REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urzędnik, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy wojewoda uchyli wydane zezwolenie na pracę?

Wojewoda, jako podmiot uprawniony do wydawania zezwoleń na pracę, może wstrzymać ich wydanie, ale także uchylić raz wydane zezwolenie, w przypadku zaistnienia określonych prawem przesłanek.

Jakie są typy zezwoleń na pracę?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca określa typy zezwoleń na pracę, jakie funkcjonują w polskim systemie prawnym.

Czas trwania zezwolenia na pracę

Wydawane przez wojewodę zezwolenie na pracę z reguły obowiązuje przez pewien określony czas i ewentualnie może być przedłużane.

Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikom terminową wypłatę wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu w stałym i z góry określonym terminie. Inna częstotliwość może być określona w regulaminie wynagrodzeń, umowie o pracę bądź też w układzie zbiorowym pracy.

REKLAMA

Czy należy opłacić składki od dywidendy wypłaconej pracownikowi z tytułu posiadanych przez niego udziałów

Czy dywidenda wypłacona członkom usługowej spółdzielni – zarówno pracownikom, jak i byłym pracownikom – według udziałów posiadanych przez te osoby, jest podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne? Od wypłaconej dywidendy pobraliśmy 19% zryczałtowany podatek zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przerwa w pracy przy monitorze ekranowym

Praca na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy obciąża narząd wzroku pracownika oraz ma niekorzystny wpływ na pozycję ciała pracownika, a w szczególności na jego układ mięśniowo-szkieletowy.

Wypowiedzenie stosunku pracy a powołanie (art. 68(3))

Tylko pracownik, który został powołany na stanowisko w wyniku konkursu, ma prawo rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą przy zachowaniu skróconego okresu wypowiedzenia.

Odprawa dla pracownika wybranego (art. 75)

Wybór stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy, wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy.

REKLAMA

Przestój w pracy

W przypadku gdy pracownik, mimo iż jest gotowy do wykonywania pracy nie wykonuje jej z powodu zaistniałych przeszkód, wówczas możemy powiedzieć ze mamy do czynienia z przestojem.

Odwołanie ze stanowiska (art. 70)

Organem uprawnionym do odwołania pracownika z zajmowanego stanowiska jest organ, który go powołał, nawet gdy pracownik w okresie powołania świadczy pracę na rzecz innego podmiotu.

Czy można przenieść pracownika samorządowego na stanowisko równorzędne lub niższe

Chcemy przenieść pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym w obrębie własnego urzędu na równorzędne stanowisko urzędnicze lub niższe. Czy możemy to zrobić? Czy można przenieść tego pracownika do innego urzędu na równorzędne lub niższe stanowisko?

Okres wypowiedzenia w przypadku powołania (art. 72)

Odwołanie może nastąpić w każdym czasie. Organu odwołującego nie obowiązują, tak jak to jest przy wypowiadaniu umowy o pracę na czas nie określony, okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w czasie których nie można zgodnie z prawem dokonać wypowiedzenia, może być dokonane w każdym czasie, a więc także podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę (art. 77)

Szczególną cechą stosunku pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę jest jego ścisłe powiązanie z członkostwem w danej spółdzielni.

Stosunek pracy na podstawie wyboru (art. 73)

Wybór stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy, wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy.

Sytuacja odwołanego w okresie wypowiedzenia i po jego upływie (art. 71)

Zgodnie z konstrukcją prawną odwołania równoznacznego z wypowiedzeniem umownego stosunku pracy pracownik może zostać pozbawiony stanowiska wcześniej niż upłynie okres wypowiedzenia.

Jakie przerwy wliczane są do czasu pracy

Prawo do przerwy jest uprawnieniem pracowniczym, które pracodawca zobowiązany jest przestrzegać. Niekiedy jednak pracodawca może sam zadecydować o udzieleniu czasu przerwy.

Termin i forma powołania (art. 68(2))

Powołanie, jak każda inna forma powstania stosunku pracy, musi spełniać pewne określone prawem przesłanki, aby było ważne i zgodne z prawem.

Urlop bezpłatny pracownika wybranego (art. 74)

Pracownik, który nawiązał stosunek pracy na podstawie wyboru, może zwrócić się na piśmie do dotychczasowego pracodawcy o udzielenie urlopu bezpłatnego. Urlop taki jest udzielany na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Zwrot kosztów podróży służbowej

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Za 1 maja przysługuje dzień wolny

Ze względu na to że Święto Pracy przypadało na sobotę, czyli dzień wolny od pracy, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia innego dnia wolnego pracownikowi, jeśli ten nie pracuje w soboty.

