REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Urząd stanu cywilnego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kierownik USC zdecyduje o bezpieczeństwie miejsca ślubu

W ocenie urzędników nowe przepisy umożliwiające zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego są mało precyzyjne i dają dużą swobodę decyzyjną kierownikom urzędów.

Ślub cywilny także poza urzędem

Ślub w dowolnie wybranym USC lub poza urzędem umożliwia nowe prawo o aktach stanu cywilnego, które weszło w życie 1 marca 2015 r. Dotychczas małżeństwo można było zawrzeć poza urzędem jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem nie tylko w takich przypadkach.

Mail lub list z urzędu skarbowego zawsze dociera do podatnika

Nie można tłumaczyć nieodebrania maila od fiskusa jego przeoczeniem. Przy tradycyjnej formie korespondencji z urzędem skarbowym, jeśli podatnika nie było w domu czy w biurze, pismo urzędowe może trafić np. do sąsiada. W obu przypadkach po pewnym czasie pismo od fiskusa – nawet jeśli faktycznie nie zostało odebrane - uznaje się za doręczone.

Urzędy skarbowe będą informować biura informacji gospodarczych o zaległościach podatkowych

Rada Ministrów przyjęła założenia do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej. Dokument zakłada, że urzędy skarbowe, samorządy oraz ZUS będą powiadamiały biura informacji gospodarczej o wymagalnych zobowiązaniach prawno-podatkowych osób fizycznych i firm.

REKLAMA

Uprawnienia inspektora kontroli skarbowej

Każdy przedsiębiorca powinien być przygotowany na kontrolę skarbową – fiskus sprawdza w ten sposób czy w firmie realizowane są obowiązki podatkowe. Po otrzymaniu zawiadomienia o kontroli nawet najbardziej uczciwi przedsiębiorcy dostają gęsiej skórki. Zanim jednak inspektor kontroli skarbowej przekroczy próg firmy, warto sprawdzić jakie ma uprawnienia.

Ustawa o administracji podatkowej od 2016 roku

Resort finansów liczy, że w marcu rząd przyjmie projekt ustawy o administracji podatkowej - poinformował PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Zaznaczył, że proponowane przez MF regulacje nie budzą wątpliwości merytorycznych, są dopracowywane legislacyjnie. Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Nowe standardy kontaktów telefonicznych urzędników z podatnikami

Resort finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy. Jeśli jednak wizyta podatnika w urzędzie będzie konieczna, zaproszenie też zostanie przekazane przez telefon.

Załatw sprawę z urzędem skarbowym telefonicznie

Minister finansów chce, aby urzędnicy skarbowi kontaktowali się z podatnikami telefonicznie. Jeżeli okaże się, że sprawę da się załatwić tym kanałem, podatnik nie będzie musiał składać żadnych dodatkowych wyjaśnień, bo urzędnik sporządzi odpowiednią notatkę z rozmowy. Jeśli jednak wizyta podatnika w urzędzie będzie konieczna, zaproszenie też zostanie przekazane przez telefon.

REKLAMA

Telefon z urzędu skarbowego - nowe standardy obsługi podatników

Urzędy skarbowe mają stosować jednolite zasady postępowania podczas nawiązywania kontaktu z podatnikiem. W sytuacjach, kiedy nie zachodzi bezwzględna konieczność wysłania pisemnego wezwania, pracownicy urzędów będą starali się skontaktować telefonicznie, aby załatwić sprawę.

Zmiany w urzędach i izbach skarbowych od 1 kwietnia 2015 r.

W kwietniu rozpocznie się reorganizacja w urzędach i izbach skarbowych. Jak wyjaśnia Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej, zmiany spowodują, że więcej osób będzie pracowało przy obsłudze klienta, kontroli i egzekucji.

Powstanie jeden serwis z e-administracją

Wkrótce ruszy strona internetowa skupiająca w jednym miejscu usługi e-administracji, a w urzędach pojawią się nowe ułatwienia. Chodzi m.in. o złożenie deklaracji podatkowej, założenie działalności gospodarczej i możliwość sprawdzenia, czy pracodawca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne.

Jedno okienko rozliczeniowe dla należności podatkowych i celnych

Wprowadzenie jednego okienka rozliczeniowego dla należności podatkowych i celnych przewiduje nowelizacja ustawy o Służbie Celnej. Wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej, a nie na konto 16, jak obecnie. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.

