REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT od opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W interpretacji indywidualnej z dnia 18 października 2013 r. (nr IPTPP4/443-508/13-5/OS) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składające się na całość należności pobieranych przez spółdzielnię od posiadających spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz posiadających odrębną własność lokalu użytkowego podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Prawo do odliczenia VAT przez spółdzielnię mieszkaniową

W interpretacja indywidualnej z dnia 29 lipca 2013 r. (nr IPTPP1/443-521/13-4/AK) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania, polegającego na dociepleniu budynków mieszkalnych, ponieważ towary i usługi nabyte w związku z realizacją zadania są związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

Faktura korygująca nie kreuje nowego przychodu

W wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1127/12) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że korektę faktury, zwiększającą albo zmniejszającą wartość sprzedaży, bez względu na powody jej wystawienia, należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym ujęto fakturę pierwotną.

Dochody z VAT-u w 2015 roku mogą być jeszcze niższe niż dziś

Od początku 2014 roku coś dziwnego dzieje się wokół podatku od towarów i usług: podatnicy skarżą się na blokadę zwrotów (ponoć jednak dostają ci, których władza lubi), agresywnie działają służby specjalne, które dziś są najważniejszym kontrolerem tego podatku, a czynniki oficjalne za to twierdzą, że jest wyjątkowo dobrze, a dochody budżetowe „mają się znakomicie”.

REKLAMA

Opodatkowanie VAT odpłatnych przejazdów służbowym samochodem

Czy dojazd pracownika z/do miejsca zamieszkania do/z pracy w celu zapewnienia parkowania samochodu należy traktować jako usługę w rozumieniu ustawy o VAT, a tym samym uwzględniać odcinek dojazdu w podstawie opodatkowania podatkiem VAT z tytułu odpłatnego udostępniania pracownikowi samochodu?

VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

Planowana na 1 stycznia 2015 roku nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m. in. zmianę regulacji dotyczących tzw. ulgi za złe długi. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy i w większym stopniu dostosować je do prawa unijnego. W toku konsultacji społecznych Business Centre Club zaproponował umożliwienie korzystania z ulgi przy transakcjach z podmiotami niebędącymi podatnikami, a w szczególności osobami fizycznymi.

Odliczenie według proporcji, odwrotne obciążenie i ulga na złe długi - zmiany VAT 2015

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT, który zawiera szereg rozwiązań istotnych dla podatników. Proponuje się zmiany w zakresie odliczania VAT dla zakupionych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych (odliczenie według proporcji), przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia oraz stosowania ulgi na złe długi. Nowe regulacje mają wejść w życie w od 1 stycznia 2015 r.

VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć podatek VAT naliczony, który związany jest z wydatkami na reprezentację, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu?

REKLAMA

Usługi finansowe i ubezpieczeniowe - mniej zwolnień z VAT w 2015 r.

Zmiany w podatku VAT, które mają wejść w życie w 2015 r., zakładają uchylenie zwolnienia z podatku VAT dla niektórych usług finansowych i ubezpieczeniowych. Proponowane zmiany zmierzają do usunięcia zwolnienia z VAT w przypadku świadczenia usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, stanowiącej odrębną całość nawet gdy jest usługą właściwą i niezbędną do świadczenia usługi zwolnionej.

Odliczenie VAT z faktur wysyłanych w formie elektronicznej

Czy faktury otrzymane drogą elektroniczną, mailem w formacie PDF lub JPG bądź pobrane z serwera kontrahenta, a następnie drukowane i przechowywane w wersji papierowej, uprawniają do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur?

Podwykonawcy usług szkoleniowych a VAT

Usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, również wtedy, gdy jest świadczona przez podwykonawcę, podlega zwolnieniu z VAT, jeśli z ekonomicznego punktu widzenia jest finansowana (w całości lub co najmniej w 70%) ze środków publicznych.

Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Czy umowa z Allegro i firmą kurierską należy do umów ciągłych i czy w związku z tym powinnam rozliczać VAT według terminu płatności (tj. z reguły w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury), czy też nie traktować tego jako usługi ciągłej i rozliczać VAT według terminu wystawienia faktury?

Czy list ostrzegawczy ograniczy oszustwa w VAT?

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić tzw. listy ostrzegawcze. Zdaniem ekspertów wysyłanie listów ostrzegawczych nie wpłynie w żaden sposób na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych przez nieuczciwych podatników, nie ograniczy wielkości wyłudzeń podatkowych, oraz nie wpłynie na lepszą ściągalność i wykrywalność przestępstw. Pogorszy natomiast sytuację prawno-podatkową uczciwych firm, prowadzących działalność w dobrej wierze i nie działających w celu popełnienia przestępstwa.

Zasady wystawiania zbiorczych faktur korygujących

Znowelizowane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal są przedmiotem wielu wątpliwości oraz powodują licznie trudności po stronie podatników. Dotyczy to przykładowo wprowadzonego do ustawy o VAT przepisu art. 106j ust. 3, który reguluje zasady wystawiania tzw. zbiorczych faktur korygujących, dokumentujących udzielenie opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów (lub usług) dokonanych (lub świadczonych) na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie.

