REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urzędnik, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy

Większość w Sejmie popiera wprowadzenie w święto Trzech Króli dnia wolnego od pracy. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że pracownicy będą mieli więcej dni wolnych.

Komu jakie auto w firmie

Każdy na pierwszy rzut oka zauważa, że rozkład marek samochodów do stanowisk w firmie ma niewiele wspólnego z przypadkiem. Wręcz przeciwnie, kiedy przyjrzeć się bliżej odnaleźć można żelazne reguły rządzące tą, zdawałoby się błahą, sprawą.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Sejm zajmie się zmianą przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma poprawić kondycję Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Organizacje pozarządowe sprzeciwiają się niektórym zapisom nowelizacji i twierdzą, że nie przyczyni się ona do wzrostu liczby zatrudnianych niepełnosprawnych.

Zakaz zwalniania pracownicy wnioskującej o obniżenie wymiaru czasu pracy

W naszej firmie, zatrudniającej powyżej 20 osób, jedna z pracownic ma umowę o pracę trwającą do 30 grudnia 2010 r. z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jej urlop wychowawczy miał zakończyć się 30 grudnia 2010 r. Pracowała u nas dotychczas w charakterze księgowej. 30 kwietnia 2010 r. pracownica złożyła wniosek o przywrócenie do pracy od 1 czerwca 2010 r. i jednocześnie o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. W chwili obecnej nie mamy możliwości jej zatrudnienia, ponieważ nie mamy wolnego etatu. Czy możemy się z nią rozstać bez narażenia się na konsekwencje złamania przepisów prawa pracy oraz jak wygląda kwestia ochrony tej pracownicy?

REKLAMA

Rozliczenie czasu pracy w delegacji

Pracownik naszej firmy 23 sierpnia br. rozpoczął pracę o godzinie 7.30 i skończył ją o 15.30. Następnie 24 sierpnia o godz. 2.00 w nocy wyjechał w delegację i od 9.00 do 17.00 przebywał w miejscu załatwiania spraw, po czym wrócił do miejsca zamieszkania 24 sierpnia o godzinie 23.00. Następnego dnia, tj. 25 sierpnia, rozpoczął pracę o godzinie 7.30. Jak prawidłowo rozliczyć się z pracownikiem z „oddania godzin” w opisanej wyżej sytuacji?

Jak potrafisz zarządzać czasem?

Narzekasz na pracoholizm, spędzasz w biurze ponad 10 godzin dziennie i często zabierasz pracę do domu? Zazdrościsz innym, którzy po 8 godzinach wychodzą ze zrealizowanymi zadaniami? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak potrafisz zarządzać czasem? Poniższy test odpowie Ci na to pytanie.

Wyższe emerytury z OFE

Dzięki zwiększeniu uprawnień funduszy emerytalnych oraz zaostrzeniu konkurencji między nimi emeryt otrzyma większe świadczenie.

Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony?

Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów umów o pracę, między innymi umowę na czas określony, którą można wypowiedzieć tylko wyjątkowo.

REKLAMA

Jak obliczyć okres stażu pracy strażaka

Jestem księgową w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej (PSP). Nasi strażacy mają różne okresy pracy sprzed okresu służby w PSP (np. jeden ze strażaków pracował od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. i od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. oraz od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r.). Proszę o podanie prawidłowego sposobu obliczania stażu pracy do wysługi lat funkcjonariuszy PSP oraz podstawę prawną na załączonym przeze mnie przykładzie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS w Warszawie zaprasza na wykład na temat rozpatrywania uprawnień i przyznawania świadczeń osobom zamieszkałym za granicą lub posiadającym zagraniczne okresy ubezpieczenia. ZUS w Warszawie zaprasza także na szkolenie z zakresu BHP.

Elementy decydujące o sprawowaniu funkcji kierowniczej

O wykonywaniu funkcji kierownika średniego szczebla decyduje zakres prac i obowiązków, a nie to, czy komórka, którą dana osoba kieruje, jest w formalny sposób wyodrębniona albo czy ma ona określoną rangę w zakładzie pracy.

