REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak udokumentować zmianę ceny towaru dokonaną po wystawieniu faktury korygującej

Przepisy nie przewidują możliwości korygowania faktur korygujących, tj. wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych wcześniej. Jednak nie ma też zakazu. Zatem kolejna faktura korygująca wystawiona po wcześniej wystawionej fakturze korygującej powinna zawierać wyraźną adnotację o tym, że pierwotna faktura VAT została już wcześniej skorygowana.

Jak przeliczyć na złotówki kwotę VAT wyrażoną na fakturze w walucie obcej

Należy zauważyć, w ustawie o VAT nie ma przepisu, który odnosiłby się wprost do kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Jednak brak też jest uregulowań, które zabraniałyby dokumentowania transakcji dokonywanych przez podatników VAT w obcej walucie.

Jakie obowiązki ciążą na podatniku w związku z wystawieniem faktury korygującej obniżającej podstawę opodatkowania

W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania rozliczenie korygowanych faktur winno nastąpić w rozliczeniach za miesiąc, w których wystawca faktury otrzymał potwierdzenie otrzymania faktur korygujących.

Czy pobranie kaucji za opakowanie zwrotne podleganiu opodatkowaniu VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań.

REKLAMA

Kiedy licencjodawca ma obowiązek wystawić fakturę VAT

W przypadku udzielenia licencji do praw autorskich, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Jak prawidłowo określić miejsce opodatkowania usług projektowych związanych z nieruchomościami

Usługi związane z nieruchomościami są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu są wykonywane, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz, gdzie faktycznie (fizycznie) wykonuje tą usługę. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia.

Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego

W przypadku, gdy świadczone usługi wykonywane są dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w Polsce a nie jest ona siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania, miejscem opodatkowania tych usług jest Polska.

Po jakim czasie nie trzeba wystawiać faktury VAT osobie fizycznej

Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

REKLAMA

Czy odliczyć VAT z faktury niezawierającej pełnej nazwy nabywcy

Niepodanie pełnej nazwy nabywcy na fakturze, nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT z tej faktury - o ile inne, wskazane na fakturze dane dotyczące nabywcy jednoznacznie określać będą, kto jest nabywcą.

Jak wystawiać faktury VAT za usługi komputerowe opodatkowane na terytorium państw trzecich

Gdy miejscem świadczenia i opodatkowania usług jest terytorium państw trzecich, to faktury dokumentujące te usługi nie powinny zawierać informacji dotyczących stawki i kwoty VAT oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Nie będą musiały także zawierać informacji dotyczących numeru identyfikacji podatkowej nabywcy.

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?

Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?

Jaki załącznik do zbiorczej faktury VAT

Przedsiębiorcy dostarczający jednemu kontrahentowi w ciągu miesiąca wiele różnych towarów mają wątpliwości jak udokumentować te transakcje. Można wystawiać na koniec miesiąca jedną fakturę (zbiorczą), która obejmowałaby dostawę towarów w danym miesiącu. Do faktury takiej dołączyć trzeba dokładną listę dostarczonych towarów.

Czy przy sprzedaży miejsca parkingowego trzeba zapłacić 7%, czy 22% VAT?

Prawidłowe jest stanowisko, że kupując mieszkanie z miejscem parkingowym powinniśmy zapłacić 7% VAT od całej wartości transakcji. Natomiast jeżeli kupowalibyśmy tylko samo miejsce parkingowe, to stawka VAT powinna wynosić 22%.

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Ile można odliczyć VAT od firmowego samochodu osobowego?

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć tylko 60% kwoty VAT określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Czy na fakturze VAT można dodawać nazwy oddziałów przedsiębiorstwa osoby fizycznej

Umieszczenie na fakturze oprócz imienia i nazwiska oraz adresu przedsiębiorcy, także nazwy zakładu/oddziału, którego działalności dotyczy faktura nie jest błędem.

Jaka stawka VAT dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą

Często się zdarza, że podatnicy prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych realizują inwestycje, które ze względu na swoją specyficzność trudne są do zakwalifikowania jako związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W tym przypadku właściwa będzie stawka 22%.

Jak odliczać VAT od samochodów z kratką?

Do pełnego odliczenia VAT zawartego w cenie pojazdu uprawnia obecnie zakup samochodów ciężarowych oraz samochodów z tzw. „kratką”. Dotyczy to również odliczania VAT od nabywanych paliw do takich samochodów.

