REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w VAT przeciwdziałające oszustwom - propozycje Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego

Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego przy Ministrze Finansów przyjęła propozycje swojego zespołu ds. podatków pośrednich, dotyczące rozwiązań ograniczających możliwość popełniania oszustw VAT. Zdaniem Rady zwalczanie oszustw powinno mieć charakter kompleksowy i obejmować oprócz rozwiązań legislacyjnych również m.in. aspekty związane z funkcjonowaniem administracji podatkowej (oraz jej współpracy z innymi organami państwa) a także odpowiednich narzędzi wspomagających działania administracji (np. odpowiednie systemy IT).

Czy zachowują ważność badania techniczne pojazdów wykonane przed 1 kwietnia 2014 r.?

W związku ze zmiana w prawie podatkowym jakie nastąpiły 1 kwietnia 2014 roku część przedsiębiorców zastanawia się czy badania techniczne pojazdów wykonane przed 1 kwietnia 2014 r. mają ważność? Czy może trzeba ponownie oddać auto do przeglądu technicznego.

Czy samochód nabyty przed 1 kwietnia 2014 r. i wykorzystywany w celach „mieszanych" trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód zakupiony przed tą datą, który wykorzystywany jest w celach mieszanych trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26?

Prywatne wykorzystywanie samochodu zgłoszonego jako informację VAT-26 grozi odebraniem praw do pełnych odliczeń. Czy jednak można takie auto wynająć innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą na potrzeby prowadzonej przez niego firmy?

REKLAMA

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Zdarza się, że firmy zmieniają przeznaczenie samochodów ze stricte służbowego na użytek mieszany, w tym cele na potrzeby prywatne. W jaki sposób należy zgłosić urzędowi skarbowemu fakt zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu?

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Czy można korygować zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu

Czy dopuszczalne jest korygowanie zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu? Jeżeli tak, to czy o doko­nywanych korektach należy zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego?

Czy w jazdach lokalnych ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić ryczałtem

Pracownik firmy porusza się autem wyłącznie na terenie jednego miasta. Czy można zatem zastąpić ewidencję przebiegu pojazdu jakimś rodzajem ryczałtu?

REKLAMA

VAT od czynności wykonywanych przez komorników sądowych – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 października 2015 r. do wszystkich czynności wykonywanych przez komorników będą miały zastosowanie ogólne zasady rozliczania podatku od towarów i usług. W związku z tym faktem MF przygotowało broszurę informacyjną, opublikowaną 21 września 2015 r. którą prezentujemy poniżej.

Jak przedstawiciele handlowi powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

Przedstawiciele handlowi dużo podróżują autem. Jak zatem powinni prawidłowo prowadzić ewidencję przebiegu, by firma można korzystać z pełnego odliczenia VAT od samochodów?

Czy wystarczy prowadzić ewidencję, aby odliczyć 100% VAT naliczonego

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów działalności gospodarczej jest umiejętne korzystanie z ulg podatkowych. Czy do pełnego odliczenia podatku od auta firmowego niezbędne jest prowadzenie ewidencji jego przebiegu?

Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Kupując auto z myślą o pełnym wykorzystaniu go w firmie, trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia przebiegu (chyba że auto jest z niej zwolnione). Kiedy dokładnie trzeba rozpocząć prowadzenie ewidencji?

Czy ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić regulaminem pojazdu?

Regulamin pojazdu a ewidencja przebiegu pojazdu - czym różnią te pojęcia i czy mogą być traktowane zamiennie dla celów podatkowych?

Czy trzeba prowadzić ewidencję dla samochodu typu van, aby odliczać 100% VAT naliczonego

Samochody typu van, z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodąhttps://fobos.infor.pl/?page=art_list#dob_tab_content oddzielającą przedział pasażerski od bagażowego objęte są specjalnymi przywilejami podatkowymi. Co zyskuje właściciel takiego pojazdu prowadzący firmę?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji

Czy samochody demonstracyjne sprzedawane w salonach samochodowych muszą zostać objęte ewidencją przebiegu aby dealer mógł odliczać od nich pełen podatek VAT.

Czy incydentalna sprzedaż samochodu osobowego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności powoduje obowiązek instalacji kasy rejestrującej

Prowadząc firmę świadczącą usługi wyłącznie dla firm trzeba pamiętać, że transakcje zawierane z osobami fizycznymi mogą spowodować konieczność instalacji kasy rejestrującej. Czy jednorazowa transakcja typu sprzedaż auta należącego do środków trwałych firmy wymaga skorzystania z kasy fiskalnej?

