REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podatnik mający status małego podatnika świadczy usługi budowlane, a łączna wartość świadczonych przez niego usług przekracza 50 000 zł miesięcznie. Czy podatnik ten może wybrać składanie deklaracji VAT za okresy kwartalne?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do wliczania obrotu, uzyskanego ze świadczenia usług budowlanych na nieruchomościach w Belgii, do limitu przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, ze względu na nieprzekroczenie progowego limitu 200 000 zł na terytorium kraju, przedsiębiorca nie zostaje zobligowany do rejestracji jako podatnik VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik planujący wznowić działalność związaną z montażem anten musi wymienić kasę rejestrującą na kasę on-line.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że usługi świadczone przez wnioskodawcę na terenie Wielkiej Brytanii nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, gdyż nie spełniają kryteriów eksportu towarów zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT, co oznacza, że nie ma obowiązku opodatkowania tych usług w Polsce.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdza, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jako instalator systemów fotowoltaicznych nie może zaliczyć wydatków na rehabilitację i konsultacje ortopedyczne jako koszty uzyskania przychodów.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że faktury wystawione przez małżonkę mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze, a wydatki zostały właściwie zewidencjonowane.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej, wyjaśnia, że usługi związane z budową elektrowni wiatrowej podlegają różnym stawkom ryczałtu. Część budowlana opodatkowana jest ryczałtem w stawce 5,5%, natomiast inne usługi opodatkowane są stawką 8,5%. Według organu podatkowego działalność wnioskodawcy polegająca na przygotowaniu elementów wiatraka nie kwalifikuje się do niższej stawki i powinna być opodatkowana według stawki 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość opodatkowania sprzedaży wybudowanych mieszkań stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził opodatkowanie przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWIU 91.03.10.0 (usługi związane z działalnością historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych) 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Artykuł przedstawia interpretację Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie opodatkowania usług budowlano-wykończeniowych świadczonych przez osobę fizyczną. Wnioskodawca złożył wniosek dotyczący właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla swojej działalności. Według odpowiedzi organu podatkowego, wszystkie wymienione usługi, takie jak zabudowa stoisk targowych, instalacja elektryczna czy demontaż zabudowy stoiska, podlegają opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 5,5%.
Obecnie znalezienie odpowiednich fachowców do budowy lub remontu domu może stanowić wyzwanie dla wielu osób. Podczas gdy popyt na usługi budowlane stale rośnie, dostępność wyszkolonych specjalistów nie zawsze nadąża za tą tendencją. Jak zatem znaleźć solidnego fachowca oraz jakie są szacunkowe koszty i czas związanych z remontem domu odpowiada ekspert budowlany Robert Skulimowski.
Przychody z tytułu obciążania klientów opłatami za wywóz odpadów budowlanych stanowiącymi element kompleksowej usługi budowlanej należy opodatkować ryczałtem w wysokości 5,5%. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
REKLAMA