REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urzędnik, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Telepraca a praca nakładcza

Telepraca jest uregulowaną w Kodeksie pracy szczególną formą zatrudnienia, funkcjonującą stosunkowo od niedawna. Praca nakładcza zaś, uregulowana została poza Kodeksem. Jakie są różnice pomiędzy telepracą a pracą nakładczą?

Telefon służbowy a rozliczanie prywatnych rozmów pracowników

Powszechnie stosowaną praktyką jest powierzanie przez pracodawców telefonów służbowych swoim pracownikom. Z założenia mają być one wykorzystywane przez pracowników do celów czysto zawodowych. Co jeśli pracownik korzysta z telefonu służbowego w celach prywatnych?

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie która ukończyła 75 lat oraz osobom powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obecnie wysokość zasiłku to 153 zł miesięcznie.

Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport

Niezaprzeczalny stał się fakt spadku prestiżu studiów wyższych. Czy szkoła zawodowa to w dzisiejszych czasach lepszy wybór?

REKLAMA

Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji – debata pracodawców z Wrocławia

Debata pracodawców "Wysoka jakość staży i praktyk a rozwój organizacji" odbędzie się dnia 7 listopada 2013 r. we Wrocławiu.

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

Święta przypadające 1 i 11 listopada obniżają wymiar czasu pracy wszystkich pracowników. W okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2013 r. przepracują oni o 2 dni mniej, niż gdyby tych świąt nie było. Dotyczy to wszystkich pracowników.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie dotyczące opodatkowania nieodpłatnych świadczeń dla pracowników, w tym m.in. organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożył Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie na żądanie? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.

REKLAMA

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Wiele przedsiębiorstw wprowadza specjalna politykę wynagrodzeń. Co to oznacza dla pracowników? Jakie są efekty funkcjonującego w firmie systemu wynagrodzeń?

Raport Płacowy. Polska i Świat – podsumowanie

Zaprezentowaliśmy Państwu wszystkie części Raportu Płacowego. Polska i świat, przygotowanego na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pod kierownictwem dr. Michała Tomczyka. Poniżej przestawiamy jego podsumowanie.

Jakie świadczenia pozapłacowe chcieliby otrzymywać pracownicy

Przedstawiamy raport dotyczący pozapłacowych świadczeń pracowniczych, z którego wynika, że najpopularniejszym benefitem oferowanym przez pracodawców są szkolenia i kursy zawodowe. Natomiast najbardziej pożądanym przez pracowników świadczeniem dodatkowym jest prywatna opieka zdrowotna. Raport przygotowany został przez Sedlak & Sedlak.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę to rozwiązanie stosowane w celu uniknięcia zwolnień grupowych i związanych z nimi wydatków. Umieszczenie niepotrzebnych, chronionych czy uciążliwych zatrudnionych w odrębnej spółce nie zawsze jest bowiem możliwe. Taką próbę podejmuje np. wydawca „Rzeczpospolitej”.

Wynagrodzenia w sektorze publicznym – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 7

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu siódmą część Raportu, która przedstawia, jak kształtują się wynagrodzenia w sektorze publicznym.

Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy

Wyliczenie pracowniczego stażu pracy może niekiedy wzbudzić wątpliwości. Czy można wliczyć okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy pracownikowi, który objął gospodarstwo po osobie, która nie była jego rodzicem?

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z art. 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Kiedy pracownikowi przysługuje dwa dni na opiekę nad dzieckiem?

Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy

Telepraca, inaczej nazywana pracą zdalną, jest specyficzną formą zatrudnienia, uregulowaną w kodeksie pracy. Polega na wykonywaniu pracy poza zakładem pracy. Jakie obowiązki, mając na uwadze specyfikę tejże formy pracy, ciążą na telepracowniku i pracodawcy?

Ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i sposób jego wypłaty

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy.

Wynagrodzenia według stanowisk – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 6

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu szóstą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie wynagrodzeń w zależności od zajmowanego stanowiska.

Pracownik niepełnoetatowy a składki na Fundusz Pracy

Co do zasady składki na Fundusz Pracy są obowiązkowe. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady, dlatego w niektórych sytuacjach, kwestia ta może budzić wątpliwości. Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Na co zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę

Można zaryzykować stwierdzenie, iż sytuacja, w której pracownik otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, jest najczęściej wydarzeniem niespodziewanym. Na co należy zwrócić uwagę otrzymując wypowiedzenie? O tym poniżej.

Spory o roszczenia ze stosunku pracy

W przypadku, gdy pracownik został potraktowany przez pracodawcę w sposób naruszający przepisy Kodeksu pracy, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

W sytuacji niesłusznego otrzymania przez pracownika wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, pracownikowi przysługują określone uprawnienia. Pracownik może skierować sprawę do sądu, który oceni zasadność zwolnienia.

Zmiana w zakresie urlopu wychowawczego

Zmiana kodeksu pracy weszła w życie 1 października 2013 roku. Nowelizacja dotyczy regulacji urlopu wychowawczego.

Elastyczna organizacja czasu pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o związkach zawodowych. Zmiany wprowadzają szereg przepisów, które umożliwiają bardziej elastyczną organizację czasu pracy w zakładach pracy. Nowe regulacje dają pracodawcom możliwość dostosowywania czasu pracy pracowników do rzeczywistego zapotrzebowania na pracę.

Od 2014 r. lepsza mobilność zawodowa w Unii Europejskiej

Od 2014 r. lekarze, aptekarze, architekci, pielęgniarki czy przedstawiciele innych zawodów będą mieli ułatwiony dostęp do pracy zawodowej w innym państwie Unii Europejskiej za pomocą karty kwalifikacji zawodowej. Zmieni się również system ostrzegania.