Mobbingowanie pracownika w wieku przedemerytalnym

Jestem pracownikiem w wieku przedemerytalnym, zatrudnionym na stanowisku administracyjno-biurowym. Od trzech miesięcy pracodawca nie zleca mi wykonywania pracy, twierdząc, że źle wykonuję swoje obowiązki i nie ma do mnie zaufania. Moje stanowisko pracy zostało przeniesione z pokoju trzyosobowego i obecnie pracuję sam, nie mając kontaktu z innymi pracownikami. Takie zachowania są dla mnie krzywdzące. Czy pracodawca może tak postępować i nie zlecać mi pracy do wykonania?

Tysiące miejsc pracy dzięki zagranicznym inwestycjom

Nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych lat może powstać dzięki inwestycjom zagranicznym, które wspiera Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ich łączna wartość to ok. 5,6 mld euro - poinformowała Katarzyna Antosik z PAIiIZ.

Dzień wolny za Święto Państwowe 1 maja

Święto Państwowe 1 maja przypada w tym roku w sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje z tego tytułu dzień wolny.

1 i 3 maja pracownicy sklepów mają dni wolne od pracy

Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.

Dokumentacja pracownicza dotycząca przyznania nagrody lub wyróżnienia

Pracodawca może przyznawać pracownikom nagrody i wyróżnienia, za szczególne osiągnięcia związane z łączącym strony stosunkiem pracy.

Zatrudnianie pracowników w nocy

Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Badania okresowe i kontrolne jako część akt osobowych pracownika

Pracodawca ma obowiązek dbać o stan zdrowia swoich pracowników. Przejawia się to między innymi w postaci kierowania pracowników na różnego rodzaju badania.

W jaki sposób oddać pracownikom dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Pracują od poniedziałku do piątku. Kilku z nich jest zatrudnionych na niepełny etat. Niepełnoetatowcy również pracują codziennie przez 5 dni w tygodniu. Czy pracownikom pełnoetatowym i niepełnoetatowym muszę oddać dzień wolny za święto 1 maja, które przypada w tym roku w sobotę? Co w sytuacji, gdy niektórzy pracownicy będą przebywali 1 maja br. na zwolnieniach lekarskich? Czy jeżeli nie oddam pracownikom dnia wolnego, będę musiał zapłacić im dodatek w wysokości 100%?

Choroby zawodowe - nowe przepisy ws. orzecznictwa lekarskiego

Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie i przekazało do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych.

Szef i asystentka

Nie jest tajemnicą, że w firmach rozmawia się o cechach charakteru i sposobu bycia współpracowników i przełożonych. Stąd też różnorodność poglądów. Jakie są zatem najczęstsze opinie, które można usłyszeć o prezesach firm, a także ich asystentkach?

Praca w formie telepracy nie jest pożądana

Tylko 11,2 proc. pracowników chciałoby być zatrudnionych w formie telepracy. Uznają ją za mniej bezpieczną, wiążącą się z umową na zlecenie czy o dzieło; nie chcą też tracić kontaktów z kolegami - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Czy pracownikowi pracującemu kilkanaście godzin tygodniowo przy komputerze przysługują okulary korygujące?

Pracodawca nie zapewnił pracownikom wykonującym pracę przy monitorach ekranowych okularów korygujących wzrok. Motywował to tym, że pracownicy wykonują pracę, użytkując monitor ekranowy poniżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownicy wnieśli skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli inspektor stwierdził, że kilku pracowników pracuje przed monitorem dłużej niż 4 godziny na dobę i nakazał pracodawcy zakupienie okularów pracownikom. Czy pracownikowi, który pracuje przy komputerze kilkanaście godzin tygodniowo, przysługują okulary korygujące?

Dokumenty związane z obniżeniem wymiaru czasu pracy

Zgodnie rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, w aktach tych muszą się znaleźć informacje dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy w związku z urlopem wychowawczym pracownika.

Kiedy trzeba płacić składkę na FP za niepełnoetatowca

Zatrudnialiśmy pracownika na 1/2 etatu. Z uwagi na to, że jego wynagrodzenie było niższe od minimalnego, nie opłacaliśmy za niego składek na Fundusz Pracy. W połowie kwietnia 2010 r. pracownik otrzymał nową umowę, a jego miesięczna kwota wynagrodzenia będzie równa minimalnemu wynagrodzeniu. Czy od wynagrodzenia uzyskanego w kwietniu 2010 r. powinniśmy opłacić składkę na Fundusz Pracy?

