REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na złe długi - jak z niej skorzystać?

Nowelizacja ustawy o VAT, która obowiązuje od początku tego roku, wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących ulgi na złe długi. Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z ulgi na złe długi?

Faktura VAT RR - kiedy można odliczyć VAT?

Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, także w przypadku wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR bez podania daty faktury VAT RR.

Przekazanie towarów z logo - rozliczenie VAT

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

Nowe wzory informacji VAT-UE od 1 lipca 2013 r.

Nowe wzory informacji VAT-UE wraz z załącznikami oraz korekty VAT-UEK zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.. Zmiany mają związek z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

Od kwietnia 2013 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące VAT, w zakresie definicji próbek. Jakie kryteria powinny obecnie spełniać takie małe ilości towarów, nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców swoim kontrahentom, aby można je było wyłączyć z opodatkowania VAT-em?

Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Jedną z najbardziej dyskutowanych zmian, to ta dotycząca paragonów. Na przystosowanie swoich kas do nowych regulacji podatnicy mają czas do 30 września br. Powstaje pytanie co z kasami które nie mają możliwości technicznych aby spełnić wymagania ustawowe. MF w wyjaśnieniach uspokaja, że nie oznacza to obowiązku wymiany kasy na nową od 1 października 2013 r. Można użytkować stare kasy do czasu ich zużycia.

Zmiany stawek VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostały stawki VAT na wiele wyrobów i usług. W większości przypadków stawka VAT uległa podwyższeniu. Najbardziej popularny przykład to podwyżka stawki VAT na kawy typu latte. Nie jest to jednak jedyna zmiana.

Fiskus wstrzymuje zwrot podatku VAT

Firma Nexa z Zamościa straciła płynność finansową i kończy działalność. Fiskus nadal wstrzymuje spółce zwrot 30 mln zł z tytułu podatku VAT.

REKLAMA

Zwrot VAT po omyłkowym opodatkowaniu czynności zwolnionej

Podatnik dokonujący czynności zwolnionej z VAT, którą błędnie uznał za czynność opodatkowaną, jest uprawniony do odzyskania zapłaconego i wykazanego na fakturze podatku VAT. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. w sprawie C-138/12 (Rusedespred OOD).

Pośrednictwo w wymianie walut zwolnione z VAT

Usługi transakcji wymiany lub pośrednictwa w wymianie walut są zwolnione z podatku od towarów i usług. Dotyczy to również platformy internetowej umożliwiającej obrót walutami, pośredniczącej w transakcjach kupna / sprzedaży walut przez użytkowników tej platformy.

Programowanie kasy fiskalnej – nazwy towarów i usług na paragonie

Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację.

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w VAT od 1 października 2013 r.

Ministerstwo Finansów zmieniło projekt ustawy dotyczący wprowadzenia isntytucji odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 października 2013 r.

VAT od telefonów sprzedawanych pracownikom

Jesteśmy samorządową jednostką budżetową, czynnym podatnikiem VAT. Kupujemy telefony komórkowe do celów służbowych, z których korzystają pracownicy. Telefony są wykorzystywane do wykonywania zadań z zakresu administracji rządowej, czyli czynności nieopodatkowanych. Przy zakupie telefonów nie odliczamy podatku naliczonego. Po okresie użytkowania dłuższym niż pół roku sprzedajemy telefony pracownikom. Czy sprzedaż tych telefonów będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Korekta VAT po przesunięciu terminu płatności

Czy dłużnik musi korygować VAT, gdy przed upływem 150 dni podpisano porozumienie o przesunięciu terminu płatności?

Zmiany w VAT 2014. Skorzystają firmy kupujące droższe auta

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian w VAT w 2014 r. przy nabyciu samochodów osobowych i wydatków związanych z ich wykorzystywaniem w firmie. Jeżeli zmiany wejdą w życie, zyskają przedsiębiorcy, którzy nabędą droższe auta.

Ułatwienia w płaceniu VAT dla portów morskich

Ministerstwo Gospodarki wspiera polskie porty morskie – będą ułatwienia w płaceniu VAT i krótsze odprawy. Takie rozwiązania zakłada tzw. czwarta ustawa deregulacyjna.

Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Po zmianach w VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. podatnicy mają wątpliwości, czy faktura może zawierać nazwy skrócone podatników i czy faktura zawierająca nazwę skróconą nabywcy daje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Ograniczenia w odliczaniu VAT – także dla samochodów osobowych w leasingu

W przypadku leasingu samochodów osobowych podatnikowi przysługuje prawo do częściowego odliczenia VAT-u. W przeciwieństwie jednak do innych źródeł finansowania zakupu pojazdu, podatnik będzie miał możliwość na dodatkowe odciążenie swojego zobowiązania wobec fiskusa.