Czy odliczenie VAT przy nabyciu części składowych oznacza, że darowizna samochodu będzie opodatkowana

Przekazanie auta wykorzystywanego w działalności gospodarczej wiąże się często z koniecznością rozliczenia się za odliczony VAT. Dlaczego tak się dzieje?

Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Nowe przepisy podatkowe zmieniły też kwestię sprzedaży aut służbowych. Czy sprzedając po 1 kwietnia 2014 r. samochód użytkowany w działalności, który został nabyty na podstawie umowy sprzedaży bez odliczenia VAT, trzeba naliczyć VAT według stawki 23%?

Czy sprzedaż samochodu oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Korzystam ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Zamierzam sprzedać samochód, który jest na środkach trwałych. Czy w związku z tym stracę prawo do zwolnienia?

Czy sprzedając samochód podatnik może odzyskać część nieodliczonego podatku

Na początku kwietnia jako podatnik będący osobą fizyczną kupiłem samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z faktury dokumentującej zakup samochodu odliczyłem 50% (tj. 9430 zł), gdyż samochód częściowo wykorzystuję do celów prywatnych. Czy sprzedając samochód za 2-3 lata, będę mógł odzyskać część nieodliczonego podatku?

Czy udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego

Spółka wynajmuje za określoną kwotę swoje auta przedstawicielom handlowym prowadzącym działalność. Używane są one przez nich wyłącznie do pracy. Czy spółka ma prawo do odliczania VAT naliczone­go od wydatków związanych z samochodami udostępnianymi przedstawicielom handlowym w pełnej wysokości, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Spółka złożyła informację VAT-26, w której wskazała posiadane samochody osobowe. Latem spółka zamierza jednak udostępniać samochody swoim pracownikom do celów prywatnych. Czy jest to moż­liwe? Co w tym celu spółka powinna uczynić i jakie będą tego konsekwencje? Czy sytuacja się zmieni, jeżeli spółka zamiast nieodpłatnie udostępniać samochody wynajmie je pracownikom?

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Spółka z o.o. chce zawrzeć umowę odpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów pry­watnych z członkiem zarządu. Czy należy wystawić na rzecz członka zarządu fakturę za odpłatne korzystanie lub zaksięgować przychód spółki z o.o z ww. tytułu na podstawie polecenia księgowania? Czy wartość odpłatnego korzystania należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej? Czy należy opodat­kować tę wartość świadczenia podstawową stawką VAT 23%?

Czy użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT

W kwietniu 2014 r. nabyłem samochód (do 3,5 tony). Samochód będę wykorzystywał w działalności gospodarczej, ale ze względu na liczne obowiązki dokumentacyjne zrezygnowałem z pełnego odli­czania VAT i od wydatków związanych z tym samochodem odliczam 50% VAT naliczonego. Czy wy­korzystując samochód na cele prywatne (zakupy, dojazdy do domu i do pracy, wyjazdy urlopowe) powinienem odprowadzać VAT należny?

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Czy w sytuacji kiedy samochód przedsiębiorcy zostanie uszkodzony, a on sam wynajmie inne auto niezbędne do wykonywania pracy, to czy będzie on mógł odliczyć podatek VAT od faktury za wynajem auta?

Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić VAT należny od użytku prywatnego

Wielu podatników ma problem z nowymi przepisami podatkowymi. Wątpliwości budzi szereg problemów, zwłaszcza związanych z leasingiem. Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić także VAT należny od użytku prywatnego?

Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Czy nowe przepisy podatkowe ważne od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły limity dotyczące wysokości VAT-u, który można odliczyć w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Wykup samochodu z leasingu a odliczenie VAT

Po zakończeniu okresu leasingowania auta, przedsiębiorca może go wykupić na własność. Czy może odliczyć VAT do jego zakupu jeśli auto będzie przeznaczone na cele osobiste?

Czy sprzedając samochód wycofany z leasingu trzeba dokonać korekty VAT naliczonego

Wykup auta z leasingu i późniejsza jego sprzedaż jest obwarowana restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi odliczania podatku VAT. Jak należy wykonać obie transakcję zgodnie z prawem?

Ile VAT-u można odliczyć od wykupu samochodu z leasingu?

Przedsiębiorcy często decydują się wykupić auto z leasingu. Problemem jest jednak właściwe odliczenie podatku VAT od takiej operacji. W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu auta z leasingu?

