REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ustrój majątkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

KIS zmienia podejście: Większe odliczenia dla małżonków po termomodernizacji

W ostatnim czasie Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła swoje stanowisko w kwestii możliwości odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego. W skrócie, zmiana polega na tym, że teraz każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Co to jest intercyza?

Co to jest intercyza – odpowiedź na to pytanie może zainteresować małżonków lub narzeczonych, którzy chcieliby, żeby w ich małżeństwie obowiązywał ustrój majątkowy inny niż ustawowy standard. Jak zawrzeć intercyzę? Ile kosztuje intercyza? Czy warto zawierać intercyzę?

Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa

Nabycie lokalu do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jest dopuszczalne. Kiedy i na jakich zasadach małżonek może nabyć lokal do majątku osobistego?

Wspólne rozliczenie rozwodników

Na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT możliwe jest wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków). Kiedy i po spełnieniu jakich warunków możemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku PIT – wspólnego rozliczenia rozwodników?

REKLAMA

Przymusowy ustrój majątkowy małżonków

Wprowadzenie przymusowego ustroju majątkowego polega na ustanowieniu przez sąd rozdzielności majątkowej. Ustanie jej powstaje na mocy orzeczenia sądu bądź w niektórych sytuacjach z mocy prawa. Pomimo ustanowienia przymusowego ustroju ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia małżeńskiej umowy majątkowej.

Nakaz wypłaty wynagrodzenia drugiemu małżonkowi

W małżeństwie na obu małżonkach spoczywa obowiązek zaspokajania potrzeb materialnych rodziny. Jeżeli jedna ze stron uchyla się od tego obowiązku możemy wystąpić do sądu o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenie drugiemu małżonkowi.

Jak kształtuje się ustrój majątkowy w wyniku ubezwłasnowolnienia?

Rozdzielność majątkowa powstaje z mocy prawa, w razie ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków. W razie uchylenia ubezwłasnowolnienia, a także umorzenia, ukończenia lub uchylenia postępowania upadłościowego, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy.

Czy ustrój majątkowy ma wpływ na zaspokajanie potrzeb rodziny?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?

Coraz częściej wśród małżeństw z krótkim stażem można zaobserwować odchodzenie od ustawowej wspólności majątkowej na rzecz ustrojów majątkowych umownych, przede wszystkim rozdzielności majątkowej.

Ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej - na czym polega

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, (zw. dalej KRO) z mocy ustawy powstaje między małżonkami ustrój wspólności majątkowej, oczywiście jeżeli wcześniej małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej.

Separacja a stosunki majątkowe małżonków

Skutkiem orzeczenia separacji jest także zniesienie z mocy prawa między małżonkami przymusowego ustroju majątkowego, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa, pod warunkiem, że wcześniej małżonkowie nie dokonali zniesienia wspólności majątkowej poprzez umowę w formie aktu notarialnego bądź uzyskali rozdzielność majątkową wskutek orzeczenia sądu.

Przymusowe ustroje majątkowe

Mąż Pani Marianny Sz. prowadzi hulaszczy tryb życia, uprawia hazard, nadużywa alkoholu, wraca późno do domu, trwoni majątek itd. Co może zrobić Pani Marianna?

Podział majątku wspólnego

Jednym ze skutków zawarcia małżeństwa jest powstanie majątku wspólnego małżonków. Majątek ten powstaje z mocy ustawy. W pewnych okolicznościach małżonkowie mogą jednak go podzielić.

Małżeńskie umowy majątkowe

W chwili zwierania związku małżeńskiego między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa. Jednakże małżonkowie mogą to zmienić i ustanowić między sobą inny ustrój majątkowy.

Kiedy powstaje rozdzielności majątkowa między małżonkami?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami, z mocy ustawy, wspólność majątkowa. Nazywana jest wspólnością ustawową. Przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jedno z nich stanowią majątek wspólny.

Umowę majątkową małżonków dopuszcza prawie każde państwo

Po wstąpieniu w związek małżeński w Polsce pomiędzy małżonkami powstaje majątkowa wspólność ustawowa. Podobnie jest w innych krajach europejskich, jednak nie we wszystkich. W ustawodawstwie UE często występuje także rozdzielność majątkowa.

REKLAMA