REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie VAT usług opiekuńczych

Czy odpłatność za usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania podopiecznego, polegające na zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiece higienicznej, zalecanej przez lekarza pielęgnacji oraz zapewnieniu kontaktów z otoczeniem, podlega opodatkowaniu VAT i powinna być wykazywana w poz. 10 deklaracji VAT-7?

Decyzję podatkową należy doręczyć do właściwego adresata

Sąd uchylił postanowienie organu podatkowego, mimo uchybienia przez spółkę terminu do złożenia odwołania od decyzji dotyczącej nadpłaty podatku. Okazało się bowiem, że organ dokonał doręczenia decyzji, ale do niewłaściwego oddziału spółki.

Ulga na internet w deklaracji PIT

Zakończył się kolejny roku podatkowy, co dla szerokiego grona polskich obywateli oznacza konieczność złożenia we właściwych urzędach skarbowych deklaracji PIT. Chociaż nikt nie przepada za płaceniem podatków, prawo daje możliwość odpowiednich odliczeń od kwoty należnego podatku, czyli popularnych ulg. Wielu podatników zadaje sobie pytanie, czy od podatku można odliczyć koszty poniesione w związku z opłatami za internet? Odpowiedź brzmi: owszem, można.

Jakie sankcje grożą za handel fakturami kosztowymi

Handel fakturami kosztowymi nie jest nowym zjawiskiem, ale miał zostać wyeliminowany przez JPK. Nic takiego jednak się nie stało. Po wykryciu wystawcy takich faktur fiskus może skontrolować wszystkich jego kontrahentów, a to przełoży się na domiar podatku i sankcje karnoskarbowe.

REKLAMA

Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w wyniku przejęcia nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Jedną z dopuszczalnych przepisami Ordynacji podatkowej form wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest przejęcie nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym. Co warto wiedzieć o takim sposobie wygaśnięcia? Jakie są jego konsekwencje i kiedy dokładnie następuje?

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające zaległość podatkową to dokument niezbędny w przypadku m.in. ubiegania się o kredyt. Zaświadczenia wymagają banki, firmy leasingowe czy sklepy przy zakupach na raty. Podatnicy mają obecnie kilka możliwości uzyskania takiego zaświadczenia. Prezentujemy poradnik przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2019 r.

W celu uzyskania zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej każdy rolnik musi złożyć stosowny wniosek, z dołączonymi do niego fakturami VAT, dokumentującymi poniesione wydatki. W roku 2019 obowiązują dwa terminy, w których można to zrobić, tj. w terminie od 1 lutego do 28 lutego oraz w terminie od 1 sierpnia do 2 września.

Roczne rozliczenie podatkowe 2019 - nowe zasady

Roczne rozliczenie podatkowe w 2019 r. przygotuje urząd skarbowy. Dotyczy to wyłącznie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i rozliczają się na formularzach PIT-37 oraz PIT-38. Jakie są nowe zasady składania rocznych zeznań?

REKLAMA

Ceny transferowe - uproszczona procedura uprzedniego porozumienia cenowego

Ministerstwo Finansów poinformowało, że zamierza wprowadzić tzw. „uproszczoną procedurę uprzedniego porozumienia cenowego”. Prace nad tą procedurą są w toku. Przy czym wydłużony czas prac nad procedurą wynika z konieczności przeprowadzenia dodatkowych analiz, których celem jest opracowanie procedury, która będzie odpowiadała potrzebie jej wprowadzenia.

Darowizna dla samorządu obniży podatek od kopalin

Wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza - takie rozwiązanie zakłada projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Skomplikowane prawo podatkowe - główną barierę w prowadzeniu działalności

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że skomplikowany charakter przepisów prawa oraz częste jego zmiany mogą w dalszym ciągu stanowić główną barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. NIK wskazała również dużą liczbę błędów popełnianych przez urzędników.

Jak rozliczyć podatek dochodowy od obrotu kryptowalutami w 2019 r.

