REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spadek po bracie

Spadek po bracie czy siostrze otrzymamy dopiero wówczas, gdy nie żyje już chociaż jedno z rodziców. To właśnie udział spadkowy, jaki przypadałby rodzicom, w ich braku, przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy.

Komunikacja niepełnosprawnych z urzędami

W dniu 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która określa czego może się spodziewać od urzędów w Polsce osoba mająca problemy w komunikowaniu się oraz jaka pomoc zostanie jej z tego tytułu udzielona.

Prawa i obowiązki podatnika

Ministerstwo Finansów przygotowało zestawienie najważniejszych praw i obowiązków podatników (wg stanu prawnego na 1 kwietnia 2012 r.). To dobra okazja, aby zobaczyć jak rozumie je resort finansów. Znajomość tych uregulowań ułatwia oczywiście podatnikom wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Warto też wiedzieć czego można oczekiwać i domagać od organu podatkowego.

Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czy można je odliczyć?

Składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Nie ma znaczenia, czy składki takie są opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie.

REKLAMA

Zmiana oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Gdy oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, możliwe jest uchylenie się od jego skutków prawnych. Dotyczy to również osób, które nie złożyły w terminie wymaganego oświadczenia.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiadającą osobowości prawnej. Co do zasady prawa i obowiązki wspólników nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże, jeżeli w umowie spółki cywilnej zawarte zostanie odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego miejsce.

Sądowy dział spadku

Podział spadku może nastąpić poprzez zawarcie umowy między spadkobiercami bądź przez orzeczenie sądu. Każda z osób uprawnionych do spadku może dochodzić działu spadku przed sądem, jeżeli spadkobiercy nie są zgodni co do jego dokonania.

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

REKLAMA

Darowizna mieszkania a zachowek

Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, która ma na celu ochronę osób najbliżej spokrewnionych ze zmarłym w przypadku pominięcia ich w testamencie. Pamiętajmy jednak o tym, iż przyjmując od potencjalnego przyszłego spadkodawcy darowiznę w postaci na przykład mieszkania, powinniśmy liczyć się z tym, iż o jej wartość zostanie nam pomniejszone prawo do zachowku po śmierci darczyńcy

Jaki jest zakres odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego?

Zapisobierca windykacyjny otrzymuje w zapisie konkretną rzecz z majątku spadkodawcy. W jakim zakresie zapisobierca windykacyjny jest odpowiedzialny za zachowek?

Jak sporządzić powództwo o wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

W relacjach małżeńskich nie zawsze układa się prawidłowo. Jednak wiele skłóconych małżeństw nie zdąży rozwieść się przed śmiercią. Spadkobiercy zmarłego mogą wystąpić z pozwem o wyłączenie od dziedziczenia małżonka osoby zmarłej. Kiedy może mieć to miejsce oraz co należy zawrzeć w powództwie o wyłącznie małżonka od dziedziczenia?

Stwierdzenie zgonu

Z uwagi na doniosłość znaczenia śmierci i jej skutków prawnych bardzo ważne jest precyzyjne stwierdzenie chwili śmierci oraz odpowiednie jej udokumentowanie. Z chwilą śmierci następują m. in. takie zdarzenia jak otwarcie spadku i powołanie do spadkobrania.

Jakie sprawy załatwimy u notariusza?

Notariusz sporządza głównie akty notarialne. Czynności notarialne dokonywane przez notariusza mają charakter dokumentu publicznego.

Stypendium zwolnione z PIT

Czy stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w każdym przypadku (również jeżeli świadczenie korzysta ze zwolnienia) płatnik ma obowiązek sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium na druku PIT-8C?

PIT-11 dla bezdomnego

Do którego urzędu skarbowego płatnik jest obowiązany przesłać informację PIT-11 dotyczącą osoby bezdomnej, jeżeli osoba ta nie chce podać miejsca, na terenie którego najczęściej przebywa?

Kwartalne rozliczenie VAT

Kwartalnie rozliczać się mogą nie tylko mali podatnicy, choć tylko dla nich wiąże się to z kwartalnymi płatnościami. By skorzystać ze składania deklaracji raz na kwartał należy zawiadomić wcześniej naczelnika urzędu skarbowego.

Czym jest dziedziczenie ustawowe?

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił testamentu dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy Kodeks cywilny. Kto jest uprawniony do dziedziczenia ustawowego?

Wydanie zaświadczenia przez organ podatkowy

Zaświadczenie jest dokumentem, które potwierdza dany fakt lub stan. Organ podatkowy może je wydać po spełnieniu kilku warunków.

Kontrolerom fiskusa udostępnij dokumenty i oddzielne pomieszczenie

Przeglądanie ksiąg rachunkowych, weryfikacja majątku firmy, oddzielny pokój w biurze przedsiębiorcy – takie między innymi uprawniania mają kontrolerzy z urzędu skarbowego. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego mogą zatrzymać dokumentację. Jeśli przedsiębiorca będzie utrudniał im pracę, mogą wezwać policję.