Urząd skarbowy zniszczył firmę, która ujawniła karuzelę VAT

Sprawa dotyczyła Centrum Handlowe Nexa. Spółka jeszcze w roku 2012 zatrudniała ponad 100 osób - obecnie natomiast znajduje się w stanie agonii po tym, jak właściciel firmy odkrył i ujawnił, że jego przedsiębiorstwo wykorzystywane było w procederze nazywanym karuzelą VAT.

Wzmocnienie skuteczności kontroli podatkowych w 2015 r.

W 2015 r. urzędy skarbowe mają za zadanie poprawić efektywności kontroli podatkowych. Co najmniej 80 proc. kontroli prowadzonych przez urzędy powinno kończyć się domiarem. Ministerstwo Finansów postawiło sprawę jasno: urzędy, które będą odstawać, zostaną ukarane, np. utratą etatów – wynika z informacji do jakich dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

Wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania działalności

Początek nowego roku to jedyny moment na dokonanie zmiany formy opodatkowania dochodu, pomijając przejście z ryczałtu na skalę. Co do zasady, przedsiębiorcom zarabiającym powyżej 85 528 zł opłaca się przejść na podatek liniowy. Kiedy wybrać podatek liniowy 19 proc.?

Opłata za ślub poza urzędem stanu cywilnego 2015

Przy ustaleniu obowiązującej w 2015 roku opłaty za ślub poza urzędem stanu cywilnego wzięto pod uwagę szereg czynników m.in. koszt dwukrotnego przejazdu kierownika urzędu na miejsce uroczystości.

Elektroniczny system rejestracji akt stanu cywilnego

Elektroniczny system rejestracji akt stanu cywilnego, automatyczna aktualizacja rejestrów publicznych, internetowy dostęp do akt stanu cywilnego oraz wprowadzenie nowego dokumentu – zaświadczenia o stanie cywilnym to główne założenia ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Nowe zasady funkcjonowania systemu rejestracji akt stanu cywilnego zaczną obowiązywać 1 stycznia 2015 roku.

Nowy dowód osobisty dopiero w marcu 2015

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego będzie można składać dopiero w marcu 2015 roku. Termin wprowadzenia nowych dokumentów tożsamości został przesunięty o dwa miesiące (z 1 stycznia na 1 marca 2015 roku). Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność.

Prawo o aktach stanu cywilnego 2015

Prawo o aktach stanu cywilnego zostało przyjęte przez Sejm. Nowa ustawa zakłada w 2015 roku m.in.: prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC oraz możliwość wzięcia ślubu poza urzędem.

Duże zmiany w urzędach skarbowych od 1 stycznia 2016 r.

Urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany. Jak wynika z projektu ustawy o administracji podatkowej, od 1 stycznia 2016 r. w urzędzie skarbowym będzie można nie tylko rozliczyć podatki oraz otrzymać konieczne zaświadczenia, ale także zarejestrować firmę i złożyć dokumenty do ZUS. Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta.

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Udostępnienie usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, zmniejszenie liczby błędów popełnianych przez podatników oraz usprawnienie automatycznej wymiany informacji podatkowych to kluczowe elementy budowy elektronicznej administracji podatkowej. Kolejnym krokiem do wprowadzenia tych zmian jest ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1563), która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Uważaj na kontrole krzyżowe

Kontrole skarbowe przeprowadzane przez pracowników fiskusa zawsze wzbudzają niepokój osób prowadzących działalność gospodarczą. Niekiedy mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednio przedsiębiorców, ale również ich kontrahentów. Wówczas mamy do czynienia z kontrolami krzyżowymi.

Jak zarejestrować spółkę od 1 grudnia 2014 r. – KRS, US, ZUS

Od 1 grudnia 2014 r. wchodzą w życie istotne zmiany w zakresie rejestrowania spółek w KRS, a także w urzędach skarbowych i ZUS.

Urząd skarbowy wypełni za podatników deklaracje PIT od 2015 r.

1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawnych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym podpisana przez prezydenta. Od przyszłego roku urząd skarbowy będzie mógł wstępnie wypełnić za podatników deklaracje PIT.