Od 2019 r. w polskim ustawodawstwie podatkowym zaczęły obowiązywać zaktualizowane przepisy dotyczące podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami dla osób fizycznych. Jak wyglądają zasady rozliczania podatku od kryptowalut oraz legalne możliwości jego obniżenia?

Ulga rehabilitacyjna - zakup okularów korekcyjnych

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można uwzględnić zakup okularów korekcyjnych, jeżeli jest to wydatek na indywidualny sprzęt niezbędny w rehabilitacji, ułatwiający wykonywanie czynności życiowych oraz odpowiadający potrzebom wynikającym z niepełnosprawności.

Rozliczenia PIT i CIT po zmianach od 2019 r.

Od początku 2019 r. obowiązuje szereg zmian w podatkach dochodowych. Są to zarówno zmiany korzystne, jak i niekorzystne z punktu widzenia podatników. Błyskawiczny tryb procedowania, w odniesieniu do tak wielu znaczących kwestii, niewątpliwie budzi uzasadnione obawy o jakość stanowionego prawa. Z tego względu warto jak najszybciej podjąć kroki w celu weryfikacji wpływu zmian na rozliczenia podatkowe.

Kiedy ewidencjonować w pkpir otrzymane zaliczki

Rozpocząłem działalność gospodarczą. Czy mogę rozpoznawać przychód w momencie otrzymania zaliczek, jeżeli do 20 stycznia br. nie złożyłem do urzędu skarbowego zawiadomienia w tej sprawie?

Opodatkowanie VAT zaliczek na usługi turystyczne

Podstawa opodatkowania VAT podlegającego zapłacie w związku z wpłatą zaliczki na usługi turystyczne jest obliczana poprzez pomnożenie kwoty tej zaliczki przez procent, jaki stanowi określona w ten sposób przewidywalna marża zysku w całkowitej cenie podróży. Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE, można rozsądnie oczekiwać od dochowującego zwykłej staranności biura podróży, że dokona ono dość szczegółowego oszacowania łącznych kosztów konkretnej podróży celem określenia całkowitej ceny podróży.

Nowe wzory deklaracji VAT-7 i VAT-7K od 1 lutego 2019 r.

Z dniem 1 lutego 2019 roku zostało opublikowane nowe rozporządzenie zmieniające niektóre wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług, tj. VAT-7 i VAT-7K. Nowe deklaracje mają zastosowanie począwszy od rozliczenia za pierwszy okres rozliczeniowy 2019 r.

Wywłaszczenie nieruchomości gminnych pod drogi publiczne z VAT

NSA orzekł, że wywłaszczenie nieruchomości gminnych w celu budowy dróg publicznych podlega opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej. Nie można w tym zakresie skorzystać ze zwolnienia, gdyż decyzja o realizacji inwestycji drogowej przesądziła, że był to teren budowlany.

Exit tax - deklaracje i wpłaty podatku do 7 lipca 2019 r.

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które zakłada przedłużenie terminów podatku CIT i PIT od dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax). Terminy do złożenia deklaracji i wpłaty z tytułu tego podatku zostały przedłużone do 7 lipca 2019 r.

Obniżka progów podatkowych

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała, że minister finansów i premier pracują nad rozwiązaniami dotyczącym obniżki progów podatkowych.

Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją

Ustawodawca nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją do celów VAT. Warunkiem jest by zakupione towary i usługi były wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej. W celu realizacji tego prawa konieczne jest również dopełnienie obowiązku rejestracji jako podatnika VAT.

Autorski ranking najlepszych i najgorszych przepisów podatkowych

Stowarzyszenie Podatników w Polsce zaprezentowało wyniki XV edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY podatkowe roku 2018".

Składający PIT-37 i PIT-38 będą mogli skorzystać z gotowego formularza

Podatnicy składający PIT-37 i PIT-38 będą mogli skorzystać z gotowego formularza. Od 15 lutego br. administracja skarbowa przygotuje je sama, bazując na zgromadzonych danych.