Przykład rozliczenia delegacji

Wyjazd służbowy wiąże się z pewnymi obowiązkami pracodawcy, który musi m.in. rozliczyć się z pracownikiem i zwrócić mu koszty poniesione na przejazdy. Poniżej przedstawiamy jeden ze sposobów takiego rozliczenia.

Choroba podczas delegacji służbowej

W przypadku zachorowania za granicą w trakcie odbywania podróży służbowej, pracownikowi należy się zwrot udokumentowanych kosztów leczenia – na podstawie rachunku ze szpitala, rachunku za wizytę u lekarza itp.

Wyjazdy zagraniczne a zwrot wydatków

Trudno sobie wyobrazić nowoczesną firmę, pracownicy której ani razu nie odbyli podróży służbowej. Warto jest zatem wiedzieć jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wyjazdu w sprawach służbowych.

Podróż służbowa pracownika poza granice kraju

Podróż służbowa poza granicami kraju polega na wykonywaniu przez pracownika zadań w terminie i państwie określonym przez pracodawcę. Przy czym pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a pracodawcą jest każda osoba fizyczna i prawna zatrudniająca pracowników.

Wyjazd służbowy pracownika

Wyjazd służbowy, czyli delegacja jest nierozerwalnie związana z pracownikiem firmy, czyli osobą fizyczną, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, spółdzielczej umowy o prace – bez względu na wymiar pracy.

Badania cytologiczne będą obowiązkowe dla pracownic


Szykowana nowela ma na celu zwiększenie wykrywalności zachorowań na raka u kobiet. Zmiany obejmą również przepisy Kodeksu pracy.

Dodatkowy urlop dla pracownika - nowelizacja kodeksu pracy

Na rozpoczynającym się dzisiaj, 28 kwietnia, dwudniowym posiedzeniu Senat zajmie się nowelizacją kodeksu pracy, która przewiduje płatny urlop na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Wielu użytkowników maszyn z żurawiem przeładunkowym ma wątpliwości dotyczące zgłaszania tego typu urządzeń do Urzędu Dozoru Technicznego. Które z tych maszyn używanych w leśnictwie podlegają dozorowi technicznemu?

Wynagrodzenie w przypadku przywrócenia do pracy (art. 57)

Jeśli pracownik podjął pracę wskutek orzeczenia sądu przywracającego go do pracy, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Pomoc z ZFŚS na cele mieszkaniowe

Pomoc mieszkaniowa z zfśs może być realizowana w postaci pożyczek lub bezzwrotnych zapomóg. Zarówno forma, jak i warunki wypłaty ww. świadczeń muszą być jednak dokładnie określone w regulaminie funduszu.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia (art. 55)

Nie tylko pracodawcy mogą wypowiadać umowy w trybie natychmiastowym. Również pracownicy, w przypadku naruszenia swoich praw, mają prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia i do odszkodowania.

Kontrolowanie telepracownika (art. 67(14))

Tak jak w przypadku wszystkich pracowników, tak i w odniesieniu do telepracowników pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie przez nich pracy. Kontrola ta, dotyczy nie tylko rezultatów pracy, ale także sposobu jej wykonywania.

Kiedy wygasa umowa o pracę? (art. 63)

W przeciwieństwie do rozwiązania umowy o pracę będącego efektem oświadczenia woli, wygaśnięcie takiej umowy następuje z mocy prawa, tzn. jest niejako „automatycznym” następstwem określonego w przepisach zdarzenia.

Kiedy pracownikowi przysługuje tylko odszkodowanie? (art. 59)

Pracownik bezprawnie zwolniony z pracy może domagać się albo przywrócenia do pracy, albo odszkodowania. Kodeks pracy wskazuje sytuacje, kiedy pierwsze roszczenie jest wyłączone.

Dokumentacja pracownicza dotycząca wymierzenia kary porządkowej

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować kary porządkowe.

Dokumenty dotyczące powierzenia pracownikowi mienia

Pracodawca może powierzyć pracownikowi pewne mienie wchodzące w skład zakładu pracy, w szczególności takie, które jest wykorzystywane w codziennej pracy, z obowiązkiem jego zwrotu lub wyliczenia się.

REKLAMA