Ślub cywilny poza urzędem

Możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego wprowadza nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Zorganizowanie ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego będzie możliwe od 1 stycznia 2015 r.

Nowe punkty kasowe w Urzędach Skarbowych

InPost Finanse rozpoczyna kooperację z Urzędami Skarbowymi. W placówkach pojawiły się pierwsze punkty kasowe przedsiębiorstwa. Do tej pory w urzędach można było spotkać głównie punkty banków.

Opłata za ślub poza urzędem od 2015 roku

Opłata za ślub poza urzędem ma wynosić 1 tysiąc złotych. Taką stawkę od 2015 roku przewiduje projekt rozporządzenia resortu spraw wewnętrznych.

Nowa ustawa o administracji podatkowej w 2015 r.

Nowa ustawa o administracji podatkowej, która ma wejść w życie w 2015 r., to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów, zapowiadany w expose przez premier Ewę Kopacz. Nowe regulacje zakładają m.in. segmentację podatników na wzór bankowego “scoringu”; dostępność dla urzędników i podatników bazy wiedzy podatkowej, czy wprowadzenie “asystenta” dla początkujących przedsiębiorców.

Jak zarejestrować dziecko urodzone za granicą?

Dziecko urodzone poza granicami kraju należy zarejestrować w Polsce. Rejestracji dokonują rodzice w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jednego z nich. Jakie dokumenty należy zgromadzić, by dokonać rejestracji dziecka urodzonego za granicą?

Darowizna wykryta podczas kontroli nie podlega podatkowi sankcyjnemu

Potwierdzenie przez podatnika, ustalonego uprzednio przez organ w trakcie postępowania kontrolnego, faktu otrzymania przez niego darowizny nie może skutkować nałożeniem przez urząd skarbowy 20-procentowej sankcyjnej daniny.

Nowy wzór zgłoszenia otrzymania darowizny SD-Z2

Nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (otrzymania darowizny) SD-Z2 został opublikowany w w Dzienniku Ustaw RP. Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2 zacznie obowiązywać od soboty - 25 października 2014 roku.

Nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego w Tychach

Ustawa została uchwalona przez Sejm 10 października. Tyscy urzędnicy wkrótce będą korzystać z systemu informatycznego, który od początku 2015 r. będzie działał we wszystkich urzędach stanu cywilnego.

Prawo o aktach stanu cywilnego po zmianach

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego zostało uchwalone podczas 77. posiedzenia Sejmu (10 października 2014 roku). Główne zmiany w prawie o aktach stanu cywilnego dotyczą wprowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz liberalizacji zasad zawierania małżeństw poza urzędem.

Dokumentacja w urzędzie stanu cywilnego od 1 stycznia 2015 r.

W ślad za postępującym procesem informatyzacji administracji publicznej samorządy czekają duże zmiany w zakresie realizacji zadań z zakresu stanu cywilnego. Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie zdarzenia z zakresu stanu cywilnego będą rejestrowane w systemie teleinformatycznym, zaś akty stanu cywilnego sporządzone w postaci papierowej będą przenoszone stopniowo do systemu.

Lepsza wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem od 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. powinna wejść w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której zostanie usprawniona wymiana informacji pomiędzy podatnikami a fiskusem. Rząd zamierza w ten sposób spełnić obietnice złożone w 2011 r.

Większa skuteczność pracy urzędów celnych i podatkowych

Usprawnienie i poprawa funkcjonowania służby celnej i administracji podatkowej, lepsza jakość oferowanych usług oraz wymierne korzyści dla przedsiębiorców i obywateli mających kontakt z tymi urzędami – takie mają być efekty przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o Służbie Celnej oraz ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Połączenie organizacyjne urzędów i izb skarbowych w 2015 r.

Rząd, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zajmie się przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projektem, który przewiduje m.in. zmniejszenie zasiłków chorobowych celników oraz połączenie organizacyjne urzędów i izb skarbowych. Planowane zmiany miałyby obowiązywać od 2015 r.

Kiedy urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika?

Urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika w trzech sytuacjach: kiedy brak ksiąg podatkowych, kiedy dane z tych ksiąg nie dają możliwości określenia podstawy opodatkowania oraz w sytuacji, kiedy podatnik naruszył warunki uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.