Odliczenie darowizny na cele kształcenia zawodowego

Podatnicy mają możliwość odliczania niektórych darowizn przekazywanych w ciągu roku podatkowego, m.in. na cele krwiodawstwa, kultu religijnego. Od tego roku ustawodawca wprowadził nowy rodzaj darowizny, która korzysta z tej preferencji podatkowej, mianowicie darowiznę na kształcenie zawodowe dla publicznych placówek prowadzących kształcenie zawodowe. Odliczenie darowizny ma zastosowanie od 1 stycznia 2019 r.

Raportowanie schematów podatkowych (MDR) - objaśnienia MF

Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia dotyczące stosowania przepisów związanych z obowiązkiem przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych (Mandatory Disclosure Rules, MDR).

Przerwanie ciągłości dostawy wewnątrzwspólnotowej

Czy dostawę przerwaną na pewien czas można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)?

Zasady korzystania z ulgi Innovation Box (IP Box)

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych na gruncie ustawy CIT z początkiem 2019 r. jest narzędzie podatkowe określane jako Innovaton Box (lub IP Box). Uzasadnieniem dla wdrożenia projektowanej ulgi jest chęć zwiększenia atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej przez polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa, zmiana modelu ekonomicznego na gospodarkę opartą na wiedzy, a także zwiększenie świadomości w zakresie praw własności intelektualnej jako potencjalnych źródeł przychodów.

Zwrot nadpłaty podatku u źródła

Jeżeli spółka nienależnie potrąci podatek u źródła, to nie otrzyma jego zwrotu nadpłaty, chyba że daninę pokryła z własnej kieszeni.

Odliczenie VAT w przypadku gdy transakcja nie doszła do skutku

Prawo do odliczenia VAT stanowi podstawową zasadę systemu VAT Unii Europejskiej. Może ono być ograniczone jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Podstawą takiego ograniczenia nie może być nawet sytuacja gdy planowana transakcja, w związku z którą podatnik nabył usługi opodatkowane, w ogóle nie doszła do skutku. Istotny jest bowiem zamiar rozpoczęcia działalności będącej źródłem transakcji podlegających opodatkowaniu.

W jakim kierunku zmierza księgowość, obsługa biur rachunkowych oraz system podatkowo-księgowy w 2019 r.?

Dzisiejsza księgowość to nie tylko prowadzenie: ksiąg rachunkowych, ewidencji środków trwałych i wyposażenia; deklaracji VAT, PIT, CIT; sporządzanie list płac; rozliczanie umów cywilnoprawnych oraz sporządzanie raportów ZUS. Dziś od współczesnego księgowego wymaga się, żeby znał prawo, przepisy gospodarcze oraz przede wszystkim księgowość.

Nowe zasady poboru podatku u źródła od 2019 r.

Nowe zasady dotyczące podatku u źródła obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie odraczające stosowanie nowych uregulowań do 30 czerwca 2019 r. Lakonicznie sformułowane przepisy odraczające, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, wymagają objaśnień w zakresie poboru podatku u źródła.

Jak rozliczać transakcje z użyciem kryptowalut

Od początku 2019 roku obowiązują przepisy podatkowe, które regulują transakcje związane z kryptowalutami. Nowe regulacje są korzystne dla osób, które zakupiły bitcoiny w 2019 r., natomiast ci, którzy kupili je przed 2019 i nie sprzedali, teraz muszą opodatkować cały przychód z ich obrotu stawką 19%.

Jak odliczyć darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą

Darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą można odliczyć w pełnej kwocie przekazanej darowizny. Skorzystanie z tej preferencji podatkowej wymaga jednak właściwego udokumentowania, m.in. sprawozdaniem obdarowanego o przeznaczeniu darowizny.

Procedura uproszczona VAT w transakcji trójstronnej

Zastosowanie procedury uproszczonej w transakcjach trójstronnych oznacza, że konieczność samoobliczenia VAT z tytułu nabycia towarów spoczywa wyłącznie na rzeczywistym (ostatecznym) nabywcy. Co więcej, uproszczenie zwalnia również drugiego w kolejności uczestnika transakcji trójstronnej z rejestracji oraz obowiązków administracyjnych i sprawozdawczych w VAT w innym państwie UE.

