Krasickiego. Wycieczkę krajoznawczą po drogach biegnących wzdłuż rezerwatu Parkowe zakończymy obiadem w hotelu Kmicic.

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz.I

Podróżujemy po północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z klasztoru jasnogórskiego podziwiamy okolice Częstochowy, w kaplicy kontemplujemy przy „cudownym” obrazie Czarnej Madonny. W Mstowie spacerujemy chwilę po malowniczym ryneczku. W Olsztynie warto napić się kawy u podnóża XIV-wiecznych ruin zamku.

REKLAMA

Samochodem na weekend: Muzeum Sztolni walimskich w Górach Sowich

Rekomendujemy odwiedzenie muzeum, znajdującego się na terenie województwa dolnośląskiego. Podróż po terytorium Gór Sowich będzie posiadała dużą wartość krajoznawczą. Na miejscu zetkniemy się z muzeum owianym dużą aurą tajemniczości a to za sprawą tajnych prac przeprowadzanych przez III Rzeszę.

Wyjazd samochodem na narty za granicę

Przed wyjazdem samochodem na narty za granicę, warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy, bez których nie obejdziemy się w trakcie naszej wyprawy. W pierwszej kolejności muszą się znaleźć dokumenty tożsamości i samochodu, ubezpieczenie zdrowotne oraz karty do bankomatu. Sprawdźmy ważność wszystkich zabranych dokumentów, aby uniknąć przykrych niespodzianek na urlopie.

Jak przygotować sprzęt do podróży – baza POI


Przed wyjazdem w krajową czy zagraniczną podróż pamiętajmy o aktualizacji baz POI w naszym GPS. Punkty POI to przydatne adresy lokalizacji, zawierające budynki użyteczności publicznej, stacje benzynowe, apteki, bazy hotelowe i punkty gastronomiczne. Aktualizacji można dokonać bezpłatnie w większości serwisów internetowych.

Przygotowanie sprzętu do podróży : mapy GPS

Podczas podróży miernikiem niezawodnej nawigacji jest odświeżona mapa. Bez niej nie ominiemy remontowanych odcinków dróg, czy też nie zostaniemy poinformowani o aktualnych robotach drogowych. Podpowiadamy jak aktualizować mapy GPS.

Jak spędzić weekend w Sochaczewie?

Przedstawiamy propozycję spędzenia weekendu w Sochaczewie, położonym w województwie mazowieckim. Zwiedzimy w nim Muzeum Kolei Wąskotorowej, będziemy mogli udać się do pobliskiej Żelazowej Woli, rodzinnego miasta Fryderyka Chopina. W otoczeniu Puszczy Kampinoskiej skorzystamy z dobrodziejstw licznych ośrodków agroturystycznych.

Jak ciekawie spędzić weekend w okolicy Krakowa?


Jedną z propozycji spędzenia weekendu w okolicy Krakowa jest eksploracja rezerwatu krajobrazowego Dolina Mnikowska. Wchodzi on w skład Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Jak spędzić weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

Proponujemy zwiedzenie Rezerwatu przyrody w Podlesicach, który znajduje się na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej. Mówi się, że grupa ostańców znajdująca się na terytorium rezerwatu zaliczana jest do najbardziej malowniczych w regionie. W pobliżu Góry Zborów będziemy mogli wypocząć w gospodarstwie agroturystycznym.

Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie cz. II?


Proponujemy wycieczkę po Tykocinie, Choroszczy i Supraśli. Wsie znajdują się w sercu kresów wschodnich i dzięki bogactwu przyrody Puszczy Knyszyńskiej zapewniają niezapomniany wypoczynek na łonie natury.

Jak spędzić weekend na Białostocczyźnie?


Proponowana trasa po Białostocczyźnie poprowadzi nas szlakiem meczetów i mizarów uplasowanych w Kruszynianach i Bohonikach. Ponadto w ogrodzie dendrologicznym w Sokołdzie, na trasie przelotowej pomiędzy Supraślą a Krynkami, zachwycimy się 450 gatunkami roślin. Po drodze będziemy mijać relikty Puszczy Knyszyńskiej. W tej części trasy noclegi będą stanowiły głównie kwatery prywatne, ponieważ na tym terenie baza noclegowa jest gorzej rozwinięta niż w przypadku Białegostoku.

Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej cz. II ?


Przemierzymy wsie znajdujące się w obrębie Hajnówki. Ich cechą wspólną jest białoruska zabudowa i duża ilość cerkwi. W tej części Puszczy Białowieskiej panuje uboga baza noclegowa, dlatego przygotujmy się na korzystanie z prywatnych kwater, ofert agroturystycznych czy też spanie w namiocie na dzikich polach.

Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I


Weekend w Puszczy Białowieskiej kojarzy nam się z wczasami pod namiotem – nic bardziej mylnego, choć podczas naszej wycieczki nie zabraknie rezerwatu pokazowego z żubrem w tle. W prawosławnej Hajnówce znajdziemy jedną z największych cerkwi w kraju. W Białowieży wkroczymy na teren Białowieskiego Parku Narodowego.

