REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Biuro rachunkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w VAT od 1 listopada 2019 r. - rozliczenia w okresie przejściowym

Od 1 listopada 2019 r. zmieni się m.in. sposób rozliczenia transakcji w związku z likwidacją odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych i zastąpienia go mechanizmem podzielonej płatności. Istotne jest to, że niektóre transakcje rozpoczęte jeszcze przed 1 listopada 2019 r. i objęte dotychczas odwrotnym obciążeniem mogą być na mocy przepisów przejściowych rozliczane na starych zasadach także po 1 listopada 2019 r.

Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – konsekwencje dla przedsiębiorców [PODCAST]

Ustawodawca wprowadza szereg istotnych dla przedsiębiorców zmian w podatku od towarów i usług. Dotyczą one w zdecydowanej większości stosowania obniżonych stawek VAT (tzw. nowa matryca stawek VAT). Pojawi się również zupełnie nowy system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby tego podatku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Jaką stawkę VAT stosować od 1 listopada 2019 r. do książek i czasopism w wersji elektronicznej, które nie mają papierowego odpowiednika

Porada dotyczy zmian w stawkach VAT od 1 listopada 2019 dla czasopism w wersji elektronicznej.

Biała lista podatników VAT - masowa weryfikacja kontrahentów

Masowa weryfikacja kontrahentów przy wykorzystaniu dostępu do API Białej Listy jest korzystna dla wszystkich podatników, w tym w szczególności dla średnich i dużych przedsiębiorców, którzy wykonują wiele transakcji. Dzięki masowej weryfikacji kontrahentów, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, unikniemy nie tylko dodatkowych obciążeń administracyjnych, ale także dzięki temu, że ten proces jest automatyczny, unikniemy dodatkowych błędów.

REKLAMA

Stawka VAT dla transakcji cesji praw z umowy przedwstępnej

Cesja praw z umowy przedwstępnej korzysta z takiej samej stawki VAT oraz zwolnień, co dostawa nieruchomości. Tak uznał WSA w Bydgoszczy w sprawie przedsiębiorcy, którego transakcje cesji praw do nieruchomości fiskus chciał opodatkować stawką 23% zamiast 8% i stawką zwolnioną.

Nowe wzory deklaracji VAT od 1 listopada 2019 r.

Opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług. Rozporządzenie to ma od 1 listopada 2019 r. określić nowe wzory deklaracji VAT-7,VAT-7K, VAT-8 i VAT-9M oraz objaśnienia do tych deklaracji. Nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-8 i VAT-9M mają być stosowane od rozliczenia za listopad 2019 r. Natomiast nowy wzór deklaracji VAT-7K ma być stosowany począwszy od rozliczenia za czwarty kwartał 2019 r.

Stałe miejsce prowadzenia działalności w VAT

Mimo wprowadzonej definicji terminu stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, to w głównej mierze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości wypracowało wskazówki interpretacyjne tego terminu. Jak zatem prawidłowo ustalić miejsce świadczenia usług na potrzeby VAT?

Prawo podatkowe coraz bardziej skomplikowane

Prawo podatkowe staje się coraz bardziej skomplikowane, z uwagi na szereg nowych przepisów wprowadzanych przez ustawodawcę. Choć kolejne zmiany pomagają zapobiegać nadużyciom podatkowym, to część z nich utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA

Obciążanie kontrahenta kosztami ubezpieczenia a VAT - refaktury i sprzedaż towaru z ubezpieczeniem

W przypadku usług najmu, dzierżawy, leasingu lub innych usług o podobnym charakterze powszechnie stosowaną praktyką jest przenoszenie kosztów ubezpieczenia przedmiotu umowy na usługobiorcę. Również sprzedawcy proponują ubezpieczenie do oferowanych towarów. Jednak tylko w pierwszym przypadku możliwe jest refakturowanie z zastosowaniem zwolnienia, gdy spełnione są liczne warunki. Natomiast sprzedawca towaru przenosi koszty ubezpieczenia poza VAT.