Coraz więcej firm nie płaci podatku VAT

Rośnie liczba przestępstw gospodarczych. Uczciwe firmy tracą przez szarą strefę, nieuczciwych pracowników i kontrahentów. Jedno z największych niebezpieczeństw to wejście w łańcuch firm, które nie płacą podatku VAT.

Odliczenie VAT z faktur przesłanych e-mailem lub faksem

Czy faktura VAT przesłana e-mailem lub faksem, a następnie wydrukowana i przechowywana w formie papierowej uprawnia do dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na tej fakturze?

Czynności nieodpłatne - jak rozliczać VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Opodatkowaniu VAT podlegają również niektóre dokonywane przez podatników tego podatku czynności nieodpłatne, tj. nieodpłatne dostawy towarów oraz nieodpłatnie świadczone usługi. Z dniem 1 kwietnia 2013 r. niektóre przepisy określające zakres opodatkowania VAT czynności nieodpłatnych uległy zmianie.

Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.

Samochód został kupiony na fakturę VAT marża, więc nie został naliczony VAT. Pojazd był kilkakrotnie naprawiany i od tych zakupów odliczaliśmy VAT. Z faktur tych wynika, że nabyliśmy usługi naprawy (wartość wymienianych części została wliczona w wartość usługi). Teraz wycofujemy samochód z działalności i przekazujemy go na cele osobiste. Czy to przekazanie podlega VAT?

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane z końcem 2013 r.

Likwidacja ulgi w podatku VAT dla inwestorów indywidualnych z końcem 2013 r. to cios dla budownictwa - uważają przedsiębiorcy. Chodzi o odebranie osobom, które budują lub remontują domy indywidualnie, możliwości odliczenia części podatku VAT na niektóre materiały budowlane.

Odliczanie VAT przez stowarzyszenia

Stowarzyszenie nie zarejestrowane w ewidencji Urzędu Skarbowego jako podatnik VAT, prowadzące swoją działalność jedynie w oparciu o realizację zadań statutowych, nie ma możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego, a także nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia z VAT

Jeżeli biuro rachunkowe, świadczące kompleksowe usługi rachunkowo-księgowe, nie będzie wykonywać usług o charakterze doradczym ani nie będzie udzielać porad prawnych, to może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie prętami stalowymi

9 kwietnia 2013 r. Rząd zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na derogację umożliwiającą wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych.

Zwrot VAT za materiały budowlane - wnioski do końca 2018 r.

Z końcem 2013 r. nastąpi likwidacja systemu zwrotu VAT za materiały budowlane. Wnioski o zwrot VAT będzie można jednak składać przez 5 kolejnych lat, czyli do końca 2018 r.

Wydanie bonów towarowych nie podlega VAT

Wątpliwości podatników budzi kwestia opodatkowania podatkiem VAT wydania bonów towarowych (np. pracownikom, klientom, czy kontrahentom). Jednak zdaniem organów podatkowych czynność ta nie wywołuje skutków w VAT. Takiego wydania nie należy dokumentować fakturą VAT, lecz notą obciążeniową. Bony trzeba traktować, jak formę odpłatności za towar lub usługę.

Przedstawiciel podatkowy po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o VAT dotyczące instytucji przedstawiciela podatkowego. Dzięki nowym regulacjom łatwiej jest ustanowić przedstawiciela podatkowego.

Jakie będą stawki VAT w 2014 r.

Według obecnie obowiązujących przepisów od stycznia 2014 r. stawki VAT wracają do poziomów sprzed podwyżki, czyli – 22 proc. i 7 proc. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie stawki VAT będą obowiązywały od nowego roku. Przedsiębiorcy czekają na konkretną deklarację rządu.

Nowa definicja terenów budowlanych a zwolnienie z VAT przy sprzedaży gruntów

Od 1 kwietnia 2013 wzrósł VAT na kawę latte i niektóre usługi, ale za to łatwiej będzie o zwolnienie z podatku VAT terenu pod zabudowę. Za sprawą wprowadzenia od dawna oczekiwanej definicji terenów budowlanych w ustawie o VAT.

Nowe wzory deklarcji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-9M

Od 1 kwietnia 2013 r. uległy zmianie wzory deklaracj VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-9M.

