REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Branża przewozowa to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Ofert pracy i zleceń nie brakuje. Rośnie także popularność największych aplikacji łączących kierowców z klientami. Z drugiej strony, kolejne zmiany obowiązującego prawodawstwa mogą odstraszać nowych kandydatów. Zastanawiasz się, czy to praca dla Ciebie i którą opcję wybrać? Zanim podejmiesz decyzję o tym, jakiego rodzaju zlecenia przewozowe chcesz realizować, sprawdź na jakie aspekty warto zwrócić uwagę.
Urząd m.st. Warszawy skontrolował w zeszłym roku 1835 pojazdów prowadzących przewozy osobowe, wykryto kilkaset, czasami drastycznych naruszeń. Kontrole taksówek przeprowadzono także pod koniec stycznia 2024 r. Niektórzy skontrolowani kierowcy taksówek przewozili pasażerów bez licencji, bez prawa jazdy lub badań lekarskich i psychologicznych, niesprawnym autem, a nawet po alkoholu .
Od początku 2023 roku z rynku taxi ubyło ponad 700 firm, głównie jednoosobowych działalności, przeszło 3 tys. kolejnych zawieszono. Kondycja branży jest fatalna, a prognozy nie napawają optymizmem - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość zaliczenia 100% poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie mają one związku z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych i są zgodne z racjonalnymi potrzebami działalności gospodarczej.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby fizyczne świadczące usługi pośredniczenia w zamawianiu taksówek mogą opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%.
Podatnik otrzymał paragon z NIP nabywcy za przejazd taksówką. Czy taki dokument będzie uprawniał do odliczenia VAT? Czy należy wystąpić o wystawienie faktury?
REKLAMA
REKLAMA