REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Wykaz podatników VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jednolity podatek w ocenie przedsiębiorców

W wielu wypowiedziach w mediach przedstawiciele rządu zapowiadają wprowadzenie tzw. jednolitego podatku. Mimo braku oficjalnego dokumentu w tej sprawie, braku założeń proponowanej reformy podatkowej, a także sprzecznych ze sobą wypowiedzi, przedsiębiorcy postanowili zabrać głos w tej sprawie, gdyż może ona zadecydować o rozwoju naszego kraju w najbliższej dekadzie.

Jak wypełnić deklarację VAT-12

Deklarację VAT-12 składają co miesiąc podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem według stawki 4 proc. Obecnie obowiązuje wersja trzecia tej deklaracji, wprowadzona na początku tego roku. Jak ją prawidłowo przygotować i złożyć w urzędzie skarbowym?

Centralizacja VAT w gminach od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. gmina oraz jej jednostki organizacyjne jest zobowiązana wdrożyć scentralizowany sposób rozliczeń VAT, jeśli nie zrobiła tego wcześniej. Z jakimi obowiązkami musi się zmierzyć gmina planująca takie rozliczenie? Do 31 stycznia 2017 r. przedłużono termin przesyłania JPK dla podmiotów sektora publicznego.

Czy nowelizacja prawa podatkowego ułatwi życie przedsiębiorcom?

Ostatnimi czasy (mowa tu o kilku ostatnich miesiącach) polska gospodarka jest świadkiem potężnych zawirowań. Dzieje się tak na skutek próby niemal jednoczesnego wprowadzenia licznych nowelizacji dotyczących prawa podatkowego oraz ubezpieczeń społecznych. Co prawda w pewnych sytuacjach reformy są bardzo pożądane, ale nie powinny one być wprowadzane zbyt szybko i często. Zwłaszcza wtedy, gdy jedna z nich nie jest jeszcze do końca dopracowana i gdy nie można przewidzieć jej skutków, a w kolejce czeka już następna.

REKLAMA

Zmiany w opodatkowaniu samochodów akcyzą od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w opodatkowaniu samochodów akcyzą mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2017 r. – poinformował wiceminister finansów Wiesław Jasiński.

Niektóre propozycje zmian w VAT niepokoją przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła w dniu 25 października br. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem pracodawców niezwykle kontrowersyjnym elementem nowelizacji jest powrót do nakładania dodatkowej sankcji za zaległości w podatku VAT.

Kontrola Skarbowa najskuteczniejsza od lat

Ponad 1,5 mld złotych pozostało w budżecie państwa dzięki tegorocznym działaniom Kontroli Skarbowej. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (trzy kwartały) kwota ta wyniosła niespełna 870 mln zł.

Uszczelnienie poboru podatku VAT od 2017 r. - budżet zyska 3,4 mld zł

Uszczelnienie poboru podatku VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej czy ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt tzw. dużej noweli ustawy o VAT, którą w dniu 25 października przyjął rząd. Większość zmian ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Budżet państwa ma zyskać 3,4 mld zł rocznie.

REKLAMA

Jak uchronić się przed karuzelą VAT

Dochowanie należytej staranności i jej właściwe udokumentowanie może uchronić przedsiębiorcę przed negatywnymi skutkami wkręcenia w karuzelę podatkową. Takie podejście potwierdzają wyroki krajowych sądów administracyjnych oraz wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE. Mimo to zdarza się, że organy podatkowe uznają, że zgromadzone dokumenty służą jedynie uwiarygodnieniu przeprowadzonych transakcji mających na celu wyłudzenie VAT.

Dochody podatkowe budżetu w 2017 r. z podatku od gier, CIT i VAT

Jak wynika z projektu budżetu na 2017 r., największy wzrost dochodów podatkowych przewidywany jest w przypadku podatku od gier (o 123,6 proc.). Wysokie wzrosty dochodów planowane są również z CIT (o 114,2 proc.) i VAT (o 111 proc.).