Jak opodatkować transakcję łańcuchową, gdy ostateczny nabywca jest z innego kraju UE

Spółka ma siedzibę w Polsce i planuje zakup sprzętu komputerowego dla spółki w Niemczech (spółka w Niemczech nie ma jeszcze NIP). Kupując sprzęt od polskiego dostawcy, chce podać adres dostawy spółki z Niemiec. Jak wykazać tę transakcję? Czy spółka polska może wystawić na spółkę niemiecką fakturę WDT? Czy od zakupu sprzętu w Polsce spółka polska będzie mogła odliczyć 23% VAT?

Stanowisko doradców podatkowych w sprawie projektu ustawy – Ordynacja podatkowa z dnia 21 grudnia 2018 r.

„Projekt nowej Ordynacji podatkowej, pomimo zgłaszanych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych uwag w toku konsultacji społecznych, wciąż nie przewiduje dostatecznego wzmocnienia instrumentów ochrony podatnika, a zaproponowane w odniesieniu do projektu z 4 lipca zmiany mają w większości charakter techniczny. Propozycje KRDP miały na celu zwiększenie ochrony praw podatników oraz poczucia ich bezpieczeństwa i zaufania w kontaktach z organami podatkowymi” – stwierdza Krajowa Rada Doradców Podatkowych w specjalnie przyjętym stanowisku w tej sprawie.

Rozliczenie straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych

Co do zasady podatnik może obniżyć dochód o wysokość straty uzyskanej z tego samego źródła przychodu w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty. Możliwość rozliczenia straty nie dotyczy jednak niektórych strat z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych.

Kto płaci opłatę targową: franczyzodawca czy franczyzobiorca

Prowadzę sprzedaż odzieży znanych marek na podstawie umowy franczyzy, czyli w imieniu własnym, ale na rachunek mojego kontrahenta (spółka). Czy prowadząc taką sprzedaż na targowisku to ja powinienem uiszczać opłatę targową, czy też mój partner biznesowy?

Mieszkaniowe odsetki wciąż rozliczymy w deklaracji PIT

Polski fiskus znacząco zredukował liczbę aktualnych ulg i odliczeń. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju ulg o charakterze mieszkaniowym. Na szczęście wielu podatników dzięki wcześniej nabytym prawom, wciąż może obniżyć swój podatek przynajmniej o część wydatków mieszkaniowych. Taka sytuacja dotyczy między innymi ulgi odsetkowej, którą nadal można uwzględniać przy okazji rocznych rozliczeń z fiskusem. Ze względu na zbliżający się termin rozliczenia podatku PIT za 2018 rok, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przypomnieć najważniejsze aspekty ulgi odsetkowej.

Elektroniczny PIT-8C, PIT-11 i PIT-R do końca stycznia

Ministerstwo Finansów przypomina, że do 31 stycznia 2019 r. wszystkie informacje o wypłaconych w 2018 r. dochodach należy przesłać do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie, na odpowiednim formularzu, tj. PIT-8C, PIT-11, PIT-R.

Dopłaty do zimowisk, ferii – zwolnienie z PIT

W przypadku gdy dopłata do zimowisk, ferii dla dzieci i młodzieży do lat 18 pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, wówczas w całości korzysta ze zwolnienia z PIT, natomiast gdy dopłata pochodzi z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2000 zł. A co z dopłatami do półkolonii, półzimowisk?

Kupony żywnościowe dla pracowników a zwolnienie z PIT

Zdaniem niektórych organów podatkowych pracodawca, który wydaje kupony żywnościowe dla pracowników, nie kontrolując, na jakie posiłki lub artykuły spożywcze są przez pracowników przeznaczane, nie może skorzystać z przewidzianego ze zwolnienia w podatku PIT. Na szczęście, zdaniem sądu jest inaczej, tj. niedopuszczalna jest wykładnia rozszerzająca zakresu stosowania przepisu prawa podatkowego, który jest podstawą ustanowienia zwolnienia.