Transakcje łańcuchowe i nienależna korzyść podatkowa w VAT

W przypadku stwierdzeniu błędnego rozliczenia transakcji łańcuchowej organ podatkowy ma obowiązek wykazania istnienia nienależnej korzyści podatkowej po stronie podatnika w celu odmowy prawa do odliczenia VAT. Nie wystarczy samo stwierdzenie nadużycia ze strony podatnika uczestniczącego w łańcuchu transakcji.

Zmiany w wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r.

Ustawodawca przygotował nowelizację, która wprowadza nową treść załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2020 r. Jakie są najważniejsze zmiany w wysokości stawek VAT dla towarów?

Stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada 2019 r.

Od początku listopada 2019 r. będzie obowiązywał nowy zakres stosowania obniżonych stawek podatku VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.

Obowiązkowy NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020 r.

Od początku 2020 r., po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur do paragonów, sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury w każdym przypadku. Niezbędnym elementem paragonu będzie bowiem NIP nabywcy na paragonie. Co to oznacza w praktyce?

Poznaj INFORLEX Biura Rachunkowe!

Zastosowanie stawki 0% VAT przy eksporcie - jakie warunki trzeba spełnić?

Eksport towarów co do zasady może korzystać z obniżonej stawki VAT w wysokości 0%. Jednak w praktyce prawidłowe zakwalifikowanie na potrzeby VAT transakcji towarowych międzynarodowych jest trudne i wymaga wnikliwej analizy warunków dostawy oraz przebiegu transakcji.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) - nowy instrument ochrony podatnika VAT

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy VAT będą mogli składać do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („Dyrektor KIS”) wnioski o wydanie Wiążącej informacji stawkowej („WIS”). Na jej podstawie uzyskają urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanych stawek VAT.

Przestępstwa karuzelowe

Przestępstwa karuzelowe stały się w ostatnim czasie przedmiotem szczególnego zainteresowania polskich organów ścigania. Zaostrzono również przepisy, a prokuratorzy zaczęli domagać się wymierzenia coraz bardziej surowych kar. Wszystko to sprawia, że zasadnym jest pytanie o wymiar represji karnej, która może zostać zastosowana w związku ze skazaniem uczestników obrotu karuzelowego.

Dotacja gminy do działalności spółki przewozowej jest wolna od VAT

Spółka komunalna świadczy usługi publicznego transportu zbiorowego. Ceny biletów oraz zasady korzystania z przejazdów ulgowych i darmowych ustala prezydent miasta. Spółka otrzymuje od miasta na pokrycie strat rekompensatę, która jest ustalana na podstawie wozokilometrów, czyli liczby kilometrów. Spółka nie ma możliwości zidentyfikowania osób korzystających z ulgowych i darmowych przejazdów. Czy rekompensata, którą otrzymuje od miasta, podlega opodatkowaniu VAT?

Obligatoryjny split payment to dodatkowe obowiązki dla firm

Obowiązkowy split payment uszczelni VAT, ale będzie wiązał się również z dodatkowymi obowiązkami dla firm. Eksperci wskazują m.in. na wątpliwości związane ze stosowaniem tej procedury w przypadku wielostronnych potrąceń płatności.

Mały podatnik VAT w 2020 r.

W 2020 r. małym podatnikiem w świetle ustawy o VAT będzie podatnik u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2019 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. Po przeliczeniu, po kursie euro z 1 października br., limit ten wynosi 5 248 000 zł.

Jak fiskus walczy z wyłudzeniami VAT w elektronice

Dystrybutorzy elektroniki mają problem z ubezpieczeniem swoich zobowiązań. Winą za to obarczają urzędników skarbówki, którzy przedłużają kontrole. Problem wynika z sytuacji, jaka miała miejsce przed kilku laty, gdy elektronika była wykorzystywana do wyłudzeń VAT.