Uproszczenie rozliczeń VAT dla usług telekomunikacyjnych

Projekt zmian w VAT i Ordynacji podatkowej, który w czerwcu przyjął rząd, zakłada uproszczenie rozliczeń VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych świadczonych w innych krajach UE. Zdaniem ekspertów jest to krok dobrym kierunku, który w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści dla krajowych podmiotów świadczących szerokorozumiane usługi telekomunikacyjne, m.in. dotarcie z konkurencyjną ofertą poza Polskę.

Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami

Ministerstwo Finansów rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 2015 r. będzie on stosowany również wobec telefonów (w tym też smartfonów), blach określonego rodzaju oraz złota w postaci surowca, półproduktu, jak również dostaw złota inwestycyjnego.

Błędna stawka VAT - skutki

Zastosowanie błędnej stawki VAT może w praktyce zdarzyć się każdemu. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące określenia stawki VAT, których efektem będzie zaniżenie lub zawyżenie kwoty podatku należnego, powodują określone konsekwencje podatkowe dla obu stron transakcji.

Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Zasada odliczania 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi znajduje zastosowanie również w przypadku wydatków dotyczących wyjazdu służbowego odbytego przez pracownika z wykorzystaniem prywatnego samochodu osobowego. Dotyczy to w szczególności kosztów związanych z przejazdami autostradami oraz korzystaniem z parkinów samochodowych.

Samochody osobowe a odliczenie VAT - badania techniczne

Nowelizacja ustawy o VAT obowiązująca od dnia 1 kwietnia 2014 r. uregulowała kwestie dotyczące odliczenia podatku naliczonego związanego z samochodami osobowymi.

Przelew wierzytelności – skutki podatkowe

Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.

Dodatkowe badania techniczne pojazdu do celów VAT

W przypadku przedsiębiorców korzystających z pełnego odliczenia podatku VAT i wykorzystujących w firmie pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, mają obowiązek do końca czerwca przeprowadzić dodatkowe badania techniczne tych pojazdów.

Odliczenie VAT w przypadku najmu leasingowanego samochodu

Czy podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe po zakończeniu co najmniej 6 miesięcznego okresu przeznaczenia samochodu wyłącznie na najem, w sytuacji gdy po tym okresie pojazd nadal będzie przeznaczony do wynajmu podmiotom trzecim, ale będzie wykorzystywany również do innej działalności opodatkowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np. dojazd do kontrahentów)?

Co hamuje rozwój rynku e-faktur w Polsce?

W Polsce bardzo powoli rozwija się rynek e-faktur. Nie jest to jednak spowodowane barierami technologicznymi ani prawnymi. Jakie przyczyny hamują rozwój polskiego rynku e-faktur?

Terminy zwrotu różnicy w podatku VAT

Jeżeli kwota podatku naliczonego, o której mówi art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Jak korzystać z faktur elektronicznych?

Faktury elektroniczne, czyli tzw. e-faktury mają za zadanie ulepszyć i unowocześnić system księgowości firm. Stopniowe przechodzenie z dokumentów papierowych na elektroniczne ułatwi firmom szybsze rozliczanie się. Aby skorzystać z faktur elektronicznych należy przede wszystkim posiadać odpowiednie oprogramowanie. Jakie jeszcze warunki należy spełnić, aby swobodnie korzystać z e-faktur?

Opodatkowanie VAT usług telekomunikacyjnych

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Zaproponowane zmiany wprowadzają opodatkowanie podatkiem VAT usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w miejscu ich konsumpcji, w państwach członkowskich, w których podatnicy ci nie mają siedziby działalności gospodarczej.

Odwrotne obciążenie

Zasada odwrotnego obciążenia wprowadziła wiele zamieszania wśród firm, zarówno sprzedających, jak i kupujących towary zakwalifikowane przez ustawodawcę nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z października 2013r. do kategorii tzw.: "towarów wrażliwych".

Odliczenie VAT przy zawieszonej działalności

W przypadku gdy działalność gospodarcza jest zawieszona, przedsiębiorca nadal ma możliwość odliczania VAT od zakupów na standardowych zasadach, ale jedynie od stałych wydatków – na przykład z faktur za abonament za telefon czy najem lokalu pod działalność. W przypadku nowych firmowych zakupów przedsiębiorca już nie odliczy VAT.

Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku

Podatnik może wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w wątpliwej dla siebie sprawie. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać do trzech miesięcy.

Leasing samochodu - zasady odliczania VAT

W jaki sposób można odliczać VAT od leasingu samochodu? Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek.

Odliczanie VAT podczas zawieszenia działalności

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca może odliczyć VAT jedynie od stałych wydatków bądź od zakupów dokonanych na podstawie standardowych zasad. Odliczenie nie będzie obejmowało nowych zakupów, a np. faktur za najem lokalu.

Wójtów dwóch? - czyli podwójna rola wójta w postępowaniu administracyjnym

Interes prawny gminy do zaskarżenia interpretacji podatkowej wydanej przez jej wójta w kontekście dopuszczalności zaskarżenia przez gminę indywidualnej interpretacji podatkowej, wydanej przez wójta tej gminy.