Samochodem na narty: Niemcy

Planując wyjazd samochodem na narty do Niemiec warto zwrócić uwagę na popularny ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen. Wyjeżdżając jednak samochodem na narty do Niemiec należy się dobrze do tego przygotować. Oto nasz wyjazdowy poradnik.

Samochodem na narty: Szwajcaria

Jeśli planujemy wyjazd do zimowych kurortów Szwajcarii powinniśmy zapoznać się przepisami o ruchu drogowym. W Szwajcarii warto używać opon zimowych i okolcowanych. Na terenie tego kraju należy przykładać dużą uwagę do ograniczeń prędkości. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami, a funkcjonariusze drogówki należą do najsurowszych w Europie.

Samochodem na weekend: Sulęczyno – Szymbark – Bródnica Górna - poradnik

Trasa uwydatnia piękno Szwajcarii Kaszubskiej. Na trasie wycieczki znajdują się liczne pomniki przyrody, „Brodnicki kamień” oraz jeziora: Raduńskie i Brodno Wielkie. Odwiedzimy „CEPR” w Szymbarku ze stołem Noblisty oraz najdłuższą deską świata – obiektami wypisanymi na listę rekordów Guinnessa. Wycieczkę zakończymy w Brodnicy Górnej, gdzie każdego roku odbywa się festiwal truskawek.

Samochodem na weekend: Sądecczyzna - poradnik


Proponowana trasa wiedzie muzealnym szlakiem Nowego Sącza i Krynicy-Zdrój. Podczas wycieczki zobaczymy skansen galicyjski rodem z XIX wieku oraz muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju. Po drodze będziemy mogli zatrzymać się w motelu lub pensjonacie bądź pospacerować deptakiem w kierunku Krynicy–Zdrój Pijalni wód Mineralnych.

Samochodem na weekend: Karpacz - poradnik

Wycieczka samochodowa w rejony Karpacza to nie tylko białe szaleństwo na Śnieżce czy Białym Jarze. Będąc na urlopie z dziećmi warto udać się do Muzeum Zabawek w Karpaczu, które zainteresuje z pewnością najmłodszych uczestników podróży. Po drodze do muzeum, nieopodal hotelu „Piecuch”, będziemy mieli okazje zetknąć się z osobliwym zjawiskiem fizycznym.

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Samochodem na narty: Słowacja

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Wyjazd do Srebrnej Góry: poradnik


Srebrna Góra jest atrakcyjna turystycznie, położona w województwie dolnośląskim. Usytuowana jest w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Najbliżej znajdującymi się miastami regionu są - Nowa Ruda i Ząbkowice Śląskie.

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. II

Zapraszamy do drugiej trasy wycieczki po pojezierzu Drawskim. Wyjeżdżamy z Czaplinka, który niegdyś nazywany był Tempelburgiem. Z miasta Templariuszy udamy się Szczecinka, aby pozwiedzać licznie zgromadzone tam zabytki.

Samochodem na weekend: Elbląg – Krynica Morska

Weekendowy wyjazd, który zaczniemy w Elblągu, wiódł będzie przez terytorium Mierzei Wiślanej. Po przejeździe przez Nowy Dwór Gdański i Stegnę, będziemy delektować się mozaiką nadmorskiego krajobrazu. Ukoronowaniem wyprawy będzie widok Morza Bałtyckiego widziany z perspektywy latarni w Krynicy Morskiej.

Samochodem na weekend: Gardna Wielka – Kluki

Trasa wycieczki przeprowadzona jest po terytorium Słowińskiego parku Narodowego. W Czołpinie wejdziemy na zabytkową latarnie morską a w Klukach będziemy mogli podziwiać skansen wsi Słowińskiej.

Ford Galaxy: jakiego wybrać? Poradnik kupującego


Ford Galaxy to jeden z najpopularniejszych minivanów. W ofercie Galaxy znajdziemy szeroką gamę jednostek napędowych oraz trzy odmiany wyposażenia. Podpowiadamy wersję Forda Galaxy, na którą warto się zdecydować.

Test Renault Scenic: Grunt to rodzinka


Trzecia generacja Renault Scenic nie rozczaruje fanów aut tego segmentu. Najnowszy Scenic jest bardzo funkcjonalny, lepiej wykończony niż poprzednik i nadal bardzo komfortowy.

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. I

Szlak Zamków Gotyckich to łącznie 642 kilometrowa trasa, prowadząca po najbardziej atrakcyjnych zamkach biskupich, kapitulnych i krzyżackich. Wycieczka objazdowa samochodem po szlaku łączy w sobie walory turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze. Pierwszy etap wycieczki wiedzie z Bytowa do Malborka.

Szlak Zamków Gotyckich: Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn

Trasę wycieczki objazdowej po Zamkach Gotyckich rozpoczynamy od Lidzbarka Warmińskiego, nazywanego „Wenecją Północy”. Następnie udamy się do Kętrzyna i Rynu, aby w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich podziwiać piękno krzyżackich zamków.