Certyfikacja zawodu księgowego dobra dla biznesu

Obecnie nie ma przepisów określających wymagania wobec osób, które chcą być księgowymi. Brak regulacji jest utrudnieniem przy wyborze księgowego przez firmy. Receptą dla biznesu jest system certyfikacji zawodu księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Blokada konta bankowego firmy przez KAS

W pierwszej połowie tego roku Krajowa Administracja Skarbowa zablokowała 2,5 razy więcej zgromadzonych na kontach środków niż w całym 2018 r. Zajmując środki pieniężne na rachunku bankowym przedsiębiorcy KAS nie musi przedstawiać dowodów na popełnienie przestępstwa przez ich posiadacza.

Usługi świadczone zagranicznemu kontrahentowi - odliczanie VAT naliczonego

Polscy podatnicy niejednokrotnie świadczą usługi na rzecz podmiotów zagranicznych, które co do zasady nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jednocześnie krajowi przedsiębiorcy nabywają usługi i towary niezbędne do realizowania czynności na zlecenie zagranicznego podmiotu. Czy w tym przypadku przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu powyższych świadczeń?

VAT 2019/2020 - wiążąca informacja stawkowa (WIS) [PODCAST]

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to nowy rodzaj decyzji podatkowej, stanowiącej potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki podatku VAT. Oprócz WIS ustawodawca wprowadza również liczne zmiany w samych stawkach VAT, które w większości będą obowiązywały od 1 kwietnia 2020 r. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Ulga na złe długi - ograniczenia w stosowaniu niezgodne z prawem wspólnotowym

Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE, wprowadzanie ograniczeń w stosowaniu ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik nie jest już podatnikiem VAT, pozostaje w sprzeczności z regulacjami wspólnotowymi.

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) a indywidualna interpretacja podatkowa

Już od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli korzystać z nowej instytucji w podatku od towarów i usług, czyli wiążącej informacji stawkowej (WIS). Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki VAT. Co istotne, w zakresie objętym WIS nie będą już wydawane interpretacje indywidualne.

Nie trzeba dokumentować wykonania usług niematerialnych aby odliczyć VAT

Podatnik VAT nie musi posiadać dokumentacji, potwierdzającej wykonanie usług niematerialnych, aby zgodnie z prawem odliczyć VAT od tych usług – wystarczy faktura. To teza precedensowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 lipca 2019 r. (sygn. akt I SA/Gl 448/19). WSA uznał, że ustawa o VAT nie przewiduje takiego obowiązku, zatem organy podatkowe nie mogą żądać od podatników VAT materialnych dowodów potwierdzających wykonanie poszczególnych usług niematerialnych.

Koszty używania samochodu wykorzystywanego do celów statutowych instytucji kultury

Instytucja kultury zwolniona z CIT i niebędąca podatnikiem VAT otrzymała w drodze darowizny samochód o niskiej wartości (3500 zł). Został on wprowadzony na stan środków trwałych i dokonano amortyzacji jednorazowej. Auto ma służyć tylko działalności statutowej. Jak prawidłowo rozliczać wydatki eksploatacyjne i na paliwo?

Konferencja podatki 2019/2020 – przegląd kluczowych zmian

Mamy przyjemność zaprosić na wydarzenie pt. Konferencja podatki 2019/2020 – przegląd kluczowych zmian. Konferencja odbędzie w dniach 18-19 listopada br. w Warszawie. Patronem medialnym jest Infor.

Obowiązek odbierania e-faktur w zamówieniach publicznych

Zamawiający ma obowiązek przyjmować e-faktury w zamówieniach publicznych niezależnie od wartości wskazanej na fakturze. Zmiana ta ma zastosowanie od 1 sierpnia 2019 r. Przed tą datą obowiązek dotyczył e-faktur od kwoty 30 tys. euro.

Kasy fiskalne online - zgłoszenie i fiskalizacja

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych muszą posiadać kasy rejestrujące. Od maja tego roku funkcjonują już nowego rodzaju urządzenia, tzw. kasy fiskalne online. Jak przebiega wybór kasy rejestrującej oraz jak powinno wyglądać zgłoszenie i fiskalizacja kasy online?