Jedna stawka VAT na poziomie 17-18 prc.

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejnymi zmianami w podatku VAT, sprawdza między innymi, ile kosztowałoby budżet wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 17 lub 18 proc.

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek. W jaki sposób można go odliczać?

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

Niższe koszty założenia firmy od 2015 r.

Od 2015 r. mają obowiązywać ułatwienia dotyczące zakładania firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji VAT zaoszczędzą 170 z, czyli koszt opłaty skarbowej w tym zakresie. Rząd planuje znieść obligatoryjny obowiązek uzyskania potwierdzenia.

Zwolnienie z VAT dla czynności świadczonych przez spółdzielnie mieszkaniowe

W związku z artykułem pt. „Czynsze mogą wzrosnąć przez źle wdrożoną unijną dyrektywę", opublikowanym na łamach Dziennika Gazety Prawnej 28 kwietnia 2014 r., Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zwolnienie z podatku VAT dla czynności świadczonych na rzecz lokatorów przez spółdzielnie mieszkaniowe ma uzasadnienie w prawie unijnym, a przepisy dyrektywy zostały prawidłowo wdrożone.

Ewidencja przebiegu pojazdu a VAT

Po zmianach, które nastąpiły od 1 kwietnia 2014 r., jako wyjątek od ograniczeń w odliczaniu VAT dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, pełne odliczenie podatku naliczonego przysługuje m.in. w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Odliczenie VAT przy zakupie GPS czy CB-radia

Przedsiębiorca wykorzystujący samochody osobowego do celów tzw. „mieszanych” może odliczyć 50 proc. VAT od zakupu nawigacji GPS czy CB-radia.

Pełne odliczenie VAT bez ewidencji przebiegu pojazdu

Od 1 kwietnia 2014 r. pełne odliczenie VAT w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje przede wszystkim, gdy są one uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. W celu odliczenia pełnego VAT ustawodawca wprowadził wymóg prowadzenia ewidencji przebiegu, nie dotyczy on jednak wszystkich pojazdów.

Samochody a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Nowe przepisy dotyczące zasad odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem i użytkowaniem samochodów, które obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., powodują wątpliwości interpretacyjne. Szczególnie odnoszą się one do wykorzystania mieszanego i ewentualnych skutków takiego używania pojazdów w podatku dochodowym.

Usługi kształcenia zawodowego świadczone przez podwykonawcę zwolnione z VAT

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podwykonawcę na rzecz zlecającego podlegają zwolnieniu z VAT, jeżeli są finansowane (w całości lub w co najmniej 70%) ze środków publicznych.

List ostrzegawczy ograniczy oszustwa w VAT

Ministerstwo Finansów przyjęło dokument określający listę działań na lata 2014–2017, które mają zwiększyć stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawić ściągalność podatków. Podjęcie tych działań będzie powodowało konieczność zmian przepisów oraz wprowadzenie nowych systemów zabezpieczających. Nowością dla podatników VAT będą „listy ostrzegawcze”.

Odliczenie VAT–u od zakupu nawigacji

Przedsiębiorcy mogą odliczyć 50 proc. VAT od zakupionej nawigacji czy CB – radia do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów zarówno prywatnych jak i do prowadzenia działalności gospodarczej. Jakich urządzeń dotyczy odliczenie?

Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy

Wpłacanie przez klientów zaliczek na poczet ceny lokalu jest powszechne w branży deweloperskiej. Kiedy zatem powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na rachunek powierniczy?

Coraz więcej zgłoszeń dokumentów Tax Free

Ministerstwo Finansów odnotowuje wzrost zainteresowania podróżnych zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich podatku VAT za pomocą systemu Tax Free. Od dwóch lat istnieje także możliwość elektronicznego zgłaszania dokumentów Tax Free.

Jak rozliczyć umowę barterową?

Umowa barterowa jest szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, gdyż pozwala uzyskać niezbędne towary bądź usługi bez konieczności uiszczania zapłaty. Czym zatem jest barter? W jaki sposób rozliczyć umowę barterową?

Do 30 czerwca dodatkowe badania techniczne pojazdu

Podatnicy, którzy użytkują samochody dostawcze uprawniające do odliczenia 100% VAT ze względu na konstrukcję, muszą do 30 czerwca br. przeprowadzić dodatkowe badania techniczne. Nie dotyczy to samochodów kupionych od 1 kwietnia br. ani samochodów typu van nabytych przed 1 kwietnia br., które w dowodzie rejestracyjnym mają adnotację VAT-1.

Duplikat faktury - odliczenie VAT

Duplikat jest wystawiany, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Wówczas podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia ponownie wystawia fakturę, na wniosek nabywcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika.

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy prowadzący biuro rachunkowe mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jeśli roczne dochody nie przekraczają 150 000 zł oraz w ramach prowadzonej działalności nie świadczą usług prawniczych oraz w zakresie doradztwa.

REKLAMA