Korespondencja z urzędu skarbowego otrzymana z opóźnieniem

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą czy osobą fizyczną, przed dłuższym urlopem zabezpiecz odbiór korespondencji. Nie wszystkie listy mogą czekać na ciebie dłużej niż 14 dni. Jeśli otrzymasz korespondencję z urzędu skarbowego, możesz – z powodu przerwy urlopowej – przegapić termin odwołania się od decyzji urzędu. Co wtedy?

Więcej spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną

Od 11 sierpnia obowiązują nowe zasady funkcjonowania Elektronicznych Skrzynek Podawczych (dostępnych na platformie ePUAP i stronach internetowych instytucji ), które zwiększyły liczbę spraw urzędowych załatwianych drogą elektroniczną, a także ułatwiają obywatelom korzystanie z tej drogi komunikacji z urzędem.

Czy bezprawne działanie urzędu skarbowego przerywa bieg przedawnienia?

Organy państwowe działają w oparciu o zasadę legalizmu, a zatem wszystkie podejmowane przez nie czynności muszą znajdować oparcie w przepisach prawa. Jeżeli postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego nie zostało wszczęte przez uprawniony do tego organ, to nie doszło do skutecznego przerwania biegu przedawnienia, tak orzekł WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 r.

Ułatwienia w załatwianiu spraw urzędowych dzięki informatyzacji

Od 11 sierpnia 2014 r. obowiązują nowe zasady funkcjonowania platformy ePUAP i stron internetowych urzędów. Większość spraw będzie można załatwić elektronicznie, co znacznie usprawni działanie administracji.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Zgodnie z Ordynacją podatkową organy skarbowe są uprawnione do nałożenia na podatnika kary porządkowej. Przepisy szczegółowo określają, kto i z jakiego powodu może zostać ukarany takim zobowiązaniem. Ponadto można w nich znaleźć maksymalną kwotę kary, która może ulec modyfikacjom wraz z nowym rokiem podatkowym. Poniżej prezentujemy zasady nakładania kar porządkowych w 2014 i 2015 r.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Otrzymanie darowizny to nie tylko więcej pieniędzy lub możliwość korzystania z pozyskanej w ten sposób rzeczy, ale również obowiązek poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego oraz konieczność zapłaty podatku. Należy o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie wskazanych powinności wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Jaki ma sens faktyczna likwidacja urzędów skarbowych?

W publicystyce, która w naszym kraju chce uchodzić za prawicowo-liberalną, występuje unikatowe połączenie trzech poniższych poglądów:

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego zakłada m.in.: elektroniczną rejestrację aktów stanu cywilnego, udostępnianie obywatelom odpisów w dowolnym USC i w postaci elektronicznej, liberalizację zasad zawierania małżeństw poza urzędem oraz usprawnienie i uproszczenie niektórych procedur. Nową regulację przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

NIK skontrolował przestrzeganie prawa podatkowego

Mimo nieprzejrzystych przepisów prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane – tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o przestrzeganiu praw podatników. Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe. Czas trwania postępowań odwoławczych prowadzonych przez izby skarbowe objęte kontrolą NIK w połowie przypadków przekracza ustawowy limit. A odsetek decyzji uchylanych w postępowaniu odwoławczym przez izby skarbowe nadal jest wysoki.

Komórki wierzycielskie w urzędach skarbowych

Od 1 lipca na podstawie zarządzenia ministra finansów z 27 stycznia 2014 r. w sprawie organizacji urzędów i izb skarbowych oraz nadania im statutów w urzędach skarbowych funkcjonują komórki do spraw wierzycielskich.

Urząd skarbowy wypełni PIT podatnika

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada gromadzenie danych podatników przez administrację podatkową. W rezultacie fiskus wypełni PIT podatnika.

Jak uzyskać interpretację podatkową

Każdy, kto ma wątpliwości, jak podatkowo rozwiązać dane zagadnienie, rozliczyć konkretną transakcję, może zadać pytanie Ministrowi Finansów, składając wniosek o interpretację indywidualną. Minister, a raczej w jego imieniu jeden z pięciu dyrektorów izb skarbowych właściwych do wydania interpretacji indywidualnej, ma na jej wydanie trzy miesiące od otrzymania wniosku podatnika. Pytania można zadać w zakresie sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy.

REKLAMA