Podatek VAT od wyrobów akcyzowych do zmiany

Komisja Europejska wezwała do zmiany przepisów dotyczących podatku VAT. Chodzi o regulacje, które zobowiązują wykonawców usług odprawy celnej towarów akcyzowych (np. paliwa) do płacenia VAT nie tylko od świadczonych przez siebie usług, ale także od kwoty akcyzy i opłaty paliwowej nałożonej na paliwo.

Wzrasta ściągalność podatku CIT

Wzrasta ściągalność podatku CIT, przede wszystkim od korporacji międzynarodowych. Szacuje się, że w ciągu czterech lat obecnych rządów wpływy z CIT wzrosną o około 10 mld zł.

Jak są typowani przedsiębiorcy do kontroli podatkowych i celno-skarbowych?

Narzędzia jakimi dysponują organy podatkowe powodują, że kontrole są coraz skuteczniejsze i mają coraz większy wymiar finansowy. Na przestrzeni ostatnich lat jest mniej kontroli przedsiębiorców, ale w ich wyniku znacznie zwiększyła się kwota stwierdzonych uszczupleń podatkowych. W praktyce oznacza to, że kontroli jest mniej, ale celniej trafiają w podmioty, które naruszają przepisy podatkowe. To z kolei przekłada się zwiększenie ustaleń podatkowych oraz lepszą efektywność kontroli (stosunek zaangażowanych środków na przeprowadzenie kontroli do kwoty stwierdzonych uszczupleń podatkowych).

Split payment – trudności z uwolnieniem środków z rachunku VAT

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) budzi wątpliwości. Okazuje się, że organy podatkowe nie wydając postanowień o uwolnieniu środków z rachunku VAT w ustawowym terminie, częściowo zabezpieczają interes budżetu państwa. Wątpliwa staje się także realizacja podstawowych założeń podatku VAT – opodatkowanie tylko konsumpcji i jego neutralność.

Nowa Ordynacja podatkowa - prawa i obowiązki zobowiązanego

Nowa Ordynacja podatkowa, której projekt został zaprezentowany w lipcu ubiegłego roku, zakłada wprowadzenie instytucji „zobowiązanego”, przez którą należy rozumieć podatnika, płatnika, inkasenta, osobę trzecią oraz następcę prawnego. Do obowiązków zobowiązanego będzie należało m.in. rzetelne i niewadliwe prowadzenie ksiąg podatkowych oraz ich przechowywanie w sposób gwarantujący dostęp do nich uprawnionym organom.

Kontrola podatkowa - prawa i obowiązki kontrolowanego podatnika

Podczas kontroli podatkowej kontrolowany podatnik ma obowiązek zapewnienia osobom upoważnionym dostępu do akt, ksiąg i dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Kontrolowany ma też uprawnienia podczas kontroli - m.in. ma prawo do udziału w czynnościach kontrolnych, składania zastrzeżeń i wyjaśnień oraz wnoszenia sprzeciwu wobec czynności naruszających przepisy.

Twój e-PIT od 15 lutego 2019 r. - dla rozliczających się na PIT-37 i PIT-38

Ministerstwo Finansów poinformowało, że rusza usługa Twój e-PIT. Podatnik, już od 15 lutego 2019 r., będzie mógł sprawdzić na Portalu Podatkowym przygotowany przez administrację skarbową PIT-37 i PIT-38.

Ulga rehabilitacyjna w rozliczeniu rocznym PIT w 2019 r.

Podatnik będący osobą niepełnosprawną i posiadający orzeczenie o niepełnosprawności oraz podatnik, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, który ponosi wydatki na cele rehabilitacyjne bądź na cele ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, może w zeznaniu rocznym PIT odliczyć od dochodu (przychodu) niektóre z tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Prezentujemy broszurę informacyjną Ministerstwa Finansów dotyczącą zasad rozliczania tej ulgi w roku 2019 (za rok 2018).

REKLAMA