Skutki wprowadzenia odpowiedzialności solidarnej w ustawie o VAT

Projektowane zmiany w ustawie o VAT dotyczące wprowadzenia odpowiedzialności solidarnej nabywcy, za nieuregulowane zaległości podatkowe dostawcy, niosą szereg zagrożeń dla tego pierwszego. Wiąże się to również z ograniczeniem mu możliwości rozliczania się z podatku VAT w okresach kwartalnych.

Zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych i paragonów

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stosowania nowych przepisów w zakresie kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia.

Nowe deklaracje VAT od kwietnia 2013: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów przygotował nowe wzory deklaracji VAT. Chodzi o VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M. Nowe wzory obowiązują od 1 kwietnia 2013 r.

Rozliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Do 31 grudnia 2013 r. przedłużono dotychczasowe zasady odliczania VAT od nabycia i leasingu samochodów oraz od zakupu paliwa do ich napędu. Nie oznacza to, że zasady odliczania VAT przez leasingobiorców się nie zmieniają.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

W dniu 1 kwietnia 2013 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Nowelizacja wprowadziła wiele zmian porządkujących (dostosowujących przepisy krajowe do regulacji unijnych), mających znaczenie dla wszystkich podatników podatku VAT.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Podatnicy VAT nie mają czasu na nudę. Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje bowiem kolejny pakiet nowych regulacji. Istotnie zmienione zostały przepisy ustawy o VAT, i kilku rozporządzeń wykonawczych. Eksperci z Ministerstwa Finansów przygotowali dokładne omówienie najważniejszych zmian. Publikujemy w całości te wyjaśnienia.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - dostawy wewnątrzwspólnotowe oraz transport lotniczy

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązują zmiany w zakresie rozliczania VAT od wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz przewozu w transporcie międzynarodowym.

Stawki VAT - zmiany od 1 kwietnia 2013 r.

Od początku kwietnia obowiązują przepisy wprowadzające pewne zmiany w zakresie stosowania stawek podatku VAT.

Przedstawiciel podatkowy w VAT - nowości od 1 kwietnia 2013 r

Wchodząca w życie od początku kwietnia 2013 r. nowelizacja ustawy o VAT z 7 grudnia 2012 r. kompleksowo uregulowała instytucję przedstawiciela podatkowego. Do obowiązujących rozwiązań wprowadzono dalsze uproszczenia dla podatników zagranicznych ustanawiających przedstawiciela podatkowego oraz ułatwienia dla podmiotów, które mają pełnić funkcję przedstawiciela podatkowego.

Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013 r.

Od początku kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych, które przynosi dość sporo zmian. Eksperci Ministerstwa Finansów przygotowali omówienie najważniejszych z tych nowości. Poniżej publikujemy te wyjaśnienia.

Ministerstwo Finansów o fakturach pro-forma

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie przewidują, w celu dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wystawiania dokumentów określanych mianem faktur pro-forma. Faktury pro-forma nie są dowodami księgowymi.

Stawki VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od 1 kwietnia 2013 r., spowodowała zmianę stawek VAT na niektóre wyroby i usługi. Większość zmian będzie polegała na podwyższeniu stawki VAT do 23%.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady rozliczeń kasowych. Wybór metody kasowej wiąże się nie tylko z przywilejami. Należy pamiętać, że ma on również konsekwencje dla naszych kontrahentów. Przeanalizujmy krok po kroku, jak wybrać metodę kasową i jak rozliczać się według nowych zasad.

Wyższy VAT na kawę i herbatę z mlekiem

Wchodzące od 1 kwietnia 2013 r. w życie przepisy precyzują, że kawa i herbata sprzedawane z dodatkiem mleka nie stają się napojami mlecznymi, na które obowiązuje niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Zmienią się m.in. zasady rozliczenia wręczania klientom próbek towarów, czy materiałów reklamowych i promocyjnych z logo firmy. Inna będzie definicja działalności gospodarczej. Więcej nieodpłatnych dostaw będzie opodatkowanych. Droższa będzie kawa latte i cappuccino w kawiarni.

Obniżenie podatku VAT mało prawdopodobne

Premier uznał za mało prawdopodobne obniżenie podatku VAT. Donald Tusk powiedział, że byłoby to możliwe, gdyby w drugiej połowie roku zdecydowanie poprawiła się sytuacja gospodarcza.

Kasy rejestrujące od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia ma wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Pomimo że w większości powiela ono dotychczasowe regulacje, zawiera również przepisy nakładające na podatników nowe obowiązki lub normujące kwestie dotychczas nieregulowane, a spotykane w praktyce.

REKLAMA