Kas fiskalne online - już ponad 60 milionów e-paragonów

Już około 40 tys. kas fiskalnych online przesyła dokumenty fiskalne do Ministerstwa Finansów. Podatnicy wysłali już ponad 60 milionów e-paragonów. Możliwość stosowania takich kas weszła w życie 1 maja 2019 r.

Duplikat faktury zakupu w ewidencji VAT nabywcy

Podstawowym dokumentem potwierdzającym zakup przez przedsiębiorcę jest faktura. Na co dzień zdarzają się sytuacje, kiedy faktury ulegają zniszczeniu lub zaginą w trakcie wysyłki i nigdy nie trafią do odbiorcy. W takich przypadkach może pojawić się wątpliwość z jaką datą ująć duplikat faktury w ewidencji podatkowej.

Dostawa nieruchomości z budynkiem do rozbiórki nie jest dostawą "terenu budowlanego"

Transakcja dostawy terenu, na którym w momencie tej dostawy znajduje się budynek, nie może zostać uznana za dostawę „terenu budowlanego”, gdy owa transakcja jest gospodarczo niezależna od innych świadczeń i nie tworzy z nimi jednej transakcji, nawet gdy zamiarem stron było to, by budynek został w całości lub w części rozebrany w celu zwolnienia miejsca dla nowego budynku. Tak Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 4 września 2019 r. (sygn. C‑71/18) zinterpretował przepisy dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dyrektywa VAT).

NIP na paragonie - nowe zasady wystawiania faktur od 2020 r.

Sprzedawca wystawi fakturę VAT do paragonu jedynie w przypadku gdy na tym paragonie znajdzie się NIP nabywcy. Nowe regulacje w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów

Od nowego roku zmienią się zasady wystawiania faktur do paragonów. Fakturę dla podatnika VAT będzie można wystawić tylko wówczas, gdy wydany wcześniej paragon będzie zawierał numer identyfikujący nabywcę.

Split payment – kto od 1 listopada 2019 r. musi obowiązkowo posiadać rachunek rozliczeniowy

Od 1 listopada 2019 r. mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie zastąpiony stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności dla towarów i usług wymienionych w zał. nr 15 do ustawy o VAT. Obowiązkowy split payment wiąże się też ze zwiększonymi obowiązkami. Każdy podatnik sprzedający i nabywający te towary lub usługi musi obowiązkowo posiadać rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do tych rozliczeń nie można posługiwać się rachunkiem osobistym, który może być przez osoby fizyczne wykorzystywany w działalności.

Obowiązek oznaczania faktur słowami „mechanizm podzielonej płatności”

Obowiązkowy split payment zacznie funkcjonować już od 1 listopada 2019 r. Sprzedawca, który tylko częściowo zbywa towary i usługi wrażliwe, będzie mógł wszystkie faktury oznaczać słowami "mechanizm podzielonej płatności". Nie naruszy prawa, gdy zastosuje takie oznaczenie, mimo że w ogóle nie musi tego robić.

Zmiany VAT 2019-2020

Obecne zmiany w VAT to prawdziwa rewolucja. Nowe regulacje to nie kosmetyczne korekty przepisów, a poważne, daleko idące modyfikacje zasad rozliczania podatków. Zmiany będą wprowadzane w kilku termiach. Pierwsze obowiązują już od września 2019, a kolejne wejdą: w listopadzie 2019 r., styczniu oraz kwietniu 2020 r. W przypadku niektórych nowych regulacji brak prawidłowego wdrożenia może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

VAT 2019/2020 - matryca stawek VAT i Wiążąca Informacja Stawkowa

Nowa matryca stawek VAT oparta na nomenklaturze scalonej (CN) pozwoli m.in. na wyeliminowanie absurdów w stosowaniu stawek, gdzie podobne towary były opodatkowane według różnych stawek. Pojawi się też nowy instrument (tj. Wiążąca Informacja Stawkowa), zapewniający większą pewność co do prawidłowości stosowania stawek VAT. Nowe regulacje wejdą w życie już 1 listopada 2019 r., jednak większość zmian stawek VAT będzie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Jak ująć usługi kompleksowe na fakturze