Jak wypełnić deklarację VAT-7D

Wzór deklaracji VAT-7D, w wersji numer 8, ma zastosowanie począwszy od rozliczenia za trzeci kwartał 2016 r. Jest to deklaracja przeznaczona dla tzw. dużych podatników podatku od towarów i usług. Prezentujemy informacje dotyczące zasad składania deklaracji, wzór obecnie obowiązującej deklaracji oraz wyjaśniamy jak prawidłowo ją wypełnić.

Ograniczenie prawa do zwrotu VAT od 2017 r.

Nowy projekt Ministerstwa Finansów zakładający zmiany w podatku VAT zmierza do ograniczenia prawa do zwrotu bezpośredniego podatku VAT oraz zaostrzenia walki z wyłudzeniami podatku. Jednak część zmian idzie zbyt daleko - mówi Mariusz Cieśla z Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Nowe regulacje w zakresie VAT mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Pakiet przewozowy od 1 stycznia 2017 r.

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński zapowiedział wprowadzenie - w ślad za pakietem paliwowym - pakietu przewozowego, który też ma na celu walkę z nieprawidłowościami na rynku paliw. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Zwolnienia z ewidencji za pomocą kas rejestrujących w 2017 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, w którym określono katalog podmiotów oraz niektórych czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt rozporządzenia, które będzie obowiązywało w 2017 r., określa także warunki korzystania ze zwolnienia biorąc pod uwagę interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa.

Dania na wynos – jaka stawka VAT?

Zdaniem Ministerstwa Finansów produkty takie jak hamburgery, frytki, czy kebaby, nie mogą być opodatkowane 5% stawką VAT, gdyż nie podlegają pod PKWiU 10.85.1., lecz pod PKWiU 56. Nie ma tu znaczenia czy oferowane danie klient będzie mógł spożyć przy stoliku w klimatyzowanym pomieszczeniu, czy też dostanie je do ręki zawinięte w bibułkę.

Deklaracje VAT – nowe wzory

Od 1 sierpnia obowiązują nowe wzory deklaracji VAT. Dotychczasowe deklaracje co do zasady nadal można wykorzystywać, jednak nie dłużej niż do rozliczenia ostatniego okresu rozliczeniowego roku 2016.

Rejestracja i wyrejestrowanie podatnika VAT od 2017 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało szereg zmian w ustawie o VAT, które mają wejść w życie już na początku 2017 r. Część z przedstawionych nowych rozwiązań dotyczy zasad rejestracji i wyrejestrowania podatnika VAT.

Jak wypełnić deklarację VAT-8

Deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-8 zobowiązani są składać co miesiąc podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Obecnie obowiązuje 8 wersja tego formularza, która ma zastosowanie począwszy od rozliczenia za sierpień tego roku. Wyjaśniamy jak prawidłowo wypełnić i złożyć deklarację.

Dotacje na działalność gospodarczą - rozliczenie VAT

Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z różnego rodzaju dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej. Samo otrzymanie dotacji, czyli bezzwrotnej pomocy finansowej, nie podlega VAT. Jeżeli jednak podatnik otrzymuje dofinansowanie do ceny konkretnego towaru lub określonego rodzaju usługi, to taka dotacja zwiększa podstawę opodatkowania VAT z tytułu sprzedaży dofinansowanego towaru lub usługi.

Zgoda kontrahenta na stosowanie faktury elektronicznej

Przedsiębiorca chce zacząć stosować faktury elektroniczne w rozliczeniach ze swoim kontrahentem. Jak w takie sytuacji wygląda kwestii wyrażenia zgody kontrahenta na stosowanie faktury w postaci elektronicznej?