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.407,26 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,2 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 0,8 proc. - podał GUS.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09).

Niezbędnik czynności kancelaryjnych

W procedurach biurowych ważną pozycję stanowią czynności kancelaryjne, które są uregulowane wewnętrznymi przepisami, zawartymi w formie instrukcji kancelaryjnej.

Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?

Oczywiste jest, że umowę o pracę najlepiej rozwiązań pisemnie za porozumieniem stron, gdzie żadna ze stron nie będzie czuła się oszukana ani pokrzywdzona. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się dość rzadko.

Kiedy dwunastolatek może pracować?

W Kodeksie pracy zawarta jest ogólna zasada, że nie wolno zatrudniać dzieci poniżej 16 roku życia, a pomiędzy 16 a 18 – tylko w wyjątkowych okolicznościach. Kodeks pracy zawiera jednak pewne odstępstwo od tej zasady.

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Więzienie dla szefa za złe warunki pracy

Obowiązek zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy spoczywa na wszystkich pracodawcach, niezależnie od tego, czy są to podmioty prywatne czy państwowe, jakiego rodzaju działalność gospodarczą prowadzą oraz na jakiej podstawie prawnej zatrudniają pracowników świadczących pracę w danym zakładzie. Pracodawcom, którzy nie zapewniają podwładnym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy grozi odpowiedzialność karna.

Co grozi pracodawcy za prowadzenie podwójnej dokumentacji czasu pracy

Przepisy Kodeksu pracy jasno stanowią, że pracodawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika. Często zdarza się tak, że firmy prowadzą podwójną dokumentację czasu pracy. Jedna zawiera dane oparte o nominalny czas pracy i jest podawana do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, druga z kolei dotyczy wyłączenie pracy w godzinach nadliczbowych. Za prowadzenie podwójnej dokumentacji podmiot zatrudniający może być oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Zakaz dyskryminacji w dostępie do awansu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia jest zakazana. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia a także awansowania.

Pomysł na efektywność pracownika?

Docenianie pracownika wpływa na jego późniejszą efektywność w pracy. Ciągłe podwyżki płac mogą jednak znacznie uszczuplić firmowy budżet. W takiej sytuacji, dobrym wyjściem okazuje się tanie i niekonwencjonalne wynagradzanie połączone z optymalizacją budżetu Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Jakie są wymogi BHP dotyczące stanowiska pracy przy komputerze?

Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

Czy pozwanym zawsze jest podmiot, który zwolnił pracownika

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury został zatrudniony przez burmistrza miasta. Umowa o pracę została z dyrektorem rozwiązana w drodze wypowiedzenia, które m.in. podpisał burmistrz. Pracownik ten odwołał się od złożonego wypowiedzenia, wskazując burmistrza jako pozwanego. Mamy jednak wątpliwości co do prawidłowości określenia strony pozwanej. Czy pracownik w procesie o przywrócenie do pracy powinien pozwać burmistrza?

Jak uzyskać niemiecką emeryturę - porady ekspertów

Opolski ZUS we współpracy ze swoimi niemieckimi odpowiednikami doradza ludziom, którzy pracują na terenie Niemiec i Polski lub już otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe. Porady ekspertów zajmujących się ubezpieczeniami społecznymi zorganizowano w ramach Międzynarodowych Dni Poradnictwa.

Ożywienie na rynku pracy

Eksperci zgadzają się, że optymistyczne prognozy dla polskiego rynku pracy, które wynikają z Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla IV kwartału 2010 r. wskazują na nadejście ożywienia gospodarczego.

Inżynier pilnie poszukiwany

Od początku roku rośnie liczba ofert pracy dla inżynierów różnych specjalizacji, wzrastają także proponowane im stawki wynagrodzeń.

Dokumentacja pracownika przebywającego w szpitalu

Pracownik choruje od dłuższego czasu. Zwolnienia 14-dniowe przynosił od różnych lekarzy. Natomiast 30 listopada przyniósł zwolnienie za okres od połowy października do 30 listopada, a cały ten okres przebywał w szpitalu. Jak mam rozwiązać ten problem i czy muszę skorygować poprzednie zwolnienia do wysokości 70%?