Czy stary prywatny samochód może być kosztem firmy?

Warto wiedzieć, że można wrzucić w koszty firmy cenę jaką zapłaciło się nawet kilka lat temu za swój prywatny samochód. Trzeba jednak wprowadzić swój stary samochód do firmy jako środek trwały.

Czy przekazywanie pieniędzy przedstawicielstwu podlega VAT

Czy przekazywanie przez Spółkę na rzecz przedstawicielstwa środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań tego podmiotu, jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług?

Jak skutecznie wybrać kwartalne rozliczenie z VAT

W dniu 25 lutego 2010 r. podatnik złożył w Urzędzie Skarbowym pisemne zawiadomienie, iż począwszy od pierwszego kwartału 2010 r. będzie rozliczać się z podatku VAT kwartalnie. Zawiadomienie to nie zostało złożone równocześnie z formularzem aktualizacyjnym VAT-R, który został złożony w ww. Urzędzie Skarbowym w dniu 27 lutego 2010 r. Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego rozliczania się z podatku VAT jest prawnie skuteczne, pomimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

Czy można ustanowić pełnomocnika do podpisywania deklaracji VAT

Czy możliwe jest udzielenie osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych VAT-7 i VAT-7k w imieniu podatnika bądź osoby reprezentującej osobę prawną będącą podatnikiem?

Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika

Szczególny przypadek transakcji wewnątrzwspólnotowych ma miejsce w przypadku przemieszczenia przez jednego podatnika towaru z jednego państwa członkowskiego do innego.

Czy rolnik sprzedając grunt rolny jest zobowiązany do odprowadzenia VAT

Rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne. Jeśli więc osoba taka dokonuje sprzedaży majątku związanego z własną działalnością, jest z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

Czy spółka może być rolnikiem ryczałtowym

Czy Spółka spełnia założenia definicji „rolnika ryczałtowego” i czy w związku z tym może nie naliczać VAT od opisanych w stanie faktycznym: sprzedaży roślin pochodzących z upraw, świadczonych usług, hodowli zwierząt i nie składać z tego tytułu deklaracji VAT-7?

Czy można uznać za fakturę VAT potwierdzenie zakupu biletu za pośrednictwem strony internetowej

Fiskus uważa, że takie bilety nie mogą być uznane za fakturę, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie są wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług.

Czy można odliczyć VAT z faktury bez pełnej nazwy firmy nabywcy będącego osobą fizyczną

W świetle obowiązujących przepisów brak pełnej nazwy firmy osoby fizycznej nie powinien być przeszkodą dla odliczenia VAT, o ile na fakturze znajdą się nazwisko i imiona nabywcy.

Co to jest próbka i prezent małej wartości w prawie unijnym dotyczącym VAT

Przekazanie próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Jak powinno się rozumieć te pojęcia na gruncie VAT tłumaczy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 września 2010 r. w sprawie C‑581/08 EMI Group Ltd przeciwko The Commissioners for Her Majesty’s Revenue and Customs.

Jak oceniać czynności kompleksowe w podatku VAT

Co do zasady każda czynność musi być uznawana za odrębną i niezależną, jednakże świadczenie obejmujące jedną czynność z ekonomicznego punktu widzenia nie powinno być sztucznie dzielone, by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT.

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych.

Kiedy firma szkoleniowa może odliczać VAT

Czy podatnikowi świadczącemu usługi szkoleniowe (zwolnione z VAT) przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją szkolenia?

Jak wystawiać faktury na małżonków prowadzących osobne firmy aby mogli odliczyć VAT

Małżonkowie, prowadzący odrębne działalności gospodarcze, dokonujący budowy domu mieszkalnego z wydzieloną częścią usługową, wykorzystywaną do prowadzonych działalności, mają prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w związku z poniesionymi z tego tytułu wydatkami.

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy.

Jak wygląda kwestia bezpodstawnego wzbogacenia, na gruncie ustawy o VAT

Przepisy przewidują, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości (art. 405 kodeksu cywilnego).

Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT

Czy Stowarzyszenie Kierowców, które prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu pracy kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia, powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług?