Wzór informacji dla podmiotów prowadzących skład podatkowy lub zarejestrowanych odbiorców

Ministerstwo Finansów przygotowało wzór miesięcznej informacji o podmiotach, na rzecz których dokonano nabyć wewnątrzwspólnotowych paliw silnikowych. Do składania informacji zobowiązane są podmioty prowadzące skład podatkowy i zarejestrowani odbiorcy.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu grupowym zawiera VAT

Zgodnie z zapisem ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym: „Umowa regulująca wynagrodzenie pełnomocnika może określać wynagrodzenie w stosunku do kwoty zasądzonej na rzecz powoda, nie więcej niż 20% tej kwoty”. Czy zatem podane wynagrodzenie zawiera należny podatek VAT, czy mamy do czynienia z „czystym” wynagrodzeniem w kwocie netto, do którego należy doliczyć należny podatek?

Usługi likwidacji szkód bez zwolnienia z VAT od 2017 r.

Ze zwolnienia od podatku VAT nie będą korzystać usługi stanowiące element usługi ubezpieczeniowej, które były świadczone przez podmioty trzecie na rzecz zakładów ubezpieczeń. Chodzi o usługi likwidacji szkód, które świadczone odrębnie nie stanowią usługi ubezpieczeniowej ani usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Koszty uszczelnienia systemu podatkowego poniosą przedsiębiorcy

Bezterminowe wstrzymywanie zwrotów VAT jako narzędzie ochrony budżetu przed oszustwami podatkowymi oznacza, że to uczciwi przedsiębiorcy sfinansują uszczelnienie systemu podatkowego - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan oceniając projekt zmian w ustawie o VAT.

W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

Niedługo ułatwieniami w rozliczeniach może zostać objętych znacznie więcej przedsiębiorstw. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, a obecnie również minister finansów, w pakiecie 100 rozwiązań dla firm zaproponował m.in. podwyższenie limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obecnie wynosi on 1,2 mln euro i miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Zgodnie z szacunkami na zmianie, która ma wejść w życie od 2017 r., mogłoby skorzystać około 13,8 tys. podatników.

Jakie wymogi formalne musi spełniać faktura elektroniczna

Faktury w formie elektronicznej są coraz częściej stosowane przez przedsiębiorców w obrocie gospodarczym. Warto więc wiedzieć jakie wymogi formalne muszą spełniać tego rodzaju faktury.

Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT

Posiadanie pojazdu firmowego stanowi oczywistą konieczność w wielu branżach - niejednokrotnie trafną propozycją w odniesieniu do zaopatrzenia firmy w samochód jest jego leasing lub długoterminowy wynajem. Podobna opcja staje się wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy coraz częściej korzystają z ofert firm flotowych. Poniżej podano kilka informacji o wspomnianej formie wyposażenia firmy w samochód, uwzględniając jej mocne strony, jak również formalności niezbędne do zrealizowania, w tym odliczenie VAT.

Wyższy limit zwolnienia podmiotowego w VAT od 2017 r.

Jednym z elementów projektu nowelizacji ustawy o VAT, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów, jest podniesienie progu, od którego przedsiębiorca musi zostać płatnikiem VAT. Obecny próg zwolnienia podmiotowego to 150 tys. zł rocznie, próg ten od 2017 r. ma zostać podniesiony do 200 tys. zł.

Relacje przedsiębiorców z organami podatkowymi

Przedsiębiorcy bardzo krytycznie oceniają polski system podatkowy. Zaskakujący jednak może być fakt, że chodzi nawet nie tyle o jego materialną, merytoryczną treść – ona jest oczywiście skomplikowana (zajmujemy pod tym względem 58 miejsce na świecie), ale największym problemem okazuje się być podejście organów podatkowych do podatnika - wynika z Raportu ZPP „Biała Księga. Relacje przedsiębiorców z organami państwa”.