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę - Tusk jest sceptyczny

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej (TK) uzgodnili wysokość wynagrodzenia minimalnego na 2011 rok. Ma ona wynieść 1 408 zł brutto. Premier Donald Tusk jest sceptyczny wobec propozycji podnoszenia płacy minimalnej w Polsce, "szczególnie w tych trudnych czasach".

Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku

Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo?

Zwrot kosztów podróży służbowych - czy będzie nowelizacja przepisów

Na podstawie obowiązujących przepisów nie można zwrócić kosztów podróży służbowych, jeżeli pracownik nie ma biletów czy rachunków. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do minister pracy o nowelizację regulujących to przepisów.

Korzystanie przez pracowników ze służbowego sprzętu w celach prywatnych

Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w trakcie godzin pracy. Okazuje się, że pracownicy coraz częściej zamiast pracować korzystają ze służbowego sprzętu w celach prywatnych.

W 2011 r. płaca minimalna wyniesie 1408 zł

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 91 złotych. Płaca minimalna będzie zatem stanowiła 41 procent średniego wynagrodzenia.

Jak uzyskać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem

Jeśli Twoje dziecko we wrześniu rozpoczyna naukę w szkole i potrzebujesz dni wolnych, aby je przygotować do nowych obowiązków, możesz uzyskać od pracodawcy 2 dni wolne na opiekę. Uprawnienie to przysługuje tym rodzicom, których pociechy nie ukończyły jeszcze 14 lat.

Jak zostać pracownikiem socjalnym

Pracownik socjalny jest zawodem zaufania publicznego w związku z tym osoby wykonujące ten zawód powinny charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi oraz profesjonalnym przygotowaniem. Wymagane jest, aby uzyskały specjalizację i zdały odpowiedni egzamin.

Czy spółka cywilna może być pracodawcą?

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Czy w związku z tym spółka cywilna nie może być również pracodawcą?

Czym jest mobbing?

Czy wiesz, że…każdy pracujący zawodowo człowiek, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, stanowisko jest narażony na mobbing. Jest to zjawisko skierowane przez osobę lub grupę przeciw konkretnej osobie w środowisku zawodowym, polegające na długotrwałym nękaniu, ośmieszaniu, poniżaniu, izolowaniu, eliminowaniu z zespołu, wywołujących u ofiary mobbingu zaniżoną samoocenę jako pracownika i człowieka.

Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe

Pracodawca, na okoliczność pewnych zdarzeń związanych z przebiegiem pracy pracowników, sporządza notatki służbowe lub prosi innych pracowników o ich sporządzenie. Czy tego rodzaju notatki można zamieszczać w aktach osobowych pracowników?

Rząd określi w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie za pracę

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w Komisji Trójstronnej (KT) nie doszli do porozumienia w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia w 2011 r. Oznacza to, że obowiązującą w przyszłym roku najniższą pensję określi rząd w rozporządzeniu.

Biuro rady - odpowiednik sekretariatu

W każdym urzędzie należącym do administracji samorządowej znajdziemy bliską sekretariatowi komórkę organizacyjną zwaną biurem rady, powołaną przez wójta (w rozumieniu: wójt, burmistrz, prezydent) na mocy regulaminu organizacyjnego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

ZUS Oddział w Opolu zaprasza pracodawców i osoby kierujące pracownikami na szkolenie z zakresu bhp.

Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie pracy, jeżeli pracownik nie wystąpił o jego sprostowanie

Wystawiliśmy pracownicy świadectwo pracy, w którym popełniliśmy błąd (nie podaliśmy okresu urlopu bezpłatnego, z którego korzystała pracownica w czasie trwania stosunku pracy). Pracownica nie zwróciła się o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w tej sytuacji możemy z własnej inicjatywy wystawić poprawne świadectwo pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno ono zostać przekazane osobie, której dotyczy?