Szczurek: wprowadzenie odwróconego VAT na elektronikę już daje efekty

Wprowadzenie od 1 lipca 2015 r. tzw. odwróconego VAT na elektronikę już przyniosło pozytywne efekty - ocenił w poniedziałek szef MF Mateusz Szczurek. Wcześniej nadużycia były tak duże, że Polska stała się eksporterem netto telefonów komórkowych, chociaż ich nie produkuje.

Czy można kontynuować odliczanie VAT naliczonego od leasingu samochodu „z kratką"?

Auto z kratką nabyte na zasadach leasingu przed 1 kwietnia 2014 r. podlega pełnemu odliczeniu VAT tylko w określonych przypadkach. O czym należy wiedzieć by z niego skorzystać?

Jak odliczać VAT od samochodów wyleasingowanych przed 1 kwietnia 2014 r

Nowe zasady odliczania podatku VAT od aut wyleasingowanych przed 1 kwietnia 2014 r. pozwalają m.in. odliczać podatek VAT od aut, w którym limit odpisu skończył się przed wejściem w życie nowych przepisów. Zobacz jak to dokładnie zrobić.

Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od rat leasingowych w przypadku umów leasingu zawartych przed 1 kwietnia 2014 r.

Odliczanie VAT-u od rat leasingowych za służbowy samochód było zjawiskiem powszechnych w polskim biznesie. Czy po 1 kwietnia nadal jest to możliwe? Jeśli tak to na jakich warunkach?

Jak odliczać VAT od umów najmu i leasingu samochodów zawieranych od 1 kwietnia 2014 r.?

Odliczanie podatku VAT od umów najmu i leasingu samochodów odbywa się na nowych zasadach. Zobacz jak wykonać taki odpis poprawnie by nie narazić się Urzędowi Skarbowemu.

Odliczanie podatku VAT od paliwa zakupionego kartą paliwową

Firmy transportowe posiadają często auta, które wzięli w leasing wraz z kartami paliwowymi do nich. Czy mogą odliczać VAT od paliw zakupionych do nich za pomocą kart?

Czy można skorygować paragon z kasy fiskalnej fakturą korygującą

Jeden z klientów, któremu sprzedaliśmy towar, ewidencjonując tę sprzedaż na kasie fiskalnej, zażądał od nas skorygowania paragonu fakturą korygującą. Naszym zdaniem przepisy nie umożliwiają dokonania bezpośrednio takiej korekty. Czy mamy rację?

Czy można odliczać 50% VAT od paliwa do samochodów ciężarowych niezgłoszonych w urzędzie skarbowym

Samochód o masie całkowitej do 3,5 tony, wykorzystywany wyłącznie do działal­ności gospodarczej, ale niezgłoszony na VAT-26 bez prowadzonej ewidencji przebiegu - czy dysponując takim pojazdem, przedsiębiorca może odliczać 50 % podatku VAT od jego paliwa?

Czy od 1 kwietnia 2014 r. można odliczać VAT od paliwa do samochodów leasingowanych

Samochody z homologacją N1 objęte są pełnym odliczeniem podatku VAT o ile są wykorzystywane wyłącznie na cele służbowe. A jak wygląda sprawa z odliczaniem podatku

Czy od 1 kwietnia 2014 r. można odliczać VAT naliczony od paliwa do samochodu osobowego

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy podatkowe dotyczące odliczania podatku VAT od pojazdów firmowych. Czy od samochodów służbowych wykorzystywanych do celów mieszanych można odliczyć 50% VAT od paliwa?

Czy można odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych"

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych"?

Czy można odliczyć VAT z faktury usługi naprawy samochodu sfinansowanej przez ubezpieczyciela

Samochody firmowe jak każde inne ulegają wypadkom, dlatego warto je ubezpieczyć. Czy od kosztów naprawy sfinansowanej z polisy ubezpieczeniowej właściciel auta może odliczyć VAT?