Czy skorygowanie deklaracji VAT-7 wpływa na termin zwrotu różnicy VAT

Skorygowanie deklaracji VAT-7 z wykazaną kwotą do zwrotu na rachunek bankowy, jeszcze przed jego otrzymaniem, skutkuje przesunięciem terminu zwrotu. Termin ten jest wówczas ustalany na nowo, licząc od dnia złożenia deklaracji korygującej. W takich przypadkach warto rozważyć wstrzymanie się ze składaniem deklaracji korygującej i dokonanie odpowiedniej zmiany rozliczenia dopiero po otrzymaniu kwoty zwrotu różnicy VAT.

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności bez VAT

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej stanowi odpłatną dostawę towarów, jednak taka czynność nie może być uznana za działalność gospodarczą w świetle ustawy VAT. Z tego względu nie powstaje obowiązek zapłaty podatku VAT.

Nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego od 1 stycznia 2017 r.

Projekt zmian w zakresie ustawy Kodeks karny skarbowy przewiduje wprowadzenie nowych przepisów zarówno w części ogólnej, jak i szczególnej. Nowelizacja zakłada m. in. modyfikację instytucji nadzwyczajnego obostrzenia kary oraz zmiany związane z równolegle nowelizowanymi przepisami w ustawie o podatku VAT.

Czynności sprawdzające w zakresie dochodów nieujawnionych

Czynności sprawdzające organów podatkowych dotyczące dochodów nieujawnionych pozwalają na zwalczanie problemu ukrywania i nieopodatkowywania dochodów przez osoby fizyczne. Narzędzie to umożliwia badanie stanu majątkowego podatnika bez wszczynania postępowania podatkowego. Czynności sprawdzające pozwalają również weryfikować dokumenty spółek, co ogranicza wyłudzenia VAT.

Jak usprawnić raportowanie ewidencji VAT w postaci pliku JPK

Ewidencję VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) do Ministerstwa Finansów raportuje obecnie niemal 6 tys. podatników. Nie jest to jednak proste zadanie. Po pierwszych dwóch miesiącach przesyłania plików widoczne stają się problemy, którym muszą stawić czoła duże firmy. Na te trudności już obecnie powinny zwrócić uwagę mniejsze przedsiębiorstwa i instytucje samorządowe, które już od przyszłego roku czeka ten sam obowiązek.

Kiedy powstaje obowiązek korekty VAT w przypadku wydania weksla

Wydanie weksla stanowi uregulowanie należności, w myśl przepisów ustawy o VAT, a tym samym, podatnik wystawiając i wręczając wierzycielowi weksel własny, przed upływem terminu, po upływie którego byłby zobowiązany do korekty podatku VAT, nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu zakupu składników majątkowych.

Sankcje w podatku VAT od 1 stycznia 2017 r.

W nowelizacji ustawy o VAT, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r., proponuje się wprowadzenie dodatkowych sankcji podatkowych za nierzetelne rozliczanie podatku VAT oraz za wystawianie „pustych” faktur.

Nowe zasady dotyczące terminów dokonywania zwrotów VAT od 2017 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustawy o VAT, która przewiduje m.in., że od 1 stycznia 2017 r. zostaną wprowadzone zmiany w zakresie terminów zwrotów VAT, w tym ograniczenie stosowania zwrotu w przyspieszonym, 25-dniowym terminie.

Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup produktów spożywczych dla pracowników i kontrahentów

Spółka ABC jest podatnikiem VAT czynnym wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT. ABC sp. o.o. nabywa artykuły spożywcze, takie jak woda, kawa, herbata, cukier, ciastka itp. Produkty te są zużywane przez pracowników i kontrahentów podczas różnego rodzaju spotkań i narad. Czy od nabycia tych towarów spółka ABC ma prawo odliczyć VAT wynikający z faktur potwierdzających ich nabycie? Czy w związku z przekazaniem tych produktów do spożycia przez pracowników należy wykazać VAT od nieodpłatnej dostawy towarów?

Zmiany w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT od 2017 r.