Na jakiej podstawie wypłacić zasiłek pracownikowi, który zachorował w czasie pobytu za granicą

Pracownik zachorował, będąc w czasie urlopu poza granicami Polski. Dostarczył zaświadczenie lekarskie wystawione w obcym języku. Czy ma obowiązek je przetłumaczyć na swój koszt? Na jakiej podstawie możemy wypłacić pracownikowi świadczenie chorobowe?

Rząd zajmie się minimalnym wynagrodzeniem za pracę

Projekt dotyczący uzależnienia płacy minimalnej od PKB może znaleźć się na posiedzeniu Radzie Ministrów - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Czy pracodawca odpowiada za brak wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny pracownika

Wyrejestrowałam pracowników z ubezpieczeń i teraz chcę wyrejestrować członków ich rodzin z ubezpieczenia zdrowotnego. Okazało się, że część członków rodzin już od dawna pracuje lub ma inny tytuł do ubezpieczeń. Pracownicy mnie o tym nie informowali, a – co najgorsze – te osoby raz miały swój tytuł do ubezpieczeń, a potem znów nie. Czy muszę robić korekty, czy wyrejestrować członka rodziny z datą wyrejestrowania pracownika? Czy ZUS może nałożyć jakieś kary na firmę z tego powodu?

Jakim przepisom podlegają kierowcy zatrudnieni w jednostce samorządowej

Jestem kierownikiem ośrodka pomocy społecznej. Zatrudniamy w naszej jednostce kilku kierowców. Czy w ich przypadku w zakresie czasu pracy ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych, Kodeks pracy czy ustawa o czasie pracy kierowców? Nie wiemy bowiem, na podstawie jakich przepisów rozliczać kierowcom pracę w godzinach nadliczbowych.

Adresowanie kopert

Chciałabym prosić o informację dotyczącą prowadzenia korespondencji biurowej. Nigdzie nie znalazłam wskazówek dotyczących adresowania kopert. Wzór rozmieszczenia adresu oczywiście ustala Poczta Polska, mam jednak wątpliwości co do treści. Spotkałam się z dwiema szkołami:1. Umieszczać dane o tytule zawodowym i naukowym adresata – „bo tak jest uprzejmie”;2. Nie umieszczać – „pisze pani do osoby, nie stanowiska, adres ma być przejrzysty, więc długa tytulatura powinna zostać skrócona, ponadto nie każdy chce, aby goniec/listonosz znał jego funkcję zawodową”.Jaki standard zastosować, aby korespondencja mojej firmy była w każdym drobiazgu profesjonalna?Maja, e-mail

Jak udokumentować zarobki w przypadku zniszczenia dokumentacji w czasie powodzi

Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980–1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja płacowa pracowników. Czy w związku z tym będziemy mogli mu poświadczyć na druku ZUS Rp-7 zarobki z lat 80. na podstawie innych dokumentów? A może w inny sposób (np. w drodze zeznań świadków) będzie on mógł udokumentować przed ZUS swoje wynagrodzenia?

Jakie mogą być dla firmy negatywne konsekwencje zwolnień pracowników?

Gdy firma zwalnia pracowników, w istotny sposób zmieniają się stosunki międzyludzkie wewnątrz organizacji. Dotykają one zarówno pracowników zwalnianych, jak i tych nadal pracujących w przedsiębiorstwie.

Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

Obniżenie urlopu wypoczynkowego o okres usprawiedliwionej niepłatnej nieobecności w pracy

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym przez 5 miesięcy. Pracodawca nie rozwiązał z nim umowy o pracę. Po świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nie otrzymał zaświadczenia o zdolności do pracy i nie miał zasiłku chorobowego. Ustalił z pracodawcą, że nie będzie pracował, aż się nie wyleczy. Obecnie pracownik rozwiązuje umowę z pracodawcą. Czy okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej należy zaliczyć do wyliczenia urlopu proporcjonalnego w celu wypłaty ekwiwalentu?

REKLAMA