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. II

II etap Szlaku Zamków Gotyckich będzie ciągnął się przez Sztum, Kwidzyn, Nidzicę, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn aż po Ryn. Owy odcinek to przeszło 360 kilometrów trasy pełnej zamków krzyżackich i bogatej fauny i flory Warmii i Mazur. Cały szlak Zamków Gotyckich rozpoczyna się w Bytowie w województwie pomorskim i mierzy 642 kilometry.

Szlak Zamków Gotyckich: Kwidzyn - Nidzica - Olsztyn

Proponowana trasa prowadzi z Kwidzyna do Olsztyna. Po drodze zatrzymamy się w Nidzicy, która nie bez powodu nazywana jest „Bramą Warmii i Mazur”. Odcinek Szlaku Zamków Gotyckich pokaże nam dwa oblicza województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Przejazd malowniczą trasą zajmie nam ok. 3,5 godziny.

Szlak Zamków Gotyckich: Gniew - Malbork – Sztum

Podróż szlakiem samochodowym trasą Gniew – Malbork – Sztum to sposób na historyczną podróż śladami krzyżackich fortyfikacji. Cała trasa liczy niespełna 100 kilometrów i rozpoczyna się wśród malowniczego krajobrazu powiatu tczewskiego.

Szlak Zamków Gotyckich: Bytów – Człuchów - Nowe

Proponujemy podróż samochodowym szlakiem prowadzącym przez Bytów, Człuchów i Nowe. Szlak zapewnia zwiedzenie zabytkowych zamków krzyżackich oraz muzeów. Wycieczkę rozpoczynamy od miasta położonego w sercu Kaszub.

Samochodem na weekend: rejon Smołdzina


Nie wykupując biletu lotniczego możemy poczuć gorący piasek pustyni… mowa tutaj o zlokalizowanych niedaleko Smołdzina w województwie pomorskim ruchomych wydmach, które rozciągają się na terytorium Słowińskiego Parku Narodowego.

Samochodem na weekend: Stężyca

Podróżując samochodem po Kaszubach warto zawitać na dłużej w gminie Stężyca. W szymbarskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu będziemy oglądać takie atrakcje jak: Stół Noblisty, Dom Sybiraka czy też Bunkier Gryfa. Od turystycznej mekki Kaszub, jest niespełna godzina drogi do Morza Bałtyckiego.

Podpowiadamy jak można ciekawie spędzić weekend w Sulęczynie

Sulęczyno jest kwintesencją Kaszub – obfituje w dziką przyrodę, regionalną kulturę oraz historyczne zabytki. Nie pozostaje nam nic innego jak zatankować samochód do pełna i ruszyć na podbój „ojczyzny Kaszubów”.

Samochodem na weekend: Gniewino

Gmina Gniewino położona jest na północy województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim. Region należy do niezwykle malowniczego Pobrzeża Kaszubskiego. Dodatkową zaletę stanowi jego położenie – zaledwie 4 kilometry dzieli go od północnej granicy Morza Bałtyckiego.

Samochodem na weekend: Słupsk - poradnik

Słupsk to miasto atrakcyjne przynajmniej z dwóch powodów: z jednej strony jest to bogata historia miasta a z drugiej jego atrakcyjne położenie geograficzne. Na jego terenie od zarania dziejów ścierały się wpływy Kaszubów, Pomorzan, Niemców i Polaków. Poznajmy historię Triny Papistin, która jest jednym z symboli tego miasta.

Muzeum Parowozowni w Wolsztynie

Wolsztyn jest miastem kojarzonym z Muzeum Parowozowni, którego ekspozycja stanowi przekrój przez historię polskiej kolei. Jest to idealne rozwiązanie w sam raz dla turystów chcących odetchnąć od zwiedzania terenów rozciągających się pomiędzy Jeziorem Wolsztyńskim a Berzyńskim.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach


Gratką dla fanów motoryzacji będzie z pewnością Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach i ekspozycja ukazująca początek zakładów starachowickich. Jej drugim skrzydłem jest fabryka zbrojeniowa powstała w latach 1921-1927. Ekspozycja, która została zbudowana na gruzach dawnej fabryki samochodów, posiada w swojej kolekcji Stara 266R – uczestnika X Rajdu Paryż Dakar.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Miłośnikom szerokich ekspozycji muzealnych rekomendujemy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej. Do znajdujących się tam eksponatów zaliczają się nie tylko zabytkowe lokomotywy czy parowozy. O wartości ekspozycji świadczą eksponaty pokroju Harleya Davidsona, pochodzącego z 1924 roku. Fani zabytkowych samochodów również będą mogli zawiesić oko na ciekawych modelach.

Samochodem na weekend: Zielona Góra


Zielona Góra to miasto położone w zachodniej Polsce. Na jej terenie możemy podziwiać liczne pomniki przyrody. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć palmiarnię, której najcenniejszym okazem jest daktyl kanaryjski.

Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Lanckorona to miejscowość usytuowana na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry. Jej duże walory krajoznawcze od zawsze inspirowały malarzy i artystów.

REKLAMA