Limit godzin nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona w ściśle określonych przypadkach. Limit godzin nadliczbowych przewiduje Kodeks pracy. Wprowadza maksymalną liczbę godzin nadliczbowych, która zależy od przyczyny warunkującej pracę w godzinach nadliczbowych.

Zarobki według branż – Raport płacowy. Polska i świat – cz. 4

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu czwartą część Raportu, która prezentuje zróżnicowanie zarobków w zależności od branży.

Dyskryminacja w zatrudnieniu - nierówne traktowanie pracowników

Dyskryminacja w zatrudnieniu może być wywołana poprzez nierówne traktowanie pracowników. W takiej sytuacji dyskryminowany pracownik może wystąpić na drogę sądową. Jego zadaniem jest uprawdopodobnienie nierównego traktowania. Wówczas pracodawca będzie musiał udowodnić, że kierował się obiektywnymi powodami.

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje utratę prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy utrata prawa dotyczy całego okresu zwolnienia jak w przypadku zasiłku chorobowego?

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika

Czym jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika? Kodeks pracy przewiduje sytuacje, gdy podstawą do obliczenia składnika pensji jest płaca wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika. Do tych sytuacji zalicza się przestój, godziny nadliczbowe i dyżur.

Jak zatrudnić pracowników?

Większe zamówienie lub osiągnięcie płynności to moment, w którym małe firmy decydują się na zatrudnienie pracowników. Rynek pracy jest pełen osób poszukujących zatrudnienia. Niektórzy – z różnych powodów – chcą zmienić pracę, inni stracili zatrudnienie i poszukują nowego, a kolejna grupa to absolwenci, którzy nie mają większego doświadczenia. Jak zatrudnić pracowników?

Jak udzielać urlopów wychowawczych po zmianie przepisów od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla danego pracownik-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana dotycząca udzielania urlopów wychowawczych na nowych zasadach

Zmiany w urlopie wychowawczym

Od 1 października 2013 roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Celem nowelizacji jest dostosowanie do prawa Unii Europejskiej polskich przepisów dotyczących urlopu wychowawczego. Sprawdź jakie zmiany w urlopie wychowawczym weszły w życie.

Dopłaty do zajęć sportowo-rekreacyjnych bez składek ZUS

Czy wartość dofinansowania przez spółkę udziału pracowników w programie z zakresu sportu i rekreacji tj. różnica pomiędzy ceną rynkową a odpłatnością ponoszoną przez pracowników stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne?

Brak doświadczenia zawodowego jako zaleta

W większości przypadków pracodawcy poszukują pracowników z doświadczeniem zawodowym. Czy brak doświadczenia zawodowego może być zaletą? Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia absolwentów?

Zwrot kosztów noclegów pracownikowi niebędącemu w podróży służbowej

Zdaniem WSA w Poznaniu zwrot wydatków pokrywających koszty noclegu pracownika – przedstawiciela handlowego stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy i powinien być opodatkowany PIT.

Odpowiedzialność pracownika za szkody w mieniu powierzonym

Kwestia ponoszenia przez pracownika odpowiedzialności za szkodę powstałą w mieniu powierzonym mu przez pracodawcę została uregulowana w kodeksie pracy. Odpowiedzialność ta uzależniona jest od wystąpienia w działaniu pracownika powodującym szkodę winy.

Wypowiedzenie zmieniające a zmiana miejsca wykonywania pracy

Wypowiedzenie zmieniające dotyczące miejsca wykonywania pracy może skutkować obowiązkiem wypłaty odprawy.

Wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy pośmiertnej nie jest stała. W odróżnieniu od np. zasiłku pogrzebowego uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Ile wynosi wysokość odprawy pośmiertnej?

Dynamika płac w sektorze prywatnym i publicznym – Raport płacowy. Polska i Świat – cz. 3

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu trzecią część Raportu, która to przedstawia dynamikę płac w sektorze prywatnym i publicznym.

Dostęp do światła dziennego w pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi miejsce pracy, w którym jest stały dostęp do światła dziennego. Praca w pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego sprawia, że jesteśmy lepiej zmobilizowani do pracy i mamy więcej energii.

Dokumentowanie wypoczynku dzieci pracowników

Pracownicy mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie do wypoczynku ich dzieci. Wraz z końcem wakacji służby kadrowo-płacowe organizacji non profit powinny zakończyć rozliczanie wniosków o dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników.

Szukaj pracy po wakacjach

W okresie powakacyjnym znajdziemy więcej ofert pracy. Jest to świetny moment na poszukiwanie nowego pracodawcy.

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Strajk jest jednym ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Aby był legalny, musi spełniać warunki określone w przepisach prawa. Kiedy strajk jest legalny i jaka jest odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku?

Płaca minimalna w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 2

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Jak zarządzać nowo przejętym zespołem?

Osoby zarządzające pracownikami odgrywają bardzo istotną rolę. Samo zarządzanie zespołem osób wymaga odpowiedniego przygotowania i sporego wkładu własnego w funkcjonowanie firmy. zadanie to jest trudniejsze, gdy dochodzi do przejęcia zespołu.

Ranking zarobków na świecie i w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 1

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Leasing pracowniczy, czyli pracownik do wynajęcia

Leasing pracowniczy jest coraz częściej stosowany przez firmy szukające oszczędności. W skrócie leasing pracowniczy polega na wykonywaniu przez pracownika pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w porozumieniu zawartym pomiędzy stronami.

REKLAMA