Czy po korekcie sprzedaży trzeba ponownie ustalić współczynnik sprzedaży

Na podstawie umów zawartych z zakładami ubezpieczeniowymi świadczymy usługi assistance. Początkowo zaklasyfikowaliśmy je jako usługi zwolnione z VAT, lecz taką klasyfikację zakwestionował nam fiskus. Stosując się do otrzymanej interpretacji indywidualnej, skorygowaliśmy nasze faktury i rozliczenia VAT, wykazując te usługi jako opodatkowane stawką podstawową. Jednak z tą interpretacją nie zgodził się NSA, przyznając nam ostatecznie rację, co do zwolnienia z VAT tych usług. W związku z tym, ponownie skorygowaliśmy nasze faktury, ujmując te korekty - zgodnie ze wskazówkami fiskusa zawartymi w otrzymanej interpretacji - na bieżąco. Jednak korekty te dotyczą sprzedaży z lat ubiegłych, na podstawie której obliczaliśmy wskaźnik proporcji stosowany do odliczeń VAT. Czy powinniśmy teraz skorygować ten wskaźnik za te lata, ujmując do obliczeń te korekty i na podstawie na nowo obliczonego wskaźnika zweryfikować odliczenia VAT za tamte okresy?

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

Zdarza się, że przedsiębiorcy zakupują części do swoich samochodów firmowych przez internet. Czy zatem mogą odliczać podatek VAT od kosztów przesyłki?

Jak skorygować fakturę zawierającą VAT z powodu błędnego ustalenia miejsca świadczenia usług

Świadczę usługi doradztwa technicznego z zakresu geodezji związane z obsługą budowy kompleksu technicznego na nieruchomości położonej w Niemczech. Sądząc, że do moich usług ma zastosowanie ogólna reguła określania miejsca świadczenia usług, wynikająca z art. 28b ustawy o VAT, do wynagrodzenia określonego w euro doliczałem polski podatek VAT, gdyż nabywcą mojej usługi była spółka będąca podatnikiem VAT z siedzibą w Polsce. Ponieważ nie byłem pewien poprawności ustalenia miejsca świadczenia moich usług, wystąpiłem o interpretację indywidualną. Z otrzymanej odpowiedzi wynika jednoznacznie, że moje usługi w tym konkretnym przypadku są usługami związanymi z nieruchomością, zatem miejscem ich świadczenia jest miejsce położenia tej nieruchomości, czyli Niemcy. Popełniony przeze mnie błąd w zakwalifikowaniu miejsca świadczenia moich usług spowodował, że niepotrzebnie naliczałem VAT na fakturach dla nabywcy. Czy mam prawo skorygować tę pomyłkę poprzez wystawienie faktur korygujących i odzyskać nadpłacony VAT składając korektę deklaracji, w których został on nieprawidłowo wykazany jako podatek należny?

Jak wystawić fakturę korygującą, gdy zamiast zwolnienia opodatkowano usługę

W wystawionej za usługi fakturze wykazałem wartość swojego wynagrodzenia wraz z podatkiem VAT, zgodnie z zawartą umową. Obecnie okazało się, że moje usługi korzystają ze zwolnienia z VAT. Czy w takim przypadku korygując fakturę mogę potraktować cenę brutto z faktury pierwotnej jako cenę netto? Wówczas wartości te będą zgodne z zawartą umową, której nie można zmienić, gdyż została ona zawarta w wyniku wygranego przetargu, a tym samym nie może już ulec zmianie wartość przedmiotu zamówienia.

Czy można wystawić fakturę korygującą przed faktycznym zwrotem towarów przez nabywcę

Sprzedaliśmy jednemu z kontrahentów towar z odroczonym terminem płatności. Kontrahent nie zapłacił za towar, ani go nie zwrócił. Odstąpiliśmy od umowy sprzedaży i podjęliśmy starania o odzyskanie towaru. Czy możemy już teraz, po skutecznym złożeniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy sprzedaży, jednakże przed faktycznym zwrotem towaru, skorygować faktury wystawione uprzednio dla tego kontrahenta?

Konieczny jest plan ratunkowy dla VAT-u

Katastrofalny stan podatku od towarów i usług jest już nieukrywanym faktem: dochody w sierpniu 2015 roku były rekordowo niskie, a wrzesień będzie jeszcze gorszy. Władza niechętnie potwierdza, że jak zwykle nie sprawdzają się jej prognozy, a dochody budżetu państwa z tego podatku za osiem miesięcy wyniosły około 80 mld zł, czyli mniej niż w zeszłym roku, a w kasie państwa zabraknie do końca roku około 16 mld zł.

Jak korygować VAT odliczony od części zakupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego

Części samochodowe nabywane przez przedsiębiorcę mogą być objęte 100% odliczeniem VAT-u, jednak czy zamontowane w samochodzie o przeznaczeniu mieszanym, nadal objęte są pełnym odliczeniem podatku? Czy potrzebna jest korekta podatku?

REKLAMA