Jak rozliczyć VAT przy przekazaniu samochodu firmowego na cele osobiste

Czy w przypadku przekazania przez podatnika na cele osobiste samochodu osobowego, stanowiącego towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług o wartości początkowej nie przekraczającej 15000 zł w tym samym roku, w którym dokonano zakupu samochodu i zwolnienia tego przekazania od podatku VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 97 poz. 970 ze zm.) istnieje obowiązek korekty 100% podatku VAT wcześniej odliczonego przy zakupie (art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)?

Jak rozliczyć w VAT import usług szkoleniowych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza zlecić zagranicznej firmie wykonanie usługi szkoleniowej w Polsce. Firma ta nie jest zarejestrowana jako podatnik w Polsce, a więc podatek zostanie rozliczony przez Spółkę w ramach importu usług. Czy w związku z powyższym u Spółki wystąpi sprzedaż zwolniona i ciążyć będzie na niej obowiązek stosowania przepisów o odliczaniu częściowym?

Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem

Prowadzę sklep spożywczy, a jednocześnie dorabiam jako taksówkarz. Chciałbym skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług taksówkowych ryczałtem. Moje wątpliwości dotyczą możliwości odliczania VAT naliczonego, związanego z nabywaniem towarów i usług (w szczególności usług związanych z naprawą samochodu). Czy będzie to możliwe?

Czy świadczenia w ramach projektu realizowanego z funduszy UE są opodatkowane VAT

Spółka z o.o. jest wydawcą dzienników regionalnych . Działalność gospodarcza Spółki koncentruje się na działalności wydawniczej, świadczeniu usług poligraficznych oraz sprzedaży powierzchni reklamowej w prasie. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Czy wykonanie świadczeń w ramach projektu będącego realizacją środków z dotacji z UE podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Czy w spisie z natury podatnik winien wykazać towary, które nie były przedmiotem dostawy

Brzmienie art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT wprost wskazuje, że podatnik jest obowiązany ująć w spisie z natury takie towary, które nie były przedmiotem dostawy, ale co do zasady mogą być jej przedmiotem. W tym stanie prawnym nie są objęte obowiązkiem ujęcia w spisie z natury te towary, których dostawa nie jest dopuszczalna.

Jak rozliczyć przejęcie majątku zlikwidowanej spółki gminnej

Nie podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie majątku zlikwidowanej spółki kapitałowej miastu, które było jej jedynym udziałowcem.

Jaka stawka VAT dla sprzedaży samego miejsca parkingowego w budynku mieszkalnym

Czy deweloper ma prawo sprzedać samo miejsce parkingowe bez lokalu mieszkalnego? Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż miejsca parkingowego przez dewelopera, mieszczące się w podziemiach budynku mieszkalnego?

Jak rozliczyć VAT przy darowiźnie majątku zlikwidowanej firmy

Wkrótce zamierzam dokonać likwidacji mojej firmy. Po przeprowadzeniu likwidacji chciałbym cały mój majątek firmowy podarować synowi i córce. W związku z powyższym mam wątpliwości, czy darowany majątek będzie podlegał podatkowi od towarów i usług z uwagi na to, że jestem podatnikiem VAT, a wiele przekazywanych ruchomości stanowią środki trwałe.

Czy można wystawiać zbiorcze faktury korygujące

Czy możemy wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla około 20 faktur wystawionych w 2010 r. na rzecz jednego kontrahenta? W każdej z tych faktur zastosowaliśmy zamiast 22% stawkę 7%.

Jaki wpływ na przychody w CIT ma korekta VAT

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują żadnego szczególnego momentu powstania przychodu z tytułu dokonanej przez podatnika korekty VAT. A zatem za moment powstania przychodu należy uznać moment dokonania korekty, a tym jest moment złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po zakończeniu roku, którego korekta dotyczy.

Zdrożeją podręczniki

W 2011 r. ceny podręczników mogą być wyższe o 10 procent. Wynika to 5-procentowej stawki VAT, jaką planuje na książki wprowadzić rząd.

W jakiej formie przechowywać faktury VAT - papierowej czy elektronicznej

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie ma prawnych przeciwwskazań do przechowywania kopii faktury VAT w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.

Co zmiana stawek VAT oznacza dla małych i średnich firm?

Od 2011 r. zaczną obowiązywać nas nowe stawki VAT.  Małe i średnie firmy produkcyjne, które nie mogą zrekompensować podwyżek efektem skali oraz niektóre przedsiębiorstwa usługowe, powinny szczególnie liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Co zatem firmy z sektora MŚP mogą zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian w podatkach?

REKLAMA