REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Usługi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie tylko w sklepach ceny ruszyły ostro w górę. Równie dramatycznie drożeją usługi, a liderem wzrostów jest branża budowlana

Rosnące wynagrodzenia, a w konsekwencji koszty pracy, to główny powód podnoszenia cen towarów i usług w przemyśle i w handlu. Z kolei w branży usługowej głównym sprawcą jest inflacja, a dla transportu podstawowym motywem podwyżek usług jest drożejąca energia.

Ekipy budowlane gwałtownie poszukują zleceń i obniżają ceny usług. To efekt rozpoczynającego się kryzysu w budowie domów i mieszkań

Pogarszająca się kondycja branży budowalnej zmieniła relację popytu i podaży na rynku usług z nią związanych. Obecnie widoczny jest spadek zapotrzebowania na usługi budowlane, zarówno ze strony inwestorów publicznych, jak i prywatnych.

Czy usługi świadczone w aptece w zakresie opieki farmaceutycznej są zwolnione od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi świadczone w aptekach, takie jak szczepienia, konsultacje, przeglądy lekowe, indywidualne plany opieki, badania diagnostyczne i wystawianie recept, są zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ usługi te są świadczone przez osoby wykonujące zawód medyczny i mają na celu profilaktykę oraz poprawę zdrowia pacjentów.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są usługi instalacji maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody osiągane przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu świadczonych usług sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 33.20.60.0 – Usługi instalowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki w wysokości 8,5%.

REKLAMA

Czy usługi szkoleniowe dla fizjoterapeutów mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi szkoleniowe dla fizjoterapeutów mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Zgodnie z interpretacją, szkolenia te są uznane za usługi kształcenia zawodowego, co uprawnia je do zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy dopłata na utrzymanie nierentownych linii autobusowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dopłaty otrzymane z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na utrzymanie nierentownych linii autobusowych stanowią przychód przedsiębiorstwa. W związku z tym kwoty te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy lekarz może odliczyć VAT od zakupu samochodu w programie „Mój Elektryk”?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz nie może odliczyć VAT od zakupu samochodu w programie „Mój Elektryk”, jeśli pojazd jest używany do działalności zwolnionej z VAT. Decyzja opiera się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który zezwala na odliczenie podatku tylko dla czynności opodatkowanych.

REKLAMA

Czy usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Organ podatkowy uznał, że tego typu usługi kulturalne spełniają kryteria zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

Nowe przepisy: Obowiązek dla przedsiębiorców - spełnianie wymagań dostępności niektórych produktów i usług

Sejm przyjął ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do ułatwienia osobom ze szczególnymi potrzebami dostępu do najpowszechniejszych produktów i usług, takich jak komputery, telefony, tablety, e-książki, e-handel czy usługi informacji cyfrowej w transporcie pasażerskim.

Czy usługa polegająca na pełnieniu funkcji dyrektora szkoły niepublicznej podlega zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie usług w postaci pełnienia funkcji dyrektora przedszkola lub szkoły niepublicznej na rzecz podmiotu prowadzącego działalność oświatową nie spełnia przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a oraz pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Czy usługi przeszczepu włosów mogą być zwolnione z opodatkowania VAT jako usługi medyczne?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeszczepy włosów przeprowadzane w celu leczenia łysienia mogą być zwolnione z VAT jako usługi medyczne.

Czy usługi projektowania wnętrz mogą być opodatkowane stawką 8% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi projektowania wnętrz, jako twórcze dzieło objęte przeniesieniem praw autorskich, mogą być opodatkowane obniżoną stawką VAT wynoszącą 8%.

Czy usługi polegające na realizacji nagrań i występowaniu w nich korzystają ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi polegające na realizacji nagrań i występowaniu w nich mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT, pod warunkiem spełniania przesłanek określonych w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto, świadczone usługi nie mogą być objęte wyłączeniami wymienionymi w art. 43 ust. 19 tej ustawy.

Czy wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych mające związek przyczynowo−skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez lekarza dentystę pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy działalność artystyczna i tantiemy są zwolnione z VAT?

Dyrektor KIS stwierdził, że usługi, polegające na uczestniczeniu w koncertach oraz udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości na Spotify i innych platformach muzycznych, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy, natomiast dostawa na rzecz wytwórni nagranych płyt w celu ich sprzedaży nie korzysta ze zwolnienia na podstawie tego samego przepisu. 

Czy usługi hotelarskie podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi hotelarskie, w tym udostępnianie apartamentów i domków na krótkie pobyty, podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków.

Czy usługi bioenergoterapii mogą korzystać ze zwolnienia od VAT jako usługi medyczne?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że usługi świadczone przez bioenergoterapeutów nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej.

OC działalności gospodarczej. Firmy usługowe coraz bardziej zainteresowane są polisą OC

Prowadzenie działalności usługowej związane jest z takimi ryzykami jak zarzuty o nienależyte wykonanie umowy czy roszczenia finansowe w razie wyrządzenia szkody klientowi bądź innej osobie. Ponieważ takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, a sądy zasądzają coraz wyższe odszkodowania, firmy usługowe coraz bardziej zainteresowane są polisą OC działalności gospodarczej.

Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować dla opodatkowania wynagrodzenia dyrektora przedszkola, które to wynagrodzenie zostało pokryte dotacją oświatową?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora niepublicznego przedszkola, pokryte środkami z dotacji oświatowej, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 3%.

Czy solaria mogą ewidencjonować obrót bez użycia kas fiskalnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działanie spółki świadczącej usługi solaryjne i ewidencjonującej obrót w sposób zbiorczy na koniec miesiąca jest nieprawidłowe.

Czy wydatki na broń i amunicję mogą stanowić koszty uzyskania przychodów dla instruktora strzelectwa?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na broń, amunicję, sprzęt taktyczny i akcesoria mogą być rozliczane jako koszty uzyskania przychodów przez prowadzącego zajęcia rekreacyjne na strzelnicy. 

Czy usługi nauczania języka angielskiego online korzystają ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie przez podatnika usługi nauki języka angielskiego online podlega zwolnieniu od opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Czy wynagrodzenie za usługę zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy jest zwolnione z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że otrzymywane przez spółkę wynagrodzenie za usługę zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, a zatem stanowi przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

Małe firmy i instytucje publiczne znów chętnie do kontroli wykorzystują tajemniczego klienta

Rynek badań mystery shopping – tajemniczego klienta po pandemii wraca do gry. Zapowiada się mocne odbicie. Napęd mają dać małe firmy i instytucje państwowe, wszyscy dla których poprawa jakości usług jest celem strategicznym równoznacznym ze wziększeniem konkurencyjności na rynku.

Czy usługi projektowania wnętrz mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz i świadczące usługi nadzoru autorskiego mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, pod warunkiem, że roczna wartość ich sprzedaży nie przekroczy kwoty 200 000 zł.

Czy doradztwo związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych może korzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi doradztwa związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych, klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 70.22.30, mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%.

Czy konserwacja statku może być opodatkowana stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi konserwacji statku nie kwalifikują się do opodatkowania stawką 0% VAT, jeśli jednostka pływająca nie jest wymieniona w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

Czy umowa zawarta ze wspólnikiem polegająca na udostępnianiu spółce nieruchomości stanowi ukryty zysk podlegający opodatkowaniu estońskim CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że umowa zawarta z podmiotem powiązanym polegająca na udostępnianiu spółce nieruchomości nie będzie stanowiła ukrytego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Czy otrzymane z urzędu marszałkowskiego dopłaty do przewozów pasażerskich korzystają ze zwolnienia z opodatkowania PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że otrzymana dotacja z urzędu marszałkowskiego, stanowiąca refundację z budżetu państwa strat ponoszonych w związku ze stosowaniem obowiązujących ulg przy sprzedaży biletów, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi organizacji spotkań naukowych w ramach kongresów, konferencji, kursów lub innych form edukacji korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że usługi organizacji kongresów, konferencji, kursów i innych form edukacji nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT z uwagi na to, że nie spełniają wszystkich niezbędnych kryteriów, które umożliwiłyby skorzystanie ze zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy usługi masażu leczniczego korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu leczniczego świadczone w ramach prowadzonej przez spółkę działalności, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywane przez dyplomowanego technika masażystę mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Czy zajęcia taneczne w klubie sportowym mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zajęcia taneczne w klubie sportowym mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Czy interaktywne przedstawienia teatralne są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi wykonywania interaktywnych przedstawień teatralnych oraz usługi konferansjerskie, świadczone przez indywidualnych twórców, są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

Czy usługi trychologiczne są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi trychologiczne świadczone przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy zajęcia programowania i robotyki dla dzieci podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zajęcia z programowania i robotyki dla dzieci, nie mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, jako usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym i podstawowym, ponieważ nie spełniają one kryteriów kształcenia powszechnego.

Kiedy przy zakupie mechanicznego zegarka naręcznego do pomiaru czasu pracy można obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawcy - radcy prawnemu, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia zegarka mechanicznego  naręcznego, służącego do pomiaru czasu pracy w trakcie świadczenia usług prawnych, jeśli przedmiotowy zegarek będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. 

Czy wydatki na usługi rolnicze mogą być kosztami uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie zapłacone rolnikom ryczałtowym za świadczone usługi rolnicze, wykazane w fakturze VAT RR, stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej kwalifikują się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowizje uzyskane z pośrednictwa w sprzedaży hurtowej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy usługi rozładunku towarów dla podmiotu spoza UE podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi rozładunku towarów świadczonych na terenie Polski dla kontrahenta z Chin nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, a na wystawianych fakturach VAT powinna widnieć adnotacja "odwrotne obciążenie".

Czy usługi szkoleniowe w ramach modyfikacji systemu informatycznego podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe w ramach modyfikacji i aktualizacji systemu informatycznego podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT, a nie zwolnieniu od podatku.

Czy usługi nauczania śpiewu podlegają zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania śpiewu, w tym m.in zajęcia z emisji głosu, teorii muzyki oraz rytmiki, nie korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy pakiety medyczne z ubezpieczeniem grupowym podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi opieki medycznej oferowane w ramach pakietów medycznych korzystają ze zwolnienia z VAT, natomiast ochrona ubezpieczeniowa zapewniana jako część tych pakietów nie podlega zwolnieniu z VAT i powinna być opodatkowana na zasadach właściwych dla tych usług.

REKLAMA