Przeprowadzka nie zawsze oznacza zmianę urzędu skarbowego

Zmiana adresu przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą może ale nie musi pociągać za sobą zmiany właściwości miejscowej urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT-u. Wszystko zależy od tego, w ilu miejscach i na jakim obszarze dokonywane są czynności podlegające opodatkowaniu.

Ukrywasz dochody? Skarbówka Cię wytropi

Jak informuje Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach ok. 10% kontrolowanych przedsiębiorców w miesiącach styczeń-luty 2012 roku na terenie woj. śląskiego otrzymało mandaty za brak ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W tym czasie inspektorzy kontroli skarbowej skontrolowali ponad 6 tysięcy przedsiębiorców i nałożyli 507 mandatów na łączną kwotę 87.780,00 zł.

Tylko na Poczcie Polskiej dotrzymasz terminu w momencie nadania listu

Dotrzymanie terminu ustawowego, także w sprawach podatkowych np. przy składaniu deklaracji PIT, VAT, czy pism w postępowaniu podatkowym – chroni nas przed karami ze strony urzędów lub pozwala na dalszą walkę o swoje prawa. Dokumenty nie zawsze możemy złożyć osobiście. Jeżeli chcemy wysłać je pocztą, to tylko wysyłka za pośrednictwem Poczty Polskiej gwarantuje dotrzymanie terminu w momencie nadania listu (trzeba uzyskać potwierdzenie nadania). W przypadku innych operatorów pocztowych liczy się data dostarczenia przesyłki.

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny umożliwia spadkodawcy rozporządzanie konkretnymi składnikami swojego majątku. Oznacza to, że testator może poszczególne ze składników zapisać konkretnej osobie. Ma to zastosowanie również przy dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Kiedy zapis windykacyjny będzie skuteczny?

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

Odpowiedzialności spadkobiercy rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Co z podatkami po śmierci podatnika?

Jak polskie prawo podatkowe reguluje obowiązki spadkobierców odnośnie zobowiązań podatkowych, nadpłat i innych spraw podatkowych spadkodawcy? Czy trzeba składać deklaracje podatkowe i regulować zaległości podatkowe zmarłego członka rodziny? Ministerstwo Finansów udzieliło obszernych wyjaśnień odpowiadając na pytania redakcji biznes.wieszjak.pl.

Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i inne zaświadczenia podatkowe 2012

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2011 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (dalej: rozporządzenie). Rozporządzenie zawiera tryb wydawania zaświadczeń, ich wzory oraz właściwość miejscową i rzeczową organów podatkowych do wydawania zaświadczeń.

Zmianę umowy spółki i statutu należy zgłosić do urzędu skarbowego

Przepisy Kodeksu spółek handlowych są jedyną podstawą dla obowiązku zgłoszenia zmiany umowy spółki lub statutu we właściwym Urzędzie Skarbowym. Co więcej, ustawodawca nie przewidział żadnej sankcji za niedopełnienie tego obowiązku.

Gdzie znaleźć mediatora?

Mediacja staje się coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania sporów. Jest to sposób alternatywny do postępowania sądowego i często okazuje się o wiele korzystniejszy dla spierających się stron. Gdzie należy szukać mediatora, który pomoże rozwiązać nasz spór?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – do jakiego wnieść sądu?

Po śmierci spadkodawcy należy doprowadzić do nabycia spadku przez spadkobierców zmarłego. Jednym ze sposobów na dokonanie tego jest złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Do jakiego sądu należy wnieść taki wniosek?

Do jakiego sądu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym - wydział cywilny. Podlega ono opłacie w wysokości 50 zł.

Do ORD-IN wystarczy dołączyć pełnomocnictwo bez odpisu z KRS

21 lipca 2011 r. zapadł ważny wyrok NSA (sygn. akt II FSK 440/10) dla osób zainteresowanych pozyskaniem indywidualnej interpretacji podatkowej. Sąd uznał, że nie ma podstawy prawnej, aby pełnomocnik do wniosku ORD-IN dołączał dokument dowodzący, że przedstawiciele mocodawcy mieli prawo udzielić mu pełnomocnictwa. Organ podatkowy wydający interpretację może domagać się takiego dokumentu tylko w sytuacji, gdy istnieją wątpliwości co do istnienia tego prawa.