Organy podatkowe uznają, że w przypadku specyfikacji świadczeń na fakturze nie mamy do czynienia ze świadczeniem kompleksowym. Takie rozumowanie organów zostało jednak zakwestionowane przez NSA, który zwrócił uwagę, że ustawa o VAT wymaga od podatnika, aby wystawiana przez niego faktura odzwierciedlała rzeczywisty przebieg transakcji, a więc dokumentowała sprzedaż oraz te elementy, które w ramach tej sprzedaży miały rzeczywiście miejsce.

Kiedy darowizna żywności jest zwolniona z VAT

Zwolnienie z VAT darowizny produktów spożywczych ma zastosowanie pod warunkiem posiadania przez dokonującego darowizny (nieodpłatnej dostawy towarów) dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowana żywność musi zostać przeznaczona wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez organizację.

Raport końcowy komisji ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza do spraw podatku VAT przyjęła raport końcowy ze swych prac. Wskazuje on na rozszczelnienie systemu podatkowego w latach 2007-2015.

Rozliczenia VAT w UE - zmiany od 1 stycznia 2020 r.

Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian do Dyrektywy VAT. Nowelizacja ta jest kluczowa zwłaszcza dla podatników dokonujących obrotu towarowego z innymi krajami UE. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wdroży unijne regulacje do krajowego porządku. Co do zasady zmiana Dyrektywy VAT zostanie wprowadzona, począwszy od 1 stycznia 2020 r.

Otrzymanie przez szkołę sprzętu komputerowego za złotówkę a VAT

Szkoła jako obdarowana zawarła umowę darowizny z fundacją o statusie: wspieranie instytucji i organizacji społecznych prowadzących działalność oświatową i wychowawczą. Przedmiotem darowizny jest sprzęt komputerowy. Wartość darowizny wynosi 1 zł. Należność tę należy zapłacić na konto fundacji. Wszelkie zobowiązania podatkowe wynikające z otrzymania darowizny pokrywa obdarowany. Czy szkoła powinna wystawić fakturę oprocentowaną 23% VAT i odprowadzić VAT jako przychód? Czy ta umowa darowizny jest zwolniona z VAT?

Transakcje nieruchomościowe w gminie a VAT

Opodatkowanie VAT transakcji na nieruchomościach dokonywanych przez gminy w praktyce stwarza wiele problemów. Nie zawsze łatwo jest ustalić, czy dana czynność w ogóle podlega opodatkowaniu, a jeżeli tak, to w jaki sposób powinna być opodatkowana.

Raport Komisji Europejskiej w sprawie luki w VAT

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w 2017 roku Malta, Polska i Cypr radziły sobie najlepiej w Unii Europejskiej w walce z luką VAT. W całej UE państwa członkowskie straciły łącznie 137 mld euro dochodów z tytułu tego podatku.

Czy kary umowne nakładane na kontrahentów są opodatkowane VAT

Kara umowna, którą spółka zamierza obciążać swoich klientów nie będzie miała bezpośredniego związku z żadną czynnością mającą charakter świadczenia ze strony podmiotu zobowiązanego. Tak więc nie będzie spełniona przesłanka istnienia związku pomiędzy zapłatą przez klientów spółki określonej kwoty pieniężnej a otrzymaniem świadczenia wzajemnego, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że zapłata tych kwot będzie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kwalifikacja umowy komisu na gruncie VAT

W celu uproszczenia rozliczeń dokonywanych w ramach umowy komisu, zrównano z dostawą towarów wydanie towarów między komitentem a komisantem oraz wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej. Na potrzeby VAT wszystkie wykonywane w ramach umowy komisu czynności są traktowane jak niezależne od siebie dostawy towarów. Tak wynika z wyroku NSA z 10 maja 2019 r. (sygn. I FSK 425/17).

REKLAMA