Od 2017 r. poszerzony zostanie katalog towarów, wobec których znajduje zastosowanie mechanizm odwróconego obciążenia w rozliczeniach podatku VAT. Mechanizmem tym zostanie objęte srebro, złoto, biżuteria oraz procesory. Odwrotne obciążenie będzie obowiązywało również w przypadku niektórych usług związanych z rynkiem budowlanym.

Nie można stosować niższej stawki VAT do e-booków

Przepisy dyrektywy VAT, które przewidują obniżoną stawkę tylko w przypadku książek, gazet i czasopism drukowanych są ważne - powiedziała Juliane Kokott, rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, między publikacjami elektronicznymi (e-bookami), a publikacjami drukowanymi istnieje znaczna różnica pod względem potrzeby ich wspierania, która wynika z bardzo różnych kosztów dystrybucji.

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT

W określonych sytuacjach usługi transportowe wykonywane w całości na terytorium Polski mogą być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%. Wymaga to jednakże spełnienia ustanowionych w przepisach wymogów dokumentacyjnych.

Bezumowne korzystanie z nieruchomości należy udokumentować notą księgową

Opłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości należy udokumentować notą księgową. Faktura nie jest właściwym do tego celu dokumentem, ponieważ opłata za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie stanowi należności za usługę i dlatego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Sprzedaż wyremontowanej nieruchomości a zwolnienie z VAT

Sprzedaż nieruchomości zakupionej w celu jej wyremontowania, a następnie dalszej odsprzedaży może być zwolniona z VAT pod warunkiem jednak, że nie stanowiła środka trwałego należącego do nabywcy dokonującego ulepszenia.

Towary przekazywane jako gratisy – skutki podatkowe

Jak prawidłowo rozliczać gratisy przekazywane przez firmę? W odpowiedzi na to pytanie prezentujemy najnowsze stanowiska organów podatkowych, wyjaśniające jakie zasady należy stosować w zakresie opodatkowania nieodpłatnego wydania towarów jako gratisy oraz prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia przekazywanych w ten sposób towarów.

25 lat więzienia za fałszywe faktury VAT warte 10 mln zł

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce, żeby fałszowanie faktur VAT przekraczających kwotę 10 mln zł było zagrożone karą 25 lat więzienia. Zgodnie z projektem w tej sprawie, który niedawno został przyjęty przez rząd, kara 25 lat miałaby być orzekana za fałszowanie faktur, które przekraczają 5 mln zł.

Czy będzie obowiązywała zerowa stawka VAT na pojazdy elektryczne?

Czy w Polsce w 2025 r. będzie zarejestrowanych 1 mln samochodów elektrycznych? Ministerstwo Energii dąży do tego, by w Polsce do 2025 r. było zarejestrowanych milion samochodów elektrycznych. W planach wspomina się m.in. o zerowej stawce VAT na pojazdy elektryczne.

Centralizacja VAT w pytaniach i odpowiedziach

Czy w związku z centralizacją VAT gminy mogą składać korekty za okresy wcześniejsze? Czy warto zmienić wcześniejsze rozliczenia? Na pytania odpowiada Janina Fornalik starszy menedżer i doradca podatkowym w MDDP.

Centralizacja rozliczeń VAT krok po kroku

Do końca września gminy powinny zdecydować czy dokonać korekty za okresy wsteczne. Obowiązkowa centralizacja VAT ma nastąpić nie później niż 1 stycznia 2017 r.

Centralizacja VAT - jakie korzyści dla podatnika?

5 września 2016 r. została uchwalona specustawa, normująca zagadnienie centralizacji VAT w samorządach. Kilka rozwiązań w niej zawartych można uznać za dość korzystne dla podatnika.

Jak wypełnić zawiadomienie VAT-ZD

W celu skorygowania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego podatnik (wierzyciel) może złożyć zawiadomienie VAT-ZD. W zawiadomieniu wierzyciel podaje m.in. dane dłużnika, od którego nie otrzymał zapłaty, oraz informacje o niezapłaconych fakturach.

REKLAMA