Doręczenie decyzji urzędu skarbowego, czyli warto przyjrzeć się awizo

Organ podatkowy wydał decyzję podatkową zgodnie z zasadami prawa podatkowego. Była to decyzja niekorzystna dla podatnika, ale słusznie zobowiązująca go do zapłaty poważnej kwoty podatku wraz odsetkami. Decyzja nie weszła w życie, gdyż podatnik jej nie odebrał. Jak to jest możliwe, skoro nieodebranie listu z urzędu skarbowego nie wstrzymuje wejścia decyzji w życie? Otóż listonosz popełnił błąd nie wypełniając prawidłowo awiza. Spowodowało to, że decyzja nie zostanie uznana za doręczoną i nie nabierze mocy prawnej.

Zapis windykacyjny

Przez zapis windykacyjny należy rozumieć możliwość zawarcia przez spadkodawcę w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego postanowienia, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku.

Długi spadkowe

Przez długi spadkowe należy rozumieć obowiązki majątkowe spadkodawcy, które nie wygasły wraz z jego śmiercią, lecz przeszły na spadkobierców, a także obowiązki, które pojawiły się w związku z dziedziczeniem, np. koszty pochówku czy koszty postępowania spadkowego.

Przepadek przedmiotów w prawie karnym skarbowym cz. 1

Przepadek przedmiotów jest środkiem karnych zabezpieczającym, orzekanym zarówno przy przestępstwach i wykroczeniach skarbowych. Celem stosowania przepadku przedmiotów jest pozbawienie sprawcy środków, którymi się posługiwał przy popełnieniu czynu zabronionego, lub które były ściśle połączone z przedmiotem czynu, służyły do jego opakowania. Sprawca nie powinien uzyskać z czynu zabronionego żadnych korzyści.

Uzupełnienie zachowku

Uzupełnienie zachowku polega na tym, że w sytuacji gdy uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże osoba ta jest obowiązana do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego.

Zapis windykacyjny a zachowek

Obowiązek wypłaty zachowku ciąży również na zapisobiercy windykacyjnym. Sam zapis wpływa zaś na ustalenie wartości zachowku. Jak domagać się zachowku od zapisobiercy?

Prawne podsumowanie października 2011

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w październiku 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zmiany w prawie spadkowym (część II)

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe uwagi obejmują między innymi: wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń o zachowek, wprowadzenie możliwości powołania kilku wykonawców testamentu, czy też zmiany w dziedziczeniu ustawowym.

Zmiany w prawie spadkowym (część I)

W dniu 23 października 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), wprowadzająca bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w prawie spadkowym. Poniżej przedstawimy I część uwag na temat nowelizacji, dotyczącą nowej instytucji prawnej jaką jest zapis windykacyjny.

Zapis windykacyjny – wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu cywilnego

Od 23 października 2011 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu cywilnego, które wprowadzając nową instytucję prawa – zapis windykacyjny. Co oznaczają zmiany?

Porady prawne: spadki

Nasze porady prawne z prawa spadkowego dotyczą wszelkich zagadnień związanych z dziedziczeniem. Korzystając z nich, dowiesz się jak sporządzić niezbędne pisma procesowe oraz jakie przysługują ci prawa.

Zapis windykacyjny 2011

Zapis windykacyjny to nowość w prawie spadkowym. Z chwilą otwarcia spadku zapisobierca windykacyjny staje się właścicielem konkretnych składników majątku.

Czy zapis i polecenie muszą być zawsze wykonane?

Zapisy i polecenia ustanowione przez spadkodawcę na rzecz osób trzecich muszą być spełnione. Spadkobiercy mają więc prawny obowiązek wykonania zapisu i polecenia.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku - WZÓR PISMA

Pełnomocnictwo do odrzucenia lub przyjęcia spadku musi być sporządzone na piśmie z poświadczeniem podpisu. Pobierz bezpłatny wzór pełnomocnictwa.

Dziedziczenie przez dziadków

Dziadkowie mogą dziedziczyć po wnukach, jeżeli ci nie pozostawili po sobie zstępnych, nie mieli małżonka, byli jedynakami a ich rodzice nie żyją. W zaistniałej sytuacji dziadkowie stają się spadkobiercami swoich wnuków. Jednakże, w pewnych sytuacjach dziadkowie, którzy nie odziedziczyli spadku, mogą się domagać części pieniędzy od spadkobierców.

Rejestr testamentów

Z inicjatywy samorządu notarialnego powstał rejestr testamentów. Od 5 października 2011 r. każdy może umieścić w bazie informację o sporządzonym przez siebie testamencie.

Notarialny rejestr testamentów od 5 października

Elektroniczny rejestr testamentów rusza 5 października 2011 r. Zamieszczenie testamentu w bazie będzie dobrowolne.

Sądowe stwierdzenie nabycia spadku – cz. 2

Wniosek o stwierdzenie nabycia podlega określonej opłacie sądowej. Uczestnikami postępowania sądowego w sprawie stwierdzenia nabycia spadku nie tylko spadkobiercy, ale także każda inna osoba, które prawa będzie dotyczył wynik postępowania.

REKLAMA