REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Nowe prawo wymaga, by usługi finansowe były funkcjonalne, dostępne, zapewniające postrzegalność - nowa ustawa o dostępności szturmuje usługi płatnicze. Jak podkreśla Katarzyna Ploetzing z Kancelarii Armińska Radcowie Prawni ustawa o dostępności wprowadzi nową erę w finansach.
Od 28 czerwca 2025 r. proste, jasne, dostępne i zrozumiałe informacje o usługach płatniczych? Komentarz ekspercki. Co zmieni ustawa zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze?
Już od 1 stycznia 2024 r. nowe obowiązki obejmą dostawców usług płatniczych. Będą oni zobowiązani do prowadzenia ewidencji transakcji i odbiorców, gdy zrealizują więcej niż 25 płatności transgranicznych na rzecz tego samego adresata w ciągu kwartału. Ewidencja ta prowadzona będzie w postaci elektronicznej. Wprowadzone zmiany mają na celu zwalczanie oszustw podatkowych w sektorze e-commerce. Nie nakładają natomiast dodatkowych obowiązków na płatników i odbiorców płatności.
MF poinformowało, że 13 października 2023 r. uruchomiło środowisko testowe dla dostawców usług płatniczych na potrzeby raportowania w systemie CESOP.
REKLAMA
Komisja Nadzoru Finansowego zakazała pięciu spółkom wykonywania działalności w zakresie usług płatniczych w charakterze biura usług płatniczych .
Płatności transgraniczne będą ewidencjonowane. Dostawcy usług płatniczych będą prowadzić kwartalną ewidencję płatności dla podmiotów, które uzyskują więcej niż 25 wpłat z zagranicy kwartalnie. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie. Ma ona wejść życie 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA